Найстарішим українським клубом є..., або Коли ви святкуєте день народження рідного клубу?

Футбол України 6 Січня, 22:16 10227
Найстарішим українським клубом є..., або Коли ви святкуєте день народження рідного клубу?   | 19-27
Український футбол – річ, м’яко кажучи, непередбачувана і заплутана.

Причому це стосується не тільки його майбуття чи сьогодення, а навіть і минувшини. От здавалося б – просте і в той же час основне питання: «Коли було створено той чи інший клуб». (І, як глобальний підсумок – «Коли ж було засновано найстаріший клуб країни».) А спробуйте знайти на нього вичерпну відповідь. Я спробував. Хочу поділитися результатами своїх пошуків з вами. Вся інформація, якщо не вказано інше – з офіційних клубних сайтів.

Динамо

Різні дослідники історії футбольної команди київського «Динамо» вказують на дату заснування клубу 13 травня 1927 року (реєстрація статуту Київського пролетарського спортивного товариства (ПСТ) «Динамо» Міжвідомчою комісією у справах громадських організацій та спілок Київського округу).

Саме ця дата згадується в різних засобах масової інформації, спортивно-інформаційних виданнях та книгах з історії футболу.

Реєстрація Київського ПСТ «Динамо» 13 травня 1927 року, в рамках якого і заснувалася пізніше футбольна команда, підтверджена документами, що знаходяться в Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України (фонд № 5, опис 3, справа 418, лист 25, а також в тому ж фонді й описі справа № 472, лист 66). 1927 відображений і в офіційних документах і довідниках ФІФА та УЄФА.

Жодних інших документів про заснування футбольної команди «Динамо» Київ у рамках Київського ПСТ «Динамо» не виявлено, тому датою народження футбольної команди «Динамо» (Київ) вважається 13 травня 1927 року.

Це чи не єдиний приклад більш-менш точного визначення дати народження - для клубів, які виникли не 10-20 років тому, а в радянські часи. Та й то мова йде про спортивне товариство в цілому, а не про футбольну складову. (Бо ж, наприклад, «Мюнхен-1860» хоч і пишається своїм 1860-м роком, але не є найстарішим футбольним клубом Німеччини, бо футбольна його складова з’явилась аж 6 березня 1899-го, а справжній «Мафусаїл» на 11 років старший.) Але нехай вже хоч так – бо у інших все значно гірше.

Шахтар

До першого чемпіонату СРСР було допущено 27 команд, поділених за силами на чотири групи: А, Б, В, Г.

У групі «В» за рішенням Всесоюзного комітету фізкультури місце для участі в змаганнях було надано команді вуглярів Донбасу. Команда одержала горде ім'я «Стахановець» на честь знаменитого новатора шахтарського руху Олексія Стаханова.

Кістяк команди склали футболісти горлівського й сталінського «Динамо». Перший матч (на першість УРСР) «Стахановця» відбувся 12 травня 1936 року в Горлівці на стадіоні ім. Балицького.

Ну, можна, звісно, 12 травня 1936-го записати в дату народження – але історія команди (будемо чесними, про клуби у нас до кінця 80-х говорити некоректно) почалася ж раніше. До речі, на Вікіпедіях – українській та російській – чомусь датою заснування вказане 24 травня того ж року. На офіційному сайті про цей день нічого не сказано.

Дніпро

Датою заснування клубу є 1918 рік. Саме тоді з'явилася команда за назвою «БРІТ (Брянський робітничий індустріальний технікум) при ремісно-технічних класах, що готував кадри для Брянського металургійного заводу (з листопада 1922 року він зветься завод ім. Петровського). Згодом колектив носив назви «Петровець», «Сталь, «Металург, а з кінця 1961 року - «Дніпро».

Це досить розповсюджена логіка – раз команди при заводі, значить, це одна історія. Хоча от «Торпедо» запорізьке собі нічого не приписувало – хоча команди на ЗАЗі були і до 1982-го. Ну, і ще одне традиційне – просто рік, ніякої дати. Хоча тут можна і виправдати клуб – навряд чи з тих буремних часів якісь документи залишились. Скоріш за все, десь хтось колись сказав чи написав, що такого-то року команда почала грати – та так і записали.

