1. Відбір ЧС-1998
Хорватія - Україна - 2:0
Голи: Біліч, 11, Влаовіч, 49
Україна - Хорватія - 1:1
Голи: Шевченко, 5 - Бокшіч, 27
Перший плей-офф в історії збірної України часів незалежності відбувся у відбірковому раунді до ЧС-98, фінальна частина якого пройшла у Франції. Суперником команди Йожефа Сабо стала збірна Хорватії.
У першому матчі в Хорватії українці, ослаблені відсутністю Шевченка, Лужного та Калітвінцева начисто програли «картатим» - 0:2. Однак дали бій у Києві. Вже на 5-й хвилині Андрій Шевченко відкрив рахунок, а незабаром Віталій Косовський вдало зіграв на добиванні після удару Шеви і сейву голкіпера. На жаль, другий м'яч арбітр не зарахував - помічник на лінії відмахнув офсайд ... У середині першого тайму Ален Бокшич зрівняв рахунок, і Україна так і не змогла оговтатися від удару.
Після поєдинку в Києві прозивним стало ім'я арбітра зустрічі - норвежця Руне Педерсена. Відповідно «Педерсенами» з тих пір прийнято у нас називати суддів, які ухвалюють не надто вірні рішення. Так тривало до того часу, поки не з'явився «Кашшаї» і деякі одіозні вітчизняні рефері...
2. Відбір Євро-2000
Словенія - Україна - 2:1
Голи: Захович, 53, Ачімович, 84 - Шевченко, 33
Вилучення: Парфьонов, 60, Гусін, 88
Україна - Словенія - 1:1
Голи: Ребров, 65, пен - Павлин, 79
Другий плей-офф, що став реальністю завдяки допомозі російського голкіпера Олександра Філімонова, став не менш легендарним дякуючи вже нашому воротареві - Олександру Шовковському. А в історію українського футболу увійшло ім'я скромного словенського півзахисника Міленка Ачімовича, який скористався помилкою СаШо і забив вирішальний м'яч у першій грі в Словенії.
Матч-відповідь відбувся традиційно на головній арені країни - Республіканському стадіоні. Небесна канцелярія вирішила внести свої корективи, і гра минала у важких погодних умовах, газон був вкритий сніжним полотном.
Матч пройшов з перевагою на боці збірної України, і в середині другого тайму вона була винагороджена. Шевченко заробив пенальті, а Сергій Ребров його реалізував. На жаль, триклятий сніг нам все і зіпсував - штрафний біля наших воріт завершився дальнім ударом і непередбачуваним рикошетом ... Ми втратили перемогу, а разом з нею і путівку на Євро-2000.
3. Відбір ЧС-2002
Україна - Німеччина - 1:1
Голи: Зубов, 18 - Баллак, 31
Німеччина - Україна - 4:1
Голи: Баллак, 4, 51, Нойвілл, 11, Ремер, 15 - Шевченко, 90
Валерія Лобановського чекало завдання куди складніше, ніж його попередника - Йожефа Сабо. Збірна Німеччини! До речі, майбутній фіналіст ЧС в Японії і Південній Кореї.
Вдома, при шаленій підтримці своїх уболівальників, нам ще вдалося на рівних протистояти «бундесмашині», а ось у матчі-відповіді вона просто проїхалася по нас катком. Три м'ячі в перші 15 хвилин - і результат протистояння достроково був вирішений.
4. Відбір ЧС-2010
Греція - Україна - 0:0
Україна - Греція - 0:1
Гол: Салпінгідіс, 31
Потрапляння на збірну Греції в плей-офф до ЧС-2010 сприймалося в Україні як неймовірне везіння. Багато хто вже подумки перебував у ПАР і прикидав бюджет поїздки до Південної Африки. На жаль, другий чемпіонату світу в історії України не судилося збутися.
