Листопад і плей-офф - не для України. Настав час змінювати історію?

Динамо Київ 22 Жовтня, 19:51 2164
Листопад і плей-офф - не для України. Настав час змінювати історію? | 19-27
Напередодні листопадових матчів плей-офф ЧС-2014 проти Франції, "Чемпионат.com" згадав, як грали синьо-жовті в останній місяць осені.

За свою 21-річну історію українська збірна провела в листопаді 19 матчів, 13 з них були офіційними. Якщо судити лише за результатами, то виступ синьо-жовтих в останній місяць осені навряд чи можна назвати вдалим: п'ять перемог, вісім нічиїх і шість поразок. Якщо дивитися на загальний підсумок, то нічого доброго українській збірній листопадові матчі не принесли. У всякому разі, з дійсно важливих офіційних зустрічей, синьожовті виграли лише одну - у відбірковому турнірі до чемпіонату світу 2006 року, розгромивши в гостях Туреччину. Проте чотири рази українці не зуміли пройти крізь сито плей-офф.

МАТЧІ ПЛЕЙ-ОФФ

29.10.1997. Хорватія-Україна - 2:0

15.11.1997. Україна-Хорватія - 1:1

Вперше в стикових матчах у листопаді українській збірній довелося грати в 1997 році, в плей -офф кваліфікації до чемпіонату світу 1998 року. Поразка 0:2 від дуже сильної тоді збірної Хорватії у Загребі залишала синьо-жовтим не надто великі шанси на путівку на мундіаль. Однак, судячи з того, як розвивалися події в матчі-відповіді в Києві, Україна була готова піднести сенсацію. Але у справу втрутився арбітр Педерсон, який скасував чистий гол Косовського, а потім стався випадок, що дозволив забити Бокшичу . У підсумку - 1:1 і до Франції відправилися "картаті" .

13.11.1999. Словенія-Україна - 2:1

17.11.1999. Україна-Словенія - 1:1

Зате вже в наступному "стику" українці вважалися явними фаворитами в протистоянні з міцною, але аж ніяк не зоряною збірною Словенії. Поразка в першому - виїзному - матчі списували на розслабленість синьо –жовтих, дитячу помилку Шовковського, після якої господарі забили другий м'яч, і недооцінку суперника.

Шевченко відкрив рахунок в матчі, забивши красень-гол, проте на початку другого тайму, можливо, один з кращих словенських футболістів в історії Златко Захович відновив паритет. Але це були ще квіточки. Дмитро Парфьонов за 10 хвилин отримав дві жовті картки і на 62 хвилині вирушив додивлятися матч у роздягальню. За п'ять хвилин до закінчення зустрічі Шовковський, вибиваючи м'яч, віддав його прямо на ногу Ачимовичу , який дальнім ударом вивів господарів вперед. А українці і зовсім закінчували матч удев'ятьох - на 90 хвилині вилучення заробив Андрій Гусін.

Втім, поразка 1:2 залишала команді Йожефа Сабо надію на сприятливий результат усього протистояння. Але у справу втрутилася погода. Сніг, що перетворив київський "Олімпійський" у льодову арену, зіграв на руку гостям. Хоча, ясна річ, і з української команди знімати провину ніхто не збирається. Забивши гол - на 67 хвилині Ребров реалізував пенальті, українці раптом стали грати на утримання рахунку . За що, в кінцевому підсумку й поплатилися: удар зі штрафного, серія рикошетів і Павич відправляє м'яч у ворота Шовковського. Забити ще один гол і перевести гру в овертайм, у господарів не вийшло.

10.11.2001. Україна-Німеччина - 1:1

14.11.2001. Німеччина-Україна - 4:1

Результат двоматчевого протистояння з бундестімом в принципі був закономірним . Хоча результат першого матчу в Києві подарував уболівальникам синьо-жовтих хорошу порцію оптимізму.

У Києві Україна дуже потужно почала гру, вже в дебюті створивши кілька небезпечних моментів біля воріт Кана. Спочатку воротареві німецької збірної і мюнхенської "Баварії" програв дуель Андрій Воробей, а незабаром Ребров пробив неточно з хорошої позиції. Забив у господарів Зубов, першим опинившись на добиванні після удару Шевченка зі штрафного у "стінку" .

