Шість спроб і всі з гірким присмаком. Яким був досвід U-17 на Євро

Збірна України 20 Травня, 16:43 389
Шість спроб і всі з гірким присмаком. Яким був досвід U-17 на Євро | 19-27
Пригадуємо, як наші юнаки стартували на престижному форумі.

Останнім часом українські збірники неабияк радують. Крім головної команди на континентальні першості у своїх вікових категоріях відібралися U-17, U-19, близька до успіху й U-21. Не забуваймо також про учасників Олімпіади в Парижі — Руслан Ротань зустрінеться із Аргентиною, Марокко та Іраком.

Підвищений інтерес до “синьо-жовтих” на усіх рівнях виник не дарма — є стійка думка, що нинішнє покоління гравців має великий потенціал та є ледь чи не найкращим в історії. Однак дивіденди слід ще виправдати, й ось перший претендент — Юрій Мороз та його хлопці випробують себе на Євро U-17, що ось-ось розпочнеться на Кіпрі.

Наголосимо, що ми доволі впевнено подолали кваліфікацію — так, виникли деякі труднощі під час першого етапу (Україна опинилася серед найкращих, хто фінішував третім у групі), проте в еліт-раунді стався фурор: девʼять очок, вісім забитих та нуль пропущених.

Наразі новий виклик у вигляді Кіпру, Сербії та Чехії, який навряд чи злякає — все ж ми маємо досвід попередніх виступів. Втім, якими вони були?


Євро-2002

  • Суперники: Швейцарія, Франція, Португалія
  • Результат: 4 місце, 1 очко, 2 забитих, 5 пропущених

Форум, організований на полях Данії, запамʼятався для нас невдало. Павло Яковенко привіз склад, серед якого виділялися Григорій Ярмаш та Олександр Алієв, проте потрапив у максимально незручний квартет — крім Португалії нас підчікували Франція й Швейцарія, на секундочку, майбутні фіналісти турніру.

Шість спроб і всі з гірким присмаком. Яким був досвід U-17 на Євро - изображение 1

У стартовому турі ми спасували Швейцарії 1:3 — з нашого боку відзначився Іван Котенко (пробувався у “Дніпрі”, “Кривбасі” та “Оболоні”), а от по інший бік барикад, що цікаво, забив Транквілло Барнетта (той самий півзахисник, що поцілив у поперечину на ЧС-2006 під час післяматчевої лотереї з Україною).

0:0 із Францією дали надію, але, як зʼясувалося, дуже примарну — поразка 1:2, завдана португальцями, забрала будь-які шанси на порятунок. Пенальті, реалізований Алієвим у другому таймі, не вистачило — свою справу зробили Педро Араухо та Іванілдо. Сьогодні ви так просто не згадаєте ці імена, а от Кріштіану Роналду, що бігав поряд — точно.


Євро-2004

  • Суперники: Англія, Португалія, Австрія
  • Результат: 4 місце, 0 очок, 1 забитий, 8 пропущених

Віктор Кащей зі своїми підопічними виступив ще гірше. Як бачите, впродовж змагання ми організували лише одне взяття воріт — проти Австрії (1:2) постарався Роман Дорош. Здавалося б, у колективі знаходилися талановиті імена — як не крути, а Олександр Рибка, Денис Олійник, Олександр Яковенко та Олександр Гладкий зробили чудову репутацію у великому футболі.

Шість спроб і всі з гірким присмаком. Яким був досвід U-17 на Євро - изображение 2

Загалом же діло у Франції не пішло — якщо з Австрією ще була яка-неяка боротьба, то от з Англією (0:2) та Португалією (4:0) сталося повне фіаско. Прикметно, що за останніх сяяв Бруну Ґама — універсал, відомий доволі продуктивною карʼєрою за “Дніпро”, засмутив Рибку дублем.


Євро-2007

  • Суперники: Іспанія, Франція, Німеччина
  • Результат: 4 місце, 1 очко, 3 забитих, 7 пропущених

Юрій Калітвінцев теж не зумів перетнути груповий барʼєр. Насправді воно і не дивно — все таки збірна опинилася серед дуже серйозних конкурентів. Та ж Німеччина виграла 2:0, й один із мʼячів провів Тоні Кроос (людина має в активі 5 кубків Ліги чемпіонів та може ось-ось доповнити список).