Олімпік

Благотворительный фонд «Олимпик», как и одноименный донецкий футбольный клуб были образованы в августе 2001 года.

Ну ви ж не 100 років тому народились, а 13 – так вкажіть же точну дату! Свій день народження президент клубу, мабуть, святкує не аби коли, а у чітко визначений день.

Зоря

Команда образована: в 1923 году («Металлист»).

Коротко і ясно. До речі, ще одна негативна сторона нашої футбольної історії – от напишуть, що клуб був заснований, скажімо, в 5800-му році від створення світу, а в хронології виступів вказують уже аж якийсь 5823-й, коли в чемпіонат СРСР заявились. А до того що, ніде не грали, ні на міському, ні на регіональному рівні? Так і у Зорі: «Дебют в чемпионатах СССР – 1939 год». А 16 років чим займались?

Волинь

На початку 1960 року у зв'язку з розширенням другого дивізіону радянського футболу - класу «Б», місту Луцьку було надано місце серед команд-майстрів. Оскільки найсильніша команда міста й області - ГБО (Луцьк) знаходилася в армійському підпорядкуванні, то вирішено було створити абсолютно новий колектив під егідою обласної організації Добровільного спортивного товариства «Авангард». Однак свою назву команда отримала 3 квітня 1960 року, коли настав час заявлятися на чемпіонат.

Про сам факт створення промовчу – такі були реалії. Сказали – треба команду, значить, зробимо на порожньому місці. Але з датою теж не все зрозуміло. Причому тут день, коли команда отримала назву? Може, вона без назви жила якийсь час. Утрирую, але можна було і точніше розписати історію. Все-таки 1960-й рік це не часи Перших визвольних змагань.

Металіст

В насыщенную, богатую историю отечественного футбола немало ярких страниц вписали футболисты одного из промышленных гигантов Харькова – паровозостроительного завода, созданного в 1895 году. Футболом здесь увлеклись сразу же после гражданской войны, когда самодеятельные команды начали создаваться едва ли не на всех предприятиях города. Первым футболистам ХПЗ приходилось играть на пустырях и примитивных площадках, тем не менее, в первенстве Харькова 1922 года они, под названием «Паровозник», заняли второе место в классе «Б», опередив сильные коллективы «Балабановец» и «Спартак». В июле 1924 года футболисты ХПЗ выехали на товарищеские матчи в Екатеринослав и провели их успешно, выступали они и в других городах. Но все это были эпизоды в спортивной жизни коллектива. А датой рождения команды ХПЗ (предшественницы нашего нынешнего «Металлиста») принято считать 1925 год, когда на заводе был организован спортивный клуб, сине-белые цвета которого защищала и футбольная команда.

За чесність харків’янам – 12 балів. Могли ж собі приписати зайвих років, команди ж при ХПЗ грали і до 1925-го року. Але з датою та сама історія, що і у інших. Ну, і що це за «предшественницы»? Або це ваша історія – або ні.

Ворскла

У середині 50-х років минулого століття в Полтаві з ініціативи першого секретаря обкому Компартії України Михайла Стахурського була створена футбольна команда, яка захищала кольори ДСО «Колгоспник». Свої виступи в офіційних матчах молодий колектив розпочав у 1955 році в рамках першості України серед колективів фізкультури.

Тут взагалі прекрасно – «у середині десятиліття». Звісно, заголовок підрозділу «1955-1967» нам натякає, та й інформація про початок виступів теж, але… Ну як так можна ставитись до власної історії?

Чорноморець

Год 1936-й стал эпохальным в истории советского футбола. С него начинается проведение чемпионатов СССР среди команд, представляющих различные общества и ведомства (по примеру чемпионатов зарубежных стран). Решение по этому поводу было принято 26 марта 1936 года, которое и вошло в историю датой рождения нынешнего «Черноморца» как команды мастеров. С этого момента и берет начало история клуба.

