Роман Сиволап
Футбольний клуб «En Avant de Guingamp» представляє маленьке місто Генган на північному заході Франції, в якому проживають близько 8 тисяч мешканців. Головною гордістю для місцевих жителів є те, що в місті базується штаб-квартира Міжнародної асоціації любителів камелій.
Думаю, не помилюся, коли буду стверджувати, що більшість уболівальників «Динамо» дуже оптимістично сприйняли результати жеребкування 1/16 фіналу Ліги Європи. Справді, «Генгам» ‒ дуже скромна команда, але маленький бретонський клуб переживає зараз, мабуть, свої найкращі часи. Під керівництвом Жослена Гурвеннека, колишнього півзахисника «Нанта», марсельського «Олімпіка», «Генгаму», маловідомі футболісти провінційного клубу пишуть історію. Здавалося, що, перемігши в Кубку Франції 2013/2014 років, бретонці досягли вершини своїх можливостей. Але в поточному сезоні команда продовжує демонструвати фантастичні для себе результати.
У групі К Ліги Європи французькі провінціали випередили грецький «ПАОК» та мінське «Динамо» і посіли друге місце після «Фіорентини», що дозволило їм уперше в історії вийти в 1/16 турніру. Виконавши завдання в єврокубках, футболісти «Генгаму» почали побивати рекорди в першості Франції. Якщо рахувати очки, набрані командами в період з грудня по сьогоднішній день, то «Генгам» є другою командою Ліги 1. За цей період були подолані зіркові «ПСЖ» та «Монако». Після перемоги над «Метцом» бретонці опинилися на 8-му місці в турнірній таблиці. Якщо так піде далі, теперішньому «Генгаму» буде до снаги перевершити досягнення сезону 2002/2003 років, коли вони зайняли рекордне 7-ме місце у вищому французькому дивізіоні. Це при тому, що в вищій дивізіон бретонці повернулися лише в минулому році після десяти років відсутності.
Враховуючи обставини, упевнений, що легкої прогулянки в лютневих двобоях у динамівців не буде. Сподіваюся, тренерський штаб і гравці зуміють добре вивчити суперника та налаштуватися на напружені матчі.
Просто, але ефективно. Чогось екстраординарного футболісти «Генгаму» продемонструвати не в змозі. Маючи під рукою гравців, загальна вартість яких, згідно з даними www.transfermarkt.de, складає трохи менше 30 млн євро, головний тренер бретонців Жослен Гурвеннек намагається максимально спростити гру команди в розрахунку на оборону, вдалі дії пари форвардів та помилки суперника.
Улюблена схема Гурвеннека ‒ 4-4-2 з двома опорними півзахисниками. При перехопленні м’яча захисники та півзахисники «Генгаму» намагаються доставити м’яч у найкоротший термін до форвардів – 26-річного Клаудіо Бово та 30-річного Крістофа Мандана. Невисокі, в’юнкі нападники вдало чіпляються за м’яч та завдяки індивідуальним діям загострюють гру біля воріт суперника.
Для багатьох команд така «архаїчна» тактика команди Жослена Гурвеннека стає несподіванкою. Захист опонентів виявляється неготовим до вертикальних передач на форвардів «Генгаму». При цьому більшість гострих атак бретонці проводять через центральну зону. Здавалося б, досить примітивна тактика, але на двох хлопці вже забили 29 м’ячів у всіх змаганнях (Бово – 19, Мандан – 10).
Справжнім лідером «Генгаму» цього сезону є нападник збірної Гваделупи Клаудіо Бово. Форвард, що має зріст 172 см, діє в стилі нападників 80–90-х років, атакуючи з глибини поля.
Бретонський Гусєв. «Генгам» не може похвалитися наявністю в складі високоякісних флангових гравців. Кращі часи 35-річного данського правого захисника Ларса Якобсена вже позаду. Лівий захисник, 25-річний Доріан Левек, зачіскою схожий із захисником збірної Швейцарії та «Вольфсбурга» Рікардо Родрігесом, за якого кілька років тому «Динамо» активно торгувалося, але на цьому схожість з одним із кращих лівих захисників Європи завершується.
Зліва в півзахисті в останніх матчах номінально діє схожий на одного з кращих «лисих» гравців світу всіх часів Аттіліо Ломбардо Тібо Жирес, син знаменитого півзахисника збірної Франції 80-х років Алена Жиреса. Але йому до батька та Ломбардо Тібо дуже далеко.
На такому фоні світлим променем є новачок клубу Жеремі П’є – гравець, який не відрізняється надзвичайною технікою, але робить усе просто та ефективно. В останньому турі Ліги 1 саме завдяки голу та асисту П’є бретонці подолали на виїзді «Метц».
Крім того, 23-й номер «Генгаму» забив «історичний» м’яч, котрий дозволив подолати мільярдерів з «ПСЖ».