Німці не знітилися, великими силами пішли вперед і незабаром відігралися. Двічі перевіривши на міцність поперечину воріт Левицького, у третій спробі гості забили: Баллак виявився спритнішим за всіх у штрафному України. Віддамо належне господарям: до кінця матчу у синьо-жовтих було кілька можливостей вийти вперед. Шевченко не зміг переграти Кана, вийшовши практично один на один з воротарем. Програли свої дуелі голкіперу гостей і з'явилися на полі у другому таймі Шищенко і Парфьонов.

Доля матчу, як і всього протистояння була вирішена в перші 15 хвилин гри в Дортмунді, коли Баллак , Нойвілл і Ремер, скориставшись грубими помилками захисників і голкіпера українців, зробили рахунок 3:0. У другому таймі Баллак довершив побиття гостей, а гол престижу на останній хвилині матчу забив Шевченко, реалізувавши хорошу передачу Реброва.

14.11.2009. Греція-Україна - 0:0

18.11.2009. Україна-Греція - 0:1

Цей плей-офф до ЧС -2010 до цих пір болем відгукується в серцях українських фанатів. Синьо-жовті, здобувши у суперники аж ніяк не найсильнішу на даному етапі команду - збірну Греції, в черговий раз примудрилися Осоромилися. І знову - у матчі-відповіді.

З Греції підопічні Михайличенка привезли обнадійливу нульову нічию. Здавалося, що вдома суперника українці точно дотиснуть. Але в підсумку через дивну ситуації з ціновою політикою на квитки на матч, українці на "Донбас Арені" залишилися практичні без підтримки, а через чудову гру голкіпера греків Цартаса і власного тринькання в атаці - без путівки в ПАР.

Греки, зробивши ставку на оборону, вже на 32 хвилині після удару Салпінгідіса вийшли вперед і утримували потрібний рахунок до фінального свистка. Українці ж, завдавши близько 20 ударів по воротах суперника, створивши з десяток гольових моментів - чого тільки варті два удари Ракицького, "постріл" Шевченка в "дев'ятку", промах Хачеріді по порожніх воротах і неточний удар із забивної позиції Гусєва.

ОФІЦІЙНІ МАТЧІ

13.11.1994. Відбір ЧЄ -1996. Україна-Естонія - 3:0

Це був останній матч для Йожефа Сабо під час першого приходу тренера в збірну. А сама ж гра вийшла для України напрочуд легкою. Досить сказати, що гості за весь матч лише лічені рази добиралися до воріт Шовковського. Зате українці в штрафний естонської збірної гостювали регулярно, а наслідком цих візитів стали три забитих голи. Спочатку Коновалов змусив капітулювати воротаря гостей потужним дальнім ударом. Потім Кірі зрізав м'яч у свої ворота після прострільної передачі Литовченко, а остаточний рахунок у матчі у другому таймі встановив вийшовший на заміну Гусейнов.

11.11.1995. Відбір до ЧЄ -1996 . Італія-Україна - 3:1

Це був заключний матч відбірного турніру для української збірної. Матч, який для синьо-жовтих вже не мав жодного турнірного значення, за винятком хіба що можливості наздогнати за очками збірну Литви, розташувалася на третій сходинці в турнірній таблиці групи. Погодьтеся, слабка мотивація.

Тим не менш, синьо -жовті у першому таймі дали справжній бій господарям, змусивши понервувати і вболівальників збірної Італії та головного тренера "Скуадри адзурри" Арріго Саккі. Українці першими відкрили рахунок - м'яч після удару Полуніна влучив у ногу Костакурти і, дезорієнтувавши Перуцці, влетів у ворота. Але ще до перерви італійці відігралися: Раванеллі після помилки захисників змусив капітулювати Суслова. У дебюті другого тайму Раванеллі вивів італійців вперед, а крапку в матчі поставив Мальдіні, який відзначився на 53-й хвилині.

09.11.1996. Відбір до ЧС- 1998. Португалія-Україна - 1:0

Після сенсаційної перемоги над командою Артура Жоржі в київському матчі, українці вирушали в Порту якщо не фаворитами протистояння, то, принаймні, у статусі команди, з якою потрібно рахуватися. Та й, думається, самі португальці, яким лише перемога залишала шанси на продовження боротьби за вихід з групи, зробили правильні висновки з вояжу в Україну.