У «Чорноморця» дуже неоднозначна історія. По-перше, причому тут 26 березня? Це дата заснування чемпіонату. Ну так, місце для Одеси було виділене в одній із груп саме цього дня – так причому тут історія клуба? Дивимось далі:

Одесская команда мастеров выступала во всех чемпионатах СССР, кроме двух — в 1951 и 1952 годах. Менялись названия: «Динамо», «Пищевик», «Спартак», «Металлург», с 1958 года — «Черноморец».

І ще одна цитата:

В 1923 году на футбольных полях Одессы появилась посредственная команда «Спарта», впоследствии «Динамо», выступавшая в городском первенстве во втором эшелоне.

Так може логічніше було б вести свою історію з 1923-го року? За умови, якщо дійсно просто змінювались назви (і відомча приналежність), а сама команда існувала весь цей час безперервно.

Металург Донецьк

Команда «Металлург» (Донецк) основана 17 июня 1996 года.

Чудово. Але є одне «але». Донецький «Металург» з’явився в чемпіонаті України на початку 1996-го. Ось цитата з сайту Олексія Кобизєва, який брав інформацію із довідників Юрія Ландера: «Перед началом сезона команда «Шахтер» (Шахтерск) носила название «Медита», а после первого круга команда «Шахтер» (Шахтерск) уступила свое место новообразованному «Металлургу» (Донецк)». Ну і? За логікою клубного сайту виходить, що свій перший матч ФК МД провів у… 41-му турі чемпіонату-95/96 другої ліги. Отак от – ще 14-го червня в Стаханові хтось інший під назвою «Металург» (Донецьк) грав, а вже 19-го вдома новонароджений.

Металург Запоріжжя

Футбольная команда «Металлург» по праву считается одной из старейших в Украине. Официальным днем основания команды считается 2 мая 1935 года. В этот день на стадионе имени Антипова встретились команды строителей Запорожстали и паровозо-ремонтного завода.

По-перше, це дата матчу (першого чи ні, тут і не вказано), а не заснування. По-друге, читаємо клубний сайт далі:

В середине 30-х годов, когда «Запорожсталь» выделилась из структуры «Днепрокомбината» в самостоятельное предприятие, в некоторых цехах были созданы футбольные команды, которые стали разыгрывать между собой первенство завода. Лучшие игроки вошли в состав сборной команды «Сталь», которая представляла завод в различных соревнованиях.

Ну, добре – «Сталь» і «Сталь», багато хто змінював назви . Але причому тоді матч якоїсь команди будівельників?

Говерла

15 серпня 1925 року в Ужгородському клубі «Гніздо» патріоти-ентузіасти обрали комісію у складі трьох чоловік - Августина Лавришина, Сергія Єфремова та Теодора Ортутая, які проголосили створення нового спортивного клубу «Русь» (Ужгород).

Саме гравці СК «Русі», який в кінці 1945 року практично припинив існувати як спортивний клуб, стали ядром новоствореного клубу «Спартак» (Ужгород) у 1946 році, який прославив уже радянське Закарпаття на теренах Української РСР.

Я просто розкажу вам про початок історії одного іспанського клубу. Значить, 1895-го року в Мадриді було створено клуб «Футбольні небеса» (так, вона називалась саме Football Sky). 1900-го він розпався на два різних суб’єкти – New Foot-Ball Club і «Еспаньол». 1902-го представники різних іспанських клубів створили ФК «Мадрид». А тепер вгадайте, з якого моменту веде свою історію нинішній «Реал»? Правильно – з 6 березня 1902-го. І ніякі там «папєрєднікі» не враховуються. А тепер ще раз подивіться на те, що написане на офіційному сайті «Говерли».

Карпати

Офіційна дата створення команди «Карпати» — 18 січня 1963 року.

Чудово. Але!

У перших числах січня 1982 року керівництво обласного футболу, пославшись на складність фінансування аж двох команд майстрів і невдалого виступу в останньому сезоні, вирішило об'єднати два клуби. Профспілкову команду «Карпати» ліквідували, а її місце у першій лізі зайняла армійська команда СКА «Карпати» створена на основі друголігового клубу СКА (Львів), що підпорядковувалась військовому відомству.

«Карпати», виходить, зникли?

