Поле битви: «Мальме Нью Стедіум»

Динамо Київ 28 Листопада, 15:37 769
Поле битви: «Мальме Нью Стедіум» | 19-27
Матч п’ятого туру групового раунду Ліги Європи між “Мальме” та київським “Динамо” відбудеться на “Мальме Нью Стедіум”. Офіційний сайт «Динамо» розповідає, чим відомий цей стадіон.

Новий стадіон було побудовано у 2009 році. Він замінив попередню домашню арену ФК “Мальме”, яка називалася просто “Стадіон” або “Мальме Стадіон”, побудовану ще до Чемпіонату світу -1958.

Рекорд відвідуваності на старому стадіоні “Мальме” був зареєстрований саме під час проведення ЧС-1958, коли на матч між збірними Аргентини і ФРН прийшло 32 000 глядачів. На тому чемпіонаті Мальме прийняв три матчі у групі, а також чвертьфінал ФРН - Югославія. Стадіон приймав також три матчі чемпіонату Європи - 1992: Данія - Англія, Франція - Англія і Франція - Данія. Рекорд відвідуваності на матчі ФК “Мальме” - 29 328 глядачів у грі проти “Хельсингборгу” 24 вересня 1967 року. Місткість старого стадіону на сьогоднішній день - 26 500, з яких 14 000 місць - сидячі, а 12 500 - стоячі.

На початку 2000-х керівництво ФК “Мальме” почало розробляти план будівництва нового стадіону, оскільки старий стадіон вже не відповідав сучасним стандартам. До того ж, новий стадіон мав бути більш компактним. Остаточне рішення про необхідність нового стадіону для клубу було прийняте після чемпіонства “Мальме” у 2004 році, здобутого вперше з 1989-го. Муніципалітет міста Мальме розробив кілька проектів - будівництво нового багатофункціонального стадіона на місці старого, будівництво одразу двох нових стадіонів, футбольного та легкоатлетичного або будівництво нового суто футбольного стадіону та переобладнання старого у легкоатлетичний. У підсумку було затверджено останній варіант, і новий суто футбольний стадіон почали зводити прямо поруч зі старим.

Спершу на спорудження арени планувалося витратити 400 мільйонів крон, однак підсумковий бюджет становив майже 700 мільйонів крон (приблизно 80 мільйонів євро). Будівництво розпочалося 23 квітня 2007 року, а 12 липня того ж року футбольний клуб “Мальме” оголосив про продаж прав на назву нової арени шведському банку Swedbank на 10 років. За кожен рік співпраці клуб отримував 5 млн крон, ще 300 млн було виділено на будівництво стадіону.

Крім того, у період з 2009 до 2013 року права на назви трибун на стадіоні були продані різним спонсорам. На початку сезону 2014 року імена цих спонсорів були видалені, а рекламні місця перед кожним стендом були продані найбільшим спонсорам клубу. Графічний профіль реклами також отримав блакитний фон з білим текстом, аби відповідати клубним кольорам.

Новий стадіон було відкрито 13 квітня 2009 року матчем “Мальме” - “Ергрюте”. На цій грі були присутні 23 347 глядачів. Перший гол на новому стадіоні забив півзахисник господарів Лабінот Харбузі.

Стадіон здатен прийняти 22,5 тисячі вболівальників. Усі трибуни крім північної двоярусні (нижній ярус стадіону розрахований на 10 000 місць, верхній - на 8 000). Ще 4,5 тисячі вболівальників (за іншими даними - 6 тисяч) вміщує північна трибуна, єдина зі стоячими місцями. Щоправда, під час міжнародних поєдинків за нормами УЄФА на північній трибуні теж доводиться встановлювати індивідуальні сидіння, що зменшує місткість стадіону до 21 000.

Це стадіон найпрестижнішої, 4-ї категорії за шкалою УЄФА, тобто він здатен приймати матчі фінальної частини чемпіонату Європи. Стадіон має 54 скай-бокси, що є одним із найбільших показників в Європі та найбільшим у Швеції.

Рекорд відвідуваності - 24 148 глядачів - було зафіксовано 7-го листопада 2010 року на матчі проти “Мьольбю”. “Мальме” в цьому поєдинку оформив чемпіонський титул.

На новому стадіоні у Мальме деякі свої матчі проводить національна збірна Швеції - переважно з суперниками не найвищого рівня, які не мають великого ажіотажу. У 2012 році на стадіоні відбувся міжнародний товариський матч між збірними Бразилії та Іраку. Також тут іноді проводяться концерти та публічні заходи. Зокрема у 2016 році з промовою перед людьми тут виступив 266-й Папа Римський Франциск під час свого дводенного візиту до Швеції.

Арена приймала гостей Молодіжного чемпіонату Європи - 2009 (до 21 року). Тут проходили три матчі групи, а також фінальний матч. На час чемпіонату стадіон був перейменований у “Мальме Нью Стедіум” (англ. Malmö New Stadium). Саме ця назва використовується під час матчів «Мальме» у єврокубках. А у матчах на внутрішній арені на зміні назви Swedbank після завершення дії 10-річної спонсорської угоди прийшла проста назва - “Стадіон” (швед. Stadion).

Цікаво, що на честь колишнього тренера “Мальме” Роя Ходжсона фанати клубу неофіційно назвали верхній кут Східної трибуни, найближчий до Північної, «Roy's Hörna» (“Кут Роя”). Відповідний кут Західної трибуни на іншій стороні Північної трибуни названий «Bob's Hörna» (“Кут Боба”) на честь Боба Хафтона. У Ходжсона і Хафтона були успішні тренерські кар'єри в Мальме, вони обидва не раз вигравали чемпіонат і Кубок, перебуваючи в клубі.

Не можна не згадати і про легенду клубу, найвідомішого вихованця - Златана Ібрагімовича, який, щоправда, грав ще у часи старого стадіону. У жовтні цього року Златану встановили пам’ятник неподалік від стадіону. Було вирішено встановити монумент на площі між старим та новим стадіонами. Трьохметровий 500-кілограмовий Златан дивиться на новий стадіон, а поруч із монументом у плитку вбудовані таблички зі списком трофеїв Ібрагімовича у всіх клубах, де він виступав.

Практичні шведи задіюють стадіон не лише для проведення матчів та інших публічних заходів. 2450 квадратних метрів внутрішніх приміщень стадіону орендовані Департаментом освіти міста Мальме для навчання для майже 400 студентів міської спортивної гімназії, для проведення уроків фізкультури у середній школі, а також для навчання учнів футбольної академії “Мальме”. Крім того, в будівлі знаходяться офіси декількох компаній.

Стадіон розташований у добре розвинутій центральній частині міста неподалік від паркової зони. До стадіону можна легко дістатися на міських автобусних маршрутах, зокрема 3, 5, 6, 34. Також неподалік розташована станція метро Triangeln.