Система Мексики чи Шотландії: який варіант найкраще обрати Україні?

Футбол України 8 Травня, 23:55 1833
Система Мексики чи Шотландії: який варіант найкраще обрати Україні?   | 19-27
Теперішня ситуація в Україні, і в нашому футболі підводить до того, що скоріш за все доведеться змінювати систему розіграшу чемпіонату. Про те, як розігруються нестандартні першості Бельгії, Мексики, США, Аргентини, Польщі, Шотландії та Японії.

Теперішня ситуація в Україні, і в нашому футболі підводить до того, що скоріш за все доведеться змінювати систему розіграшу чемпіонату. Про те, як розігруються нестандартні першості Бельгії, Мексики, США, Аргентини, Польщі, Шотландії та Японії.

Невідомо за яким регламентом пройде наступний чемпіонат України. Футбольні експерти, журналісти, тренери пропонують свої варіанти проведення прийдешньої УПЛ. З їхніх вуст розповідається про досвід зарубіжних чемпіонатів. Не секрет, що у багатьох державах світу першість проводиться за екзотичною для нас схемою. У блозі ми розповімо як грають у футбол на інших континентах і не тільки. Хтозна, можливо один з перелічених варіантів на озброєння візьмуть вітчизняні спортивні діячі?

Чемпіонат Мексики. Колумбієць Дорлан Пабон («Монтеррей») забиває команді з міста, що «славиться» своїми наркокартелями – «Тіхуані»

Бельгія: поділ на три групи

Бельгійська Jupilier Pro League є досить своєрідною. Шістнадцять учасників стартувало наприкінці липня. Після фінішу звичайних 30 турів (березень), розпочалося найцікавіше дійство, себто матчі плей-офф. Залежно від попередньо зайнятого місця команди були розподілені на три групи: чемпіонський плей-офф (6 клубів), плей-офф Ліги Європи (8) та плей-офф за виживання (2).

У чемпіонському плей-офф набрані очки шести учасників-лідерів діляться на два. Якщо після дії ділення на дисплеї калькулятора миготить непарне число, то бали заокруглюється до крупнішої цифри. Скажімо, після 30 турів «Брюгге» набігав на 61 очко. Чемпіонський плей-офф екс-суперник «Дніпра» розпочав з 31 пунктом. Кожна команда проведе десять матчів: п’ять дома й п’ять на виїзді.

У плей-офф ЛЄ вісім колективів потрапляють до груп «А» (7, 9, 12, 14 місця) й «В» (8, 10, 11, 13). Переможці груп зіграють між собою, аби потім з’ясувати стосунки із п’ятою командою чемпіонського плей-офф. Щасливчик отримає путівку у другий за рангом євротурнір Старого світу.

Двійка аутсайдерів (плей-офф за виживання) поміряється силою між собою. Хто поступиться – вилітає до другого дивізіону. Передостання команда проведе зустріч проти трьох лідерів того ж другого дивізіону, які теж змагатимуться за право виступати в еліті бельгійського футболу.

Денніс Прат і Матіас Суарес з «Андерлехту» демонструють нову форму команди

Польща: поділ на дві групи та кубкові несподіванки

Певні подібні тонкощі з бельгійською системою має польська Екстракласа. І у ній за звання чемпіона та за вихід до єврокубків запекло борються шістнадцять клубів. Після 30 турів вони розподілюся на дві групи: 1-8 місця та 9-16 (як і у Бельгії всі набрані очки діляться на два). Однак у Польщі команди чемпіонської групи, як і нечемпіонської, грають всього один матч. Чим вище місце посів учасник після 30 турів, тим більше матчів він зіграє в рідних стінах, тим більше отримає злотих від продажу квитків. Про нюанси польської першості «Футболу 24» розповів півзахисник «Ягеллонії», волинянин Тарас Романчук: «Мені така система трохи не подобається... Хоча після поділу балів боротьба за чемпіонство, на мій погляд, буде цікавою!».

Кілька слів Тарас розповів і про Кубок Польщі: «В турнірі беруть участь команди з другої, першої ліг та з Екстракласи. Усі матчі, окрім чвертьфіналів і півфіналів, складаються з однієї гри. Фінал відбувається у Варшаві (2 травня Кубок здобули футболісти «Легії», здолавши «Лех» – 2:1, –авт.). Інтрига у турнірі присутня, оскільки колектив не з «вишки» може виграти у клуба Екстракласи. Приміром, нещодавно в півфіналі потужний «Лех» поступився на виїзді команді навіть не першої, а другої ліги – «Блекитні» (Старград-Щецинські) – 3:1. В матчі-відповіді «Блекитні» першими відкрили рахунок! Однак до кінця основного часу пропустили тричі, а в овертаймі – ще двічі».

До речі, сьогодні, у п’ятницю, стартує так званий 31 тур польської вищої ліги.

