9 фактів про Ігоря Бєланова

Динамо Київ 31 Липня, 17:03 7422
9 фактів про Ігоря Бєланова | 19-27
Розповідь про зірку «Динамо» 80-х, який є вихідцем зі знаменитої одеської «Молдованки»

Роман Сиволап

Напередодні матчу з «Чорноморцем» пропоную вашій увазі дев’ять фактів про одесита, що прославився в складі «Динамо». Ігор Бєланов пронісся метеоритом у динамівському небі. До «Динамо» Бєланова запросили взимку 1985 року. В успіх колишнього гравця «Чорноморця» в Києві мало хто вірив. Але форвард з надзвичайною швидкістю піднявся на саму вершину - не тільки став гравцем основного складу, але в наступному році здобув найцінніший індивідуальний приз європейського футболу «Золотий м'яч».

Бєланов самоучка з дворового футболу. Унікальність досягнення Бєланова в тому, що він у дитинстві не отримав нормальної футбольної освіти. В школу «Чорноморця» його не прийняли через «безперспективність». Ази футбольної майстерності Ігор опановував у команді ЖЕКу.

Незвична професія для володаря «Золотого м’яча». В 16 років Бєланов втратив батька, що загинув у автомобільній катастрофі. Ігор важко переніс цю втрату. Щоб прогодувати родину Бєланов був вимушений працювати на будівництві.Ігор здобув у ПТУ дуже не звичну для володарів «Золотих м'ячів» професію - муляр-монтажник конструкцій 3-го розряду.

Найшвидший футболіст планети. Лише після служби в армії Ігор потрапляє в основний склад одеського клубу. Бєланову дають шанс і він скористається ним в повній мірі. Молодий футболіст не вражав вишуканою технікою, але його швидкість змушувала тренерів вірити в хлопця з Молдаванки. Результати тестів з бігу на 30 м у Бєланова були просто феноменальні, він був одним з найшвидших футболістів світу свого часу.


Про феномена з Одеси дізнаються у Києві та запрошують в 1983 році до «Динамо». Але Ігор не погоджується тоді на переїзд до столиці України. Як покаже час він вчинив вірно. В Одесі Бєланов дозрів до високих звершень. У сезоні 1984 року форвард «Чорноморця» забиває 11 м'ячів в першості та 3 в Кубку СРСР. Після чого отримує запрошення від самого Лобановського, відмовити легендарному тренеру Бєланов не зміг.

Другий батько. Як і інші підопічні Валерія Baсильовича, Бєланов вважає його своїм другим батьком, які зробили для нього дуже багато. Всяке бувало у відносинах Бєланова і Лобановського, але, як резонно зауважує Ігор, вони завжди розуміли, що роблять спільну справу. Валерій Лобановський зумів огранити діамант трохи незграбного молодого чоловіка з Одеси. Саме Лобановський дозволив реалізувати повністю величезний талант футболіста Бєланова, в той час, як інші тренери могло його і не помітити.


В честь Лобановського Бєланов назве свого сина Валерієм.

Кращий матч. 15 червня 1986 року пробив зірковий час Бєланова.Футболіст зробив хет-трик у ворота збірної Бельгії в 1/8 фіналу Чемпіонату Світу.

Дії форварда «Динамо» в цій зустрічі викликали справжній фурор в світовій футбольній спільноті. Мало кому відомий футболіст перетворився на зірку світового масштабу. Футбольні журналісти були здивовані та підкорені «шаровою блискавкою» зі збірної СРСР. Не даремно за підсумками року Бєланова визнають кращим футболістом Європи за версією «Франс Футбол» та другим у світі після божественного Дієго Марадони за версією World Soccer.

Кращий в Європі, другий в СРСР. У 1986 році Бєланова визнали кращим гравцем Європи, а в СРСР він став тільки другим у опитувані журналу «Футбол-Хокей» після одноклубника Олександра Заварова.

Якщо бути чесним московська журналістська спільнота так і не визнала зірковий статус Бєланова. Він для них залишився занадто простим, як для зірки європейського футболу.

Злий геній. У 1989 році Бєланов переходить до складу «Борусії» (Менхенгладбах). Славетний в 70-тих – середині 80-тих років клуб намагався повернутися до когорти кращих команд Німеччини. Але в клубі явно не вгадали з тренером. Запросив Ігоря Бєланова Вольф Вернер. Але після того, як команда копирсалася біля зону вильоту Вернера змінив Герд Вон Брюч. Після великих Удо Латека та Юпа Хайкеса команду довірили тренувати тренеру, який нічого серйозного в футболі не добився, ні до «Борусії», ні після.


Бєланов розпочав у «Борусії» досить жваво – в шести перших поєдинках у Бундеслізі відзначився чотирма забитими м’ячами. Але, через відкритість та деяку наївність, Ігор зіпсував відносини з головним тренером. Одного разу відбулася у Бєланова розмова з президентом клубу, який у присутності головного тренера команди поцікавився думкою володаря «Золотого м’яча» з приводу виступів клубу. Ігор запропонував відмовитися від гри в «лінію» і зіграти з ліберо і двома захисниками, які діяли б «по гравцю». Бєланову відповіли, що цього зробити вони не можуть. Не можна, мовляв, руйнувати «модерн». Форвард збірної СРСР наполягав, давайте відмовимося від «модерну», зате перестанемо пропускати по три-чотири м'ячі за гру. Цим футболіст сильно образив тренера, і період в Менхенгладбасі можна було вважати завершеним.

У середині наступного сезону Бєланова продають в команду другої Бундесліги «Айнтрахт» (Брауншвейг).

Самий скромний володар «Золотого м’яча». В сезоні 1986 року Ігор Бєланов не мав закріпленого за ним ігрового номера в «Динамо». На спині Бєланова можна було побачити 2, 8, 10, 11 номери.

Другий Бєланов. Новачок «Динамо» «чарівний метеор» Дерліс Гонсалес за манерою гри схожий на свого зіркового попередника.

Можливо парагвайському футболісту вдасться наблизитися до висот, яких досяг його попередник із Одеси в середині 80-х.