Німецький перфекціонізм і сльози пентакампеонiв

Динамо Київ 10 Липня, 18:54 2431
 Німецький перфекціонізм і сльози пентакампеонiв     | 19-27
Аналіз матчу Бразилія - Німеччина

Роман Сиволап

Пошуки причин розгрому збірної Бразилії і закономірності тріумфу команди Льова

На превеликий жаль мої очікування збулися. На полі стадіону в Беллу-Орізонті німецька збірна не зустріла гідного опору від команди господарів поля. Футболісти Бундестіму самі були здивовані тому з якою легкістю була знищена збірна країни пентакампеонів. Цей вечір став для бразильців справді чорним. Зазнати такої поразки на очах у своїх уболівальників – це справжня ганьба. Бразилії проводить другий чемпіонат світу і жодного разу турнір не приніс щастя життєлюбному народу, що боготворить футбол.

У далекому 1950 році відбулася справжня трагедія, що відправила на довгий час в депресію більшу частину країни. Після того, як Бразилія відстраждала футбольний Бог подарував їй короля гри мільйонів Пеле. Сльози висохли, бразильці тріумфально ввірвалися в лігу найкращих футбольних націй. Цього разу, на бразильців чекає нове випробування. «Селесао» зганьбили, це вже не трагедія, де футболісти з гідністю зазнають прикрої поразки. Цей розгром викликав відчуття безпорадності у цілого народу. Німці не залишили супернику жодного шансу на порятунок. Після голу Хедіри на 29 хвилини зустрічі, рахунок став 0:5 і матч можна було завершувати. Пропоную ознайомитися з моїм поглядом на те, що відбулося на полі стадіону Мінейрану в Белу-Орізонті.

Стратегія і тактика. Рік тому збірна Бразилії тріумфувала в Кубку Конфедерацій: 5 перемог в 5 матчах із загальним рахунком 13 – 3. У числі переможених солідні Мексика, Італія, Уругвай. Чемпіони світу іспанці були розгромлені у фіналі з рахунком 3:0. Яскраву гру продемонстрував Неймар, п’ять м’ячів забив Фред. Бразильська преса заспокоїлася, всі стали впевнені, що теперішній Бразилії до снаги перемогти в домашньому Мундіалі. Сам Сколарі визначився з основним складом команди, що повинна підкорити світ.

Луіс Філіпе, як справжній бразильський тренер зробив ставку на індивідуальну майстерність і зіграність своїх підопічних. Ротація у складі мінімальна. На поле в зустрічі відкритті першості з хорватами вийшли ті ж одинадцять гравців, що перемогли іспанців.

Сколарі впевнений, що гравці повинні природним чином притертися один до одного. Стабільність складу і ігрових схем повинні забезпечити результат. Метод Сколарі можна назвати екстенсивним. Його сутність в стисло: розрахунок на високу індивідуальну майстерність гравців, стабільність ігрових схем, довіра до футболістів. Тренер не заважає футболістам своїми ідеями, він надає допомогу в розкритті закладеного природою таланту. У 2002 році такий підхід спрацював: Роналдо, Рівалдо, Роналдіньо, Роберто Карлос, Кафу і ко принесли бразильцям п’ятий титул найкращої команди планети.

Цього разу виявилося, що окрім Неймара більшість гравців не годяться для завоювання титулу: Фред, Халк, флангові захисники Марсело і Дані Алвеш виявилися до цього неготовими. Ще у першій зустрічі з хорватами були помітні проблеми у грі пентакампеонів. Невпевнений початок атак при застосуванні пресингу, нездатності швидко перебудовуватися після втрати м’яча, слабку гру флангових захисників під час оборонних дій. Тоді все списалося на стартові хвилювання, але подальша якість гри бразильців показала, що проблеми системного характеру.

