Навіщо?

Динамо Київ 11 Липня, 19:19 2825
Навіщо?                | 19-27
Замість прев’ю до матчу Бразилія - Нідерланди.

Роман Сиволап, 1927.kiev.ua

Чемпіонат світу добігає свого кінця. Найфутбольніша країна в світі Бразилія вдруге замість тріумфу отримує гірке розчарування. Події 1950 року стали легендою. Трагедію Мараканасо можна порівняти із загибеллю Титаніка. Якби в Америці був культ футболу, невідомо ще, про що б Кемерон знімав свій оскароносний фільм. На щастя, чи на біду територія Америки є якоюсь аномальною зоною, де діти англійських, ірландських, італійських, латиноамериканських емігрантів не люблять гру, що є культовою на батьківщині їхніх батьків. Але це тема для іншої оповіді. Завдяки незначної уваги з боку Голівуду, події 1950 року залишилися «непорочно чистими», справжньою трагедією, що передається через покоління.

Те, що відбулося 8 липня 2014 року на титул легендарної трагедії не тягне. Німці відверто поглумилися над надіями всіх уболівальників країни, що палко закохана в футбол. Навіщо футбольному Богу знадобилося вдруге послати такі випробування найвідданішим своїм прихильникам? Тим більше теперішні події, ще більш цинічні. В 50-му поразка була несправедлива. Краща збірна поступилися через самовпевненість і неповагу до суперника. У тієї поразки є мораль. А що повелитель футболу хотів донести до своїх підданих, організувавши падіння залізо-бетоної німецької плити на знекровлену втратою двох кращих гравців команди Бразилії – невідомо. Також невідомо, чому в Бразилії, на момент проведення домашнього чемпіонату світу, не залишилося яскравих гравців, окрім Неймара. Шукати логічні пояснення цим подіям марно. Трагедія перетворилася на фарс. Інтернет заполонили «витвори мистецтва», що «тащяться» з горя бразильців.

Пародія на трагедію.

У Нідерландів своя історія. Батьківщина футбольної тотальної революції тричі поступалася в фіналах чемпіонатів світу. Чемпіонство в Європі 1988 року – єдиний трофей найбільш «просунутої» у відношенні футбольної технології країни світу. Цього разу Ван Галю вдалося «дотягнути» до півфіналу відверто не блискучу талантами команду з країни тюльпанів. Навіть без суттєвої генетичної допомоги суринамських батьків, голландці досягли пристойного результату. Справді, збірна Аргентини ні чим не краща за команду Ван Галя. Видно, що футбольному Богу подобається аргентинське танго. Марадона з його руками, а зараз – Мессі. Звідкіля така щедрість? Тому нідерландцям не варто особливо сумувати.

В такій атмосфері писати серйозно прев’ю до матчу за трете місце між Бразилією і Нідерландами – немає сенсу. Єдине серйозне питання є до чиновників ФІФА: навіщо проводити втішні фінали? Історія знає дуже мало випадків, коли в цих матчах мають честь грати команди Південної Кореї і Туреччини. В інших випадках – це знущання над почуттями футболістів і вболівальників.

Цікаво, якщо Мішель Платіні колись стане керівником ФІФА, він згадає власне розчарування 1986 року і відмінить непотрібні матчі за третє місце?