Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів восьмого туру Ліги Парі-Матч

Футбол України 21 Вересня, 18:51 1491
Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів восьмого туру Ліги Парі-Матч | 19-27
​Шість з семи матчів туру з точки зору суддівства пройшли нормально (в деяких поєдинках були помилки, але повністю без них обійтися неможливо).

Але для того, аби називати тур провальним з точки зору арбітражу, вистачило й одного протистояння. Сергій Бойко в Ужгороді гру провалив, що залишило величезний відбиток на цікавому футбольному уїкенді. Про всі резонансі події за участю арбітрів UA–Футбол поговорив з експертом, екс-арбітром ФІФА Мирославом Ступаром.

«Говерла» – «Чорноморець» 1:1

Головний арбітр – Сергій Бойко (Київська область)

Мирослав Ступар. Мені важко так відразу пригадати ще один матч чемпіонату України, в якому було б стільки резонансних моментів за участю арбітра. Я фіксував епізоди і просто дивувався. Пригадую, колись відразу після матчів переглядова комісія арбітрів розбирала дії колег, відзначаючи як негативні, так і позитивні моменти. Так от, якби відразу після поєдинку розбирали дії Бойка, то цей розбір напевно тривав би довше, аніж сам матч.

15-а хвилина. «Чорноморець» заробив право на кутовий. Пішла подача від прапорця, Рудько вийшов на перехоплення, але в м'яч не зіграв. Після деякого сумбуру у воротарській зоні «Говерли» Петько спокійно спрямував м'яча у порожні ворота, але арбітр гол скасував начебто через порушення правил з боку одеситів.

Мирослав Ступар. Почалося все гарно: Кузик забив класний м'яч, ще були моменти… А потім «Чорноморець» заробив право на кутовий, пішла подача, просвистів свисток, після чого гравець одеської команди забив гол у ворота «Говерли». Зрозуміло, гол не зарахували, бо був свисток. Але в чому причина свистка? На повторі я не бачу ніякого порушення правил. Видно, що двоє гравців «Чорноморця» в боротьбі за верховий м'яч зіткнулися один з одним. Але де там Бойко знайшов порушення правил – просто незрозуміло.

22-а хвилина. Старіков на правому краї штрафного майданчика «Говерли» втікав від Кутаса, втім, Павло постелився в підкаті і зупинив опонента. Одесити вимагали призначення пенальті, але арбітр вирішив, що порушення правил в цьому моменті не було.

Мирослав Ступар. Старіков увійшов до штрафного майданчика, наблизився до воротарської зони, Кутас зробив підкат, після якого Старіков впав на газон. Важко визначити, чи було там порушення правил. Кутас своєю ногою перегородив шлях і м'ячу, і Старікову. Але ми не мали змоги побачити і визначити, що було первинним - гра в м'яч, чи гра в ногу Старікова. Цей момент треба було бачити на полі, в динаміці. Це не таке явне порушення правил, яке відбулося буквально через хвилину біля протилежних воріт…

23-я хвилина. Гемега на швидкості увірвався до штрафного майданчика «Чорноморця», пробігав повз Слінкіна і впав на газон. Арбітр вважав, що впав Гемега за власної ініціативи.

Мирослав Ступар. Гемега на швидкості увійшов до штрафного майданчика, де проти Віталія намагався зіграти Слінкін. Втім, Андрій в м'яч не зіграв, а банально ззаду зачепив ногу Гемеги, заваливши його на газон. Це очевидний одинадцятиметровий удар.

39-а хвилина. Пішла передача з зони центральних захисників «Чорноморця» на половину поля «Говерли» на Петька; Сергій на правому фланзі намагався обіграти Цурікова, але капітан «Говерли» жорстко зустрів опонента, заваливши того на газон. Арбітр з запізненням зупинив гру і показав порушнику жовту карточку.

Мирослав Ступар. Два попередні моменти вибили Бойка з колії та психологічної стійкості, і в подальшому він почав пропускати елементарні порушення правил. Добре, що на 39-й хвилині в моменті з Цуріковим, коли той просто переїхав Петька, головному арбітру допоміг асистент Жарий. Після вказівки помічника Бойко зупинив гру і покарав Цурікова жовтою карточкою. Але що це за арбітр, який не помічає таких епізодів?

