… Усі очевидці його гри, з ким я розмовляв, усі прочитані книги й статті свідчать, що він був справді безстрашним захисником. Пригадую слова покійного Юрія Войнова: «Я не бачив таких сміливців, як твій тато!» Це ставлення до футболу ніщо не могло змінити: ні те, що після Другої світової в нього було поранення в шию (отримав у бою в Угорщині), ні дуже складне ушкодження правого ока після удару бутсом Бориса Пайчадзе. З другого боку, ті ж очевидці запевняють, що батько завжди діяв коректно, ніколи не грубіянив, навіть виконуючи знаменитий підкат (носком, що цікаво) …
… Він прославився на всю країну не тільки грою, а й акробатичними трюками. Був справжнім артистом! Мав дві «коронки». Перша — «фінт Голубєва»: м’яч на землі, він оббігає довкола нього, а потім зовнішнім боком стопи дає пас назад або вбік. Друга — удар через себе, т.зв. «бісіклета». На мою думку, після нього такою манерою виконання цього складного прийому ніхто у світі не оволодів. Як заведено бити «ножицями» через себе? Футболіст не йде на кулю, чекає, коли вона до нього прилетить, падає на спину і так б’є. Голубєв робив інакше: стрибав на м’яч, злітаючи в повітря, й уже там змінював положення корпуса на горизонтальне…
… Не один фахівець казав мені, що саме Голубєв був найсильнішим центрбеком країни 1950-х. А можливо, за всію історію радянського футболу. За збірну не грав через знамениту боязнь літати (на календарні матчі «Динамо» добирався потягом). Саме вона, зокрема, перекрила шлях до олімпійського Мельбурна 1956-го: Гаврило Качалін бачив батька у складі, але той не зважився не переліт. Цей страх він заробив у молодості, коли часто перебував на борту ІЛ-18, якого в повітрі весь час трясло, а сам літак натурально тріщав…
… Найкрасивішим у тодішньому чемпіонаті СРСР було суперництво Віталій Голубєв — Едуард Стрельцов. Суперництво йшло з поперемінним успіхом…
… Ніякого допінгу при виграші Кубка Союзу-1954 києводинамівці не вживали. То все вигадки Акселя Вартаняна. У ті часи існував один «допінг» — горілка, проте його у великій кількості поглинали в усіх командах…
… Із «Динамо» Голубєв пішов не стільки тому, що був у віці, скільки через нового наставника — В’ячеслава Соловйова, з приходом якого в Києві завершилась епоха романтичного футболу. Москвич, на противагу Олегові Ошенкову, був представником іншого тренерського покоління — раціональнішого, практичнішого, придатнішого до стосунків із начальством. А батько часто повторював: «У футбол грають, а не працюють»…
…«Майстер спорту» — таке звання в нього було. Не дали ні «заслуженого», ні «міжнародного класу»…
… Починав грати під номером 2, а після того, як завершив активні виступи Абрам Лерман, узяв собі 3-й…
… Інформація про африканські гени в Голубєва неправдива. Справді, він був смаглявий, «збитий», мав пухкі губи. Це і вводило людей в оману…
… Курив багато, завжди одну марку — «Біломорканал». Утім, не паління стало причиною ампутації обох ніг (коли відтяли першу, дуже переживав, після другої змирився з долею), відтак смерті, а ігрові травми. Офіційний діагноз — ендартериїт, це хвороба судин…
… Лежачи в лікарні після другої ампутації, отримав допомогу від «Динамо»: автомобіль «Запорожець» із ручним керуванням…
… Із колишніх партнерів до нас у гості найчастіше навідувалися Михайло Коман, Олег Макаров, Віктор Каневський, Валерій Лобановський, Йожеф Сабо та Володимир Ануфрієнко…
… У сім’ї ми не говорили про конкретні матчі…
Записав Володимир БАНЯС
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!