Гармаш передає естафету Гонсалесу. Аналіз матчу «Маккабі» - «Динамо»

Динамо Київ 1 Жовтня, 13:09 3019
Гармаш передає естафету Гонсалесу. Аналіз матчу «Маккабі» - «Динамо» | 19-27
Ліга чемпіонів. Група G. 2-й тур. «Маккабі» - «Динамо» 0:2. Аналіз матчу

Роман Сиволап

Кияни здобули першу за сім років перемогу в виїзному матчі Ліги чемпіонів. Тверезо оцінюючи свої можливості, в тель-авівському клубі робили ставку саме на домашній матч проти «Динамо». Тим приємніше, що кияни перемогли впевнено, без зайвих емоцій, одним словом, «на класі».

Склади команд. Головним розчаруванням для динамівців була відсутність у складі Дениса Гармаша, що в матчі з «Порту» показав свій найкращий у житті футбол. Денис належить до тих футболістів, які здатні гармонізувати гру команди. Коротко поясню, що я маю на увазі в понятті «гармонізувати гру». Є гравці середини поля, які здатні забезпечити швидкий та плавний перехід команди з оборони в атаку, з фази гри «без м'яча» до фази «з м'ячем» та навпаки. Якщо шукати приклади таких гравців серед сучасних футболістів, то зразу згадуються прізвища, Крооса, Швайштайгера, Погба, Фернандіньо. Всі ці футболісти різні за стилем, але об'єднує їх те, що вони здатні при перехоплені м'яча миттєво загострити гру. В «Динамо» останнім гравцем світового класу з такими здібностями був Олексій Михайличенко. В матчі з «Порту» Гармаш показав щось схоже на описане вище, але чергове пошкодження не дозволяє Денису розвинути свій успіх.

Замінивший Гармаша Сергій Сидорчук був старанним, але бути «гравцем-гармонізатором» йому поки що не до снаги.


У воротах «Динамо», як і очікувалося з'явився Олександр Шовковський. На місці форварда Сергій Ребров довірив грати Жуніору Мораєсу. Артему Кравцю необхідно ще доводити своє право вважатися основним форвардом. Маленька несподіванка була в тому, що зліва в півзахисті тренерський штаб киян надав перевагу Дерлісу Гонсалесу над Олегом Гусєвим, хоча парагваєць до цього матчу ні чим себе не проявив. Гонсалес виправдав довіру: два гольових паса та найвища оцінка серед всіх гравців «Динамо».

Головний тренер «Маккабі» Славіша Йоканович прийняв кілька досить несподіваних рішень по складу. Так номінальний правий півзахисник Авраам Рікан вийшов грати на позиції лівого захисника, а лівий захисник Дор Перец діяв на позиції центрального півзахисника, в функції якого входило при втраті м'яча змішуватися ближче до лівого флангу. Таким чином, сербський фахівець намагався вирішити проблему Ярмоленко.


При виборі центрального захисника Йоканович довірився досвіду Таля Бен Хаіма-І. У той час, як Таль Бен-Хаім-ІІ залишився в запасі, справа в півзахисті вийшов діяти Гіль Вермут. Функції лівого півзахисника було довірено виконувати номінальному форварду Едену Бен-Басату.

Тактичне розташування гравців: команди дивляться в дзеркало. Обидва тренери є прихильниками схеми 4-1-4-1 та іспанського стилю гри. Звісно, що у Реброва вибір виконавців є значно кращим ніж у Йокановича, тому його підопічним легше виконувати іспанську партію.

Але незважаючи на те, що півскладу довелося змінити свої амплуа, Славіша Йоканович не відмовився від головних принципів побудови гри команди.


У підсумку вищий індивідуальний клас динамівців дався взнаки. План по нейтралізації Ярмоленко за допомогою Рікана, Переца та Бен-Басата провалився вже на 4-й хвилині. Пас Дерліса Гонсалеса розрізав хитромудру захисну побудову тель-авівців.

Після пропущеного голу обережний «окопний» стиль гри з розрахунком на контратаки, за яким можливо сподівалися діяти підопічні Йокановича, втратив сенс. Хоча необхідно відзначити, що ізраїльтяни зуміли зберегти структури гри до кінця матчу. Завдяки цьому, «жовті дияволи» не дозволили остаточно розгулятися швидким динамівцям у контратаках.

