Роман Сиволап
Вчора на НСК «Олімпійський» вирував справжній ураган пристрастей. У драматичній боротьбі з французьким «Генгамом» кияни здобули путівку до 1/8 фіналу Ліги Європи.
Уболівальники «Динамо» з нетерпінням очікували початку другої частини сезону. Гра киян під керівництвом Сергія Реброва давала надію на відновлення авторитету клубу на міжнародній арені. При всій повазі до «Генгаму» мало хто очікував, що динамівцям доведеться витрати стільки зусиль для виходу в наступну стадію Ліги Європи. У матчі-відповіді киянам вдалося виправити помилки, допущені в першій зустрічі. Команда розвивається, скелет гри динамівців обростає м’язами. Ця перемога матиме позитивний вплив як на подальший виступ київського клубу в поточному сезоні, так і на долю колективу взагалі. Хочу виділити наступні аспекти, які повинні сприяти розвитку команди.
Емоційна складова. Одне з головних досягнень Сергія Реброва як головного тренера «Динамо» ‒ це створення в колективі творчої атмосфери. Футболісти із задоволенням працюють над удосконаленням своєї майстерності та досягненням гармонії в колективних діях. Часи інтриг залишилися в минулому. Зрозуміло, що такий настрій позитивно позначився на результатах виступів.
Кожен новий матч потребує витрат емоційної енергії. Досвідчені команди-переможці якраз і відрізняються вмінням раціонально використовувати не лише фізичні сили, а й психологічні. Вони мають необхідну психологічну стійкість, що дозволяє успішно долати несприятливі обставини. Як показала зустріч з «Генгамом», кияни ще не досягли необхідного рівня цієї стійкості. Якби в них уже сформувався «чемпіонський характер», то динамівці спокійно покарали б «трактористів» за грубість та провокації ще в першій зустрічі. Поки що витримки киянам не вистачає. Збіг обставин у матчі в Генгані був не на користь «Динамо»: травми Ленса та Сидорчука, вилучення Ярмоленка та Беланди. Дев’ять динамівців зберегти переможний рахунок не змогли, але продемонстрували стійкість і досягли прийнятного в таких обставинах результату.
Після матчу реакція киян була емоційною, але радує те, що пораженських настроїв не спостерігалося. Усі розуміли, що в матчі-відповіді необхідно брати реванш. Команда «жива», футболісти і тренери не замикаються в собі. Після таких зустрічей повинна зникати розхлябаність та з’являтися спортивна злість. Головне, що гравці не «перегоріли» до зустрічі. Тут дуже важливим було те, щоб Сергію Реброву вдалося направити в необхідне русло енергію від праведного гніву футболістів, не допустити психологічного виснаження під час зустрічі.
Хоча кияни були вимушені затратити значно більше енергії, ніж необхідно на подолання подібних до «Генгаму» суперників, я вважаю, що подолавши непоступливий «Генгам» у Лізі Європи Сергій Ребров і його тренерський штаб здобули важливий досвід управління енергією емоцій, що дозволить сформувати в Києві колектив переможців. Для становлення Реброва-тренера дуже важливо навчитися керувати психологічною енергією команди. Сучасний футбол ‒ це гра індивідуальностей, які мають величезні запаси енергії; хто вміє ними керувати, стає переможцем. Приклади Моуріньо, Клоппа, Сімеоне тому підтвердження. Уміння управляти емоціями є такою ж важливою складовою для досягнення результату, як тактична, фізична і технічна підготовка.
Динамівці були сконцентрованими, впевненими в собі протягом усього матчу. Ні втрата на перших хвилинах Велозу, ні пропущений з положення «поза грою» м'яч, ні безглузда поведінка деяких фанатів «Динамо», не змусили киян дати слабину. Саме в таких матчах гартується характер переможців.
Тактичні трансформації «Динамо». Було б перебільшенням писати, що команди здивували глядачів рівнем майстерності. Футболісти «Генгаму» та напівдублючого складу «Динамо» були далекі від зразків ідеального футболу. Але рівень бажання перемагати у динамівців дозволяє сподіватися на прогрес команди.
