Роман Сиволап
Після жеребкування відбіркового турніру до чемпіонату Європи з’явилася надія, що нарешті збірна України зуміє напряму пробитися до фінального турніру. Але потужний виступ словацької команди під керівництвом Яна Козака та звична впевнена хода збірної Іспанії залишили дуже мало шансів підопічним Фоменка обійтися без «проклятих» матчів на виліт. Поки що збірна України відстає від словаків на шість очок, а від іспанців на три, маючи в пасиві поразки від головних конкурентів з однаковим рахунком - 0:1. Для продовження боротьби за пряме потрапляння на Євро-2016 українцям необхідно обов’язково здобувати дві перемоги в вересневих матчах. Чи до снаги команді Фоменка такий подвиг?
Україна: відсутність прогресу. Два роки тому Михайлу Фоменку вдалося неможливе: після невдалого старту тренер, який довго відпочивав, повернув збірну України в боротьбу за путівку на Мундіаль. При цьому українці провели кілька феєричних матчів, у яких показали незвичний для себе високоорганізований футбол. Лише збірна Франції зупинила переможну ходу нашої національної дружини. Здавалося, що в цієї збірної величезний потенціал. Але розвиток команди зупинився. На мій погляд, головною причиною такого стану речей стала тактична обмеженість збірної.
Михайло Іванович Фоменко є прихильником компактної гри в захисті зі швидким переходом в атаку. Простими словами, гри на контратаках. Основною тактичною схемою команди під керівництвом Фоменка є 4-2-3-1 з двома опорними півзахисниками захисного плану. Ця схема дозволяє гідно виглядати на фоні іспанців, але при необхідності долати ешелоновані захисні редути таких суперників, як словаки, білоруси, македонці, виникають складності.
Навіть у товариських зустрічах Михайло Іванович не наважується випробувати щось інше. До речі, організація товариських матчів збірної в плані якості суперників не витримує критики, але це тема для окремої розмови. В той же час, в «Динамо» під керівництвом Сергія Реброва впевнено практикується зовсім інша модель гри, що заснована на контролі м'яча. При цьому ключові ролі в грі команди відіграють українські гравці Сергій Рибалка, Андрій Ярмоленко, Сергій Сидорчук, Денис Гармаш, Євген Хачеріді, Олег Гусєв, Артем Кравець. Думаю, що додавши до перерахованих гравців Євгена Коноплянку, Руслана Ротаня, Артема Федецького, Руслана Малиновського та інших, хоча б спробувати нову схему в товариській зустрічі було доречним. Але наразі цього не відбулося.
Чергові надії Білорусі. Північні сусіди не мають такого футбольного потенціалу, як ми. Але це не значить, щось в них немає амбіцій. Поки що головним досягненням білорусів у відбіркових турнірах було третє місце команди Малофєєва, Белькевича, Хацкевича у відборі до чемпіонату світу 2002 року. На фоні вдалих виступів БАТЕ в Лізі чемпіонів білоруси очікують прориву від національної збірної. Але поки не складається.
Георгій Кондратьєв подарував надію, вивівши молодіжну збірну Білорусі, які є однолітками Ярмоленка та Коноплянки, у фінальний турнір Олімпіади-2012. Але в головній збірній Білорусі справи в нього пішли не так добре. Після трьох турів поточного відбіркового циклу збірна практично втратила шанси на вихід до фінальної частини. Після чого прославлений форвард мінського «Динамо» 80-х вимушений був покинути пост головного тренера.
Нові надії білоруси покладають на не чужу для українців людину - колишнього гравця «Динамо» Олександра Хацкевича. Під керівництвом Хацкевича збірна здобула першу перемогу в відбірковому циклі до Євро-2016. Хоча більшість прихильників збірної Білорусі вже не вірить в те, що можна чогось досягти в цьому відборі, але це не означає, що збірній України подарують перемогу.
Тактика та склади команд. Швидше за все, Михайло Фоменко довірить вийти на поле досвідченим виконавцям.