Того року саме відродили цивільну команду «Карпати», яка розпочала виступи із другої ліги.

«Того» - це 1989-го, коли зник СКА «Карпати» (що до перших «Карпат» не мав ніякого стосунку, тільки частиною назви був схожий). Так з якого моменту все-таки треба вести літочислення нинішніх «Карпат»? А цього ніхто не знає - принаймні, на офіційному сайті клубу дату відновлення, себто створення нового суб'єкту, не вказали.

Іллічівець

В первом национальном чемпионате 1992 года футболисты мариупольского «Азовца», (так тогда называлась команда), играли в первой лиге.

Отак. І думайте собі, що хочте. Але які патріотичні у нас маріупольці – взяли і відкинули всю радянську історію!

Хоча у Вікіпедії якраз більш-менш адекватно написано: «У 1960 році команда «Авангард» (Жданов) об'єдналася з командою «Шахтар» (Рутченкове — зараз район міста Донецька), створивши команду «Азовсталь» (Жданов)». Без точної дати, але хоча б якась конкретика. І без приписування чужої історії (а приписувати було що, з 1936-го року при заводі імені Ілліча команди існували).

Олександрія

Тут вирішили обійтись без тексту і розказали про свою історію у відеоформаті. З нашого питання тут дуже цікавий принцип приписування історії – якщо у великих, промислових містах орієнтувались на приналежність різних команд до одного підприємствах, то тут вирішили діяти за територіальним принципом. Нічого страшного, що «Шахтар» представляв ВО «Олександріявугілля», а «Поліграфтехніка» - завод поліграфічної техніки. Єдина історія, єдина команда!

Сталь Дніпродзержинськ

Уже в 1913 году существовала Каменская футбольная лига, основу команд котоpой составили служащие Днепpовского металлуpгического завода и гимназисты. Война и наступившая вслед за ней pазpуха пpивели к тому, что футбольная жизнь в гоpоде почти затихла. Впpочем уже в начале 20-ых годов делались эпизодические попытки создать команду, но лишь с возpождением металлуpгического завода появилась возможность вкладывать сpедства в pазвитие споpта. Документально подтвеpждено, что уже в 1926 году существовала команда «Металлист», котоpая pегуляpно пpоводила матчи.

С 1935 г. команда участвует в пеpвенстве Укpаины (пpавда, в 1935-1936 гг. под флагом сбоpной гоpода, основу котоpой составляли металлуpги).

Ви щось зрозуміли? Я – ні. Хочете – 1913-й пишіть, хочете 1926-й, а можна й 1935-й. Чи навіть 1937-й – бо ж до того «збірна міста» була. Точного і однозначного пункту А на сайті «Сталі» так і не встановлено.

Гірник-Спорт

В 60-е годы прошлого столетия неподалеку от Кременчуга развернулась очередная всесоюзная комсомольская стройка. На богатых залежах железной руды в короткие сроки был построен горно-обогатительный комбинат (ныне ОАО «Полтавский ГОК»). Рядом с ГОКом вырос современный город, который сейчас населяют более 53 тысяч человек. Над названием города думали недолго, тем более что молодёжи в нём было предостаточно. Ну а где молодёжь, там и спорт, в особенности футбол. Впрочем, долгое время даже на областном аматорском уровне комсомольские футболисты находились в тени своих соперников из Полтавы, Кременчуга, Лубен.

Лишь в 1991 местный «Локомотив дебютировал в республиканском первенстве, а с началом проведения национальных чемпионатов стал их участником. А со второго круга сезона 1992/93 честь города стал защищать «Горняк, ещё два года спустя преобразовавшийся в «Горняк-Спорт.

Тут ще гірше, ніж у «Сталі». Причому на Вікіпедії стоїть рік народження – 1989-й. Звідки взяли? І як тоді розцінювати фразу про «долгое время» і «лишь в 1991». Два роки – це так довго? Про всесоюзне комсомольське будівництво промовчу.

Тернопіль

Дата заснування: 16.05.2007

Принаймні, вказана точна дата. А що вона означає – це діло десяте. Все одно ніякої текстовки в розділі «Клуб» немає, лише суха інформація.