У матчі-відповіді киянам довелося вирішувати завдання подолання ешелонованого захисту суперника без великої кількості гравців основного складу. Звісно, це внесло корективи в побудову гри. Втрата Ярмоленка, Беланди, Сидорчука, Мбокані, Велозу є відчутною, але, з іншого боку, ці обставини додали варіативності побудові гри «Динамо», що стане в пригоді в майбутньому.
У тактичному плані динамівці продовжують удосконалювати схему 4-1-4-1. У стартовому складі відбулися прогнозовані зміни: Ярмоленко замінив Гусєв, Сидорчука - Буяльський.
Вже на перших хвилинах кияни вимушені були перебудовувати схему через втрату Мігеля Велозу. Киянам довелося перебудовувати перебудоване. На місце атакуючого центрального півзахисника змістився Артем Кравець.
На незвичний позиції номінальний форвард киян виглядав дуже пристойно: Артем загрожував воротам суперника сам (4 удари, з них 2 в отвір), віддавав передачі партнерам (точність 80%), двічі виводив партнерів на ударну позицію, корисно діяв у захисті (два відбори, один підбір та два перехвати). Обидві зустрічі з «Генгамом» Кравець може занести собі до активу. Артем перетворюється на зрілого гравця з великим діапазоном можливостей. Якщо він почне ще забивати, то стане мрією для будь якого тренера.
Ребров при виборі центрального захисника знову віддав перевагу Даніло Сілві перед Євгеном Хачеріді. Хачеріді має великий потенціал, але, судячи з усього, в Реброва є претензії до ставлення Євгена до роботи. Хоча, за оцінками сайту www.whoscored.com, Хачеріді ‒ кращий гравець «Динамо», він займає сьому позицію серед усіх гравців Ліги Європи. Будемо сподіватися, що тренеру та футболісту вдасться вирішити непорозуміння з користю для команди.
Гравці найближчого резерву проявили себе з кращого боку. Віталій Буяльський та Лукаш Теодорчик скористалися шансом, який їм випав через кадрові втрати, на 100 відсотків. Вихованець академії «Динамо» відзначився першим голом у єврокубках, а польський форвард окрім забитого надважливого першого м'яча заробив пенальті.
Незважаючи на зміни в складі, кияни продемонстрували добру тактичну підготовленість. Якщо говорити боксерською термінологією, динамівці не робили ставку на «лакі-пач», не кинулися в рубку з заплющеними очима з перших хвилин зустрічі, а продовжували виконувати план на гру, з піднятою головою відкритими очима, поступово досягаючи необхідної переваги. Особливо порадувала гра Сергія Рибалки, на якого після втрати двох основних центральних захисників лягла головна відповідальність за організацію атак команди. Сергій практично не допускав браку при передачах (точність - 95%), вміло диригував темпом гри, був корисним у захисних діях. Не даремно тренер французів Жоселен Гурвеннек саме Сергія назвав кращим гравцем у складі «Динамо».
Холоднокровність та здатність змінюватися по ходу зустрічі говорить про клас команди та дозволяє дивитися з оптимізмом у майбутнє.
Крім того, у Реброва скоро виникне приємний клопіт, кого ставити в склад на багатьох позиціях після повернення в найближчій термін Мбокані, Гармаша, Сидорчука. Буде з кого вибирати, щоб замінити дискваліфікованих на обидва матчі наступного раунду Ліги Європи Ярмоленко та Беланду.
Дванадцятий гравець. Як би не було прикро прихильникам «Динамо», але аналіз відвідуваності домашніх матчів киян, починаючи з 70-х років минулого століття, говорить про те, що вболівальник ходить на суперника. До великого «Динамо» часів Лобановського приїздили кращі клуби Європи. Розбещені зірками глядачі втрачали інтерес до відвідування матчів із скромними командами.
Будемо відвертими: у складі «Генгаму» дивитися немає на кого, але на стадіоні було більше п'ятдесяти чотирьох тисяч уболівальників. Приємно, що цього разу люди прийшли підтримати свою команду. Несправедливість по відношенню до улюбленого клубу в першій зустрічі мобілізувала вірних прихильників «Динамо».
