Екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар: "Якість суддівства в Європі на дуже низькому рівні"

Футбол України 29 Жовтня, 12:37 928
Екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар: Якість суддівства в Європі на дуже низькому рівні
Наставник донецького "Шахтаря" Мірча Луческу звинуватив європейських суддів в упередженості. Говорячи про нічию із "Манчестер Юнайтед" та розгром від "Байєра" румун заявив, що судді утискають команди зі Східної Європи.Чи справді у арбітрів може бути поділ на клуби із Східної Європи та іншої частини континенту ми поцікавилися в екс-арбітра ФІФА Мирослава Ступара.

- Найперше, мені здається, що «Шахтар» був розгромлений «Байєром» не тільки через погану гру «гірників», а й через погане суддівство, - каже Мирослав Іванович. – Така кількість помилок арбітра не прикрашає ні один матч Ліги чемпіонів. Але в цій ситуації потрібно говорити про низький рівень арбітражу у європейському футболі. Пригадайте півфінальний матч Ліги чемпіонів минулого сезону між «Баварією» та «Барселоною». Тоді німці здолали іспанців з рахунком 4:0. У цій грі арбітр Віктор Кашшаї наробив багато помилок, навіть більше, ніж його колега в грі «Байєр» - «Шахтар». Кашшаї не призначив пенальті за гру рукою Піке, а потім Алвеса. Перед голом Роббена, Мюллер грубо штовхнув Альбу у штрафному, але суддя ніяк не відреагував і на це порушення. Давайте ще пригадаємо матч 1/8 фіналу між «Манчестер Юнайтед» та «Реалом». Там арбітр теж начудив і витягнув «Реал». Тож, можна погодитися із Луческу, який говорить, що рівень футболу і арбітражу – діаметрально протилежний. Є судді, які здатні кваліфіковано виконувати свою роботу. Але є і інші, які постійно на слуху. Той же Кашшаї та його асистенти. Українці його пам’ятають по роботі у грі Євро-2012 Україна – Англія. Попри грубі помилки, Кашшаї продовжує працювати.

- Як гадаєте, чому Кашшаї втримується в еліті суддівського корпусу?

- Тому що такий підхід до роботи у суддівського комітету УЄФА. Якщо куратор певного регіону чи, зокрема Колліна, який є офіцером суддівського корпусу, приводять арбітрів, то потім вони їх прикривають. Вони не хочуть визнавати, що помилися із тим чи іншим рефері. Тому що це буде удар по іміджу куратора. Нічого поганого не маю проти українського судді Сергія Бойка. Але Колліна штучно намагається його просунути в топ-групу. Думаю, що ні один футбольний фахівець не скаже, що Бойко є одним із найкращих в Україні. У нас є значно кращі арбітри, але вони чомусь не потрапляють на обслуговування ігор Прем’єр-ліги. Колліна мав би їх бачити, адже є фахівцем, у минулому був хорошими арбітром. Де ж його об’єктивність? Так само і у Європі. По деяких іграх ми бачимо роботу суддів. Нічого дивного у цьому немає. Арбітри із топ-групи припускаються елементарних помилок. Система УЄФА дозволяє такі речі і щось змінити тут найближчим часом, мені здається, нереально.

- Але ж є керівники УЄФА, Мішель Платіні, його заступники, які б мали відстежувати ефективність роботи суддівського корпусу і робити організаційні висновки…

- Безперечно. Потрібно робити моніторинг роботи комітету арбітрів, суддів. Тоді буде результат. Але це в теорії. Той же Колліна в Україні працює три роки, а результату немає. Вражає його бездіяльність, впертість та не бажання когось слухати. Італієць критичні зауваження сприймає не як бажання допомогти та покращити ситуацію, а як особисту образу. На критичні виступи він відповідає філософськи, добре завуальовує відповідь. Тут, звісно, усе залежить від керівника суддівського корпусу. Він повинен підбирати арбітрів за професійними якостями, а не по особистій якійсь симпатії. А якщо цього немає, то і не дивно, що якість суддівства в Європі на дуже низькому рівні.

- Тож поділу на команди за територіальним принципом немає?

- Немає. Я ж навів приклад матчу «Баварія» - «Барселона», каталонці ж не мають жодного стосунку до Східної Європи. Без помилок у футболі нереально обійтися, це ж життя. Просто їх можна зменшити. Повертаючись до «Шахтаря», то ні у кого немає сумнівів стосовно авторитету цього клубу. Зрештою, у Донецьку працює Любош Міхел, його безперечно добре знають в суддівському корпусі УЄФА.

- Можливо, розмови про утиски представників Східної Європи потрібні самому Луческу, якому належить якось пояснювати невдачі «гірників» у Європі? Завдання виграти Лігу чемпіонів Ринат Ахметов не скасовував, а тут уже є готова відмовка…

- Тренери інколи використовують такі прийоми, звинувачуючи у невдачах суддів. Але керівники клубів дивляться футбол і бачать як грає команда і як працює арбітр. Так, суддя помилявся на користь «Байєра», але це не той клуб, від якого «Шахтар» повинен так програвати. Просто це був нещасливий день «гірників». Зараз потрібно це забути, перемагати німців удома і, тим самим, довести випадковість попередньої невдачі.