Кризою по легіонерах. Скільки варяг залишилося в Україні. Частина I

Футбол України 6 Жовтня, 10:15 1562
Кризою по легіонерах. Скільки варяг залишилося в Україні. Частина I | 19-27
Криза суттєво вплинула на футбол - кількість легіонерів в українських клубах зменшилася.

Сьогодні для більшості команд Ліги Парі-Матч щастям є заповнити заявку українськими ( в тому числі і молодими необстріляними) виконавцями. Легіонери стали розкішшю, яку можуть дозволити собі тільки фінансово стабільні гранди.

Примітка. Інформація щодо заявок команд взята з офіційного сайту Ліги Парі-Матч;

Трансферна вартість команд та гравців взята з ресурсу transfermarkt.de

ФК «Олександрія». Легіонерів у заявці – 1. Загальна трансферна вартість команди – 5.68 млн євро; загальна трансферна вартість легіонерів – 600 тис. євро

Кризою по легіонерах. Скільки варягів залишилося в Україні. Частина перша - изображение 1

Давид Таргамадзе (Грузія). 28-го серпня поточного року «Олександрія» розбавила свою мононаціональну заявку грузинським легіонером Давидом Таргамадзе. Для команди Шарана цей виконавець не чужий, адже саме в «Олександрії» грузин робив свої перші кроки в українському футболі. В перший день 2012-го року після року й трьох місяців перебування в стані «Олександрії» Давид підписав контракт з «Шахтарем», прирікши себе на «орендні відрядження». Був період у «Іллічівці», потім – повернення до «Шахтаря», спроба закріпитися в одній з російських команд. І от зараз - повернення на орендній основі до нечужої для себе «Олександрії».

«Сталь» (Дніпродзержинськ). Легіонерів у заявці – 1. Загальна трансферна вартість команди – 8.23 млн євро; загальна трансферна вартість легіонерів – 500 тис. євро

Кризою по легіонерах. Скільки варягів залишилося в Україні. Частина перша - изображение 2

Румян Овсепян (Вірменія). Місце розформованого донецького «Металурга» в Лізі Парі-Матч де-юре зайняла дніпродзержинська «Сталь». Також команда Володимира Мазяра підсилилася й деякими екс-футболістами «Металурга» з українським паспортом. Та в перший день осені «Сталь», як і інший новачок елітного дивізіону «Олександрія», «розбавила» свою мононаціональну заявку легіонером. Вірменський півзахисник Румян Овсепян знайомий з українським футболом, адже з вересня 2014-го року (точніше, з 28-го серпня) до липня 2015-го захищав кольори саме донецького «Металурга». Очевидно, провернути цей трансфер «Сталі» допомогли «зв'язки», які команда «успадкувала» після злиття з «Металургом». Прийшов Овсепян з «Пюніка», в складі якого в поточному сезоні встиг зіграти три матчі кваліфікації Ліги чемпіонів.

«Говерла» (Ужгород). Легіонерів у заявці – 1. Загальна трансферна вартість команди – 5.7 млн євро; загальна трансферна вартість легіонерів – 500 тис. євро; легіонерів у березні 2013-го – 7; загальна трансферна вартість легіонерів 2013-го року – 3.8 млн євро

Кризою по легіонерах. Скільки варягів залишилося в Україні. Частина перша - изображение 3

Віталійс Ягодінскіс (Латвія). «Динамо» знайшло Ягодінскіса в ризькій «Даугаві» і за сто тисяч євро взимку 2012-го року викупило контракт габаритного центрального захисника. Але до основної команди Віталійс так і не пробився, влітку 2014-го з дублю киян відправившись в оренду до ужгородської «Говерли». Нині Ягодінскіс є єдиним гравцем з не українським паспортом у команді В'ячеслава Грозного. А ще два з половиною роки тому ужгородська команда хизувалася наявністю у складі бронзового призера чемпіонату світу 2006 та віце-чемпіона Європи 2008 Давіда Одонкора, легіонерів з Франції, Греції та Іспанії.

«Карпати» (Львів). Легіонерів у заявці – 1. Загальна трансферна вартість команди – 11.7 млн євро; загальна трансферна вартість легіонерів – 600 тис. євро; легіонерів у березні 2013-го – 10; загальна трансферна вартість легіонерів 2013-го року – 8 млн євро

Муртаз Даушвілі (Грузія). Муртаз Даушвілі – один з десяти легіонерів, які числилися в заявці львівських «Карпат» в березні 2013-го року. Львівська команда через загальну кризу футболу, а також через особисті організаційно-структурні проблеми розсталася майже зі всіма варягами, зробивши ставку на власну молодь. Все б нічого, якби львів'яни з гравцями розставалися цивілізовано. Якби не було заборгованостей перед Богатіновим, Лукасом (до цього списку можна додати і українця Федецького), «Карпати» мали б змогу «точково» підсили команду і для талановитих українців Костевича, Мірошниченка, Чачуа, Кльоца створити набагато сприятливіші умови для прогресу. А так - далеко не остання за амбіціями та потенціалом команда вже тривалий час змушена грати без нападника (в структурі «Карпат» перебуває хорватський форвард, якого львів'яни банально не в змозі були заявити), демонструючи тільки проблиски того футболу, який хотіли б бачити у Львові.

Кризою по легіонерах. Скільки варягів залишилося в Україні. Частина перша - изображение 4

Цілком ймовірно, що ситуація зрушиться з мертвої точки після того, як з «Карпат» нарешті зняли заборону на здійснення трансферів.

