16 з третиною

Футбол України 23 Серпня, 17:50 1424
16 з третиною | 19-27
Про реформу Кубка України з футболу, що назріла.

Горностаївка. Затис. 1250

Петрове. Інгулець. 1720

Комсомольськ. Юність. 3000

Харків. Сонячний. 3000

Черкаси. Центральний. 3650

Кривий Ріг. Металург. 4000

Чернігів. Імені Юрія Гагаріна. 4800

Кіровоград. Зірка. 5200

Миколаїв. Ценральний. 10 000

Зоря. Імені Бориса Тропанця. 10 000

Це – кількість глядачів на матчах 1/16-ї Кубку України. Подивіться ще раз на ці цифри. Потім сходіть на сайт ПФЛ і порівняйте відвідуваність матчів цих же команд першої-другої ліги в чемпіонаті з цими кубковими поєдинками.

А у села Зоря, що в Саратському районі Одеської області, порівнювати ні з чим. «Балкани» з цього населеного пункту – не професійний клуб, а аматорський. Єдиний із двох аматорських колективів, які за регламентом останніх років допускаються до Кубку України. Я не знаю, скільки вмішує стадіон імені Бориса Тропанця, я знаю інше. Загальна чисельність жителів села складає 5832 людини. Тобто на матчі був 171% від цієї кількості. І я дуже сумніваюсь, що навіть у разі приїзду Говерли, народу б зібралося менше 5832.

Для більшості міст першої та другої ліг матчі Кубку України, особливо коли в боротьбу включаються команди УПЛ – це головна подія сезону. Для тих нечисленних аматорів, яких ФФУ все-таки пропускає в турнір – це головна подія їхнього життя. Ви тільки вдумайтеся – в село на Одещині, про яке в сусідніх районах не всі знають, приїхав на офіційний поєдинок діючий фіналіст Ліги Європи! Про цей матч легенди ходитимуть, люди через роки і десятиліття будуть згадувати – «А пам'ятаєш, як до нас Дніпро приїздив». Бо, можливо, більше ніколи не те що Дніпро, а й дніпродзержинська Сталь не приїде.

А все це тому, що Кубок України насправді – це не Кубок України. Так-так, не дивуйтеся. В Англії вже більш ніж півстоліття проводять турнір, який є майже повністю ідентичний нашому Кубку – і його не називають Кубок Англії. (Насправді, і «Кубок Англії» називається не так, але ми зараз не про це.) Це – Кубок Футбольної Ліги.

Була собі Футбольна Ліга, яка і зараз є. Вона проводила турнір винятково серед своїх клубів – клубів чотирьох перших рівнів тамтешньої футбольної піраміди. Зараз назва турніру не зовсім відповідає реальності, бо в Кубку беруть участь команди іншої організації, Прем'єр-ліги. Але суть залишилась та сама – перші чотири дивізіони, професійні клуби, розігрують свій турнір.

Отак і в Україні. Була ПФЛ, клуби якої розігрували Кубок України. Тепер Кубок розігрують клуби УПЛ і двох ліг ПФЛ (ну чим не англійська формула «АПЛ + три дивізіони ФЛ»?). Так, і два аматорські клуби. Цього року в розіграші Кубку України беруть участь 45 команд. Сорок п'ять. Добре запам'ятайте це число.

А от в Кубку Англії, який правильно називається Кубок Футбольної Асоціації, грають – на відміну від Кубку Футбольної Ліги – не тільки професійні клуби. А й купа аматорських, аж до представників 10-го за ліком рівня лігової системи. Якщо спробувати перевести на наші реалії, то з великою натяжкою це вийшло б щось на кшталт «другої ліги чемпіонату району». Це якби у нас в аматорському чемпіонаті України, чемпіонатах областей і районів було по дві, вища і перша, ліги. Так от, загальна кількість команд в цьому розіграші турніру складає – 736. Сімсот тридцять шість. У 16 з третиною разів більше, ніж в Україні. І це ще не рекорд, не так давно було більше.