Десна

У чернігівців немає офіційного сайту, а на сайті вболівальників вказано, що « Команда: Створена в 1960 р. Перша назва – «Авангард. З наступного сезону виступає під назвою «Десна». Більшого вимагати, мабуть, не варто.

Полтава

Футбольный клуб «Полтава» — одна из самых молодых команд в профессиональном украинском футболе. Она была основана 25.06.2007 г. решением сессии Полтавского городского Совета.

Прекрасно. І точна дата, і точне обґрунтування. (Ну так і клубу всього 7,5 років. Якби ще тут «не встановили» точної дати…)

Нафтовик-Укрнафта

Історія «Нафтовика» бере свій початок з кінця лютого 1980 року, коли за ініціативи адміністрації нафтогазовидобувного управління (зараз НГВУ «Охтирканафтогаз») при підтримці АТ «Укрнафта» була створена футбольна команда.

Майже ідеально. Правда, АТ «Укрнафта» в кінці лютого 1980-го трохи насмішило – перші акціонерні товариства в СРСР з’явились на початку наступного десятиліття. Ну, і дату все-таки можна було б встановити – якщо вже аж настільки відомо про кінець лютого.

Геліос

Дата образования клуба - 1 декабря 2002 года.

12 років, не дивно, що дата не встигла загубитись.

Суми

ФК «Сумы» это самый что ни на есть прямой «наследник» краснопольского «Явора», который в силу объективных причин прекратил своё существование. Местные сумские власти вместе с рядом региональных предпринимателей взяли на себя время обеспечения сумской команды. И 3 сентября 2008 года был официально зарегистрирован новый футбольный клуб – «Сумы».

Деякі джерела враховують і історію «Явора», починаючи життєпис нинішніх «Сум» з 1982-го року. Але логіка офіційного сайту, як не крути, правильна. А те, що «Суми» з’явились уже під час чемпіонату, замінивши «Явір»… Ну, що ж, такі у нас футбольні інституції, раз дозволяли подібні речі.

Гірник

За офіційною версією (оф.сайт ФК «Гірник» Кривий Ріг) команда, біля витоків якої стояв Федір Іванович Караманіц - правонаступниця футбольного колективу рудника (в різні роки - рудоуправління, шахтоуправління) імені Карла Лібкнехта, до складу якого, зокрема, входила (до утворення КЗРК) і шахта «Родіна».

Перше відоме згадування про футбольний колектив рудника імені Карла Лібкнехта в криворізькій окружній газеті «Красный горняк» датується 1925 роком. Саме цей рік став дебютним для організованого футболу Криворіжжя. Відбувся перший розіграш чемпіонату Криворізького округу з футболу, в якому взяли участь шість колективів: команди Кривого Рогу, станцій Долинська і Долгінцево, рудників імені Карла Лібкнехта, Ленінського та Жовтневої революції. Гірники з «Карла Лібкнехта» зуміли дістатися фіналу, де поступилися сильній команді з Долинської – 0:2. І саме 1925-й рік вважається роком заснування команди «Гірник» (ПАТ КЗРК) Кривий Ріг.

Дивний початок тексту, чи не так? Насправді все просто – «Источник: Календарь-справочник «Гірник» Кривий Ріг. Літо-осінь 2013». Вочевидь, була якась попередня версія офіційного сайту, інформацію з якої взяли до книжки. А потім вже на книжку послалася нова версія клубного сайту. Темна вода во облацех… Точної дати немає, зате і привласненої історії теж – якщо вірити інформації з сайту, то «Гірник» існував весь цей час на регіональному рівні, граючи в різних змаганнях.

Миколаїв

В 1920 году на судостроительном заводе «Наваль» была организована футбольная команда. […] В обеденный перерыв и после работы игроки-рабочие собирались в заводском клубе. Инициатива получила поддержку в заводском комитете профсоюза и в комсомоле.