Вірні африканським традиціям. У багатьох французьких клубах центральні захисники та опорні півзахисники є вихідцями з Африки. Не виняток і «Генгам». Основними центральними захисники є івуарієць Бенджамін Анжу та уродженець Гваделупи Жеремі Сорбон. Звісно, Гваделупа – це не Африка, але, думаю, не варто нагадувати, звідки в Південній Америці взялися люди з темним кольором шкіри. В опорній зоні півзахисту діють мавританець Юнус Санхар та сенегалець Мустафа Діало.
Усі ці гравці – «здорові лосі», особливо 190-сантиметровий Діало, який рідко програє двобої. Тому якщо в Артема Кравця виникне бажання позмагатися в силовій боротьбі та «побуцатися» з цими міцними хлопцями, результат таких змагань відомий заздалегідь, і він не на користь Артема.
Рецепт успіху простий: командний рух, командна швидкість – і здоровані перетворюються на неповоротких телепнів. Гравці «Фіорентини» двічі влаштовували майстер-клас по подоланню старанних, але не майстровитих бретонців.
Ліга Європи. 2014/15. Група К. «Фіорентина» - «Генгам» 3:0
Ліга Європи. 2014/15. Група К. «Генгам» - «Фіорентина» 1:2
Головний Лоссль. Незважаючи на наявність у складі великої кількості потужних гравців – вихідців з Африки, головним «лосем» оборони є данський воротар Йонас Лоссль. Світловолосий голкіпер є гідним нащадком великого «конунга» Петера Шмейхеля. Якщо Йонас ловить кураж, забити йому стає майже неможливо. В останні місяці лише гравцям марсельського «Олімпіка» вдалося досягти гарного результату в протиборстві зі скандинавським воротарем «Генгаму». А ось намагання гравців «ПСЖ» і «Монако» були марними.
Як Ібрагімович та Кавані на Лоссля ходили.
Соло Лоссля в матчі з «Монако»
Будемо сподіватися, що в «Динамо» знайдуться гравці, здатні пробити данського воротаря, і ми не будемо згадувати про недоречну травму Мбокані.
У стані «Динамо». Сергій Ребров завершив свій перший довгий підготовчий період у якості головного тренера «Динамо». Перевіркою ефективності підготовки будуть матчі з «Генгамом». Помітно, що команда наполегливо працювала над якістю взаємодії гравців під час захисних дій, підвищенням компактності розташування футболістів, умінням швидко перебудовуватися між фазами гри (отримання та втрата м’яча командою).
Останні контрольні матчі з «Астрою», «Атлетіко Паранаенсе», «Відеотоном» особливою ефективністю не вразили. Тому очікування матчів з «Генгамом» є хвилюючим.
За «паперовими» розкладами кияни повинні проходити французький бар’єр. У більшості індивідуальних дуелей гравці «Динамо» на голову вищі за своїх опонентів. Головна перевага «Динамо» – на флангах: Якобсену та Левеку буде дуже важко протистояти швидкості та техніці Ленса і Ярмоленко. Але думаю, що Гурвеннек поставить завдання грати якомога нижче, з використанням підстраховки, щоб не дати можливості розвернутися швидким атакам «Динамо». Потрібно зауважити, що бретонці не соромляться грати другим номером: середнє володіння м’ячем у матчах чемпіонату Франції дорівнює 43 % (дані whoscored.com).
Розрахунок в атаці буде на майстерність Бово та Мандана. Дуже важливо, як зіграють центральні захисники «Динамо». Щодо складу, то я б віддав перевагу перевіреній парі – Хачеріді та Драговичу. Не можна повторити данський провал, коли Драгович грав у парі з Даніло Сілва. Пропущений м’яч у передостанньому контрольному матчі від «Атлетіко Паранаенсе» також через помилку цієї пари захисників.
Дуже важливо якої якості «пюре» з особливостей гри «Генгаму» приготує для своїх підопічних Сергій Ребров та Рауль Ріанчо. Бретонці не найсильніший суперник киян у цьому сезоні, але за незручністю один із найскладніших. Однозначно, складніше за «Ольборг», до методів гри якого кияни не змогли пристосуватися в виїзному матчі. Восени був запас і можливість все виправити в зустрічах, що залишилися. В плей-офф ціна помилки зростає в рази.
Мабуть, головне завдання – досягти високої ефективності під час завершення атаки. «Кіксами» Лоссля не проб’єш.
Орієнтовний склад «Генгаму»
Орієнтовний склад «Динамо»
Висновок. «Генгам» переживає «епоху Ренесансу». Але це не значить, що динамівці, які намагаються підвищити ефективність свого футболу на марші, не повинні долати суперника. Буде важко, стиль французького клубу неприємний для суперників, але при повній концентрації, вдалій реалізації моментів успіх буде на боці «Динамо». Писати про мотивацію, відповідальність, правильну оцінку суперника гравців «Динамо» буде не доречним. Думаю, що всі вони розуміють, що у цієї команди є шанс заявити про свої амбіції в Європі, а двобій «Генгамом» - це чергова сходинка до успіху, переступити через яку не вийде.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!