Що потрібно знати про нинішню збірну Нідерландів, з якою Україна зіграє на Євро-2020

Світовий футбол 20 Листопада, 12:58 2365
Що потрібно знати про нинішню збірну Нідерландів, з якою Україна зіграє на Євро-2020 | 19-27
Sport.ua - про головного суперника збірної України по груповому етапу Євро-2020

Визначився перший (і, напевно, головний) суперник збірної України по групі на майбутньому чемпіонаті континенту. Ним прогнозовано стала збірна Нідерландів, яка зайняла в своїй групі С підсумкове друге місце. Власне, варіантів вибору для команди Андрія Шевченка, з огляду на особливості (або дивацтва) регламенту Євро-2020, було тільки два - Нідерланди або Німеччина. До передостаннього туру відбору «кращі» шанси зійтися в одній групі з Україною були у екс-чемпіонів світу. Але за тур до фінішу відбіркової кампанії голландці на виїзді не змогли впоратися зі збірною Північної Ірландії, в той час як німці вдома розгромили збірну Білорусі.

Як наслідок - команда Льова обійшла в турнірній таблиці команду Кумана. Такий стан речей залишилося і після останнього туру, так як обидві команди синхронно здобули переконливі перемоги: німці розгромили Північну Ірландію, а голландці - Естонію. Таким чином, екс-чемпіони світу фінішували першими, а «ораньє» - другими.

***

Для збірної Нідерландів вихід на Євро-2020 можна вважати беззаперечним успіхом. В принципі, наставник голландців Рональд Куман назвав його «великим досягненням». І з цим не посперечаєшся. В першу чергу тому, що національна команда цієї країни була змушена пропустити два останніх великих турніри - Євро-2016 і Мундіаль-2018. Гірше було тільки більше тридцяти років тому - на початку 80-х років минулого століття, коли голландці пропустили три турніри поспіль - ЧС-1982, Євро-1984 і ЧС-1986. Той провал в результаті вилився для Нідерландів в тріумф: команду очолив знаменитий Михелс, під керівництвом якого команда виграла Євро-1988, перемігши у фіналі збірну СРСР. Одним з головних елементів тієї «тотальної машини» Рінуса був нинішній наставник «помаранчевих» Куман.

Твіттер збірної Нідерландів. Рональд Куман

До речі, Рональд очолив збірну Нідерландів приблизно в тому ж стилі, як свого часу її очолив Михелс: на хвилі загального обурення і вимог змін. Після провалу відбірної кампанії на ЧС-2018 (голландці зайняли лише третє місце, поступившись французам і шведам), керівництво нідерландської футбольної асоціації начебто збиралося продовжувати контракт з головним тренером команди Адвокатом, але старина Дік заявив, що прийшов час дати дорогу молодим. Причому не тільки на тренерському містку, а й у збірній. Після самоусунення Адвоката вибір припав на Кумана, який був головним кандидатом на вакантний пост.

Спадщина великому екс-захиснику збірної Нідерландів дісталася не найкраща. Так вже вийшло, що покоління Снейдера, Роббена і ван Персі вже пішло з авансцени, а поколінню де Лігта час ще не настав. Тому Рональду в екстреному порядку довелося ліпити нову збірну з того, що було.

***

Ханс Бергер, новий комісар королівського футбольного Союзу Нідерландів, заявив, що «ми переживаємо кризу футбольної ідентичності». І пов'язана вона з тим, що «ми надто довго відпочивали на лаврах». Щоб подолати цю кризу, і був покликаний Куман. Який, на загальну думку в Голландії, здатний на різкі рухи, розвороти і рішення.

Тут необхідна одна ремарка. Нових ван бастенів, гуллітів і тих же куманів в збірній Голландії вже давно не «роблять». Але як знаходити таланти, наочно продемонстрував в 2014-му ван Гал, який зі своїми схемами і молоддю посів третє місце на Мундіалі. Однак наступники залізного Луї - Блінд-старший і Хіддінк - дійсно дозволили собі спочивати на лаврах. Тобто, намагалися грати на колишньому багажі. Не вийшло. У Адвоката були кращі результати, але і його час минув.

І Рональд взявся за роботу, засукавши рукава. На свій перший офіційний поєдинок - проти англійців - новоспечений наставник збірної Нідерландів не викликав відразу вісім звичних для колишнього тренера гравців. Зате виклик в національну команду отримали відразу п'ятеро дебютантів. А всього в 2018-му в збірній Нідерландів дебютувало 11 гравців.

Перш за все, новий тренер налагодив грамотний тренувальний процес - чого не було при Хіддінку, і лише фрагментарно було при Адвокаті. Куман не тільки особисто розповів кожному гравцеві, що він повинен робити на тренуваннях і матчах, але і те, як поліпшити гру. До того ж, Рональд знайшов підхід до підростаючого покоління (мова, перш за все, про де Лігта), і без проблем і протиріч відправив на заслужений відпочинок ветеранів (мова, перш за все, про Снейдера). Ще одне цікаве рішення Кумана - він поміняв дислокацію навчально-тренувальної бази. Якщо раніше «ораньє» готувалися до матчів або поблизу столиці, або в околицях Роттердама, то тепер - в лісовій глушині. І така різка зміна орієнтирів припала до душі футболістам.