Героєм матчу в черговий раз став голкіпер синьо -жовтих Олег Суслов, до перерви кілька разів врятував гостей від вірних голів. Ну і він був безсилий допомогти партнерам на 58 хвилині , коли після подачі Фігу зі штрафного, Фернандо Коуту, скориставшись помилкою захисників, відправив м'яч у сітку. У цілому, підсумок матчу варто визнати справедливим - господарі виглядали краще за українців і добули заслужену перемогу.

17.11.2004. Відбір до ЧС -2006. Туреччина-Україна - 0:3

Це був один з кращих матчів збірної України під керівництвом Олега Блохіна і точно кращий для синьо-жовтих у відбірковому турнірі до чемпіонату світу 2006 року. Грамотно зігравши на контратаках, українці розгромили команду Туреччини в Стамбулі, зробивши черговий впевнений крок до виходу з групи.

У першому таймі синьо-жовті своїми кинджальними випадами буквально розірвали суперника. Вже на 8 хвилині Гусєв після передачі Вороніна відкрив рахунок. Через 8 хвилин Шевченко, відтіснивши захисника, на швидкості увірвався в штрафну і здорово пробив у дальній кут. До перерви зобов'язаний був забивати і сам Воронін, але Андрій, обігравши голкіпера, а також захисника, не влучив у порожні ворота .

Зате в другому таймі вже обороні українців довелося трудитися на повну потужність. Рятував Шовковський, мазали з хороших позицій господарі, грала за збірну України і фортуна . Але все ж останнє слово в матчі залишилося за гостями. Рикун видав ідеальну передачу на Шевченка, і Андрій оформив дубль.

17.11.2007. Отбор до Євро -2008. Литва-Україна - 2:0

Втративши навіть теоретичні шанси вийти з групи, до Литви збірна України відправлялася далеко не в найкращому настрої. Однак, навіть це навряд чи може служити виправданням сенсаційної поразки синьо-жовтих . Справедливості заради варто відзначити, що українці до середини першого тайму створили пару непоганих можливостей для взяття воріт господарів. Двічі на ударній позиції опинявся Ротань, однак у першому випадку, пробиваючи головою, він не влучив у ворота, а в другому - м'яч після його удару прийняла на себе штанга.

Перший гол підопічні Блохіна пропустили за п'ять хвилин до перерви. Чигринський невдало вибив м'яч прямо на ногу Савенасу, який пробив у протихід Шовковському. У цьому епізоді воротар українців, невдало приземлившись, ще й отримав травму. А в середині другого тайму Данілювічус здорово закрутив м'яч у дальню дев'ятку з-за меж штрафної, скориставшись тим, що замінивший Шовковського Пятов далеко вийшов з воріт.

21.11.2007. Відбір до Євро -2008. Україна-Франція - 2:2

Цей матч вже нічого не вирішував для обох команд. Франція забезпечила собі перше місце в групі, Україна - вже давно втратила шанси навіть на вихід у плей-офф кваліфікації. Погравши для глядачів, команди на двох команди забили чотири голи, а нічия відправила синьо-жовтих на четверте місце в групі. Українці всього на одне очко випередили Литву.

Спаринги

Суперники: Словаччина (1:1), Норвегія (0:1), Швейцарія (2:2), Німеччина (3:3) , Австрія (2:1), Болгарія (0:1).

Зате щастило в листопаді синьо-жовтим в товариських матчах. У шести зустрічах українці добилися трьох перемог, при трьох нічиїх . А зі всіх матчів варто виділити, мабуть, лише дві листопадові гри в 2011-му, при підготовці українців до домашнього Євро-2012. У першому матчі на новенькому НСК "Олімпійському" синьо-жовті зі збірною Німеччини видала розвеселий поєдинок, що закінчився в підсумку бойовою нічиєю - 3:3. А через чотири дні на "Арені Львів" Україна на останніх хвилинах зустрічі вирвала перемогу у Австрії - 2:1, підтвердивши фартовість для себе Львова.