З одного боку, все нібито зрозуміло. Ще й така рідкісна в наших реаліях ініціатива знизу! Але. 1950-го «Суднобудівник» (так тоді називалась команда) зникає, віддаючи своє місце в чемпіонаті миколаївській же команді «Динамо». А чи не спадкоємність це? Ні. Тому що:

Тем временем на заводе им. А. Марти (с 1950 года — завод им. Носенко) была вновь организована футбольная команда, получившая название «Авангард».

Причому:

Дело в том, что как раз в то время произошло укрупнение ДСО «Авангард» (тяжёлое машиностроение), и в его состав вошли бывшие ДСО «Дзержинец» (транспортное машиностроение) и «Судостроитель» (судостроительная промышленность)

І от саме ця команда, яка, змінивши купу назв, нині є футбольним клубом «Миколаїв» і виступає в першій лізі ЧУ. То яким є рік заснування нинішнього клубу? 1920-м чи все-таки 1950-м? Все-таки новостворена команда була уже не просто повторенням попередньої, а об’єднанням двох різних спортивних товариств.

Нива

Футбольний клуб «Нива» Тернопіль створено у Підгайцях (Бережанський район, Тернопільська область) у 1978 році. Засновником і першим власником «Ниви» став голова місцевого колгоспу Іван Михайлович Потупа.

Далі в історії чесно написано про два переїзди (до Бережан і Тернополя) і так само чесно не згадано про тернопільський «Авангард», що існував з 1959-го по 1971-й. А могли б і приписати історію, як дехто з колег по футбольному цеху. Точної дати немає, думаю, вона й не збереглась – навряд чи хтось в колгоспі аж так прискіпливо вів документацію футбольної команди.

Зірка

Дата заснування – 16 жовтня 1911 року. Саме тоді ельвортівці перемогли команду першої місцевої чоловічої гімназії з рахунком 4:1. Дійство відбулося на іподромі єлисаветградського скакового товариства.

По-перше, це дата першого матчу, а не заснування – хоча і за неї можна подякувати, далеко не всі зберегли навіть таку інформацію. Але найпроблемніше не це, а те, що нинішня «Зірка» - це як Михайлівський золотоверхий. Можна скільки завгодно разів написати, що цей собор побудовано в 12-му столітті, але всі ми прекрасно знаємо, що нинішній храм – це відновлення 1999-го року від Різдва Христового. Так і тут – та «Зірка», що була створена ще за часів Російської імперії, зникла, була зруйнована. І відновлена навіть не на тому самому місці (як Михайлівський).

Факт відродження навіть офіційний сайт клубу визнає: «У липні 2008 року кіровоградську «Зірку», найстарішу команду України, було відроджено». Але скромно замовчує ПОСТАНОВУ № 2 Бюро ПФЛ України м. Київ від 15 липня 2008 р., де українською по білому написано в пункті 3:

Слухали: інформацію Гуча А.М. про заяву ФК«Олімпік» м. Кіровоград щодо зміни назви команди «Олімпік» на «Зірка».

Постановили:

Змінити назву команди «Олімпік» м. Кіровоград на «Зірка» м. Кіровоград та внести відповідні зміни до реєстру ПФЛ.

Ось навіть посилання на цей документ є, можете самі переконатися. Тому, на жаль, історія нинішньої «Зірки» починається не з 1911-го року, а десь з 2000-го (точну дату заснування ФК «Олімпік» я не знайшов).

Сталь Алчевськ

В 1935 году в Алчевске (тогда город носил название Ворошиловск) было образовано спортивное общество «Сталь», объединившее спортсменов металлургической отрасли. […] С этого года главная команда города получила название «Сталь».

От тут красиво. Спочатку створили товариство, тобто по суті «клуб». А потім з’явилась команда – на базі іншої чи інших, але при цьому не привласнюючи собі їхню історію! Ще б точну дату – і взагалі ідеально. Правда, незрозуміло, як бути тепер – команди фактично не існує, а чи функціонує клуб…

Буковина

На новому офіційному сайті клубу сторінка «Історія» порожня. Старий же лаконічно заявляє про те, що «у 1958 році у Чернівцях створили футбольну команду «Авангард». Дати традиційно немає. Заті і проблем з історією теж. Одного разу перейменувались – у власне «Буковину», і з того часу існують собі, нікуди не зникаючи. Хоч і не без проблем. Але в кого їх було в українському футболі.

