Суддівство Івана Бондаря, незважаючи на всі спроби П'єр-Луїджі Колліни згладити ситуацію, залишило величезний відбиток на дев'ятому турі Ліги Парі-Матч. Ексклюзивно для UA-Футболу цей матч, вказавши на всі помилки арбітра, розібрав експерт з питань арбітражу, екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар. Також експерт прокоментував спірні моменти за участю арбітрів у інших поєдинках дев'ятого туру, серед яких несправедливо зарахований гол у ворота «Дніпра», непризначений пенальті у ворота «Металурга», а також неоднозначне вилучення Младена Бартуловіча.
«Олімпік» – «Шахтар» 2:3
Головний арбітр – Іван Бондар (Київ)
Мирослав Ступар. Таке враження, що пан Колліна володіє якоюсь магією, наводячи оману на очі. В програмі «Великий футбол» ведучий Олександр Денисов взагалі нічого не протиставляв Куратору. А Віктор Вацко тільки на початку намагався парирувати, а потім тільки посміхався. Колліна говорив так само, як зазвичай на прес-клубах спілкується з журналістами – викручувався, захищав своїх і говорив, що все добре.
16-а хвилина. Під час атаки «Олімпіка» Іван Ордець у власному штрафному майданчику опинився на газоні. В момент, коли Іван підводився, суперник завдав удару, після якого м'яч влучив Ордецю в руку. Арбітр вилучив захисника «Шахтаря» з поля і призначив одинадцятиметровий удар.
Мирослав Ступар. Ордець знаходився в положенні «партер», руки були опорою Івана, який, звісно, намагався підвестися з газону. І якраз в той час гравець «Олімпіка» завдав удару, після якого м'яч потрапив Ордецю в праву руку, на яку той опирався. Це не є порушенням правил. Вацко вірно парирував до Колліни про критерії визначення гри рукою (відстань, умисел, природне чи неприродне положення руки), а Куратор завів мову про дух гри. Але до чого тут дух гри? Є правила, які не були порушені. А для того, аби зрозуміти, що таке дух гри, можу навести приклад. Футболіст вибігає на ворота, завдає удару, але на замахові з ноги гравця злітає бутса і по м'ячу гравець б'є босою ногою. За правилами це не дозволено; і що, тепер арбітру скасовувати гол? Звісно, ні. Ось в цьому моменті можна піти проти правил, зважаючи на дух гри. А те, як прокоментував Колліна момент з Ордецем, просто смішно.
- А вам подобається? Суддівське свавілля донецького дербі на очах у Колліни
37-а хвилина. Пішла передача з глибини на Тайсона; бразилець на швидкості увірвався до штрафного майданчика «Олімпіка», де в боротьбу з опонентом вступив Дмитро Гришко. Після зіткнення футболістів Тайсон опинився на газоні, за що Бондар покарав Гришка жовтою карточкою та призначенням одинадцятиметрового удару.
Мирослав Ступар. Я відразу після матчу сказав, що тут не варто було призначати одинадцятиметровий удар і зараз своєї думки не змінив. Більше того, спілкувався зі своїми колегами, вони всі одностайні в своїй думці. Це не є порушенням правил. Це чоловіча боротьба, яка в футболі дозволяється. Тайсон просто фізично слабкіший за Гришка, тому й впав на газон. І порівнювати цей епізод з епізодом у Харкові, коли «Металіст» забивав свій гол у ворота «Дніпра», не варто. Бо там було порушення правил: там Прийомов з розбігу свідомо спиною штовхнув Едмара. А тут була гра тулуб в тулуб.
77-а хвилина. Тейшейра на швидкості увійшов до штрафного майданчика суперника, захисник «Олімпіка» Конде постелився у підкаті, після чого Тейшейра впав на газон. Рішення арбітра – червона карточка Конде і одинадцятиметровий удар.
Мирослав Ступар. Відразу після матчу ми поклали під сумнів це рішення арбітра, але повтор з іншої камери показав, що Тейшейра контролював м'яч, а Конде, постелившись у підкаті, вдарив Алекса по нозі. Це порушення правил, за яке Конде отримав справедливе покарання.
90-а хвилина. Ісмаілі наважився на дальній удар; в момент удару двоє гравців «Шахтаря» перебували ближче до воріт «Олімпіка», аніж будь-хто з захисників команди Романа Санжара. М'яч влучив в поперечину, відлетів до Степаненка, той відпасував на Алекса Тейшейру, який спокійно забив гол. Арбітри не зафіксували у Степаненка офсайд і гол зарахували.
Мирослав Ступар. В цьому епізоді мала місце очевидна помилка асистента Корнійка, якого Колліна натхненно захищав. Помилки арбітрів – це частина футболу і їх можна по-різному сприймати. Але їх потрібно сприймати і визнавати, а не вигороджувати, тим більше в моменті, який не був тонким. Це грубий ляпас від асистента, який помітили всі, хто хоча б трохи розбирається у футболі.
«Металіст» – «Дніпро» 1:2
Головний арбітр – Анатолій Жабченко (Хмельницький)
52-а хвилина. Едмар, допомагаючи своїм захисникам, після флангової подачі суперника «запалив» у власному штрафному майданчику «свічку». В боротьбу включився Прийомов і зумів виграти у Едмара м'яч, який опустився знову в штрафний майданчик. Футболіст «Дніпра» в цій боротьбі опинився на газоні, а Прийомов, заволодівши м'ячем, завдав результативного удару по воротах Бойка.
Мирослав Ступар. Едмар готувався до верхової боротьби; Прийомов теж хотів поборотися за м'яч, але коли шкіряний був в повітрі, Володимир з розбігу «врізався» в Едмара, заваливши того на газон. Жабченко був поруч, але чомусь не зафіксував порушення правил. Це результативна помилка. Добре, що «Дніпро» в підсумку забив гол, який допоміг здобути перемогу, та Жабченка це не виправдовує. Анатолій – хороший арбітр, але для нього властиві такі грубі помилки.