Прогнозований склад збірної України
Важливою подією для Михайла Фоменка є поступове повернення колишніх кондицій Денисом Гармашем. Для системи гри, коли суперник буде використовувати подвійну опіку на флангах Ярмоленко та Коноплянки, наявність гравця, що здатен несподівано з'явитися в вільній зоні біля воріт суперника, є дуже важливим. Думаю, що по ходу гри Гармаш та Ротань будуть змінювати позиції, почергово висуваючись ближче до воріт суперника. Сергій Сидорчук отримав пошкодження та вже повернувся в розташування клубу.
У виборі основного форварда, зважаючи на кращий ігровий тонус, прогнозуємо вихід на поле Олександра Гладкого. Хоча не можна виключати варіанту, що з перших хвилин з'явиться Артем Кравець. Рецидив травми коліна навряд чи дозволить з'явитися на полі Євгену Селезньову.
Появи зі стартових хвилин Сергія Рибалки очікувати малоймовірно. Міняти систему гри в офіційному матчі є дуже ризикованою справою, а в системі з двома опорними півзахисниками захисного плану Фоменко надає перевагу перевіреним бійцям.
У Олександра Хацкевича немає під рукою такого підбору виконавців, як в українського колеги. За оцінкою www.transfermarkt.com один Андрій Ярмоленко вартує дорожче, ніж всі гравці збірної Білорусі.
Прогнозований склад збірної Білорусі
Вартість гравців збірних України та Білорусі за оцінкою www.transfermarkt.com
Часи, коли в Білорусі були гравці калібру Белькевича, Хацкевича, Глєба залишилися в минулому. Вже тренеру Олександру Хацкевичу належить створити непоступливу команду з гравців, що представляють в основному середняків та аутсайдерів російської першості та лідера білоруського футболу БАТЕ.
Колишня зірка «Арсеналу» Олександр Глєб у свої 34 вже втратив швидкість та різкість, але розуміння футболу нікуди не поділося. Скоріше за все, саме на досвідчених півзахисникові БАТЕ та форварді «Крила Рад» Сергієві Корниленку буде покладено завдання по створенню гостроти в атаці. Є ще досвідчений Тімофей Калачов, який пропустив матч з іспанцями. Не думаю, що він вийде у стартовому складі.
Але звісно, що головною задачею білорусів буде надійно зіграти в захисті. Перед матчем зі збірною України в Олександра Хацкевича виникли кадрові проблеми. Основний лівий захисник Максим Бордачов пропускає гру через перебір карток, отримали травми Сергій Політевич та Денис Поляков. Скоріше за все, проти Ярмоленко вийде грати молодий захисник БАТЕ Максим Володько. На інших позиціях у захисті склад білорусів буде таким, як у матчі з іспанцями.
Проти збірної Іспанії підопічні Хацкевича без м'яча грали за схемою 4-4-2. При цьому, крайні захисники грали вузько, окопавшись біля власного штрафного майданчику та подарувавши іспанцям центр поля. Чогось подібного варто очікувати і в сьогоднішній зустрічі.
Можливо, з перших хвилин з'явиться гравець «Зорі» Михайло Сіваков, в якого є достатній досвід гри проти лідерів української збірної. При цьому є варіант, що Сіваков буде діяти в опорній зоні, про що говорив сам Хацкевич в одному з передігрових інтерв'ю.
Думаю, що білоруси сконцентруються на нейтралізації Ярмоленка та Коноплянки, тому дуже важливо, як цим зможуть скористатися центральні півзахисники збірної України та яку допомогу лідерам команди нададуть крайні захисники.
Висновки. Олександр Хацкевич намагається налаштувати своїх підопічних на перемогу, зауважуючи, що це останній шанс білорусів поборотися за третє місце в групі. Справді, Хацкевичу характеру ніколи не бракувало. Будемо сподіватися, що у гравців збірної України також є яйця. Тим більше, що переповнені трибуни «Арени Львів» повинні надати додаткових сил підопічним Фоменка.
Самому Михайлу Івановичу побажаю знайти вихід із творчого тупика, в якому тимчасово опинилася збірна України. Маючи під рукою таких гравців, як Андрій Ярмоленко та Євген Коноплянка, варто розраховувати на більше, ніж щасливий рикошет, як в першому матчі з білорусами. Форма більшості гравці дозволяє сподіватися, що матч зі збірною Білорусі може стати переломним в цьому відбірковому циклі.
Прогноз. Україна - Білорусь 2:0
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!