Україна – Люксембург: згадуючи зустрічі з футбольними карликами

Динамо Київ 13 Червня, 15:02 1081
Україна – Люксембург: згадуючи зустрічі з футбольними карликами    | 19-27
Вже завтра збірна України на смарагдовому газоні фартової «Арени Львів» зробить черговий важливий крок до мрії - потрапляння на Євро-2016.

Ми ані краплі не сумніваємося у здобутті трьох очок в битві з Люксембургом: залиште забобони невпевненим слабакам і критиканам. На користь цього позитивного для нас твердження, близького до аксіоми, говорить не тільки значно вищій рівень кваліфікації українських «збірників», досвід здобуття «вікторій» в попередніх очних поєдинках чи банальна слабкість (якщо порівнювати з Україною – адже білоруси тут лишень сумно зітхнуть, пригадуючи вересневі 1:1) «люксів», а й історія протиборства «козаків» з колективами, які представляють карликові країни. Останній пункт ми і розглянемо детально у нашій сьогоднішній статті.

…Одразу виклавши всі карти на стіл. Статистика - вкрай оптимістична: жодного разу у своїй історії «жовто-сині» не дозволяли собі недооцінку суперників-андердогів і не поступалися командам, площа країн яких була разів в десять меншою, до прикладу, за Львівську область. Ми, наче величезний каток, який безжально пройшовся по молоденьким кульбабкам, неодноразово і безкомпромісно зрівнювали з землею Андорру, Люксембург, Фарерські острови і Сан-Марино. За 24 роки разом таких матчів назбиралося рівно десять: Україна перемагала у всіх, загальна різниця голів 47-0 – вражаючі показники. Тремти, Люксембург, в неділю буде гаряче!

Князівство Андорра

Територія: 468 км² (210-е місце у світі)

Населення: 70 тисяч чоловік

Історія протистоянь: +4 =0 -0, 17-0

Матч № 1

10 жовтня 1998 року. Андорра-ла-Велья. Андорра – Україна – 0:2

Голи: Косовський (31), Ребров (44)

Україна: Шовковський, Лужний, Микитін (Ковальов, 46), Головко, Ващук, Попов, Максимов (Кривенцов, 51), Гусін, Косовський, Шевченко (Михайленко, 69), Ребров

…У відборі до Євро-2000 Україна потрапила у групу 4, де їй випало зіграти з Францією, Росією, Ісландією, Вірменію і Андоррою, яка у сьогоднішньому контексті нас цікавить найбільше.

Під керівництвом Йожефа Сабо СбУ не зустріла суттєвого опору у виїзній битві з найбільш «солодким» (на рівні з Сан-Марино) своїм суперником за всю історію. Три очки в скарбничку «жовто-синіх» у присутності аж 850 вболівальників влучними ударами поклали «динамівці» Віталій Косовський і Сергій Ребров, фактично вирішивши долю протистояння вже в першому таймі і перетворивши решту матчу на банальну формальність. Аутсайдер секстету жодних контраргументів знайти так і не зумів – так і закінчили.

Матч №2

5 червня 1999 року. Київ. Україна – Андорра – 4:0

Голи: Попов (38), Ребров (41), Дмитрулін (56), Гусін (89)

Україна: Воробйов, Лужний, Микитін (Мізін, 72), Головко, Ващук, Дмитрулін (Максимюк, 78), Цихмейструк, Попов, Гусін, Шевченко (Скаченко, 67), Ребров

Більш ніж за півроку після вищезгаданої виїзної гри ми прийняли Андорру на «Олімпійському». Цього разу все пішло за схожим на попередню битву сценарієм: два голи України під завісу першої 45-хвилинки (причому, контрольний в голову перед тим, як піти на перерву, знову виконав нинішній наставник, а тоді ще молодий і амбітний гравець київського «Динамо» Сергій Ребров, а перед ним відзначився Попов) деморалізували опонента, а в другому таймі Дмитрулін на пару з Гусіним добили посереднього «карлика». Се ля ві, але ті перемоги на єврофорум нас так і не вивели – аби перегнати Францію, яка посіла перше місце в групі, нам забракло двох залікових пунктів (підступні нулівки в очних зустрічах!). У стикових матчах вже радо чекала Словенія…

Матч №3

5 вересня 2009 року. Київ. Україна – Андорра – 5:0

Голи: Ярмоленко (18), Мілевський (45+2, 90+1, пен), Шевченко (72, пен), Селезньов (90+5, пен)