Оболонь-Бровар

На початку 2013 року стало відомо, що колишній почесний президент футбольного клубу «Оболонь» Олександр Слободян створює нову команду під назвою «Оболонь-Бровар».

Як вам таке формулювання офіційного сайту – «стало відомо»? Точної дати немає – хоча це відбулось всього два роки тому. З іншого боку, й історію попередньої «Оболоні» не стали собі приписувати: «новий клуб не має жодного відношення і до старої команди — це дві різні структури».

Черкаський Дніпро

Дата створення – 9 травня 1955 року.

Клуб відроджено – 10 червня 2010 року.

[]

Футбольний клуб «Славутич» створений 10 червня 2010 року.

[…]

18 липня 2014 року загальні збори Обласної громадської організації ФК «Славутич» (Черкаси), враховуючи побажання вболівальників, громадськості Черкас та області, опитування, проведеного департаментом маркетингу, комунікацій і зв’язків із громадськістю черкаського клубу, прийняли рішення про зміну назви футбольного клубу й команди «Славутич» на ФК «Черкаський Дніпро».

В принципі, чесно. От тільки на емблемі клубу – 1955-й рік, а не 2010-й.

Кремінь

В 1959 году при поддержке Кременчугского завода дорожных машин была создана команда «Днепр».[…] В 1970 году команда прекратила существование.

[…]

В середине 80-х годов, с помощью автомобильного завода, честь Кременчуга стал защищать «Кремень». […]«Кремень» попадает в высшую лигу, где выступала до 1997 года. Затем «Кремень» вылетел в первую, а потом во вторую лигу и в итоге прекратил своё существование.

[…]

23 октября 2003 года депутаты Кременчугского городского совета приняли решение «Про создание коммунального заведения физической культуры и спорта «Муниципальный футбольный клуб «Кремень».

Точна дата вказана. Але оця от історична довідка вводить читачів в оману. І на Вікіпедії хтось написав, що рік створення клубу – 1959-й. А це навіть не попередник народився, а попередник попередника. На емблемі, до речі, ніякої дати немає. Одним словом, майже максимальна чесність.

Реал Фарма

Год основания: 2000

Все розписано – зміна назви, переїзди по Одеській області. А точної дати заснування немає. 14 років всього-на-всього, невже загубили папірець?

Кристал

Офіційний сайт клубу про історію мовчить, як риба об лід – розділ геть порожній. Вікіпедія ж говорить, що «футбольная команда «Кристалл» была организована на Херсонском полупроводниковом заводе в 1961 году». Звісно що без точної дати. До речі, цікавий випадок, що команда змінювала назву лише в українські часи – за Союза весь час були «Кристалом». Нечастий випадок, як для наших футбольних реалій.

Скала

«СКАЛА́» (СТРИЙ) – один із найстаріших футбольних клубів України – заснований 1911 року українцями-гімназистами під назвою Український Спортовий Кружок «Січ».

Ось він, найстаріший клуб України – скажете ви. Ох, як же ви помиляєтесь – відповім я. Читайте офіційний сайт клубу далі.

Ліквідований органами радянської влади 1944 року, після чого стрийська команда виступала під звичними для часів СРСР назвами «Спартак, «Машинобудівник», «Буровик», «Авангард».

Маємо перше зникнення клубу. А далі буде ще феєричніше.

Друге відродження «Скали» відбулося 1989 року і тривало до 1996 року.

«Друге відродження» - тобто це вже третій клуб. Зачекайте, це ще не все.

Протягом 1996-2001 років команда мала назву «Газовидобувник-Скала», у 2001-2006 роках – «Газовик-Скала», у 2007-2008 роках – «Скала-Екран».