Наша держава переживає зараз найдраматичніший етап свого існування. З одного боку, в той час, коли країна веде війну на знищення з ворогом, здається не до футболу. З іншого, футбол та сила духу українців чи не єдині явища, що приносять сьогодні позитив у життя пересічних громадян України. Сьогодні не в усіх вболівальників є можливість витрати 300 грн. на похід на футбол, тим більше приїхати до Києва з іншого міста. Але бажання допомогти улюбленцям відновити справедливість привели цього вечора більше п'ятдесяти тисяч прихильників на стадіон.
Підтримка була відмінна, але нервова атмосфера війни, що панує в суспільстві далася взнаки. Велика кількість футбольних фанатів вирішила не тільки словом, а й ділом постояти за Україну та намагалися прорватися до сектору з уболівальниками гостей. Арбітр зустрічі був вимушений вивести команди з поля. Якби не негайні дії Олександра Шовкоського все могла завершитися для киян із сумними наслідками.
Справжній капітан. Останнім часом легендарний голкіпер «Динамо» демонструє блискавичну реакцію не тільки на футбольному полі. Саме Олександр першим покликав уболівальників підтримати команду після прикрою поразки в Генгамі. Як бачимо прихильники відгукнулися на цей заклик.
Цього вечора, Шовковський без вагань «рвонув» до трибун та зупинив фанатів клубу, агресія яких могла привести до фатальних наслідків. Слово Олександра виявилося ефективніше всіх загорож і десятків стюардів. Утихомиривши тисячний натовп, капітан зібрав своїх партнерів та вивів їх на поле.
Шовковський втихомирює уболівальників.
Герой матчу. Всі футболісти «Динамо» заслуговують на добрі слова, але Олега Гусєва необхідно відзначити особливо. Ветеран клубу був активним, прийняв участь у всіх гольових атаках, зробив п'ять точних флангових передач до штрафного майданчика суперника, п'ять разів виводив партнерів на ударну позиції. Символічно, що саме Олег Гусєв забив вирішальний м'яч. До речі, пенальті виконав у своєму фірмовому стилі, чим нагадав легендарний вирішальний удар швейцарцям.
Становлення тренера. Ровесник Шовковського Сергій Ребров стверджується в новій професії. Матчі з «Генгамом» стали відмінною школою подолання несприятливих форс-мажорних обставин із щасливим закінченням. Разом з Раулем Ріанчо Ребров уже сформував для себе основні принципи будівництва нового «Динамо». Але реальність здатна зруйнувати самі найкращі плани. Вкотре Ребров іспит витримав. Він не дозволив кошмару із травм і вилучень перетворитися на катастрофу. Система гри, що культивують тренери «Динамо» підтвердила свою ефективність.
Асистент головного тренера Рауль Ріанчо є прихильником тренерського таланту Гвардіоли. Справа не тільки в концепції гри, а й у відношенні до випускників власною академії. Думаю, що вболівальники «Динамо» будуть не проти повторення Ребровим досягнень великого каталонця з власними вихованцями в складі. Головне, що Ребров вірить в молодих гравців: Рибалка, Кравець та Буяльський вже приносять користь клубу, що їх виховав. Є шанс в інших виконавців. Дебют в такому нервовому матчі 19-ти річного новачка Євгена Чумака підтверджує, що Сергій Станіславович має сміливість давати шанс юним гравцям. Приклад, Чумака повинен надихнути інших юних футболістів ретельно працювати над самовдосконаленням.
Висновок. Двобій з скромним французьким «Генгамом» виявився насиченим подіями. Уболівальники клубу випробували всю гаму почуттів. Звісно, була можливість подолати французів без над зусиль, але іспит, який влаштували, в значній мірі, динамівці самі-собі не пройшов без наслідків. Команда вступає в новий футбольний рік впевнена в собі, з здоровою конкуренцією між футболістами, що прагнуть прогресувати.
Після такого початку в прихильників команди стверджується надія на вдале завершення сезону.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!