Голи, фоли і багато епатажу: як Златан підкорив МЛС

Світовий футбол 14 Листопада, 16:35 995
Голи, фоли і багато епатажу: як Златан підкорив МЛС | 19-27
Sport.ua розповідає про футболіста, який краще за інших навчився себе продавати.

Днями в новинах приглянувся сюжет про хлопця з Британії, який продає повітря.

Ні, серйозно - він бере сачок, чекає вітряної погоди, їде в сільську місцевість і «ловить» повітря в банки, який потім продає через інтернет. Виявляється, попит на «товар» серед багатих жителів Пекіна такий, що за рік спритник уже заробив 30 тисяч доларів.

Так функціонує сучасний світ - неважливо, який у тебе товар. Важливо - наскільки добре ти вмієш його продавати.

Златан Ібрагімович вміє продавати себе, мабуть, найкраще за всіх у футболі з тих пір, як бутси на цвях повісив Девід Бекхем.

Чи то позначилося багаторічне співробітництво з Міно Райолою, чи то у самого шведа є комерційна жилка, але на відміну від більшості футболістів, Златану вдалося поєднати виступи на топ-рівні зі створенням унікального бренду.

***

Це почало кидатися в очі ще у Франції. В якійсь мірі, це символічно, що саме на батьківщині Людовика XIV Ібра почав експлуатувати образ самозакоханого нарциса, до мозку кісток впевненого у власній непогрішності. Спочатку він допускав промашки - так, одного разу через наїзд на французів йому навіть довелося вибачатися. Але з часом Ібра, що називається, набив руку.

«Прийшов, як король, а йду, як легенда»; «Я залишуся, якщо замість Ейфелевої вежі поставите мені статую!» - з серйозним обличчям говорив він, покидаючи Париж в 2016-м.

Когось ця манера злила, когось смішила, були і ті, хто нею захоплювався. Але в будь-якому випадку, це було незвично, і Ібра виділявся серед зіркових колег, які на прес-конференціях говорили про «важку гру» і «гідного суперника».

І що такого виграв Златан у Франції? П'ятий за престижністю чемпіонат в Європі, та ще й виступаючи за команду, яка на три голови сильніше будь-якого конкурента? У Лізі чемпіонів його «ПСЖ» так жодного разу і не подолав чвертьфінал, але епатаж і яскрава поведінка за межами поля все згладжували. У недавньому опитуванні від France Football саме Златана вболівальники назвали найкультовішим гравцем в історії Ліги 1. Не Жан-П'єр Папена з його Золотим м'ячем, не чемпіона Європи Алена Жиресса і навіть не Мішеля Платіні, а Ібрагімовича, який у Франції нічого, крім містечкових кубків, не виграв. Ось що творить епатаж!

***

Згодом Ібра спробував повторити той же фокус в «Манчестер Юнайтед», але АПЛ виявилася йому не по зубах. Так, часом він видавав потужні відрізки, однак цього було мало на тлі ривків «Сіті» і «Ліверпуля». Його фірмові тиради, мовляв, я підкорив Англію, не проходили – швед виглядав смішно.

Страшна травма, в якійсь мірі, його врятувала. Тягнути далі мертвий «МЮ» в 36 років він не міг, але і здаватися теж – це б знищило його репутацію. На той час Златан вже остаточно перетворився на людину-мема – когось на зразок Чака Норріса. Він сам поставив себе в становище, в якому не міг програти - йому потрібні були тільки перемоги. І реабілітація після надскладного розриву зв'язок відмінно підходила для цієї мети.

Ви ж пам'ятаєте його походеньки в гіпсі по дну басейна та порівняння з левом, що набили оскому? Щороку сотні футболістів отримують травми, але лише Златан зумів отримати з цього профіт.

Ну а потім був трансфер в МЛС – мабуть, єдину футбольну лігу на планеті, де видовище цінують більше, ніж результат.