43-я хвилина. В центрі поля Савченко вів боротьбу спочатку з Мурашовим, а потім з Філімоновим. Арбітр зупинив гру, зафіксувавши фол з боку гравця «Говерли». Савченко не погоджувався з таким трактуванням, адже Філімонов грубо в'їхав в ногу півзахиснику «Говерли». Бойко чи то за апеляції, чи то за фол покарав Савченка жовтою карточкою.

Мирослав Ступар. Бойко не зафіксував фол проти Савченка; Олексій апелював до арбітра, за що отримав справедливе попередження. Але ж перед тим був фол проти Савченка. Де був арбітр? Чому він цього не бачив?

Після всіх цих епізодів Бойко остаточно «поплив». Пропустив фол проти Сергійчука, потім справедливо покарав Філімонова за грубу гру проти того ж таки Сергійчука, зате пізніше не показав Філімонову другої жовтої карточки в ситуації, яка, в принципі, тягнула на попередження.

Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів восьмого туру Ліги Парі-Матч - изображение 1

54-а хвилина. Павло Кутас в центрі поля грубо в'їхав в ноги Петьку; арбітр з тривалим запізненням зупинив гру і показав захиснику «Говерли» червону карточку.

Мирослав Ступар. Це був прийом з карате у виконанні Кутаса. Павло просто «переїхав» Петька. Сергій на швидкості прокинув м'яча, а Кутас грубо стрибнув на опонента. Я не знаю, наскільки серйозна травма у захисника «Чорноморця», але візуально виглядало так, що Петько взагалі міг позбутися можливості грати у футбол. Але Бойко навіть на цей момент не зреагував, не підбіг до епіцентру подій. Сергій думав, вагався до тих пір, поки йому не підказав четвертий арбітр Можаровський. Тільки після підказки помічника Бойко вилучив Кутаса з поля.

Цікаво, що після вилучення Кутас перевдягнувся і всівся на лаву для запасних «Говерли», хоча не мав права цього робити. То де були арбітри? Чому резервний арбітр Можаровський зреагував на це тільки через десять хвилин? Я розумію, що в нього було достатньо іншої роботи, але ж це його обов'язки. Він мусить слідкувати за всіма нюансами.

Ще був момент, коли Люлька робив підкат, гравець «Чорноморця» впав на опонента, а Бойко призначив штрафний удар в бік воріт одеситів. Навіть врівноважений і спокійний Олександр Бабич не витримав і жбурнув на землю пляшку.

А апогеєм всього цього стала сутичка після фінального свистка, в якій брали участь представники обох клубів. Потім були гнівні висловлювання В'ячеслава Грозного на післяматчевих флеш-інтерв'ю і прес-конференції. Ось все це і спровокували дії Бойка. Прикро, що після матчу всі обговорювали не футбол, а суддівство. А поєдинок був цікавий. Якби нормально працював арбітр, то було б на що подивитися.

«Ворскла» – «Олімпік» 2:1
Головний арбітр – Дмитро Кутаков (Київська область)

58-а хвилина. Антон Шиндер на підступах до штрафного майданчика «Олімпіка» підхопив м'яча і на швидкості проривався до володінь Літовченка. Проти Шиндера грав Парцванія, який, на думку арбітра, фолом зупинив опонента. Арбітр призначив пенальті, хоча донеччани апелювали про те, що порушення правил було до лінії штрафного майданчика.

Мирослав Ступар. Антон Шиндер на швидкості намагався увірватися до штрафного майданчика «Олімпіка», але перед лінією карної зони Парцванія навмисно підставив супернику підніжку. Динаміка моменту була настільки великою, що обидва гравці продовжили рух, влетіли в штрафний майданчик і вже там Парцванія рукою в плече «доштовхнув» Шиндера. Кутаков мав рацію, коли, незважаючи на всі апеляції, виніс Парцванії попередження. Так, підніжка була до штрафного майданчика, але поштовх рукою – у штрафному.