Ми вже мовчимо про Іспанію, що виставила плеяду зірочок (3:1) — наприклад, зʼявилися Давид Де Хеа та Боян Кркич (зрештою, “рохіта” справедливо тріумфувала у Бельгії, а вихованець “Барселони” був визнаний найкращим гравцем). Єдиний плюс у синьо-жовтих тонах — це гол престижу у виконанні Сергія Шевчука (через два роки лівий вінґер став чемпіоном Європи з U-19, але не показав увесь потенціал й нині є вільним агентом).

Шість спроб і всі з гірким присмаком. Яким був досвід U-17 на Євро - изображение 3

З Францією вдалося пободатися, причому ми здійснили камбек — Янн М'Віла та Тібо Буржуа (так і не розкрився у “Меці”) встановили 2:0 на табло, однак після перерви себе продемонстрували Артур Карноза та Дмитро Коркішко.


Євро-2013

  • Суперники: Росія, Італія, Хорватія
  • Результат: 4 місце, 0 очок, 2 забитих, 7 пропущених

Ще один невтішний результат — цього разу підвели хлопці під орудою Олександра Головка. Видатний “динамівець” привіз таких персонажів, як Валерій Лучкевич, Віктор Циганков, Олександр Зінченко та Андрій Борячук, але все пішло шкереберть.

Росія (на хвилиночку, майбутній переможець Євро) нанесла розгром (3:0), з Італією ми хоч і вийшли вперед (похвалимо Беку Вачіберадзе), проте не витримали й поступилися 1:2 — злими геніями виявилися Вітторіо Паріджині та Маріо Пульєзе (хто це?).

З Хорватією відбувся аналогічний сценарій — Циганков відкрив рахунок на 17 хвилині, втім, Ален Халілович (всіма забутий “хорватський Мессі”) та Роберт Мурич (подавав надії в “Аяксі”, але “перегорів”) кардинально перевернули ситуацію.


Євро-2016

  • Суперники: Німеччина, Австрія, Боснія та Герцеговина
  • Результат: 4 місце, 1 очко, 3 забитих, 6 пропущених

Лунін, Попов, Бондар, Миколенко — всі вибилися на пристойний щабель, дехто ж взагалі останнім часом злетів у стратосферу. Круті прізвища, які не особливо допомогли Олександру Петракову вісім років тому.

Все починалося непогано — 2:2 з Німеччиною, стовідсотково лідером квартету, розцінювалися як позитивне досягнення. Невже після такого виникнуть проблеми із Австрією чи Боснією та Герцеговиною, що дебютувала на Євро?

На жаль, ми засвідчили тотальну недооцінку — австрієць Романо Шмідт приніс три очки не лише точним ударом, але й асистом (2:0); з боснійцями ми ж швиденько забили завдяки Андрію Кулакову й вкотре втратили концентрацію — ще до завершення першого тайму дублем покарав Беньямін Хаджич (1:2). І що тут вдієш?


Євро-2017

  • Суперники: Англія, Нідерланди, Норвегія
  • Результат: 3 місце, 3 очки, 2 забитих, 5 пропущених

Нам вкотре випала важка доля — об'єктивно складно на щось претендувати, коли в квартеті не просто Англія та Нідерланди, а ще й ці суперники календарно слідують один за одним.

Снурніцин, Кащук, Цітаішвілі, Супряга — головний тренер Сергій Попов задіяв неостанніх виконавців та все одно упіймав облизня. Нідерланди занесли до активу один мʼяч, британці вдосталь покуражилися та відвантажили чотири — виокремимо Джейдона Санчо, що оформив 1+2. Гарний перформанс, який дав зрозуміти — Україна за плейоф знову не бореться.

Шість спроб і всі з гірким присмаком. Яким був досвід U-17 на Євро - изображение 4

Хорошого мало, але й без нього не обійшлося — Олексій Кащук та Артем Холод залишили “автографи” Норвегії та таким чином забезпечили нам дебютні три бали. Кому цікаво, то Мартін Едеґор був відсутній, а Ерлінґ Голанд вийшов на 61 хвилині.


Якщо окинути оком нинішню заявку, сформовану Юрієм Морозом, то в списку присутня ціла низка “легіонерів” — є й Ілля Волошин, який не так давно приєднався до мадридського “Реалу”, або Дмитро Стрільчук та Богдан Оличенко із мюнхенської “Баварії”. Олександр Драган (“Аталанта”), Андре Вакулюк (“Бенфіка), Артем Степанов (“Баєр”) — теж видні хлопці.

Можливо, їхнього бекґраунду, напрацьованого у Європі, вистачить для втілення більш високих завдань, ніж це спостерігалося раніше. Пора доводити клас.