«Динамо» - «Шахтар» : в очікуванні змін

Динамо Київ 15 Липня, 20:20 2219
«Динамо» - «Шахтар» : в очікуванні змін | 19-27
Суперкубок України. «Динамо» - «Шахтар». Аналіз матчу з проекцією на Лігу чемпіонів

Роман Сиволап

Чергова битва за Суперкубок України між «Динамо» та «Шахтарем» виправдала очікування. Ми знову побачили багато боротьби і не так багато, як хотілося б, красивої гри. Польові гравці команд вкотре не спромоглися переграти воротарів. У підсумку довелось арбітру матчу Анатолію Жабченку вилучати голкіпера «Динамо» для того, щоб глядачі побачили забиті м'ячі. Надавати особливе значення результату матчу та якості гри команд у першій офіційній грі сезону навряд чи варто, але певні висновки зробити можна.

Склади команд.

«Динамо»: «сандерлендутий» Ленс та не готовий Хачеріді. Сергію Реброву довелося вирішувати завдання, ким замінити Джермейна Ленса, якого, здається, остаточно спокусив головний тренер «Сандерленду» Дік диявола Адвокат. Не думаю, що цей факт став для головного тренера киян цілковитою несподіванкою. «Універсального солдата» Миколу Морозюка не даремно запросили. Але ми всі побачили різницю між основним вінгером збірної Нідерландів та старанним, але не таким ефективним колишнім гравцем донецького «Металурга».

Травмованого «короля єдиноборств» Євгена Хачеріді традиційно замінив Даніло Сілва. Думаю, що форварду гірників Олександру Гладкому пощастило уникнути зустрічі з суворим Євгеном. Сілва непоганий захисник, але не має таких фізичних даних, як у Хачеріді. Від того габаритному форварду «Шахтаря» вдалося виграти кілька протиборств, які могли стати ключовими.

На вістрі атаки «Динамо» Ребров довірив діяти новачку команди Жуніору Мораєшу, який провів непоганий другий тайм після того, як арбітр пробачив йому фол, що заслуговував покарання червоною карткою в першому. Кращий бомбардир «Динамо» у минулому чемпіонаті Артем Кравець, який залишився в запасі, отримав новий імпульс для продовження прогресу.

Трикутник в центрі поля очікувано склали Рибалка - Велозу - Сидорчук.

На правому фланзі захисту діяв «злий геній» «Шахтаря» Домагой Віда, який попри пошкодження просто не міг пропустити такий матч.

«Майстер ораторського мистецтва» Юнес Беланда, який здатен одним словом зупиняти матчі, був покараний не включенням у заявку та позбавленням вечері. Через що був вимушений вечеряти «сємками» прямо на трибунах у компанії Максима Коваля, який повернувся з «Говерли».

«Шахтар»: у бій ідуть одні старики. Звісно, В'ячеслав Шевчук міг би образитися за такий заголовок - він то в бій не пішов. Замість Луіса Адріано, Дугласа Кости, Фернандо, що покинули гірників, на полі в складі «Шахтаря» вийшли досвідчені виконавці, що не перший рік перебувають в команді: Гладкий, Марлос, Фред. Для Мірчі Луческу було дуже важливо повернути впевненість у своїх підопічних, перервати нарешті серію невдач у матчах з головним конкурентом. Тому Містер кинув у бій перевірених гравців. На поле з перших хвилин вийшов навіть Фред, який щойно повернувся до команди після Копа Америка. Надати шанс у дербі з «Динамо» Максиму Малишеву румунський фахівець не наважився.

Місце лівого захисника для протидії Ярмоленко Луческу вже традиційно довірив Ісмаілі. Не можна сказати, що бразилець повністю справився з нейтралізацією лідера киян, але відзначитися Ярмоленку не вдалося.

Окрім лівого захисника, Луческу надав перевагу молодості при виборі виконавця на воротарське місце. Антон Каніболоцький подвигів не здійснив, але ворота сухими втримав.

В іншому склад «Шахтаря» був традиційним.