«Динамо» та «Маккабі» об'єднує те, що опорних півзахисників можна назвати фундаментом на якому побудована гра обох команд. Сергій Рибалка та Галь Альберман в обох матчах Ліги чемпіонів у цілому з покладеними на них функціями справляються. Обидва входять до числа шістдесяти гравців, що віддали найбільшу кількість точних передач у цьогорічній Лізі чемпіонів. При цьому відсоток точних передач у Альбермана вище ніж у Рибалка - 91 % проти 84 %.

У першому матчі з «Порту» португальські футболісти приділили особливу увагу опорному півзахиснику киян: Рибалка мабуть вперше в кар'єрі зіткнувся з персональним пресингом проти себе. У «Маккабі» немає такої тактичної гнучкості, як в португальського клубу. Тому знайти ресурси, щоб пресингувати окремо Рибалку тель-авівцям не вдалося.

Опорні півзахисники лише фундамент, платформа на якій тримається конструкція гри команд. Для досягнення позитивного результату при застосуванні схеми 4-1-4-1 необхідна ефективність дій від флангових і центральних півзахисників та форварда.

Без Гармаша центральний плацдарм киян не був еталоном ефективності: Сергій Сидорчук та Мігель Велозу були ні чим не кращі від опонентів у складі «Маккабі» Ніколи Мітровича та Дора Переца.

Флангові півзахисники «Динамо» Андрій Ярмоленко та Дерліс Гонсалес провели непоганий матч та внесли значний вклад у перемогу команди. Тренер ізраїльського клубу Йоканович, думаю, помилився з вибором гравців на дані позиції. Ні Гіль Вермут, ні Еден Бен-Басат не зуміли створити гостроту біля воріт «Динамо».

Зі схеми використання дриблінгу зрозуміло, що Ярмоленко та Гонсалес за допомогою Сілви та Антунеша, значно частіше загострювали гру.


Не даремно, вже у перерві замість Бен-Басата на полі з'явився Таль Бен-Хаім-ІІ. Завдяки швидкості Бен-Хаіма в другому таймі тель-авівцям вдалося створити кілька моментів біля воріт Шовковського.

Загалом кияни виглядали в тактичному плані на голову вище від суперника, більш цілісною командою. Що й не дивно, враховуючи вищий клас гравців «Динамо» та факт, того що в такому поєднанні та таким тактичним завданням «Маккабі» грав вперше.

За підсумками матчу, можна зробити висновок, що враховуючи близкість ігрової філософії Йокановича та Реброва-Ріанчо, теперішнє «Динамо» є тактичним ідеалом для «Маккабі».

Наближаючись до кращих зразків тотального футболу. Сергій Ребров та Рауль Ранчо вже другий рік будують команду згідно своїх уявлень про футбол. Матчі Ліги чемпіонів є відмінним випробуванням для перевірки правильності шляху. Навіть неозброєним оком помітно, що гра киян стає більш цілісною, кожен гравець працює в ритмі команди. Звісно до лідерів світового футболу динамівцям ще далеко. Однієї тактичної грамотності щоб досягти рівня «Реалу» чи «Барселони» замало. Необхідні гравці світового класу, але маючи Ярмоленко, Хачеріді, Драговича, Гармаша в складі та тактично грамотні дії всієї команди можна створювати проблеми для любого суперника.

Особливістю класної команди є те, що загрозу воротам суперника несе кожен гравець. Таким було «Динамо» Лобановського зразка 1986 року, такою була непереможна збірна Іспанії зразків 2008-2012 років. Приємно, що нинішнє «Динамо» починає демонструвати щось подібне.

Таблиця кількості ударів по воротах


Вісім польових гравців «Динамо» загрожували воротам Райковича. Такий показник не може не радувати.

Як і наприклад такі дії правого захисника киян Даніло Сілви.


У часи коли балом правлять гроші, найбагатші футбольні клуби мають змогу скуповувати найкращих гравців, у таких команд, як «Динамо» є єдиний шанс бути конкурентноздатними, це грати в колективний футбол, бути цілісною командою. Щось подібне демонструє постійний учасник плей-офф Ліги чемпіонів «Порту».