Йоахім Льов працює в збірній Німеччині з 2004 року. До 2006, як асистент, з 2006, як керівник збірної. За цей час Льов зарекомендував себе, як не виправний експериментатор. В своїх пошуках ідеальної системи гри він ні коли не зупинявся. Постійно надавав шанс новим гравцям, пробував різні тактичні схеми. За ці десять років у Німеччині виросло дуже талановите покоління. Країна трьох-кратних чемпіонів світу очікує нових титулів. В той же час, невгамовне експериментаторство Льова стало викликати невдоволення на батьківщині. Після десяти років роботи Льов підійшов до чемпіонату світу без награного основного складу, стабілізованих ігрових зв'язків, із невизначеністю відразу на декількох позиціях. Позиції лівого захисника, опорних півзахисників і головне центрфорварда були приводом до обговорення прихильників футболу всього світу. Льов визначився зі схемою 4-3-3, але продовжував пробувати різних виконавців. Вже по ходу турніру Льов відмовився від «гвардіольщини» і перевів Лама на рідній правий фланг захисту. На вістрі атаки став діяти Клозе, який поступово відновив свої кондиції.

По ходу турніру німецька машина набирала ходу. Трохи пробуксувавши в середині шляху до фіналу в боротьбі з африканськими командами, німці видали дуже якісну гру з командою Франції. Бразильцям не пощастило, що пік готовності збірної Німеччини прийшовся саме на півфінальний матч у Беллу-Орізонті.

Впевнений, що навіть з Неймаром екстенсивний підхід Сколарі не дозволив би перемогти команду Льова, що використовує інтенсивний метод створення системи гри.

Психологія. Щоправда, розгрому можна було уникнути, якби гравці і тренерський штаб збірної Бразилії реально оцінили свої можливості. Бразильці втратили зв'язок з реальністю. Посередні гравці, що перебувають в не кращій формі, вирішили позмагатися в атакуючій футбол з безжальною німецькою машиною. Наслідок всім відомий – 1:7 і ганьба для всієї країни.

Для бразильців футбол – це життя. Все населення країни від мала до велика бажало своїм улюбленцям перемоги. Це бажання матеріалізувалося в потужнішому потоці енергії, яка здатна була надати крила самим пересічним футболістам. Тільки для цього необхідно було навчитися керувати потоками енергії в середині бразильської збірної. Забезпечити дозоване підживлення від цунамі емоцій уболівальників. Сколарі – це не вдалося. Вже з першого матчу було помітно, що футболісти збірної Бразилії занадто емоційно перезбудженні. Подальші матчі тільки підтвердили перші враження. Сльози, футболка Неймара. Емоції після поразки взагалі за межею пристойності. З такий настроєм першості світу не виграють.

У німецьких футболістів головне випробування в психологічному плані попереду. Головне для них зараз завдання, як зберегти холодну голову і той діловий настрій, що панував у збірній до погрому Бразилії. Зараз один з головних ворогів німців – це їх самовпевненість і самозаспокоєння.

Висновки. Це справді виявився матч хай-теку проти лісорубів, що ридають. Ця зустріч продемонструвала, яка прірва між інтенсивним футболом майбутнього і екстенсивним минулого. За якихось десять років тренер переможець перетворився в людину, яка викликає жалість. Сколарі не встиг за часом. Майбутнє за тренерами-шукачами. Процес тоталізації футболу продовжується. Його надія на індивідуальні якості гравців не приносить результату. Зараз генії служать команді.

Крім того, є питання до системи підготовки юних бразильських футболістів. Звісно, що вже давно система підготовки в Бразилії не діє за принципом «бідність – м’яч – зірки». В Бразилії достатньо академій, де застосовуються новітні методи виховання футболістів високого рівня. Але у порівнянні з кращими європейськими футбольними державами, і навіть Аргентиною, бразильська система виглядає більш хаотичною. Ті ж німці поставили на технологічний конвеєр підготовку творчих футболістів, при цьому використовується загальнонаціональна методика. Здається, що завдяки високотехнологічним методам підготовки, Німеччина намагається застрахуватися від природніх циклів народження талановитих гравців. Бразилія поки чекає народження нових Пеле і Роналдо.

Льов пройшов з командою великий шлях, німці заслуговують на чемпіонство. В колективі Льова створено модель використання талантів на благо команди і досягнення надзвичайного рівня синергії від взаємодії футболістів. Єдине питання, чи здатен геній Мессі стати на шляху цього торжества наукового колективізму від німецьких шукачів ідеалу? Відповідь на це питання ми отримаємо в неділю.