«Металіст» (Харків). Легіонерів у заявці – 1. Загальна трансферна вартість команди – 14.4 млн євро; загальна трансферна вартість легіонерів – 300 тис. євро; легіонерів у березні 2013-го – 13; загальна трансферна вартість легіонерів 2013-го року – 60.5 млн євро

Іван Родіч (Хорватія). За короткий часовий проміжок «Металіст» з другої найбільш «легіонеризованої» команди перетворився на мононаціональну структуру. Але на відміну від тих же «Карпат» (а також «Чорноморця»), варягів у харківському клубі замінили досвідчені українці з вагомим іменем у футболі.

Те, що через відсутність належної мотивації гра команді не вдається, - вже інше питання. «Металіст» за ці два з половиною роки суттєво здав позиції в першу чергу через організаційні проблеми в структурі клубу, а вже потім – через втрату легіонерів. Бо забезпеч зараз харків'ян належним фінансуванням – і команда з тими гравцями, які є в заявці, боролася б за потрапляння до трійки.

Кризою по легіонерах. Скільки варягів залишилося в Україні. Частина перша - изображение 5

Наприкінці літа «Металіст» поповнив свій склад хорватським нападником Іваном Родічем, якого навряд чи можна вважати підсиленням. Нікого з наявних нападників-українців Родіч за рівнем майстерності та класу не переважає. Раніше хорват не зміг закріпитися у складі «Зорі» та «Говерли». У «Металісті» Родіч перебуває вже більше місяця, але жодної хвилини за першу команду в офіційному матчі так і не зіграв.

«Металург»(Запоріжжя). Легіонерів у заявці – 2. Загальна трансферна вартість команди – 5.33 млн євро; загальна трансферна вартість легіонерів – 1.2 млн євро; легіонерів у березні 2013-го – 6; загальна вартість легіонерів 2013-го року – 2.2 млн євро

Нурудін Орелесі (Нігерія). До Запоріжжя нігерійський опорний півзахисник минулого року перебрався з албанського «Скендербеу», який здійснив особистий прорив на міжнародній арені і вперше пробився до групового етапу Ліги Європи. Орелесі переходив до фінансово стабільної і забезпеченої команди, але вже через рік опинився в умовах виживання. Тут вже мова йде не про затримки з видачею заробітної платні, а про те, як не допустити загибелі клубу. Швидше за все, Орелесі в запорізькому «Металурзі» (а, можливо, і в Україні) дограє свої останні матчі.

Кризою по легіонерах. Скільки варягів залишилося в Україні. Частина перша - изображение 6

Павло Пашаєв (Азербайджан). На офіційному сайті Ліги Парі-Матч громадянство Пашаєва визначене як «українець (легіонер)». Правий захисник «Металурга» всю кар'єру провів в українських командах, грав за юнацькі і молодіжну збірні України, але цього року прийняв виклик до національної збірної Азербайджану і за регламентом Ліги Парі-Матч уже не може не вважатися легіонером. З Азербайджана родом батько Пашаєва, тому Павло й скористався з можливості зіграти за національну збірну цієї країни.

Таким чином, легіонерські втрати запоріжців за два з половиною роки рівняються чотирьом гравцям (було шестеро - залишилося двоє). На перший погляд ніби небагато, але Запоріжжя – це той випадок, коли кількість легіонерів і легіонерські втрати не відображають загальної ситуації в клубі.

«Чорноморець» (Одеса). Легіонерів у заявці – 3. Загальна трансферна вартість команди – 7.63 млн євро; загальна трансферна вартість легіонерів – 800 тис. євро; легіонерів у березні 2013-го – 11; загальна вартість легіонерів 2013-го року – 10 млн євро

Георгі Гадрані (Грузія). «Чорноморець» втратив Романа Григорчука і низку провідних гравців, в тому числі всіх легіонерів. В березні 2015-го одеситам вдалося запросити до свого складу вихованця грузинської «Гагри» Георгі Гадрані. У своєму рідному клубі габаритний грузинський захисник користувався чималим авторитетом, але в команді Олександра Бабича поки що не зміг стати основним. В Одесі більше довіряють власним вихованцям Мартиненку та Петьку, а також іншому грузинові – Давиду Хочолаві…

Давид Хочолава (Грузія). В 22-а роки «Чорноморець» для Хочолави – вже сьома команда у професійній кар'єрі. Молодий грузин перейшов до одеського колективу влітку поточного року і швидко став основним гравцем в побудовах Олександра Бабича. Центр захисту нинішнього «Чорноморця» без Хочолави уявити майже нереально. Крім надійності та бажання проявляти себе, сильними якостями цього футболіста є універсалізм та досвід (досвід на фоні молодої братії одеського «Чорноморця»; в активі Хочолави – сімнадцять хвилин участі в поєдинках міжнародного клубного рівня).

Кризою по легіонерах. Скільки варягів залишилося в Україні. Частина перша - изображение 7

Євген Старіков (Сполучені Штати Америки). Євген Старіков для України – екзотика. Відігравши три поєдинки за молодіжну збірну США і викликаючись під знамена національної збірної цієї країни, Старіков, незважаючи на українське походження, не може вважатися своїм. Після безуспішних спроб закріпитися в складі пітерського «Зеніта» та орендних відряджень до стану російських середняків, Старіков повернувся до команди з рідного міста, аби допомогти «Чорноморцю» вибратися з тієї складної ситуації, в яку команда потрапила через кризу. В своїх перших поєдинках в футболці одеської команди Старіков виглядав дуже старанно і працьовито, чим компенсував деякі технічні огріхи.

Далі буде…