Інцидент, що трапився після півфінальної гри Ліги Європи «Дніпро» - «Наполі», поділив футбольних уболівальників на два табори. Одні вважали такий прояв радості, як вибігання на поле, дитячими пустощами («Раз у житті в фінал єврокубка виходимо! І взагалі: ось дивіться, як у Європі по полю після матчів бігають!»), інші - були в шоці, вважаючи такі речі неприпустими. Я належу до другої категорії.
Після матчу «Дніпра» складно було підбирати культурні слова, щоб описати вчинок тисяч людей, котрі вибігли на поле. Після фіналу Кубка України культурних слів у лексиконі вже просто не залишилося. Це неподобство пора припиняти, причому найжорсткішими методами. В рамках закону. Інакше рано чи пізно бути біді.
Футбол для мене вже давно не просто гра і приємне проведення часу на стадіоні. Дотичність до світу професійного футболу змусила мене подивитися на гру з іншого боку. Я вже сприймаю футбол як подію. Якщо це матч на «Олімпійському» або іншому великому стадіоні, то це вже подія грандіозного масштабу, котра вимагає делікатної організації та координації роботи сотень людей: співробітників стадіону, служби безпеки, стюардів та багатьох інших.
Чи є нормальним поява фанатів музичної групи на сцені? Чи є нормальним поява вболівальника боксера на рингу? Відповідь очевидна. Звичайно ж ні. У футболі повинно бути аналогічно.
Так-так, я в курсі, що під час святкування серйозних перемог у різних лігах світу футбольним уболівальникам дозволяють вибігання на газон, дозволяють порізати на шматки сітку воріт, іноді навіть забрати з собою шматочок футбольного поля. Однак це дозволяється робити раз на рік - по завершенню футбольного сезону. І лише в рамках внутрішніх змагань.
Що відбувається у нас? Фанати вибігли на поле після півфінального матчу під егідою УЄФА. До цього також в матчах під егідою УЄФА ганяли по стадіону вболівальників «Копенгагена». Були інциденти і в міжнародних матчах «Динамо». Зараз же наші «вболівальники» перевершили самі себе - здійснили забіг ще до закінчення матчу, під час серії 11-метрових. Ну і само собою, після фінального свистка...
Тим, хто вважає такі вибігання дитячими пустощами, розповідаю, що бачив на власні очі. Після матчу «Дніпра» з «Наполі» фанати побігли до сектору неаполітанців і стали жбурляти у їх сектор стільці. З того, що не бачив, колеги розповіли, що в одного з фотокореспондентів вкрали штатив. Після фіналу Кубка України особисто бачив, як одного «вболівальника» намагався зупинити стюард і отримав удар ногою у відповідь. На власні очі бачив, як «вболівальники» били іншого вболівальника на футбольному полі.
І це просто щастя, що всі ці інциденти не завершилися трагедією.
Є різні версії про причини подібних вибігань фанатів. Є люди, які звинувачують у всьому організаторів, футбольних чиновників та керівництво НСК «Олімпійський». Однак, як показує практика, скільки стюардів не постав, підсумок все той же. Немає роботи з уболівальниками? Нехай так, але теж саме, скільки бесід ні веди, натовп це не зупинить.
Моя точка зору була і залишається незмінною: головною причиною цього неподобства є безкарність. Впевненість у тому, що тобі нічого за це не буде.
Проблема не лише у футболі. Хіба не через безкарність наші водії їдуть на червоне або перетинають подвійну суцільну? Чи не від безкарності люди залишають сміття у парках і лісах, а ще й розкидають недопалки де попало? Прикладів можна навести сотні.
Але поки що на покарання футбольних уболівальників немає, як кажуть у таких випадках, політичної волі. А отже, все обмежиться найнезграбнішими методами - на «Олімпійський» може повернутися «клітка», металева огорожа вздовж всієї чаші. Хоча і цього, як для мінімуму, достатньо, щоб хоча б на НСК припинити подібне неподобство...
Олександр Гапоненко, головний редактор Football24.ua
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!