Звісно, професійні клуби розпочинають турнір далеко не з початку. В перших шести раундах, їх ще називають кваліфікацією Кубку, грають лише аматори. Представники Ліги 1 і Ліги 2 стартують у сьомому, тобто першому основному. Представники АПЛ і Чемпіоншипу – в третьому основному. І шлях їх до фіналу складає всього п'ять раундів – лише на один більше, ніж у представників української Прем'єр-ліги. А деякі клуби української першої ліги, аби дійти до фіналу, мають пройти стільки ж, скільки і їх колеги з Чемпіоншипу. Тобто на вершині все майже ідентично. А от під нею – катастрофічна різниця.

Катастрофічна для нашого футболу. Бо в Англії маленькі клуби, які грають в одній лізі не 19 років, як Гірник-Спорт, а десятиліттями і ледь не з початку минулого століття – мають шанс зіграти із грандами. Так, до цього їм треба пройти «сім кіл пекла». Але вони мають цей шанс! І хтось його обов'язково використовує. Наприклад, минулого сезону команда Блайт Спартанс із Прем'єр-дивізіону Північної Прем'єр-ліги (сьомий рівень, за придуманою нами в цій статті аналогією це «перша ліга чемпіонату області», Житомирської чи Чернігівської) дійшла до третього основного раунду і зіграла на своєму полі з Бірмінгем Сіті. А в сезоні 2012/13 Менсфілд Таун з Конференції (п'ятий дивізіон) приймав Ліверпуль.

Менсфілд за свою історію ніколи в житті не перетинався з Ліверпулем в чемпіонаті. Найближче один до одного вони були в сезоні-1954/55, коли мерсісайдці фінішували 11-м в другому дивізіоні, а Жовті – 13-ми в північній групі третього. Це клуби з різних світів. А от Кубок дав можливість другим зустрітись із першими. І, до речі, зіграли вони дуже пристойно – 1:2, пропустивши від Старріджа і Суареса.

До речі, а ви знаєте, чому Кубок Футбольної Асоціації так називається? Та тому, що проводить турнір організація, яка так і називається – Футбольна Асоціація. А от у нас таке неможливо. Знаєте, чому? Та тому, що у нас турнір проводить три різних організації – ПФЛ, УПЛ і ФФУ. Приказку знаєте – «де багато господинь, там хата неметена»?

І, до речі, нічого б страшного не сталося, якби Динамо чи Шахтар раз на п'ять років з'їздили зіграти кудись в село. Он Дніпро ж поїхав в Саратський район, не переломився. І ні про інфаркти у фіналістів Ліги Європи після зіткнення з суворою аматорською дійсністю не чутно . Значить, можна ж грати? А перевдягтися і в автобусі можна. Якщо перестати надувати щоки і розказувати, яка ми крута футбольна країна. Ніфіга ми не крута і тим паче не футбольна. В тому числі й через отаке от ставлення до низового футболу. А НСК, Металіст чи навіть Славутич-Арена – це не правило, а виняток. До того ж виняток чужий, клубами лише орендований. Завтра Зоря домовиться про одноосібну оренду Славутич-Арени (а чом би й ні – прийде на місцевих виборах мер, близький до сил, частиною яких є власник Зорі, «порішають» і все), і де буде Металург зі своїм «красенем-стадіоном»? В кращому випадку на стадіоні ЗАО ЗАЗ. Це якщо туди пустять. А поле там дале-е-еко не «славутичаренське»…

Якби це був відкритий лист, я б закінчив його якось так – «Шановна футбольна владо! Зверніть, нарешті, увагу на аматорський футбол, дайте йому шанс проявити себе» і бла-бла-бла. Але оскільки що відкриті, що закриті листи мають приблизно однакову нульову силу – то ніякого пафосного закінчення не буде. Я просто ще раз нагадаю цифри.

Кубок Футбольної Асоціації (Англія) 2015/16 – 736 команд, 14 раундів.

Кубок України 2015/16 – 45 команд, 6 раундів.

Крапка.

Володимир Миленко