Тактична боротьба з нудьгою. В очних матчах лідерів українського футболу останнім часом спостерігається паритет сил. Жодна команда не має резервних потужностей, щоб перехилити шальку терезів на свою користь. Сергій Ребров та Мірча Луческу, що увійшли до списку 50-ти найкращих тренерів минулого сезону за думкою fourfourtwo.com, є тренерами, які вимагають від підопічних дисципліни та високої фізичної готовності. В таких умовах суперники залишають один одному не багато шансів для атакуючої гри. Авантюрних ходів від команд не варто чекати.

У прев’ю до матчу я звертав увагу на катастрофічно низьку результативність українського «класико». Звісно, зустрічі радують напругою боротьби, але будемо відвертими, дуелі «Динамо» та «Шахтаря» стають нуднуватими без забитих м’ячів та гострих моментів. Якби втілилася в життя мрія Луческу про зміну формату, то часті матчі киян та гірників могли б просто набриднути глядачам.

Звісно, обидва тренери мають аргументи, які пояснюють дотримання традиційної для себе концепції гри та небажанням ризикувати із внесенням змін. Мірчі Луческу зі своєю системою вдавалося багато років поспіль перемагати без шансів для киян та здобувати трофеї. Крім того, румунський фахівець дуже добре тримається для свого віку, але все ж важко знайти 70-ти річного тренера експериментатора.

Сергій Ребров в якості головного тренера поки здобув необхідний результат у всіх вирішальний матчах з «Шахтарем», а його система футболу тільки затверджується та переживає процес вдосконалення. Тому робити кардинальні зміни на ходу дуже ризиковано.


Думаю, що обидва тренери розуміють, що для прогресу структура гри команд потребує змін із урахуванням наявних виконавців та проблем суперника. Саме такі напружені матчі дозволяють виявити недоліки систем.

Андрій – залишайся! Головні проблеми «Динамо». Матчі з «Фіорентиною», три останні зустрічі з «Шахтарем» дозволяють робити висновки про обмеженість у атакуючих діях «Динамо». Загрозу в атаці в зустрічах з сильним суперником несуть виключно Андрій Ярмоленко та Джермейн Ленс. Практично всі небезпечні моменти створюється завдяки цим гравцям. Зараз склалася дуже неприємна ситуація: Ленс покидає «Динамо», Ярмоленко збирається. Якщо підуть обидва - атакуючий потенціал команди значно знизиться. Для аутсайдерів та середняків першості України його, звісно, вистачить, а от для «Шахтаря», «Дніпра» та суперників у Лізі чемпіонів буде недостатньо.



Кияни завжди славилися футболістами, вірними емблемі клубу: Олег Блохін, Олексій Михайличенко, Олег Лужний, Олександр Шовковський, Андрій Шевченко, Сергій Ребров. Андрій Ярмоленко з цієї когорти. Зараз він хоче перейти в більш сильний чемпіонат. Але піти гідно, не в якості вільного агента, а за компенсацію своєму клубу, який його виховав. Як би не було важко втрачати такого гравця – час прийшов. Тому не думаю, що варто тримати такого футболіста силою. Єдине, що дратує - це коли починають порівнювати Ярмоленка та Мілевського. Натякаючи на те, що Артема своєчасно не продали в західний клуб. Смішно виглядає, коли гравець без швидкості, без поставленого удару в деякої частини прихильників «Динамо» є «не визнаним генієм» та «еталоном техніки», а справді надзвичайно сильний футболіст вважався «дерев’яним» гравцем.


Якщо Ярмоленко таки піде, то Сергію Реброву з Раулем Ріачо доведеться будувати практично нову атакуючу лінію. Знайти вінгерам «Динамо» рівноцінну заміну в теперішніх умовах майже не реально. Коноплянка поїхав до Іспанії, Тайсон та Марлос у «Шахтарі», схожий за майстерністю легіонер коштує близько 20 мільйонів доларів. В Україні з’явився «новий Ярмоленко» - 17-ти річний Мар’ян Швед. Але за досвідом справжнього Ярмоленка для становлення юного гравця знадобиться 4-5 років. Це ж стосується надзвичайно талановитого, але замученого травмами Віктора Циганкова з академії клуба.

