Роман Сиволап
Після осінньої впевненості «Динамо» нервово розпочинає другу частину сезону, досягаючи результатів «на жилах». Двобій з «Генгамом» у Лізі Європи, другий тайм із «Зорею» в Кубку України, битва з «Олімпіком» в чемпіонаті змусили пережити прихильників киян достатньо нервових хвилин. Починаючи з першого матчу з «Генгамом» динамівці самі створюють собі проблеми і потім їх героїчно долають. З одного боку це сприяє гартуванню характеру переможців, з іншого, не раціонально витрачається нервова та фізична енергія, докладається більше зусиль на подолання суперників, що значно поступаються в класі киянам.
Англійський «Евертон» класом «Динамо» не поступається, а враховуючи втрати киян можна говорити, що й переважає. Тому помилку в цьому двобої буде дуже важко виправити, вона може стати роковою.
Значення матчу.
Для «Евертону». Клуб з Ліверпулю провалив сезон у внутрішніх змаганнях. «Евертон» вибув із Кубків Англії та Ліги, займає чотирнадцяте місце в Прем'єр Лізі, зазнавши 12 поразок після 28 турів. Відстань від зони вильоту складає 6 очок. Вдалий виступ у Лізі Європи єдиний шанс врятувати сезон.
Роберто Мартінес: «Ми знаходимося у тій частині сезону, коли кожна гра є вирішальною для нас. Зараз ми не згадуємо про прем’єр-лігу, а готуємося до гри проти дуже сильного суперника - «Динамо». Але ми сподіваємося дійти до фіналу Ліги Європи, тому у цьому матчі буде багато футболу, багато роботи та боротьби. «Евертон» грає вдома, і цю перевагу нам потрібно використати».
Для «Динамо». Сергій Ребров працює перший повний сезон в якості головного тренера. Проміжні результати дуже пристойні: кияни впевнено лідирують в першості України, вдало виступають у Лізі Європи та Кубку України. Після провальних виступів останніх років відбувається відродження клубу. Ребров переживає період становлення як тренера. При цьому йому вдається забезпечувати позитивні результати. Разом з тренером зростає перспективна команда.
«Евертон» перший суперник в Лізі Європи який не поступається класом киянам. Перевірити свої можливості на фоні такого суперника для команди, що переживає період становлення дуже корисно. Динамівці самі поки не знають свої справжні можливості, подолання такого бар'єру буде мати велике значення для самоствердження команди.
Етапи розвитку команд.
«Евертон». «Іриски» з Мартінесом переживають кризу «другого сезону». В минулому першому сезоні на чолі клубу іспанському фахівцю вдалося досягти небачених для сучасного «Евертону» результатів: п'яте місце в Прем'єр лізі. Після роботи з аутсайдером «Віганом» в Ліверпулі Мартінес нарешті отримав якісних виконавців для втілення своїх тренерських ідей. У перший рік ідеї спрацювали, у другий новизна пройшла, підопічні втратили ентузіазм, суперники встигли вивчити манеру гри та знайти протидію.
Одним реченням: Мартінес знаходиться в пошуку ходів для повернення ефективності.
«Динамо». Реброву вдалося оживити весь клубний механізм після років летаргічного сну. Заграли на високому рівні легіонери, перетворюється на справжнього лідера Андрій Ярмоленко, переживає другу молодість легенда клубу сорокарічний Олександр Шовковський, прогресують молоді українські виконавці Сергій Рибалка, Артем Кравець, Сергій Сидорчук, Віталій Буяльський. Сергій Станіславович не боїться залучати до складу вихованців академії клубу. У важливих єврокубкових матчах дебютували Микита Бурда та Євген Чумак.
Команда розвивається. В таких умовах можливі перепади в якості дій футболістів у різних матчах. З киянами двічі в цьому сезоні в Лізі Європи відбулися зриви в гостьових матчах з «Ольборгом» та «Генгамом». Команда ще не набула необхідної впевненості, не знає своїх повних можливостей.
Одним реченням: «Динамо» піднімається в гору, при цьому висоти піка до якого зможуть дійти кияни ніхто не знає.
Тактичні схеми та манера гри.
«Евертон». Роберто Мартінес є прихильником «класичної іспанки» 4-2-3-1. Однак в останніх матчах почав застосовувати варіант схеми 4-3-3 з трьома орієнтованими на оборону центральними півзахисниками. Позитивного результату ці зміни не принесли.
Головною проблемою «Евертона» є ненадійність захисної лінії. Команда пропустила 41 м'яч у 28 матчах АПЛ. Це п'ятий з низу показник надійності серед всіх команд Прем'єр ліги. Центральні захисники Ягелка та Стоунс не відповідають високим вимогам, основний воротар Тім Ховард чергує відмінні матчі з провальними.
