Чи готове «Динамо» до боротьби в Лізі чемпіонів?

Динамо Київ 4 Травня, 11:46 7576
Чи готове «Динамо» до боротьби в Лізі чемпіонів?           | 19-27
Аналіз наявних у «Динамо» (Київ) ресурсів для старту в Лізі чемпіонів

Роман Сиволап

Зараз серед футбольних експертів України є популярним твердження, що справжні можливості Реброва-тренера можна буде пізнати восени в матчах Ліги чемпіонів. Звісно, це буде відмінна перевірка для молодого наставника. Але чи справедливо буде вимагати від Сергія Станіславовича досягнення турнірних завдань у дебютному сезоні в Лізі чемпіонів?

Money, money...Усіх прихильників «Динамо» турбує питання про готовність команди до випробувань Лігою чемпіонів. Для відповіді на це питання необхідно визначитися з критеріями оцінки такої готовності. Стиль, якість гри, кваліфікація тренерського штабу, ігровий потенціал футболістів, використовуючи такі поняття, можна написати цілий роман, але так і не отримати об'єктивної оцінки. Сайт transfermarkt.de надає можливість провести аналіз за одним показником, який є зрозумілим для всіх прихильників футболу. Цей критерій - гроші, точніше, оціночна вартість футболістів клубу.

Не вірте тим, хто каже, що в футбол грають гроші, насправді в футбол грають величезні гроші. Аналіз підсумків Ліги чемпіонів останніх років показує, що успіху досягають команди, які мають у складі футболістів, що коштують сотні мільйонів євро. Пропоную вашій увазі діаграми загальної вартості футболістів клубів учасників плей-офф Ліги чемпіонів сезонів 2012/13 - 2014/15.

Як бачимо, для вдалого виступу в Лізі чемпіонів необхідно мати футболістів загальною вартістю біля 200 млн. євро. Клуб зі столиці України на сьогодні оцінюється в 119,4 млн. євро, що явно недотягує до показників середнячка Ліги чемпіонів. Щоправда, кожен рік одна або дві команди, які можна поставити в один ряд за вартістю складу з «Динамо», досягали стадії плей-офф. У сезоні 2012/13 це були іспанська «Малага» та шотландській «Селтік», у 2013/14 роках - грецькій «Олімпіакос», в цьому сезоні - французький «Монако» та швейцарський «Базель». При цьому, «Малазі» та «Монако» навіть вдавалося подолати бар'єр 1/8 фіналу.

Що ми маємо в «Динамо»? Скромні 119,4 мільйонів євро погрожують розтанути в нинішнє міжсезоння - багато гравців основного складу планують покинути Україну. У трансферних чутках найчастіше згадуються прізвища Драговича, Мбокані, Велозу, Віди, Ленса та найдорожчого на сьогодні гравця української першості Ярмоленко. Перед керівництвом клубу стоїть дуже складне завдання зберегти конкурентноздатний склад для старту в найпрестижнішому клубному турнірі.

Цикл побудови нової команди Реброва-Ріанчо ще не завершився. Буде прикро, якщо необхідно буде починати все спочатку.

Кияни потребують підсилення кваліфікованими гравцями на кількох позиціях: центр півзахисту, фланги захисту. В нашій ситуації придбання дорогих іноземців виглядає малоймовірним. Залишається сподіватися на прогрес наявних футболістів. Тим більше, що повністю розкритися з різних причин Юнес Беланда, Денис Гармаш, Євген Макаренко, Сергій Сидорчук, Віталій Буяльський, Богдан Михайличенко, Євген Чумак поки що не зуміли.

Стратегії. Серед клубів, що не виступають в топ-5 європейських ліг, найбільш успішним є «Порту». Стратегія португальців наступна, придбання молодих талановитих гравців, у основному, бразильців, обкатка їх в умовах Ліги чемпіонів та перепродаж у найбагатші клуби. Таку стратегію намагається копіювати головний внутрішній конкурент «Динамо» донецький «Шахтар».

При цьому, ігноруються вихованці власної академії. Так, в складі «Порту» на поле в матчах Ліги чемпіонів виходять одинадцять легіонерів, у «Шахтаря» за п'ять років у ЛЧ не дебютував жоден вихованець академії.

У київському клубі оголошено орієнтацію на власних вихованців. Стратегії поєднання висококласних легіонерів та випускників академії з середини дев'яностих років минулого століття дотримується каталонська «Барселона». Це дозволило створити власний унікальний стиль та досягти кількарічного домінування на футбольних полях світу.

Повторити успіх «Барселони» дуже амбіційне завдання, мало хто вірить в реальність його виконання. Справа не тільки в спортивній складовій. «Синьо-гранатові» завдяки своїм уболівальникам були і є одним з найбагатших клубів світу. Динамівці тримаються на плаву завдяки фінансовим вливанням власників клубу.

Економічна криза в Україні, впровадження УЄФА правил фінансового «fair play» змушують власників перебудовувати клуб для заробляння грошей. Небажання робітників клубу щось міняти, чергове «зубожіння» українців, не дозволяють писати, що процес перебудови йде ударними темпами.

Поки що головна надія на спортивні успіхи команди Сергія Реброва. Справді, вдалий виступ у Лізі чемпіонів може принести значні кошти в вигляді преміальних та підняття трансферної вартості провідних гравців клубу. Якщо нічого не міняти, кошти швидко розійдуться. Для успішного існування «Динамо» в майбутньому необхідно міняти систему функціонування клубу в фінансовому напрямку. За приклад можна взяти шлях перебудови спортивної складової, де Сергій Ребров запросив західного фахівця Рауля Ріанчо для реформування ігрового стилю команди.

Висновки. Дуже важко конкурувати з кращими професійними командами світу, якщо використовувати систему побудови футбольного господарства, що на кілька десятків років поступається сучасним зразкам. Сьогодні «Динамо» має слабкі фінансові позиції, допотопний клубний менеджмент, майстерність більшості гравців, що не відповідає амбіційним завданням. У киян немає шалених коштів, щоб ними залити всі ці проблеми. Але колись генію Лобановського вдалося створювати диво-команди, які були здатні на рівних сперечатися з кращими клубами Європи. Зараз Сергію Реброву і Раулю Ріанчо належить зробити таке диво.

Хочеться, щоб киянам вдалося повторити подвиги цього сезону в Лізі чемпіонів «Монако» та «Базеля». Але, якщо доля не буде настільки милостива до «Динамо», великих претензій до тренерського штабу бути не повинно - потенціал клубу поки що не відповідає вимогам Ліги чемпіонів.