Роман Сиволап
Мар'ян Швед перейшов до «Севільї». Це унікальна подія для вітчизняного футболу, вперше український гравець, що тільки-но відсвяткував своє вісімнадцятиріччя, переходить до команди переможця Ліги Європи та учасника Ліги чемпіонів.
Зірка юного львів’янина спалахнула навесні цього року, коли Мар’ян з U-19 минаючи дубль «Карпат» опинився в основному складі команди Ігоря Йовічевіча. Звісно, що дванадцяти ігор за головну команду Львова недостатньо, щоб робити далекоглядні висновки щодо таланту Шведа. Але українські прихильники футболу, котрі засумували за футболістами творцями, покладають на Мар’яна великі надії.
Перший гол Мар’яна Шведа в Чемпіонаті України
Скаути «Севільї» їх в цьому підтримують - андалузці випередили українських грандів та ризикнули викласти за юного футболіста 1 мільйон євро. Чи зуміє виправдати великі сподівання Швед? Час покаже. Юний Мар’ян тільки на початку шляху до визнання, йому необхідно подолати ще достатньо перешкод. Зараз пропоную розібрати логіку прийняття рішень самим футболістом та керівництвом іспанського клубу.
Батьківський досвід. Мар’ян син форварда «Карпат» початку 2000-х Василя Шведа. Історія становлення молодшого Шведа – це характерний приклад використання батьківського досвіду для побудови кар’єри сини. Набожний уродженець села Пісочне, що на Львівщині, пройшов тернистий шлях професійного футболіста, на якому було багато труднощів та перешкод. Немає нічого дивного в тому, що батько бажає вберегти сина від помилок та небезпек.
При цьому Василь Швед відрізняється не аби яким вмінням аналізувати події. Чого варті його слова з інтерв’ю 2011 року про виховання юних футболістів:
- Ця школа (авт. – «Карпат») досить відома і з великими традиціями. Тут працюють прекрасні тренери-викладачі. Однак місця під сонцем нікому не гарантовано. Кожного вихованця необхідно розглядати в індивідуальному плані. Часто буває, що хлопчина неперевершений у своїй віковій групі, а потрапляючи у дорослу команду через слабку психологічну чи фізичну нестійкість губиться, а допомогти йому адаптуватися ніхто не спішить. Та й, на мою думку, не тільки у Львові, але й в Києві та й в Донецьку «обірвано ланцюжок», який має охоплювати дитячий, юнацький і дорослий футбол. А дитячі тренери не повинні працювати за, так звані, копійки і за результат, а за солідну зарплату і підготовку молодих талантів. Давно необхідно позбуватися того триклятого перемогти за ради перемоги. Бо за великим рахунком перемогу дитячого тренера засвідчує кількість вихованців у головній команді. Для прикладу ставлю барселонську школу. Необхідно впровадити й обмін тренерськими думками на міжнародному рівні та працювати послідовно. Проте у нас система підготовки і випуску молодих футболістів, попри усю показуху, потребує змін на краще. Інакше загниватимемо і радітимемо тимчасовим успіхам і топтатимемось на місці.
Не дивно, що такий батько зумів побудувати ефективну систему виховання сина, як професійного футболіста. Плоди цієї системи ми маємо змогу побачити власними очима.
На питання, чому родина Шведів обрала саме варіант із «Севільєю», напевно краще відповів би сам Василь Васильович. Ми можемо лише здогадуватися. Скоріше за все Шведа підкорила конкретність пропозиції іспанського клубу та можливість виступати в одній з найкращих футбольних ліг світу. Поки українські гранди шукають виконавців за океаном, андалузці зробили виважену пропозицію українському вундеркінду. Впевнений, що в фінансовому плані умови контракту Мар’яна не є якимись фантастичними. Тим більше, що Шведу запропоновано поки що грати за другу команду «Севільї» в Сегунді Б. Можливо, на вибір Шведа вплинула можливість грати в одній команді зі своїм кумиром – Євгеном Коноплянкою.
На фото зовсім юний Мар’ян Швед та його улюблений гравець Євген Коноплянка
З Іспанії видніше. Здається мені, що селекціонери «Севільї» виявилися більш прозорливими ніж їхні колеги з України. Селекційна служба «Шахтаря» більш орієнтована на бразильський ринок молодих талантів, власник «Дніпра» ні коли не викладе 1 млн. євро за 18-ти річного гравця. В «Динамо» проводиться кампанія по збору по Україні талановитої молоді, але перевага надається вільним агентам. Кияни вирішили не вступати в боротьбу за юного таланту з іспанським клубом.
Мар’ян Швед та спортивний директор «Севільї» Рамон Мончи
Чи не будуть у «Динамо» в майбутньому жалкувати по втраченій потенційній зірці? На мою думку, для цього є всі підстави. В Україні багато молодих перспективних гравців, але не кожен має такі здібності, як Мар’ян Швед.
Завдяки двом забитим м’ячам Маряна Шведа збірна України U-19 кваліфікувалася в фінальну частину Євро-2015.
Гол у ворота збірної Боснії та Герцеговини
Гол у ворота збірної Чорногорії
На мій погляд, колишній півзахисник «Карпат» у своєму віці виглядає краще ніж Андрій Ярмоленко та його теперішній одноклубник Євген Коноплянка. Можливо Швед найталановитіший український футболіст з часів Андрія Шевченко. Швидкість, сміливість, нестандартний дриблінг, поставлений удар з лівої ноги – все при ньому. Тим більше, що Мар’ян грає на позиції правого вінгера, яка, враховуючи налаштування Андрія Ярмоленка, скоро стане вакантною в «Динамо». Вмінню шукати таланти андалузцями можна позаздрити, тим більше, що Швед не грав на жодному значному міжнародному турнірі.
Цікаво, що батько Мар’яна є палким прихильником київського «Динамо», що могло допомогти переконати перейти вінгера до столичного клубу.
Але сталося, як сталося. Зараз Швед гравець «Севільї Б». Тепер будемо слідкувати за його виступами та бажати скорішого дебюту в головній команді. Буде прекрасно, якщо українці Євген Коноплянка та Мар’ян Швед стануть крилами не останнього клубу іспанської Прімери.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!