Україна: П’ятов, Кобін, Чигринський, Кучер, Мандзюк, Тимощук, Гусєв (Гай, 71), Мілевський, Ярмоленко, Воронін (Селезньов, 66), Шевченко (Гоменюк, 81)

Півдесятка голів, 3 пенальті (латвійський рефері Андрій Сипайло розщедрився на славу), розмаїття небезпечних моментів - насиченим видався матч двох претендентів на ЧМ-2010! Початок розгрому дав 19-річний Андрій Ярмоленко, скориставшись панікою в чужому карному майданчику після подачі кутового. Невдовзі Артем Мілевський зряче замкнув навіс Вороніна зі штрафного, а далі Шевченко (руку на серце – миттю раніше Міля відверто «намалював» власне падіння), Мілевський (тут вже його «косили» доволі брутально) і Селезньов (Валес рукою зупинив постріл Гоменюка) почергово з 11-метрової позначки реалізували вирок арбітра. 5:0, гасіть світло.

Матч №4

14 жовтня 2009 року. Андорра-ла-Велья. Андорра – Україна – 0:6

Голи: Шевченко (22), Гусєв (61), Ліма (69, автогол), Ракицький (80), Селезньов (81), Ярмоленко (83)

Україна: П’ятов, Кобін, Кучер, Хачеріді, Ракицький, Михалик, Назаренко (Гай, 74), Гусєв, Мілевський (Селезньов, 76), Ярмоленко, Шевченко (Алієв, 74)

Андорра у тому відборі методично і вправно виконувала роль статиста: роздаючи очки направо і наліво, «князі» примудрилися завершити груповий етап з 39 пропущеними, різницею -36 і нулем в графі «залікові пункти». Тож не дивно, що підопічні Олексія Михайличенка без особливого навантаження двічі хлопнули «карликів», закинувши в їхній кошик 11 м’ячів, які так і залишилися без відповіді з боку беззаперечних аутсайдерів.

Фарерські острови

Територія: 1 396 км² (194-е місце у світі)

Населення: 49 тисяч чоловік

Історія протистоянь: +2 =0 -0, 7-0

Матч №1

24 березня 2007 року. Тофтір. Фарерські острови – Україна – 0:2

Голи: Єзерський (21), Гусєв (58)

Україна: Шовковський, Несмачний, Тимощук (Шелаєв, 82), Єзерський, Русол, Гусєв (Воробей, 65), Воронін (Назаренко, 72), Чигринський, Михалик, Калиниченко, Бєлік

У далекому вже березні 2007-му Україна в рамках відбору до ЧЄ-08 схрестила шаблі з Фарерами. Щоправда, очікуваної легкої прогулянки у Тофтірі (перш за все, згадую важкий газон місцевого стадіону, який більше походив на багнюку з поодинокими кущиками трави) не вийшло: «острівні», незважаючи на статус аутсайдера, дали непоганий бій, внаслідок чого «козаки» зуміли перемогти з доволі скромним рахунком 2:0: Єзерський розстріляв ворожого воротаря з декількох метрів, а Гусєв підступно вирізав шкіряну сферу під самісіньку стійку.

Матч №2

17 жовтня 2007 року. Київ. Україна – Фарерські острови – 5:0

Голи: Калиниченко (40, 49), Гусєв (43, 45), Воробей (64)

Україна: П’ятов, Несмачний, Тимощук (Грицай, 69), Русол, Гусєв (Воробей, 62), Воронін, Чигринський, Гай, Назаренко, Калиниченко, Гладкий (Мілевський, 46)

А ось у київському матчі від Фарер не залишилося живого місця: хлопці Блохіна влаштували «острівним» Аргентину-Ямайку, без жодних проблем вирішивши долю поєдинку вже під завісу першого тайму. Слабка втіха: у підсумку Україна посіла лише четверте місце в групі В (вищими виявились Італія, Франція і Шотландія), залишившись за бортом Чемпіонату Європи-2008.

Найсвітліша Республіка Сан-Марино

Територія: 61 км² (245-е місце у світі)

Населення: 32 тисячі чоловік

Історія протистоянь: +2 =0 -0, 17-0

Матч №1

6 вересня 2013 року. Львів. Україна – Сан-Марино – 9:0

Голи: Девіч (11), Селезньов (26), Едмар (32), Хачеріді (45+1, 54), Коноплянка (50), Безус (63), Федецький (74), Ракицький (90+4)

Україна: П’ятов, Федецький, Хачеріді, Ракицький, Шевчук (Гусєв, 60), Тимощук (Безус, 60), Едмар, Ярмоленко (Хомченовський, 75), Девіч, Коноплянка, Селезньов

Звітний шалений поєдинок автор цих рядків бачив на власні очі – і всіма силами дер горлянку за те, аби збірна України таки побила рекорд результативності. «Жовто-сині» дослухалися – і накидали бідним «карликам» аж 9 голів. Неймовірні враження, приправлені відчуттям недомовленості: могли ж класти ще і ще! Якщо вже Хачеріді робить дубль – це красномовно свідчить про силу оборони суперника... Але сварити не будемо – і так вийшло просто прекрасно. Спробуй перебити такий результат у найближчому майбутньому.