Стосовно центральної осі, то динамівцям бракує гравців, здатних загострити ситуацію, взяти гру на себе, обіграти одного-двох опонентів. Гравця, гідного Алексу Тейшейрі, що забезпечив вчора «Шахтарю» результат. Чи є в киян внутрішні резерви? Є, на прізвище Беланда. Але марокканець не поспішає прогресувати та загрожує залишитися вічно перспективним.

Звісно, тренерський штаб «Динамо» намагається вдосконалити командну гру, але без виконавців високого рівня розраховувати на досягнення в Лізі чемпіонів не варто.

Оренда Мохамеда Салаха «Фіорентиною» та Альваро Морати «Ювентусом» в минулому році є прикладом того, як можна вирішити проблему залучення висококласних виконавців для клубів, що не мають значних фінансових можливостей. Під Лігу чемпіонів і кияни можуть спробувати запросити в оренду когось із невдоволених своєю долею в топ-клубах футболістів. Можливо, не масштабів Морати чи Салаха, але гравців, здатних додати гостроти атаці команди.

Косив Ясь конюшину. У минулому році кияни впевнено зайняли перше місце в Лізі Європи за кількістю вилучень та третє за кількістю попереджень. Можна довго кивати про необ’єктивні рішення деяких арбітрів, але якщо бути об’єктивними - справа не в трактуванні арбітрами правил, а в занадто жорсткій манері гри киян, що не вписується в концепцію суддівства УЄФА. Змінити дану концепцію киянам не до снаги, тому необхідно змінювати манеру гри «Динамо», діяти не так різко. Вчора, наприклад, обидва фоли Рибалки, які були нагороджені жовтими картками, не були обов’язковими. Фол Жуніора Мораєша на Степаненку в Лізі чемпіонів, скоріше за все, одразу був би покараний прямою червоною. Хоча думаю, що саме через емоційне перезбудження та хвилювання Мораєш не зіграв у м’яч.


Сподіваюсь, що тренерський штаб «Динамо» зверне на це увагу.

Проблеми «Шахтаря». Мірча Луческу докладає титанічних зусиль, щоб не дати скотитися вниз рівню гри «Шахтаря». Перемога в цьому матчі стане йому в нагоді для підвищення бойового духу в команді. Але час невблаганний, він не стоїть на місці. Навіть вічний «локомотив» Даріо Срна старіє. З відходом Ферни «Шахтар» так і не повернув гармонію у зв'язку захисту з атакою. Фреду не вдається в повній мірі замінити свого співвітчизника. Крім того, головний суперник зумів знайти протидію проти швидких атакуючих бразильців, а запропонувати щось нове не вдається. Недаремно суха серія «Шахтаря» в матчах з «Динамо» налічувала близько 400 хвилин.

Перемога в суперкубку України стала ковтком свіжого повітря для змучених спрагою «безтрофейності» гірників. Але я б не став стверджувати, що до «помаранчево-чорних» повернувся дух переможців. Все ж гірникам трохи пощастило, в деякій мірі дався взнаки зайвий порівняно з киянами тиждень підготовки. Та й самі динамівці не виявили налаштованості на перемогу, схожої підопічним Луческу.

Висновки. Сезон стартував з перемоги екс-чемпіонів, але кияни особливо не засмутилися. Команди черговий раз продемонстрували, що зараз перебувають на одному рівні. На підопічних Реброва чекає Ліга чемпіонів, що стане головним випробуванням для футболістів та тренерів. Гірникам належить ще пробитися до групового етапу через два кваліфікаційних раунди, які за напругою мало чим будуть відрізнятися від матчів головного турніру. Потрапляння в основний турнір Ліги чемпіонів є надзвичайно важливим для «Шахтаря» - інакше буде важко утримати рівень мотивації футболістів та тренера.

Незважаючи на зміни в складі «Динамо», команда залишається конкурентноздатною, висхідний ігровий тренд продовжується, іспанський уклін повинен принести результат в майбутньому. Сергій Ребров має безмежний кредит довіри від президента клубу та бажання зростати. Зараз головне дотриматися балансу в намаганні поповнити казну клубу від продажу гравців та збережені якісного рівня для виступів у Лізі чемпіонів.