Незважаючи на те, що Мартінес провів практично всю кар'єру на Туманному Альбіоні іспанських коренів він не забув: «Евертон» намагається грати в «контроль м'яча». Згідно даних whoscored.com в матчах Прем'єр ліги володіння м'ячем у «ірисок» дорівнює 56 %, точність передач - 84 %. Багато хто говорить про те, що володіння м'ячем «Евертона» не надає ефективності та виступають за спрощення та загострення гри «ірисок». Але не думаю, що Мартінес викине портрет Гвардіоли з свого кабінету та відмовиться від гри з «контролем м'яча».
Згідно статистики whoscored.com відсоток атак особливо не відрізняється між флангами, але ефективність значно вища на лівому фланзі, де діє найбільш ефективний гравець «Евертону» лівій захисник Лейтон Бейнс, який забив 2 голи та віддав 8 результативних передач в 23 матчах Прем'єр ліги. За інформацією більшості ЗМІ Бейнс через травму сьогодні не зіграє.
Загроза воротам суперника створюється в основному тріо легіонерів бельгійцями Лукаку та Міралесем і шотландцем Нейсмітом. У складі є ще талановитий Росс Барклі, але він поки що знаходиться в категорії «що подають надію».
«Динамо». Іспанські мотиви відіграють значну роль у формуванні принципів гри київського клубу. Іспанській фахівець Рауль Ріанчо приймає значну участь у створенні системи гри динамівців. Рауль не приховує, що є прихильником ідей Гвардіоли. В сезоні 2014/15 років тренерський штаб «Динамо» робить ставку на схему 4-1-4-1. Після втрати Рибалки та не найкращого стану Велозу в складі «Динамо» не залишається гравця здатного зіграти роль опорного півзахисника, який має необхідні якості, щоб бути ефективним в схемі 4-1-4-1.
Тому є можливість, що Ребров вибере класичний варіант 4-2-3-1 з двома опорними півзахисниками.
Кияни також намагаються в грі тримати м'яч у себе. Навіть враховуючи проблеми в складі, не думаю, що динамівці без боротьби віддадуть центр поля та володіння м'ячем футболістам «Евертону». Тому очікується цікава боротьба, де головним буде не тільки бойовитість, але й технічна майстерність та тактична мудрість.
В атакуючих діях киян велику роль відіграють вінгери Джермейн Ленс та Андрій Ярмоленко. Втрата обох гравців значно знизила б атакуючий потенціал «Динамо». Керівництву «Динамо» вдалося відвоювати в контрольно-дисциплінарного комітету УЄФА Ярмоленко, але через травму Ленс не допоможе киянам у першому матчі з «Евертоном».
На позиції центрфорварда в цьому сезоні діє Артем Кравець, який активно приймає участь в командних діях, але має невисоку реалізацію наявних моментів.
Досвідчений нападник збірної ДР Конго Дімєрсі Мбокані пропустив більшу частину сезону через травми. Незважаючи на те, що Мбокані лише недавно повернувся в команду після участі в Кубку Африки він здатен завдати значного клопоту захисту англійців. Тім більше, що мотивація показати товар у всій красі в Дімєрсі, який мріє про Прем'єр Лігу, буде значна.
Втрати команд.
«Евертон». Травми: Бейнс, Макгіді, Ов'єдо, Пієнар, Атсу. Під питанням участь в матчі Стоунса.
«Динамо». Дискваліфікація: Беланда, Рибалка. Травми: Ленс, Макаренко. Під питанням участь у грі Шовковського. Не краща форма Хачеріді, Гармаша та Велозу.
Втрати киян є більш значними: всі вісім названих гравців є важливими елементами командної гри «Динамо». У «Евертона» лише Бейнс та Макгіді є основними виконавцями.
Склади. Версія 1927.kiev.ua.
«Евертон»
«Динамо»
Головні зірки. Статистика в Лізі Європи
Суддівський фактор.
Цікаво, що матч прихильників «іспанського стилю» довірено обслуговувати іспанській бригаді арбітрів на чолі з Карлосом Веласко Карбальо.
Цьогорічна статистика кількості дисциплінарних карток динамівців змушує хвилюватися з приводу того, чи залишаться в повному складі кияни до кінця зустрічі. Можна багато розповідати про упередженість арбітрів, але аналізуючи суддівство в матчах єврокубків цього сезону, необхідно зрозуміти, що приводів для вилучень надавати не можна. Київські футболісти іноді дозволяють собі діяти занадто жорстко. Звісно я буду не проти, щоб кияни повторили подвиг футболістів ПСЖ, які граючи вдесятьох з 31-ї хвилини першого тайму, вирвали путівку в чвертьфінал Ліги чемпіонів у «Челсі». Але гравці «Евертону» можуть бути проти, тому надавати їм чисельну перевагу, думаю, не варто. Епізод з вилученням Ібрагімовича необхідно переглянути всім динамівцям.
Прогноз. Можливо занадто оптимістично, але прогнозую «Евертон» - «Динамо» - 1:2.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!