Більше половини клубів-учасників чемпіонату перед стартом сезону декларували своїм завданням боротьбу за вихід в УПЛ. Комусь не вдалося витримати конкуренцію і вже зараз зрозуміло, що їхня доля навесні, в кращому випадку, підготовка до наступного сезону. Однак є й такі колективи, яких в числі кращих побачити не очікували. З них і почнемо.
Легкість буття, або як відсутність серйозних завдань допомагає Минаю бити рекорди
Василь Кобін в якості дебютанта на тренерському містку виглядав вельми суперечливо. Його старт вийшов дійсно провальним - домашній розгром від «Прикарпаття» (0:3). Однак в подальшому новачок першої ліги освоївся і почав прогресувати семимильними кроками, що вилилося в п'яте місце за підсумками 19 турів з усього двома очками відставанням від лідера. Правда слід зазначити, що по таблиці xG закарпатці другі після «Оболоні-Бровара» по «оверперфому», тобто набрали значно більше очок, ніж повинні були (+7,6). Та й у другій частині сезону у команди більше виїзних матчів, ніж домашніх, а це здатне сильно вдарити по рівню впевненості в власних силах. Закарпатці найслабші в дивізіоні за інтенсивністю пресингу, що також не додає оптимізму на довгій дистанції. Так що з упевненістю можна говорити, що в 2019-му ми побачили піковий «Минай» і далі логічним буде падіння результатів.
Федорівський і його роль в результатах «пивоварів»
Голкіпер київської «Оболоні-Бровар» став запорукою успіху команди, коли бив «сухі» рекорди і допомагав вигравати матч за матчем. Ледь не пішовши з клубу влітку, Назарій повернувся в ворота і надовго став запорукою якості воротарської роботи. Майже половину голів (десять з 21) команда пропустила лише в останніх шести осінніх турах, хоча персонально для Федорівського провальним можна вважати лише один матч, проти «Минаю» (1:4). Навіть з урахуванням цієї зустрічі Назарій не пропускав в середньому більше голу за матч, що дозволило «пивоварам» стати з великим запасом лідером першої ліги за різницею xG (+12 очок).
Ставка на 1:0 і ніякого ризику
«Рух» Леоніда Кучука ще навесні перебудувався на захисні рейки в своїй грі, а з початком нового сезону стиль тренера був зведений в абсолют. Його апофеозом стала кінцівка домашнього матчу з «Металістом 1925», коли за рахунку 1:0 львів'яни відбивалися, граючи в форматі одинадцять на дев'ять. Сім з дев'ятнадцяти матчів львів'ян закінчилися саме з таким рахунком, а майже третину м'ячів (дев'ять з 30) забив Данило Кондраков, який по-новому розкрився в жорсткій системі Кучука. У сухому залишку тактика білоруського фахівця себе виправдала - на зимову паузу саме «Рух» пішов одноосібним лідером, та ще й з офіційно кращою обороною, яка пропустила лише 13 м'ячів в 19 поєдинках. Голкіпер Роман Мисак зіграв у всіх іграх від дзвінка до дзвінка.
Захисник-бомбардир залишає Луцьк
Луцька «Волинь» почала сезон невиразно, але потім, завдяки серії перемог вдома, знайшла упевненість і стабільність. Вирішальним фактором у цьому процесі стала не тільки прекрасна форма Кожанова, але і ряд неоднозначних рішень Тлумака, найбільш яскравим з яких став перевод центрального захисника Міхи Горопевшека в центр нападу. Вперше подібне сталося в домашньому матчі з «Прикарпаттям» і закінчилося тріумфально для словенця - рахунок 0:2 в лічені хвилини перетворився в 3:2 з безпосередньою участю Міхи в усіх голах «хрестоносців»! В ході 19 осінніх матчів словенець записав до свого активу чотири голи і сім результативних передач, тоді як в попередніх 58 іграх за «Волинь» оформив взяття воріт шість разів і не робив ассистів зовсім. На жаль для луцьких уболівальників, гравець прийняв рішення продовжити кар'єру в іншому місці, так що радувати своїми перформансами місцеву торсиду навесні більше не буде.
Український «Ліверпуль», але такий знайомий нам «Інгулець»
Єдиний клуб з топ-8 таблиці першої ліги, який недобрав очків і недозабив голів, згідно з даними розширеної статистики. В цілому команда Лавриненко ледь не повторила свою ж доля минулого сезону, коли програла чотири поєдинки на фініші осінньої частини чемпіонату. Тоді цей провал визначив завдання на весну і акцент на Кубок. У сезоні 2019/2020 в групі лідерів утриматися вдалося, але циклічність проблем не може не викликати занепокоєння тренерського штабу, знову сил на кінцівку осіннього відрізку явно не вистачило.
