До закриття трансферного вікна залишається всього два тижні, але тенденція від'їзду провідних гравців українських клубів за кордон не зменшується.
Більше того, почав втрачати гравців навіть благополучний «Дніпро», слідом за Коноплянкою відпустив Калініча та Канкаву. А вболівальники «Динамо» останні два тижні будуть жити з питанням, чи піде Ярмоленко. У нього із зарплатою в «Динамо» (за чутками, $ 2,4 млн на рік) все гаразд. А ось гравцям калібром поменше зараз довелося стримати апетити.
Економіка в українському футболі звалилася, як картковий будиночок, оскільки була штучною. Це те, чого боїться Мішель Платіні, - коли власник клубу раптом втрачає інтерес до футболу чи джерела фінансування, і клуб падає в прірву.
«Раніше в «Таврії», наприклад, футболіст міг отримувати близько $ 40 тисяч на місяць, у Назаренко, якщо не помиляюся, зарплата була вище в два рази, - розповідає «Вістям» відомий менеджер Дмитро Селюк. - З початком кризи зарплати, звичайно, істотно зменшилися. Ну а комусь і зовсім не платять, не знаю, за рахунок чого гравці живуть, напевно, щось видумують за допомогою ставок у букмекерських конторах».
Заморозили курс
Криза не торкнулася, напевно, лише зірок і яскравих легіонерів в клубах-грандах. А ті, хто вирішив податися за кордон, або незадоволені загальним падінням рівня ЧУ, або намагаються перестрахуватися від подальшого падіння.
Втім, тікають з України не тільки зірки, але і слабші футболісти. Зараз в ЧУ середній докризовий рівень зарплат вважається дуже крутим варіантом. Наші джерела стверджують, що, наприклад, у «Ворсклі» (5-е місце в минулому ЧУ) можуть платити $ 15-25 тисяч, хоча далеко не всім. Але хорошим варіантом у нашому футболі вже вважаються і 5-8 тисяч в іноземній валюті.
Інша справа, що в ряді клубів курс в перекладі на гривню заморожений (буває, що на позначці 11-12 грн/$). Та й платити так багато готові не всі і не всім. Тому і пішли деякі клуби на тотальне омолодження складу (і радикальне скорочення зарплатної відомості). І варіанти Молдови чи навіть Туркменії, де дають $ 3-5 тисяч, але у валюті, тепер вже не здаються ганебними. А потрапити в Казахстан, Азербайджан чи Китай з їх зарплатами нині все одно, що зловити жар-птицю.Фінансова дієта
Дно це чи ми ще занурюємося? З одного боку, клуби примусово сідають на дієту, очищають організм. Але тут важливо не перестаратися і не впасти в голодну непритомність. Клубам потрібно вчитися заробляти більше - на квитках і атрибутиці, ТБ і рекламі, трудитися на трансферному ринку («Карпати» ось продали Шведа за мільйон євро і відсотки від подальшого переходу), тримати баланс в кадровому питанні.
Але і футболісти повинні перемкнути тумблер в інший режим і шукати причини не в інших, а в собі. Добре отримувати зараз можуть тільки дійсно яскраві особистості, дуже перспективні гравці або топ-зірки. Але тільки в топ-клубах. Решті залишається працювати і ловити шанс.
«Класу, щоб отримати запрошення з Італії або Англії, українцям не вистачає, - підкреслює Селюк. - Так, виїхав до Іспанії Коноплянка, але він пішов на зниження зарплати (замість $ 2 млн в «Дніпрі» став отримувати 1,5 млн євро в «Севільї». - Ред.) Заради стрибка в кар'єрі».
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!