Варшавська «Легія» та її молодий талант Ондрей Дуда

Шотландія: король «Селтик» й одинадцять зброєносців

Шотландська Прем’єр-ліга проводиться за досить оригінальною схемою. Суть її така: учасники, кількість яких дорівнює кількості апостолів, тобто дванадцять, «гризуться» між собою (а у Шотландії по-іншому бути й не може) протягом трьох кіл. Ігри відбуваються вдома та на виїзді кожної команди, у підсумку накопичуючи 33 тури. Після цих численних баталій, місця з першого по шосте б’ються за звання чемпіона, а 7-12 думають як би то не вилетіти з еліти, наче корок у пляшці шампанського. Поєдинки остаточного етапу проводяться лише один раз. І варто сказати, що набрані бали після 33 турів на два не діляться. Як не діляться на три, чотири чи п’ять. Навіть не множаться на нуль, як це вміє робити один український політик.

На сьогоднішнє число у верхньому плей-офі із суттєвим відривом від «Абердину» лідирує «Селтик». У нижньому – на першому місці перебуває «Гамільтон», що на п’ять очок обігнав клуб верхнього плей-офф – «Данді».

Аргентина: нові реформи щороку

Чемпіонат Срібної країни по-своєму унікальний. З сезону 1990/91 та по 2012 рік в Аргентині протягом одного календарного року двадцять учасників розігрували два чемпіонства. Турніри йменувалися Апертура (відкриття) та Клаусура (закриття). Причому обидва змагання проводилися в одне коло. У 2012-ому аргентинські футбольні діячі розпочали кардинальні реформи, що тривають і донині. Так, Апертуру було перейменовано у «Інісіаль», а Клаусуру – в «Фіналь». Переможці цих турнірів (у разі якщо вони були різні) в кінці-кінців розігрували звання абсолютного чемпіона. Однак згодом ті діячі оголосили, що обидва тріумфатори Інісіалю і Фіналю вважатимуться чемпіонами країни.

Першість сезону 2013/14 пройшла з серпня 2013-ого по червень 2014-ого в три етапи: Торнео Інісіаль (серпень-грудень 2013-ого), Торнео Фіналь (лютий-червень 2014-ого), фінал (червень 2014-ого). Якщо дві і більше команди набирали однаково очок то: 1). рахувалася краща різниця забитих-пропущених м’ячів; 2). найбільша кількість забитих м’ячів; 3). жереб.

У другій половині 2014 року в Аргентині пройшов одноколовий Campeonato de Primera División 2014 за результатами якого жодна команда не залишила «вишку», а у лютому 2015-ого до двадцяти учасників докинули ще десятку. На сьогодні чемпіонат Аргентини налічує тридцять клубів!

До Вашого відома, минулого року Torneo Inicial (ще з двадцяти учасників) виграв «Рівер Плейт». Взимку тридцять клубів у рамках Primera Division розпочали з нуля одноколовий чемпіонат. На сьогодні після 11 туру лідирує «Бока Хуніорс». Кілька днів тому «генуезці» в суперкласико перемогли заклятих «друзів» з «Рівера» –2:0. Вікторія дозволила «Боці» очолити турнірну таблицю. «РП» після фіаско опинився на третій сходинці. У складі обох грандів бігають знайомі для Європи футболісти: Хонатан Майдана, Леонардо Піскулічі, Теофіло Гутьєрес, Родріго Мора, Фернандо Кавенагі, Фернандо Гаго, Марко Торсільєрі, Пабло Освальдо. Найбільше м’ячів (8) провів Марко Рубен з «Росаріо Сентраль». Партнером Марко по команді є оборонець Крістіан Вільягра. В «Сан-Лоренцо» же виступає один з найдорожчих (по «Трансфермаркету») виконавців ліги – Себастьян Бланко. Думаю читачі віднайдуть прізвище тих гравців, які встигли «засвітитися» в Україні.

От вбийте, але не знаю чи в майбутньому зустрінуться за звання абсолютного чемпіона переможці Апертури і Клаусури. Чи обидва вважатимуться рівноцінними партнерами? Добрі люди, а конкретніше палкі фани латиноамериканських першостей, підказали, що тріумфатор діючого чемпіонату і буде остаточним «нумеро уно футбол Аргентіно». Ну що ж, повіримо!

І кінцеві слова про аргентинську першість. «Дікость» – так її характеризує Артем Франков. І додам від себе: «Це – мєрзость». Чорт ногу зламає, поки розберетеся у всіх тонкощах місцевого футболу, де щороку регламент змінюється, наче курс гривні до долара.

Японія: березень-грудень та жорсткий ліміт на легіонерів

Місцева Джей-ліга проводиться за схемою «весна-осінь». Вісімнадцять команд розпочинають боротьбу на початку березня, і закінчують її в перших числах грудня. Перше коло чемпіонату фінішує 27 червня. Наприкінці першості трійка аутсайдерів напряму вибуває до другого дивізіону, а їхнє місце відповідно займає трійка лідерів з другого дивізіону.