Олексій Михайличенко, який очолював тоді збірну України, міг би позмагатися з Михайлом Фоменко в тому, хто з них найобережніший наставник «синьо-жовтих» в історії. У Греції ми розписали нульову нічию і настільки ж обережно грали у матчі-відповіді. На жаль, домашній поєдинок минув не при тій підтримці, якої заслуговував матч такого статусу. Зустріч вирішили провести в Донецьку на «Донбас Арені», однак УФІ злегка переборщив з цінами як для даного регіону, і в підсумку його відвідали близько 30 тисяч уболівальників при місткості стадіону в 50 тисяч.
Єдиним і вирішальним став гол грека Дімітріса Салпінгідіса. Найважче удар непотрапляння на чемпіонат світу переніс Андрій Шевченко. 33-річний нападник чітко розумів, що ЧС-2010 для нього при будь-яких розкладах останній. Добре, що наша легенда встигла зіграти хоч на домашньому Євро-2012 - там нам не довелося в плей-офф брати участь, зіграли в якості господарів!
5. Відбір ЧС-2014
Україна - Франція - 2:0
Голи: Зозуля, 61, Ярмоленко, 83 пен
Вилучені: Кучер, 90+5 - Косельні, 90+1
Франція - Україна - 3:0
Голи: Сахо, 22, Бензема, 34, Гусєв, 72, автогол
Вилучення: Хачеріді, 47
Останній плей-офф ще свіжий у пам'яті. Збірна України створила справжню сенсацію в першому матчі на «Олімпійському» в Києві, розібравшись з французами з рахунком 2:0, при тому, що перемога могла бути ще більш впевненою! На «Стад де Франс» ніхто не чекав легкого життя, проте збулися наші найжахливіші очікування - збірна Франції змінилася і показала свою справжню силу. Можливо, частково і завдяки втраті дискваліфікованого Артема Федецького, який у першому матчі просто «з'їв» розхваленого Франка Рібері.
6. Відбір Євро-2016 (суперника дізнаємося 18 жовтня)
Отже, після поразки від збірної Іспанії в Києві ми втратили шанси на пряму путівку до Франції. І знову нам належить зіграти раунд плей-офф - вже 6-й в історії.
Суперника збірна України дізнається в неділю, 18 жовтня. Одна найкраща третя команда пройде на Євро-2016 напряму, а решта 8 збірних, що посіли треті місця в своїх групах, розіграють ще 4 путівки.
На ранок вівторка гарантували собі місце в плей-офф 5 команд: Україна, Данія, Ірландія, Швеція і Словенія. Не визначилася ситуація в групі А (Туреччина або Голландія), B (Боснія і Герцеговина або Ізраїль) і групі H (Хорватія або Норвегія). Кращою третьою командою перед останнім ігровим днем є Угорщина, однак теоретично її на п'єдесталі може замінити збірна Туреччини.
Вісім збірних при жеребкуванні плей-офф будуть розподілені на «сіяних» і «несіяних», виходячи з рейтингу збірних УЄФА. Збірна України перед останнім ігровим днем має найкращий рейтинг серед тих, хто забезпечив собі місце в плей-офф, проте її можуть на фінішній стрічці потіснити з «вершини» при жеребкуванні збірні Голландії, Хорватії та Боснії. Проте зі списку чотирьох кращих збірних за коефіцієнтом збірна України не вилетить, тобто буде «сіяною» і не отримає в суперники найсильніші за рейтингом команди.
При «найсумнішому» для нас розкладі з «сіяних» піде збірна Швеції, яка в рейтингу наздоганяє збірну України. Але ми можемо і позбутися такої сумнівної радості, якщо Голландія не зуміє обійти збірну Туреччини у своїй групі. Проте таким чином отримуємо в потенційні суперники саму збірну Туреччини. Тут вже, як то кажуть, треба вибирати менше зло.
Склад потенційних суперників збірної України виглядає наступним чином: Ізраїль, Туреччина (або Угорщина), Словенія, Норвегія, Ірландія, Данія. У разі виходу на третє місце Голландії - ще й збірна Швеції.
А ви б кого вибрали, щоб наш 6-й плей-офф нарешті закінчився щасливо?
Олександр Гапоненко
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!