Президент ПФЛ: «Внески клубів першої та другої ліг зменшилися на 60 відсотків»

Футбол України 20 Червня, 14:55 1086
Президент ПФЛ: «Внески клубів першої та другої ліг зменшилися на 60 відсотків» | 19-27
​Президент Професіональної футбольної ліги Сергій Макаров в ексклюзивному інтерв'ю «Футбол 24» розповів про підсумки Конференції ПФЛ, що відбулася в Будинку футболу в п’ятницю.

- Було прийнято новий формат першої та другої ліги, однак була й інша ідея формату нижчих ліг, проти якої були клуби, вважаючи, що порушується спортивний принцип. Чому вони так вважали?

- Напевно, тому, що для формування Першої ліги з 18 команд потрібно було вольовим рішенням ввести до її складу “Кремінь” та “Буковину”. За спортивним принципом вони в Першу лігу не потрапляли.

Цей варіант формату (18 в Першій лізі, 12 у Другій) пропонувався нами з двох причин:

1. Хотілося підстрахуватися на той випадок, якщо Прем'єр-лігу все-таки вирішено буде розширити до 16 команд. Тоді за підсумками сезону з Першої ліги в ПЛ безповоротно забирали б 2 команди, після чого (за такого формату) кількість команд у Першій лізі поверталася б до 16-ти.

2. Як не парадоксально, за такого варіанту кількість матчів у сезоні збільшувалася не тільки в Першій лізі (34 замість 30-ти), але і в Другій (33 матчі із 12 командами в 3 кола замість 26 матчів при 14 командах в 2 кола). Тобто ми хотіли піти назустріч тим клубам, які хочуть проводити більше матчів у сезоні.

Однак після того, як Виконком ФФУ погодився, що базовим варіантом обміну УПЛ-1 ліга залишається 1-1, перша причина запровадження такого формату втратила актуальність. Плюс більшість клубів не підтримала ідею збільшення кількості матчів у сезоні. Важливу роль також відіграв фактор можливої відсутності спортивного принципу при формуванні Першої ліги.

- Під питанням залишаються два клуби, прийняті в ПФЛ: «Верес» і «Буковина». Яка ситуація з ними?

- Під питанням 3 клуби: “Миколаїв” не отримав атестат (не повністю були здані документи щодо фінансового критерію), у «Вереса» є 10 днів на проходження процедури атестації, а «Буковина» не хоче грати в Другій лізі. Сподіваємося, що перші 2 клуби успішно пройдуть атестацію, а керівництво “Буковини” впорається з негативними емоціями, засукає рукави, поставить завдання негайно повернутися в Першу лігу та виконає її за підтримки глядачів, місцевої влади та спонсорів.

- Уболівальники обурюються, що на конференції не зверстали календар сезону. Чому так сталося?

- Та хоча б тому, що “Миколаїв” та “Верес” не отримали атестати, а “Буковина” роздумує, чи буде вона грати у Другій лізі. Самі розумієте, що провести жеребкування за таких умов неможливо. Якщо “Верес” і “Буковина" не стартують в Другій лізі, там залишиться 12 команд, і ми змушені будемо грати в 3 кола.

Час у нас є. Рішенням клубів початок чемпіонату зміщено на один тиждень - з 18 на 26 липня. За 10 днів має бути ясність щодо питань атестації клубів, після чого ми зможемо провести жеребкування.

- За пропозицією Колліни в змаганнях ПФЛ хотіли скоротити максимальну кількість замін до трьох. Прийняли таке положення?

- Так, прийняли

- Одним із рішень на Конференції було те, що в Другій лізі дозволили грати легіонерам. Як поставилися клуби і як розділилися думки? Хтось був проти?

Ні, таких не було. З нового сезону в Другій лізі дозволять не більше 3-х легіонерів в заявці і не більше одного легіонера на полі.

- Також скасували плату за легіонерів. Якими були думки?

- Скасували плату за реєстрацію легіонера при переході з українського клубу в український. Як висловився генеральний директор Прем’єр-ліги на Виконкомі, автомобіль ж розмитнюється лише одного разу. Так і з легіонером - тепер за нього платитиме лише той клуб, який реєструє його в Україні першим. Заперечень щодо цього з боку Виконкому ФФУ і наших клубів не було.

- «Іллічівцю» та «Авангарду» дозволили грати в рідних містах, але за умови підтвердження безпеки від влади. А якщо не дозволять? Чи є домовленості?

- Щодо матчів «Іллічівця» в Маріуполі і «Авангарда» в Краматорську прийнято наступний алгоритм:

1. За 3 дні до кожного свого домашнього матчу ці клуби надають гарантії безпеки від органів МВС і міської влади. Якщо за наявності таких гарантій клуб-гість відмовляється їхати на матч, він отримує технічну поразку.

2. Якщо таких гарантій не надано, клуб-господар проводить матч на нейтральному полі (у “Іллічівця” продовжує діяти договір з “Метеором”, “Авангард” розглядає варіанти зі стадіонами в Харкові, Запоріжжі, Полтаві). Якщо в цьому випадку клуб-господар відмовляється виїжджати на нейтральне поле, він отримує технічну поразку.

Після схвалення ФФУ ця схема буде діяти протягом усього сезону. По цьому питанню попросили проголосувати лише клуби Першої ліги. Результат: 12 «за», 2 «утрималися» (Краматорськ і Маріуполь зі зрозумілих причин не голосували).

- Як змінилася ситуація із внесками клубів в ПФЛ?

- Ми вдячні новому керівництву Федерації та Комітету арбітрів, котрі пішли нам назустріч, прийняли нашу логіку і погодилися з тим, що арбітри можуть бути по-справжньому незалежними, якщо клуби не оплачують їх роботу. Федерація взяла на себе питання оплати арбітражу матчів змагань ПФЛ, внаслідок чого внески клубів зменшилися на 60%. У наступному сезоні внесок клубів Другої ліги складе 70 тисяч гривень, клубів Першої ліги - 140 тисяч. У минулому сезоні ця сума становила 170 і 340 тисяч відповідно.

- Клуби тепер ніби як за суддів не платять, але все одно забезпечують прийом. Чи не нонсенс? Що на це кажуть самі клуби?

- Не нонсенс. ФФУ взяла на себе витрати, що є частиною внеску клубу за арбітраж, а саме гонорар арбітрів та спостерігачів за арбітражем (по-старому інспекторів), а також компенсацію проїзду до місця проведення матчу і назад. Поселення та харчування бригади арбітрів не було частиною внеску і забезпечувалося клубами самостійно. Перенесення цих витрат на ФФУ - це наступний етап, ми з ФФУ домовилися йти в цьому напрямку «step by step».

- З нового сезону з клубів, які матимуть заборгованості і не будуть виконувати рішень органів футбольної Феміди, хочуть не знімати очки, а позбавляти можливості дозаявки...

- Ми вважаємо це правильним кроком. За такого підходу у клубів не буде можливості набирати нових футболістів замість тих, котрі оголошують страйки через борги по зарплаті. Як показала практика, зняття очок не стимулює клуби наводити лад із заборгованостями.