Матч №2

15 жовтня 2013 року. Серравалле. Сан-Марино – Україна – 0:8

Голи: Селезньов (13, пен, 19), Девіч (15, 51, 58, пен), Ярмоленко (55), Безус (66), Мандзюк (90)

Україна: П’ятов, Гусєв, Мандзюк, Кучер, Шевчук, Тимощук, Ротань, Ярмоленко (Федецький, 66), Девіч, Коноплянка (Морозюк, 77), Селезньов (Безус, 64)

Єдина інтрига – чи перестріляємо результат львівського поєдинку? Як виявилося – ні, і я цьому факту невимовно тішився, адже бути живим свідком рекорду значно приємніше, аніж спостерігати за гольовою феєрією по телевізору. Буде про що внукам розповісти довгими зимовими вечорами!

Велике Герцогство Люксембург

Територія: 2 586 км² (188-е місце у світі)

Населення: 470 тисяч чоловік

Історія протистоянь: +2 =0 -0, 6-0

Матч №1

8 червня 2006 року. Люксембург. Люксембург – Україна – 0:3

Голи: Воронін (55), Шевченко (83), Калиниченко (84)

Україна: Шовковський, Несмачний (Свідерський, 46), Єзерський (Ротань, 46), Русол, Шелаєв, Гусєв, Ребров (Шевченко, 58), Гусін (Назаренко, 46), Воробей (Калиниченко, 63), Ващук, Бєлік (Воронін, 46)

Менше ніж за тиждень до стартового поєдинку німецького Мундіалю проти міцних іспанців збірна України непогано розім’ялася у спаринг-матчі з Люксембургом, піднявши бойовий дух і потренувавшись у забитті ігрових снарядів у сітку ворожих воріт, що стане в нагоді з саудами. Все вирішилося по перерві: спочатку Андрій Воронін, який в той час виступав за «Байєр», вправно розмочив рахунок, а наприкінці гри Шевченко разом з Калиниченко «зметикували на двох», за хвилину без особливих зусиль запаливши 3:0 на табло місцевого «Stade Josy Barthel». Завіса.

Матч №2

15 листопада 2014 року. Люксембург. Люксембург – Україна – 0:3

Голи: Ярмоленко (33, 53, 56)

Україна: П’ятов, Федецький, Хачеріді, Ракицький, Шевчук, Тимощук, Сидорчук, Ярмоленко, Олійник (Ковальчук, 85), Коноплянка (Морозюк, 77), Зозуля (Будківський, 72)

Гра нова – рахунок той самий. Щоправда, цього разу ціна матчу була значно вищою: відбір на французький ЧЄ був майже у розпалі, тому збірній України кров з носу (з огляду на не найкращий старт зі словаками – поразка від Іспанії чекатиме далі) конче потрібно було поповнювати очковий актив. Ось битва з непоступливими, але посередніми «люксами» і виконала роль безпрограшного подарунка. Немало понервувавшись в першому таймі (внаслідок дещо розслабленого відношення українців до явно слабшого опонента господарі зусиллями Тюрпеля могли двічі засмутити Бойка), «жовто-сині» все ж зібралися з силами й думками – і гіперактивний Ярмоленко записав на свій рахунок хет-трик. Хоча того вечора у ворота Жубера могло влітати більше, значно більше: не Сан-Марино, звісно, але 5-6 голів мало заходити запросто.

Матч №3

14 червня 2015 року. Львів. Україна – Люксембург - ?:?

У матчах з «карликами» тренери збірної України полюбляли тасувати склад, дозволяючи собі різні тактичні варіації і експерименти. Зрештою, навіть Фоменко не виключає, що у Львові може використати принцип ротації – а чому б і ні, власне?

Як там буде – дізнаємося вже скоро. А поки тримаємо кулаки за наших хлопців і віримо в яскравий результативний виступ «жовто-синіх» на «Арені Львів»! Про квитки вже всі подбали, сподіваюся?