Не знаю за якою методикою працюють чи відпочивають місцеві клуби з грудня по лютий, але наприкінці останнього місяця зими найкращі команди Японії стартують у груповому раунді ЛЧ. Країна сонця, що сходить делегує до турніру відразу чотири учасники. «Свіжий» розіграш ЛЧ поки дарує нащадкам самураїв двоякі враження: дві їхні команди посіли у групі останні місця («Касіма Антлерс», «Урава Ред Даймондс»), стільки ж клубів вийшло до плей-офу, причому з першого місця («Касіва Рейсол», «Гамба Осака»). Можливо провали «Касіми» й «Урави» пов’язані з тим фактом, що в цей період вони не мали постійної ігрової практики.

До слова, у кожній японській команді ви натрапите всього лиш на кілька легіонерів – у країні діє ліміт на іноземних футболістів.

«Гамба Осака» – чемпіон Японії 2014 року

США: Кубок ліги за перемогу у чемпіонаті

Сокер у Сполучених Штатах раніше вважався дещо екзотичним видом спорту. Для зростання популярності євопейського футболу в 70-их місцеві ділки запрошували до країни знаменитих «зірок», на кшталт Пеле, Кінальї, Беккенбауера, Мюллера, Кройфа. Ба, спеціально для США навіть мінялися, здавалося би міцні як титан, правила ФІФА: впроваджувалися буліти, а час відлічувався з 90-ої хвилини. Лише з початком XXI століття футбол у Штатах розпочав по-справжньому цікавити вболівальників.

Нині в Major League Soccer участь бере 20 команд: 17 американських й три канадські (хм, можливо і нам собі долучити кілька клубів з Білорусії чи Польщі?). Учасники порівну розподілені в двох конференціях: Західній і Східній. Регулярний чемпіонат проводиться з березня по жовтень, де кожна команда грає 34 матчі: по грі із суперником з протилежної конференції, по дві зустрічі з кожним клубом своєї конференції та ще шість додаткових поєдинків із «своїми». Переможець регулярної першості нагороджується не званням чемпіона, а доволі своєрідним призом – MLS Supporters’ Shield.

Далі знову продовжуються розбірки у конференціях: третя команда грає з шостою, а четверта протистоїть п’ятій. Щасливчики цих зустрічей виходять на переможця та на «срібного» призера своєї конференції, таким чином утворюючи півфінали і фінал, що складаються з двох зустрічей. Остаточний тріумфатор конференції «рубається» проти опонента з протилежної географічної зони. Востаннє така супер-пупер для «янкі» фінальна дуель трапилася 7 грудня 2014 року. «Лос-Анджелес Гелексі», дякуючи м’ячеві Робі Кіна, у додатковий час, здолав «Нью-Інгленд Революшн» з штату Массачусетс – 2:1. «Галактичні» й отримали омріяний MLS Cup.

Сьогодні у Західній конференції після 9-10 турів лідирують техаський «Даллас» й канадський «Ванкувер»; у Східній: «Нью-Інгленд Революшн» та вашингтонський «Ді Сі Юнайтед».

«Лос-Анджелес Гелексі» – володар MLS CUP. Відповідно і чемпіон США

Мексика: після чемпіонату – стадія плей-оф

Протягом сезону в країні сомбреро і панчо, як і у Аргентині, проводяться два турніри: Клаусура та Апертура. Однак у мексиканській Liga MX присутні кілька суттєвих особливостей. Кожен турнір містить відбірний і фінальний етапи (Liguilla). У рамках відбірному етапу вісімнадцять команд грають в одне коло, тобто проводять сімнадцять поєдинків. Вісімка «зе бест» колективів у плей-офі розігрує звання чемпіона. Усі ці поєдинки, розпочинаючи чвертьфіналом і закінчуючи фіналом, налічують вже по дві зустрічі. Поки що переможцем Апертури є столична «Америка», що у фіналі (грудень 2014-ого) подужала «Тигрес» з Монтеррею (0:1, 3:0).

З 9 по 11 травня відбудуться матчі 17 туру, після чого стартуватиме фінальний етап – Liguilla. Поки вісьмома найкращими є: «Веракруз», «Тигрес», «Атлас», «Гвадалахара», «Америка», «Круз Асуль», «Тіхуана», «Сантос Лагуна». Однак на потяг, що мчить до фінального етапу, мають всі шанси потрапити «Толука», «Керетеро», «Монтеррей», «УНАМ Пумас». У липні на мексиканських вболівальників знову очікує новий початок Апертури.

Щодо вибування до мексиканської «першої ліги», то щороку туди вилітає всього одна команда. Невдаха вираховується по результатам останніх трьох років, або відповідно шести турнірів.

На завершення хочеться звернути читацьку увагу на особливість уругвайської «вишки». Найперші чемпіони світу теж мають свою Апертуру і Клаусуру. І хоча дві стадії об’єднані в один чемпіонат, переможець Апертури витягує щасливий квиток до Кубку Лібертадорес.

Це не збірна України, а мексиканський «Тигрес»

Думаю українські вболівальники не протестуватимуть, коли перед грою виступаиме така дівоча група підтримки:) Як от перед іграми «Тіхуани»

Андрій Соколовський