В 2001-му «Газовик» з Комарного переїхав до Стрия і отримав назву «Газовик-Скала». («Скала-Екран» це воно ж, тільки після втрати професійного статусу.) А «Газовидобувник-Скала» - це вочевидь було щось на кшталт дубля чи фарм-клуба «Газовика». Точних даних немає, тож будемо вважати «Газовидобувник-Скалу» продовження історії «Скали»-1989, тобто третього стрийського клубу. Таким чином «Газовик-Скала» став четвертим. (Хоча можна порахувати як четвертий і п’ятий. Все одно перевірити немає де.) Але і це ще не кінець.

Знову повернулися до звичної назви «Скала» 2009 року, коли команду взяв під опіку колектив однодумців з Моршина, співзасновників ФК «Моршин», який бере свій початок з 2004 року. На початку липня 2009 року ФК «Моршин» отримав атестат Федерації футболу України, який надає право участі у Всеукраїнських змаганнях з футболу серед професіональних команд другої ліги сезону 2009-2010 років.

П’ятий стрийський клуб. Спитаєте, а причому тут Моршин? А ось відповідь.

Після цього клуб отримав членство у ПФЛ. 17 лютого 2010 року постановою № 5 Центральної Ради ПФЛ затверджено зміну назви ТОВ «Футбольний клуб «Моршин» на ТОВ «Футбольний клуб «Скала».

Якщо не вірите – ось PDF-файл відповідної постанови. А тепер скажіть мені – з якого року починається історія нинішньої «Скали»? З 1911-го чи все-таки з 2004-го? До речі, Вікіпедія в цьому плані порадувала – чітко розрізняючи дві «Скали» - за оцими от роками заснування. Звісно, є питання і до 1944-го, і до 1989-го – але нехай вже хоч так. Бо дуже вже нахабно виглядає така спроба приписати собі історію абсолютно чужого клубу.

Арсенал-Київщина

Найбільше місто столичної області, Біла Церква, було засноване в ХІ столітті князем Ярославом Мудрим як військово-оборонний форпост держави на кордоні тогочасної Київської Русі. Саме відштовхуючись від історичної функції стародавнього міста – захищати та загрожувати, новостворений міський футбольний клуб отримав від засновників у 2005 році свою гучну назву – «Арсенал». Символікою колективу стали традиційні для Білої Церкви луки та стріли, як данина славному ратному минулому. Перехрещені своїми кінцівками луки формують замкнене коло як символ надійності та рівноваги, а три наконечника від стріл у верхній частині клубного герба, створюють ефект стилізованої княжої корони – символу перемоги та амбіційності – і додають до нього позитивної агресії. В середині складної та змістовної композиції розташований логотип – ФК «Арсенал», який у загальному фокусі виглядає лицарським девізом на середньовічному щиті. Знову таки, у відповідності до міської геральдики вибрані клубні кольори – червоний та білий, таким чином підкреслюючи історичну спадкоємність героїчного минулого та сьогодення.

Це все, що написане на офіційному сайті клубу про заснування «Арсеналу». Добре, хоч рік вказали. А то могли б так заблукати в перипетіях історії та символіки міста…

Енергія

Офіційного сайту у клубу з Нової Каховки немає. («Домен fc-energiya.com выставлен на продажу!» - ось і все, що написано там, де він колись був.) Вікіпедія стверджує, що «Енергія» була створена 1952-го року. Чи існує вона безперервно, чи зникала і відроджувалась – невідомо.

Макіїввугілля

Футбольный клуб «Макеевуголь» был создан летом 2009 года для участия в ежегодном турнире, проходящем под эгидой Министерства угольной промышленности - «Кубок Минуглепрома».

Причину назвали, датою знехтували. Буває і таке.

А тепер – коротко про історію найстарішого іспанського клубу, «Рекреатіво» з міста Уельва. Офіційний сайт андалусійців повідомляє про те, що:

а) футбол в Уельві розпочався 1884-го року з прибуттям до міста Вільяма Александра Маккея, який трохи згодом стане засновником «Рекреатіво». Але поки що він лише почав організовувати футбольні матчі;

б) першу спортивну організацію Уельви, «футбольно-крікетну» було створено – за участі того ж таки Маккея, - 1 березня 1888-го року;

в) 18 грудня 1889-го відбулася перша зустріч майбутніх засновників майбутнього «Рекреатіво»;

г) 23 грудня 1889-го бул