86-а хвилина. Андрій Ткачук в штрафному майданчику не дозволив Максиму Драченку відгукнутися на флангову передачу, руками «обійнявши» опонента і заваливши його на газон. Арбітр порушення правил не зафіксував.

Мирослав Ступар. «Олімпік» хотів відігратися, атакував. Пішла подача в штрафний майданчик «Ворскли», Андрій Ткачук боровся з Максимом Драченком і Кутаков припустився тієї ж помилки, якої в Полтаві нещодавно припустився Козик. Тут у виконанні гравця «Ворскли» була «вільна боротьба», тож арбітр мав всі підстави для призначення одинадцятиметрового удару. Але не призначив.

«Металург» – «Металіст» 0:0
Головний арбітр – Олександр Головков (Луганська область)

Мирослав Ступар. До Головкова немає претензій, але можна говорити про невпевнені дії асистента Бицкала, який в другому таймі зірвав дві атаки харків'ян, визначивши положення «поза грою», якого не було. І це були не «тонкі» моменти, а звичайні робочі епізоди, які для досвідченого асистента, яким є Бицкало, не повинні були складати труднощів.

Були два моменти, за підсумками яких потрібно похвалити головного арбітра. Перший – це коли м'яч після прострілу Жураховського влучив у руку Путівцеву; арбітр не дав слабини і правильно не призначив пенальті. Було видно, як Путівцев намагався прибрати руку, але м'яч з близької відстані таки прокотився по руці гравця «Металіста». Але підстав для одинадцятиметрового удару тут не було.

Другий – коли на 51-й хвилині Льопа пробив по воротах «Металурга», і Лисицькому м'яч влучив в плече. Було видно, як Лисицький притискав руку до тулуба, щоб не було гри рукою. ЇЇ - гри рукою - дійсно не було, тому Головков був правий, не призначивши одинадцятиметровий удар.

«Шахтар» – «Сталь» 2:0
Головний арбітр – Костянтин Труханов (Харків)

Мирослав Ступар. Матч виявився легким для арбітражу. Гра була коректною, що підтверджується відсутністю жовтих карточок. Труханов все контролював і в епізодах, коли з боку футболістів були натяки щодо порушення правил (як в моменті, коли наприкінці зустрічі в верховій боротьбі зіткнулися гравці двох команд), тільки посміхався.

«Волинь» – «Динамо» 0:2
Головний арбітр – Анатолій Абдула (Харків)

Мирослав Ступар. Нарешті, Абдула провів матч на належному рівні. Анатолій відсудив дійсно добре. Звісно, багато складних для арбітражу моментів не було, але «Волинь» є непоступливим суперником, тому гра не була прохідною. Пенальті і попередження Кравченку за фол проти Гармаша на 61-й хвилині справедливі. Відзначимо також те, що арбітр не залишив без уваги чергову витівку Даніло Сілви, який не зраджує собі і часто переступає межу правил.

«Олександрія» – «Карпати» 4:1
Головний арбітр – Віталій Романов (Дніпропетровськ)

Мирослав Ступар. Матч був зовсім нескладним для арбітражу. Одна команда була в ударі і старалася зробити подарунок своєму тренеру, а інша просто відбувала номер, діставши у свої ворота чотири м'ячі. Був момент на 81-й хвилині, коли Страшкевич після подачі кутового відправив м'яча в сітку воріт «Олександрії», але арбітри гол скасували через офсайд. Повтори погано показали епізод, але я більше на боці асистента, який підняв прапорець.

«Дніпро» – «Зоря» 0:3
Головний арбітр – Юрій Вакс (Хмельницький)

Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів восьмого туру Ліги Парі-Матч - изображение 2

Мирослав Ступар. Вакс у цьому матчі не помилявся, хоча у нього був доволі непростий поєдинок, в якому зустрічалися два принципові суперники. Вакс і його асистенти були на висоті. Чітко бригада арбітрів спрацювала в епізоді на 63-й хвилині, коли Євген Селезньов після подачі Андерсона відправив м'яча в сітку воріт Левченка. Там був офсайд.