Ще був момент, коли Жабченко не зреагував на потрапляння м'яча в руку захисника «Металіста». І правильно зробив, оскільки була близька відстань, природне положення руки. М'яч просто знайшов руку.
«Чорноморець» – «Ворскла» 0:0
Головний арбітр – Євген Арановський (Харків)
62-а хвилина. В боротьбі за верховий м'яч Бартуловіч ліктем вдарив по шиї Гадрані, за що отримав від арбітра пряму червону карточку.
Мирослав Ступар. Арбітраж Арановського не потребував би коментаря, якби не епізод на 62-й хвилині. Бартуловіч у верховій боротьбі з необережності ліктем вдарив Гадрані; подібні фоли караються жовтою карточкою. Але Арановський розцінив, що за це порушення правил Бартуловіч заслуговує вилучення. Мені важко зрозуміти це рішення арбітра, адже в подібних ситуаціях судді зазвичай обмежуються попередженням. Звісно, ми знаємо, що Младен – не подарунок; можливо, проти нього зіграла репутація, яка й змусила Арановського винести в цьому епізоді найстрогіше покарання.
84-а хвилина. Куценко з центральної зони пробив, м'яч потрапив у руку Сапаю і не долетів до воріт. Арбітр пенальті не призначив.
Мирослав Ступар. Куценко пробив по воротах, м'яч з близької відстані потрапив Сапаю в ліву руку, яка була відведеною в бік. Вадим відвертався від удару і праву руку притиснув до тулуба, а ліву – ні (забув або просто не зорієнтувався). І от в цю руку м'яч й потрапив. Я не кажу, що тут у Сапая був умисел зіграти рукою, але це епізод на розсуд арбітра. Арановський вирішив, що одинадцятиметровий призначати не варто.
«Сталь» – «Металург» 3:0
Головний арбітр – Микола Балакін (Херсон)
10-а хвилина. Після подачі кутового у виконанні Васіна гравці «Металурга» не змогли винести м'яча з власного штрафного майданчика. Боротьбу виграв Кулач, але Попов в дуже динамічному епізоді збив нападника з ніг. Арбітр розцінив цей момент як порушення правил.
Мирослав Ступар. Новачок Прем'єр – ліги Микола Балакін попередні поєдинки провів без помилок і звітний матч теж почав впевнено. Після подачі від Кутового прапорця у виконанні Васіна запоріжці не винесли м'яча з власного штрафного майданчика; Кулач перед воротами Старцева намагався обробити м'яча, але Попов збив опонента з ніг. Арбітр справедливо призначив одинадцятиметровий удар.
87-а хвилина. Лисицький в намаганні зупинити Кулача у штрафному майданчику «Металурга» зіграв у підкаті, збивши опонента з ніг. Арбітр на епізод не зреагував.
Мирослав Ступар. Рахунок був уже 3:0 і здавалося, що Балакін спокійно доведе гру до завершення. Але на 87-й хвилині Кулач після того, як Лисицький в підкаті зачепив ногу Владислава, впав на газон. Потрібно було призначати одинадцятиметровий удар.
В контексті даного епізоду згадаю момент у штрафному майданчику «Сталі», коли Адамюк після флангової передачі притримав Гвілію і не дозволив тому добратися до м'яча. Звісно, такої боротьби в матчах багато, але арбітр повинен контролювати усі нюанси.
«Динамо» – «Говерла» 2:0
Головний арбітр – Костянтин Труханов (Харків)
79-а хвилина. Гонсалес у штрафному майданчику «Говерли» намагався звільнитись від опіки опонентів і вийти на ударну позицію. Але в результаті боротьби з Люлькою парагваєць впав на газон. Арбітр одинадцятиметровий удар не призначив.
Мирослав Ступар. «Говерла» по грі не змогла нічого протиставити «Динамо». До Труханова запитання по цьому матчу тільки одне: чому він не призначив одинадцятиметровий удар у цьому епізоді?
Гонсалез в штрафному майданчику «Говерли» розбирався з захисниками і намагався вийти на ударну позицію. Момент був перспективний, але Люлька руками відверто завалив опонента на газон. Труханов, очевидно, вважав, що при рахунку 2:0 і наприкінці матчу не потрібно призначати пенальті. Але підстави для одинадцятиметрового удару були очевидні.
«Карпати» – «Волинь» 0:2
Головний арбітр – Юрій Мосейчук (Чернівці)
Мирослав Ступар. Юрій Мосейчук провів гру, яка була не коректною, на хорошому рівні. Господарі програвали, хотіли відігратися, але «волиняни» спокійно контролювали хід зустрічі. Кремезні підопічні Кварцяного вигравали боротьбу і, що важливо, не дозволяли собі в цій боротьбі погрішностей.
«Зоря» – «Олександрія» 1:1
Головний арбітр – Юрій Можаровський (Львів)
Мирослав Ступар. Результат в дечому несподіваний, але зважаючи те, як виглядала по грі «Олександрія» (особливо в другому таймі), і якими незібраними були луганці, все справедливо. Можаровському не було важко контролювати таку гру. Юрій провів матч майже так, як колись рекомендував Віталій Кварцяний – п'ять свистків. Жартуємо, звісно, але всього в грі з боку олександрійців було сім порушень правил, тому Можаровський не мав жодних проблем.
Але знову постає питання щодо призначення арбітрів. Можаровському підійшов би поєдинок «Олімпік» – «Шахтар», а Бондар міг судити цю гру. Тоді, можливо, не було б цього скандалу.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!