З позитивного варто відзначити традиційно перше місце в лізі за інтенсивністю пресингу і любов до голів в кінцівці. У проміжку з 76-ї по 90-у хвилини «Інгулець» забив 25,8% своїх м'ячів (вісім з 31), що є найкращим показником в дивізіоні. На другому місці «Волинь» і «Металіст 1925», які по сім разів засмучували суперників в кінцівці.
Трансформація «гірників»
Ще одна команда не з числа аутсайдерів, що недобрала «своїх» очок. Правда «Гірник-Спорт» пережив зміну тренера, яка явно пішла команді на користь. При Ігорі Жабченку біля керма, команда з Горішніх Плавнів здобула сім перемог, дві нічиї і ззнала лише чотирьох поразок, тоді як за часів попередника Володимира Мазяра було п'ять поразок, три нічиї і єдина перемога над «Кременем» в обласному дербі.
Голландська школа не завжди дає плоди в українських реаліях
«Металіст 1925» став лідером осінньої частини сезону в першій лізі по середній кількості передач за 90 хвилин (458) і посів друге місце після «Інгульця» щодо володіння м'ячем (55,4%). При цьому по гострим і ключовим передачам харків'яни знаходяться в нижній половині таблиці, що нерідко зводилося до стерильного володіння. Підкосили команду в кінцівці і необов'язкові вилучення, без двох центральних захисників в складі стали можливими поразки від «Руху» (0:1) і «Агробізнесу» (0:5). З іншого боку, сміливий стиль в гостьових поєдинках став запорукою 60% набраних очок і другого місця після «Оболоні-Бровара» в таблиці результатів на виїзді. У разі розширення глибини складу, перш за все в обороні, можна чекати від команди якісного зростання навесні.
Такі різні «Балкани»
Абсолютно по-різному виступають вдома і на виїзді «Балкани». Команда Андрій Пархоменко на своєму полі пропустила всього шість голів у дев'яти матчах, набравши десять очок з 14. На виїзді ж зорянці пропустили 24 рази в десяти зустрічах, здобувши лише одну перемогу і одного разу зігравши внічию при восьми поразках. При цьому знайома по минулих сезонах структура гри команди зберігається, вона все ще лідирує в дивізіоні за середнім числом передач в фінальну третину (61,9), намагаючись грати гостро і результативно. Однак далеко не завжди це виходить, що обіцяє клубу запеклу боротьбу за виживання навесні.
Ставка на одеську молодь? Як зміниться «Чорноморець» навесні
Спочатку сезону одеський «Чорноморець» асоціювався з клубом «збитих льотчиків», якщо не, кажучи зовсім вже грубо, з «будинком пристарілих». З огляду на те, що Остап Маркевич працював в юнацькому футболі Іспанії, а в «Агробізнес» навіть привів із собою двох молодих гравців із цієї країни, можна було припустити, що середній вік однієї з найповажніших команд дивізіону буде стрімко падати. За останніми осінніми ігами вже була помітна ставка на молодих, чому підтвердженням «чистка» в лавах, влаштована відразу після закінчення першої частини сезону. На момент написання статті, з виконавців «кому за 30» залишалися в «Чорноморці» лише четверо (Воронін, Гошкодеря, Аржанов, Ярошенко). Але і хтось із них може піти вже зовсім скоро. Чутки про співпрацю одеського клубу з агентом Вадимом Шаблієм не варто сприймати як однозначно позитивний момент, тут потрібно почекати остаточного формування весняної дозаявки...
Середняки без амбіцій, оптимізм в Кременчуці і Запоріжжі, безнадійна Черкащина
Олег Собуцький остудив запал особливо завзятих уболівальників, зазначивши, що завдання підвищитися в класі не стоятиме перед «Агробізнесом» до тих пір, поки не буде підготовлена належна інфраструктура в самому Волочиську. Грати для уболівальників з Тернополя або Хмельницького в клубі не хочуть. Немає особливих планів боротися за найвищі місця і у «Авангарду», чому провиною також не до кінця якісна інфраструктура, хоча робота в цьому напрямку в Краматорську, судячи з усього, вже ведеться на фінішній прямій.
Відносно «Кременя» та «Металурга» варто чекати поліпшення результатів, перерва для них явно настала невчасно. Обидві команди не відчувають проблем з аренами, на яких виступають, а щодо кременчужан і зовсім необхідно говорити про розширення стадіону, з огляду на велику кількість бажаючих відвідувати їх матчі. Зате практично не залишилося приводів для оптимізму у «Черкащини», де все погано не тільки з фінансами і кадрами, але і з «будинком». Є великі сумніви на рахунок того, що команда не просто збереже прописку в першій лізі, а й зовсім дограє цей чемпіонат. Нагадаємо, що останні два домашні матчі підопічні Кирилюка проводили в смт Щасливе Київської області.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!