Агент ФІФА Ігор Кривенко окреслив особливості поточної трансферної кампанії.
— Починаємо із загального: чим, за вашими спостереженнями, теперішній трансферний період різниться від попередніх?
— Дуже добре знаю вітчизняний ринок, тому можу сказати, не боячись помилитися: такого, як цьогоріч, у нас ніколи не було! Ну, принаймні за останні 10 років. Ця «незвичність» нинішньої ситуації зумовлена одним простим фактором: у всіх ФК УПЛ нижче третього місця є ті чи інші проблеми із фінансами (причому навіть у трійки благополучних… ну, по-перше, з неї лише «Дніпро» когось купує, по-друге, скажімо так, наразі в них виконуються умови контрактів, але що буде далі, не знає ніхто). Повсюди зустрічається процес пониження зарплатні, до того ж, помітного пониження. Тут уже слід розуміти таке: за останні півтора десятиліття в елітному футболі України встановилася традиція оформлювати трудові угоди зі своїми виконавцями в зарубіжній валюті, насамперед — у доларах, а пам’ятаючи про те, що трапилось із гривнею від літа 2014-го… самі розумієте. Умовно кажучи, якщо раніше конкретний клуб платив конкретному гравцеві, припустімо, 100 тис. гривень у переводі з долара, то тепер повинен видавати йому вже 200 тисяч. Отака своєрідна «доларова кабала» дуже й дуже боляче б’є сьогодні по нашому футболу, тепер вітчизняним колективам набагато складніше в повному обсязі виконувати те, що вони самі прописали в контрактах. Отож не дивно, що від цієї зими більшість вітчизняних ФК починає переходити на гривню як розрахункову валюту… Аби завершити свою відповідь на перше запитання, скажу дещо цікаве: я щойно (інтерв’ю записано в понеділок. — В.Б.) прилетів із Туреччини, набрався там інформації, спілкуючись із колегами, то мені очевидно, що на території колишнього СРСР наразі є всього один ліквідний чемпіонат, де футболістам досі пропонують високі зарплати, — мова про Казахстан. Тому всі мої колеги працюють переважно на цьому ринку.
— Хіба тільки Казахстан? А як же Азербайджан? Скільки туди наших утекло!
— То ви плутаєте різні явища: вітчизняні виконавці їдуть не в Азербайджан, а конкретно до тренера Романа Григорчука. Причому, зауважте, хто їде: або ті, кому за 30, або ті, кому під 30. Тобто люди подалися туди, щоби заробити на безбідну старість, іншими словами — для завершення серйозної кар’єри. Не більше… І я не бачу нічого поганого в тому, що умовний Олексій Гай уже не виступатиме в Україні. До прикладу, зверніть увагу на нідерландську лігу: там найнижчий у Європі середній вік гравців у заявках, там майже немає 30-літніх. Чому? Бо існує загалом правильне уявлення: якщо ти до відповідного віку не виїхав за кордон, значить, час «зав’язувати».
— Зрозуміло… Продовжуємо: які тенденції простежуються в купівлях українськими клубами?
— Перша — всі поводяться надзвичайно обережно, намагаються не прогоріти на невдалих покупках, зваживши на наявну фінансову ситуацію. Кажучи по-науковому, відбувається оптимізація бюджету. На жаль, вимушена (чому раніше, під час «жирних» років, її не зробили?) … Друга тенденція — доля гравців, у яких завершилися контракти: за моїми даними, таких уже понад 20, і їм надзвичайно складно буде знайти нову команду. Доведеться обирати: залишатися без роботи, підписувати трудову угоду з відчутним пониженням заробітної платні або ж їхати до того ж Казахстану. Іншого варіанту не існує.
— Що характеризує наші продажі?
— Головна закономірність —
продовження процесу поступового відходу з вітчизняної першості легіонерів, надто це стосується колективів-середняків і аутсайдерів. Згадайте: ще півтора року тому іноземців у заявках було майже 150, тепер же — менше 80. А буде ще менше. Як це відіб’ється на УПЛ? Рівень турніру й надалі падатиме. Утім, із другого боку, знову з’являється чудова можливість для молодих хлопців із українським паспортом. Адже коли якийсь футболіст (наразі мова про легіонерів) іде, виникає вакансія, котру треба закрити. А тут, окрім залучення дублерів, немає іншого шляху. Таким чином нинішній стан справ піде на користь нашим збірним. Третя закономірність, пов’язана з першими двома, — омолодження особового складу учасників прем’єр-ліги: українським клубам вигідно буде тримати молодих футболістів, адже їм і платити можна менше, й перспективу від них доцільно сподіватися, на відміну від умовного Гая.
— Найактивніші процеси мають місце в Одесі, Ужгороді та Запоріжжі. Прокоментуйте їх, будь ласка.
— По черзі. У «Чорноморці» керівництво елементарно скоротило бюджет, тобто формально нічого екстраординарного не сталось. Екстраординарність у тому, наскільки різким є скорочення, внаслідок якого звідти вже пішло восьмеро футболістів і майже весь тренерський штаб. До того ж, за моїми даними, найближчим часом підуть іще четверо… Щодо «Говерли»: в Закарпатті процеси, аналогічні нинішньому, відбуваються щороку, то вже ніби традиція. Сьогодні, наскільки володію інформацією, однією з головних причин є те, що гравцям пропонують нові контракти зі значно меншою зарплатнею… По «Металургу»: як я це бачу, там триває звичайний робочий, навіть буденний процес. По-перше, не продовжили контракти з гравцями, на мій погляд, середнього рівня, за яких немає особливого резону триматися. По-друге, позаяк цього сезону з УПЛ ніхто не вилітає (ну, будьмо реалістами!), «Металург» повернувся до звичної колії: тут активно працюватимуть із своєю молоддю, відтак із часом продаватимуть вихованців за чималі гроші до «Шахтаря», «Динамо» та «Дніпра» (згадуємо Максима Коваля, Едуарда Соболя, Тараса Степаненка…).
— Вибачте, мене дещо зачепило у вашій відповіді: ви справді вважаєте, що, наприклад, ЄвгенБоровик — посередній голкіпер?!
— А хіба ні?! Ви бодай подивіться у Вікіпедії його досьє: зверніть увагу, скільки команд він змінив і скільки матчів награв у прем’єр-лізі! Якщо не помиляюся, 120. Й це людина, котрій уже скоро 30! Умовно кажучи, в Запоріжжі обирали між ним і Максимом Старцевим, надавши перевагу другому. А тому, своєю чергою, підшукають хорошого дублера, бо там із воротарями вміють працювати (крім Коваля, Андрій Глущенко, Станіслав Богуш… продовжити?).
— Як гадаєте, до початку березня щось у нас зміниться?
— Ні, звичайно. Ну, що може перемінитися? Немає для цього жодних передумов. Чи ви гадаєте, що курс гривні зросте до «благословенного» торішнього рівня або національна економіка раптом стабілізується?..
Володимир БАНЯС
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!