Хоча далекосяжні висновки про відповідність системи гри киян кращим зразкам на фоні «Маккабі» робити не варто. Іспит справжнім суперклубом «Челсі» буде більш показовим. Тим більше недоліків у грі динамівців достатньо.

Кияни програють повітря. Ніколи не подумав би, що «Динамо» поступиться в верховій боротьбі «Маккабі». Але статистика говорить саме про це.

Кількість виграних верхових єдиноборств


Жодного виграного верхового м'яча від Александара Драговича - це не витримує жодної критики. Пропоную вашій увазі переглянути тривожний момент біля воріт Шовковського.

Думаю, що подібний епізод у матчі з «Челсі» завершився би більш сумно для киян. Цей епізод є аналогічним моменту коли Абубакар забив динамівцям у матчі з «Порту». Як і в матчі з португальським клубом Драгович помиляється в виборі позиції.

І це був не єдиний момент неузгодженості дій центральних оборонців «Динамо».


Будемо сподіватися, що до матчу з «Челсі» кияни зуміють досягти більшої синхронності в діях центральних захисників та підтягнуть гру на другому поверсі.

Кращий гравець матчу. Дерліс Гонсалес до гри в Хайфі більшою мірою розчаровував прихильників «Динамо». Парагваєць виявився явно не готовим до щільної гри в українській першості. У матчі з «Маккабі» його нарешті «прорвало». Ми всі побачила навіщо було витрачати великі кошти за вінгера «Базеля».

Символічно виглядає монолог коментатора про розчарування від гри Гонсалеса на фоні результативної передачі на Ярмоленко. Окрім двох результативних передач парагвайський півзахисник відзначався і в інших епізодах.


Стає вже доброю традицією, що в кожному матчі у складі «Динамо» знаходиться футболіст, що демонструє надзвичайно високий рівень гри. В матчі з «Порту» таким був Денис Гармаш, у Хайфі таким став Дерліс Гонсалес.


Незважаючи на те, що футболісти з ініціалами Д.Г. вже всі відзначилися такими досягненнями, сподіваюсь, що знайдеться такий гравець і в матчі з «Челсі». Непогано буде, якщо таких гравців буде два або три.

Сама найкраща тактика не буде реалізована без проявлення футболістами індивідуальної майстерності. В команді повинні бути гравці, які здатні взяти ініціативу на себе, загострити гру, обіграти суперника один-в-один.

Як приклад, динамівці зробили 12 вдалих обводок у матчі з «Маккабі». Наприклад, тіж футболісти “Порту”, який також не являються суперзірками, в матчі з “Динамо” 25 разів демонстрували вдалий дриблінг.

Особливо кияни потребують гравця здатного самотужки загострити ситуацію в центрі поля. Окрім Гармаша жоден інший центральний півзахисник киян не демострує подібної гри.

Висновки. Після двох турів динамівці очолюють турнірну таблицю групи G.


Звісно подібна ситуація не може не радувати прихильників киян. Зрозуміло, що турнірна боротьба в самому розпалі і кожен наступний матч є вирішальний. Та все ж таки, за першу третину турнірної дистанції підопічні Реброва заслуговують на похвалу. Команда проявила себе здатною грати в сучасний футбол. Звісно були помилки, не всі гравці зуміли реалізувати свій наявний ігровий потенціал. Але в кожному матчі команда виглядала, як цілісний механізм, на полі були лідери, які вели за собою партнерів.

Спарені матчі з «Челсі» будуть черговим випробуванням конкурентоздатності системи Реброва-Ріанчо. Найсерйознішим іспитом для цієї команди. Проти динамівців вийдуть грати суперзірки на чолі з одним найкращих тренерів світового футболу останнього десятиріччя. Дуже важливим буде те, чи збережуть кияни бойовий настрій, чи не “спасують” гравці та тренери перед авторитетом чемпіона Англії.

Якби не завершилися матчі з “Челсі”, вже зараз можна визнати, що теперішнє “Динамо” виглядає в Лізі чемпіонів найкраще за останні десять років. Думаю, що надії на вдалий виступ у зустрічах з «Челсі» є небезпідставними.