Серб, який вже виводив українців у фінал

Збірна України 12 Жовтня, 12:39 1702
Серб, який вже виводив українців у фінал | 19-27
На матчі Україна - Іспанія буде працювати бригада арбітрів із Сербії.

Головний - Мілорад Мажич, асистенти - Мілован Рістіч і Далібор Джурджевіч, додаткові помічники - Данило Груїч і Ненад Джокіч.

Резервний арбітр - Неманья Петровіч. Делегат УЄФА - Клод Рунаво (Франція), суддівський спостерігач - Стефан Орманджієв (Болгарія).

Хоча цей матч за великим рахунком нічого не вирішує для однієї з команд, призначення на гру отримав арбітр з еліт-групи УЄФА. Не кожен поєдинок удостоюється такої честі.

42-річний Мажич почав судити ігри вищого дивізіону Сербії відносно недавно - з сезону-2007/08. Але вже в 2009-му дебютував на міжнародній арені, відпрацювавши у фінальному турнірі юнацького чемпіонату Німеччини. Залишив хороше враження, і з осені почав судити і єврокубки, і офіційні матчі збірних. Через рік дістався до групових турнірів Ліги Європи, ще через два - до груп Ліги чемпіонів. Перший матч - «Барселона» - «Спартак» - 3:2.

Навесні 2014-го Мажич наблизився до супереліти - півфінал Ліги Європи (вже другий, але тепер уже не перший, а матч-відповідь, а потім буде і третій, але про нього пізніше), чвертьфінал Ліги чемпіонів «ПСЖ» - «Челсі» - 3:1, за яким через рік пішов матч «Атлетіко» - «Реал» - 0:0. Наступною сходинкою в цьому логічному ланцюжку повинні стати матч-відповідь півфіналу Ліги Чемпіонів, фінал Ліги Європи.

По лінії ФІФА Мажич теж далеко зайшов - судив на чемпіонаті в Бразилії. Сербська бригада, в якій Мажичу допомагали ті ж люди, що розмістяться на лініях і сьогодні, вершили долю поєдинків Німеччина - Португалія - 4:0 і Аргентина - Іран - 1:0 в групових турнірах. І тут є, куди рости.

До речі, суддівство Мажича на ЧС-2014 назвали неоднозначним. У першій грі він відзначився вже на 11-й хвилині, призначивши пенальті за жорстку атаку Маріо Гетце і попередивши Жоау Перейру. Більшість вважала, що контакт не тягнув на порушення, але відомий арбітр Грем Полл, той самий, що на ЧС-2006 показав три жовті картки Йосипу Шимунічу, сказав, що тут не тільки пенальті по справі, а й червону дати слід було. «Виправився» Мажич ще до перерви, погнавши з поля Пепе. Як скаже потім тренер португальців Жоау Пінту, «виключно через його репутацію».

Іранці теж були незадоволені суддівством Мажича і подали офіційну скаргу ФІФА. Можливо, саме тому серб більше і не судив, а може, так і планувалося.

Обслуговував (знаю, що арбітри не люблять цього слова, але так уже повелося) і матчі нашої збірної, але поки тільки товариські. У 2012-му, вже після Євро - Україна - Чехія - 0:0 (там була перервана переможна львівська серія) і Болгарія - Україна - 0:1. От у молодіжки були відповідальні поєдинки. Обидва в рамках чемпіонату Європи-2011. Спочатку домашня нічия з Францією - 2:2 у кваліфікаційному турнірі у вересні 2010 року. П'ятеро учасників тієї зустрічі можуть зіграти і сьогодні - Ярослав Ракицький, який реалізував пенальті, Тарас Степаненко, Денис Гармаш, Андрій Ярмоленко, Євген Коноплянка. Потім при його суддівстві збірна України розпочала фінальну частину з поразки від Чехії - 1:2. І дійові особи майже ті ж. Тільки Артем Кравець замість Гармаша.

Мажич відпрацював на трьох матчах за участю українських клубів у єврокубках. Кожен по-своєму пам'ятний. У жовтні 2011-го в Лізі Європи він додав достатньо часу, щоб Денис Гармаш забив єдиний м'яч у поєдинку з «Бешикташем» на 90+3-й хвилині. У грудні 2013-го «Шахтарю» необхідно було обігравати «МЮ» на виїзді, щоб продовжити боротьбу в ЛЧ навесні, але «гірники» поступилися - 0:1 і пікірували в Лігу Європи. Дивно, але Мірча Луческу, всупереч звичаю, арбітра не критикував.

І, нарешті, зовсім недавно саме фінальний свисток Мілорада Мажича зафіксував вихід «Дніпра» у фінал Ліги Європи після перемоги над «Наполі». Тут скаржитися точно немає на що. Навіть незважаючи на шість карток. Жодна з них не стала критичною.

І на десерт кілька цікавих фактів. Мілорад Мажич залучався для суддівства місцевих ігр футбольними федераціями Румунії, Катару та Єгипту, а його девіз: «Ви не можете догодити всім». Із вуст будь-якого з наших арбітрів це прозвучало б вельми двозначно...