Озираючись назад, здається, що Златан був потрібен МЛС не менш, ніж вона йому. Після завершення кар’єри Бекхемом лізі не вистачало символу, який би однаково добре продавався в США і Європі. Харизматичний Ібрагімович ідеально підходив на цю роль – як зізнавалися самі каліфорнійці, він був першим гравцем в сокер, якого впізнавали на вулиці. Звичайно, МЛС це використовувала – вона заробляла на Златані не гірше, ніж Marvel на Капітані Америка.

За підсумками 2018 року саме футболки Златана найкраще продавалися в США. Джозеф Мартінес і Карлос Вела били всілякі рекорди, але дотягнутися до Ібри не могли. Ще гірше справи йшли у Вейна Руні, який загубився у Вашингтоні на тлі монструозного Овечкіна.

Златан же конкурентів ніби не помічав. Швед набрав чудову форму для своїх років – в першому сезоні в МЛС він забив 22 голи, в другому – вже 31. І як він це робив! Ледь не кожен другий гол Златана в США – шедевр.

Тут Ібра виконав з місця, як колись Роналдіньо в ворота «Челсі».

Тут він забиває без обробки з 40 метрів в дербі.

А ось Златан доводить, що після травми не втратив гнучкості.

Це не кажучи вже про гол ударом тхеквондо, який був номінований на премію Пушкаша.

При цьому команда у Златана була досить посередня. Лише в останні півроку «Гелаксі» зібрали склад, який міг претендувати на перемогу в лізі, та й то зусиль Крістіана Павона і Фабіо Альвареса виявилося недостатньо.

Щоб не програвати як всі, Ібрагімович регулярно хамив і отримував вилучення. Часом він так входив у смак, що хамив, навіть коли перемагав. Наприклад, в дербі з ФК «Лос-Анджелес» він примудрився зламати щелепу супернику після видатного хет-трику.

Ну або ось – удар в обличчя і безглузда симуляція на рівному місці.

В Європі за подібне Златана б дискваліфікували матчів на десять, але в МЛС його часом відмазували навіть від однієї пропущеної гри. Американський сокер націлений, перш за все, на зростання продажів бургерів на трибунах, а ніхто не збирав фанатів краще за Ібру.

Він розумів це і ще більше куражився. «Я кращий гравець, який коли-небудь виступав в МЛС», «У мене 33 трофея – ймовірно, це більше, ніж у всіх американців разом узятих», «Ніхто не згадає про МЛС, якщо я піду» - це тільки ті крихти, що доходили до нас з-за океану. Щотижня Златан шокував громадськість все новими суперечливими заявами. Деякі навіть вважали його недоумкуватим, але 7,2 млн доларів на рік в «Гелаксі» і 200 тисяч за рекламний пост в інстаграмі доводять зворотне.

Ні, безумовно, в деякі моменти Златана відверто несе. Так, наприклад, було після поразки у вирішальному дербі з «Лос-Анджелесом» тиждень тому, коли він не придумав нічого кращого, ніж повторити «жест Сімеоне» перед хазяйською трибуною.

З іншого боку, в цьому він весь. Златан – не слухняний хлопчик і точно не приклад для наслідування з точки зору моралі і етики. Зате у нього можна повчитися вмінню вигризати собі місце під сонцем.

В якійсь мірі йому не пощастило народитися в епоху Роналду і Мессі – як не порівнюй, а ці двоє все одно сильніші. На їх фоні він зобов'язаний був стати невдахою, але Ібра так добре продавав свій образ, що про його провали в ЛЧ і шосте місце в АПЛ вже ніхто й не згадує.

Та що там - сьогодні, коли йому 38 років, будь-яка його заява про повернення в Європу розбурхує розуми. Златан заговорив про Італію – і тут же виступив Мальдіні, Златан написав про Іспанію - і через годину читайте реакцію твиттерів «Реала» і «Барси».

Ясна річ, що він нікуди не повернеться – швед давно вже старий для топів. По суті, навіть його вояж в АПЛ був помилкою, що і підтвердив розрив хрестів. Але сам факт, що ветеран в 38 років, граючи в слабкому чемпіонаті, привертає до себе стільки уваги – це абсолютно унікальна історія для сучасного (а може і не тільки) футболу.

Роман СІНЧУК