Але головне, що змінив Рональд - ставлення гравців збірної до роботи. Нехай це і голосно звучить на перший погляд, але тренер «вправив мізки» своїм підопічним. З'явився характер, воля до перемоги. У стартових десяти поєдинках під керівництвом Кумана збірна Голландії хоч і не особливо радувала результатом - по чотири перемоги і нічиї, і дві поразки, але з'явилася одна тенденція, про яку слід сказати окремо. У шести випадках з десяти голландці пропускали першими, але знаходили в собі сили зрівняти рахунок (і п'ять разів йшли від поразок). І ось ще що: в цих матчах «помаранчеві» забили 16 м'ячів. І тільки шість з них - у першому таймі. Решта - в вирішальні відрізки другої половини гри. І що ще більш показово: з цих 16 м'ячів 14-ть були забиті в контратаках. Тобто, голландці при Куману навчилися вичікувати свій шанс. Вони досить непогані фізично, тому можуть використовувати високий пресинг і навіть контр пресинг.

Не в останню чергу (точніше, в першу) таке перетворення пов'язане зі змужнінням Френкі де Йонга. З часів Давідса в «ораньє» не було такого чіпкого футболіста центру поля, який вміє читати гру. Пара Вейналдум - де Йонг в опорній зоні бачиться майже бездоганною.

Твіттер збірної Нідерландів

У матчі з Естонією (5:0) Вейналдум оформив хет-трик. Зараз він безумовно один з лідерів збірної Кумана. Якщо в «Ліверпулі» 29-річний Вейналдум знаходиться в тіні Салаха, Мане, Фірміно і інших, то в складі «ораньє» він той, хто веде за собою. Він не класичний опорник, як Давідс, Вейналдум може віддати пас, почавши атаку, пробігти півполя і замкнути передачу партнера, як у випадку з четвертим голом у ворота збірної Німеччини. Та й з технікою Вейналдум явно на «ти».

Треба відзначити, що вінгери збірної (Бабел і особливо Промес) отримали завдання при можливості зміщуватися в центр. Таким чином посилювався не тільки цей плацдарм, але і команда отримувала «зайвого» гравця під час атаки. Що стосується безпосередньо атакуючої ланки, то ключову роль в ній грає Депай. Списаний не так давно в «утиль» Мемфіс отримав «чарівний пендаль» від Кумана, і від колишньої ліні і вальяжності колись одного з найталановитіших гравців покоління не залишилося і сліду. Депай в збірній грає на місці «несправжньої дев'ятки». І грає здорово, чого вже там.

Твіттер збірної Нідерландів. Мемфіс Депай

Щоб картина про цю команду була цілісною, потрібно пару слів сказати і про оборону. З приходом Кумана капітаном збірної був призначений ван Дейк. У парі з де Лігтом ліверпулець створив один з найнадійніших дуетів відбору до Євро-2020. Правда, взаєморозуміння між двома зірками налагодилося не так швидко: помилок спочатку теж було досить. Ну і в воротах «ораньє» традиційно грає надійний Сіллессен.

***

Відносно тактичного малюнка. Так вже виходило останнім часом, що збірна Голландії стала не тільки «родоначальником» схеми 4-3-3, але і її заручником. Особливо гостро це простежувалося при останньому приході до збірної Хіддінка, коли гравців просто підбирали під схему. Не вийшло. Тому що не було ні взаєморозуміння, ні страховки, ні пресингу. Куман починав з 3-4-3. Потім були 5-3-2 і 4-2-3-1. І лише після всіх цих експериментів і проб Рональд повернувся до 4-3-3.

Наслідок всіх цих нововведень Кумана - Голландія виграла складну групу в Лізі Націй (з Францією і Німеччиною), і лише в фіналі турніру поступилася Португалії. У відборі на Євро-2020 Нідерландам випала непроста група з тими ж німцями. Правда, інші три команди були лише тлом для суперництва грандів - Північна Ірландія, Білорусь і Естонія. Команда Кумана в восьми матчах допустила лише дві осічки, зігравши внічию на виїзді з британцями і поступившись вдома німцям. Правда, на виїзді «ораньє» розбили «Бундестім». І бути б їм першими в групі, але нічия в Белфасті все нівелювала...

...Надто схожа зараз збірна Голландії на збірну України. І контекстом, і «голодністю» до перемог, і наявністю характеру, і потужним тренерським штабом, який став запорукою відродження.

З цією командою нашим буде нелегко. І справа тут не тільки в негативному історичному досвіді (досі зіграли два матчі: нічия і наша поразка), а й в тому, що, як і Україна, збірна Нідерландів теж молода, амбітна і «біжить». Та й граємо ми з нею в Амстердамі.

Але, як показав відбір до Євро-2020, збірна України вже навчилася з честю виходити зі складних ситуацій. Будемо сподіватися, що і з Нідерландами українці зіграють успішно.

Валерій ВАСИЛЕНКО