Хто, крім Можаровського?

Футбол України 14 Жовтня, 11:15 1126
Хто, крім Можаровського?  | 19-27
Про кадровий дефіцит в суддівському корпусі напередодні класичного дербі.

Навіть найкращий педагог не здатен домогтися ситуації, коли всі учні класу будуть відмінниками. Але дійсно хороший педагог зможе зробити так, аби загальний рівень учнів сягнув позначки «добре». Двієчники для хорошого педагога – це не «основний контингент», це – виняток. Якщо ж за критеріями оцінок шкільних педагогів (учні – це арбітри Ліги Парі-Матч) оцінювати П'єр-Луїджі Колліну – то хорошим вчителем італійця назвати язик не повернеться.

Колліну багато критикують через провальні матчі тих чи інших арбітрів. На критику італієць дійсно заслуговує, але потрібно враховувати так званий «контингент двієчників». В українській Лізі Парі-Матч працює кілька таких арбітрів, яких просто нереально навчити судити краще. Проте, це не їхня вина. Винен той, хто з року в рік як вчитель переводить їх до наступного класу (тобто, сезону), незважаючи на те, що принцип педагогіки зумовлює повторне навчання. Для арбітрів – це вдосконалення у Першій лізі. Та Куратор вирішив діяти інакше – довіряти «двієчникам» відверто прохідні поєдинки Ліги Парі-Матч.

Хто, крім Можаровського? Про кадровий дефіцит в суддівському корпусі напередодні Класичного дербі - изображение 1

Та тут постає інша проблема: як визначити, де відбуватиметься прохідний поєдинок, а де - напружений? В якості прикладу розглянемо дев'ятий тур поточної Ліги Парі-Матч. На поєдинок «Зоря» – «Олександрія» призначення отримує передовик суддівського цеху Юрій Можаровський; на поєдинок «Олімпік» – «Шахтар» – суддя з не елітної групи Іван Бондар. Очевидно, відповідальні за призначення арбітрів люди від матчу між «Зорею» та «Олександрією» очікували більше боротьби та інтриги, аніж від матчу «Олімпік» - «Шахтар». А вийшло все навпаки: у Запоріжжі Можаровський працював в стилі «сидіння на табуретці в центрі поля», в той час як Іван Бондар в Києві опинився між двома вогнями. Якби в дев'ятому турі цих арбітрів поміняти місцями - цілком імовірно, скандалу вдалося б уникнути.

Та насправді проблема не в «двієчниках» і предметно критикувати Колліну варто не за провальні матчі арбітрів, рівень кваліфікації яких є нижчим від середнього (на кшталт Бондаря, Лисенчука, Іванова), а за те, що потенційно сильні і перспективні судді не можуть розкрити свого потенціалу і наблизитися хоча б до того рівня, на якому працює Юрій Можаровський.

Хто, крім Можаровського? Про кадровий дефіцит в суддівському корпусі напередодні Класичного дербі - изображение 2

Тут варто відзначити, що і львів'янин є далеко не бездоганним суддею. Чого тільки варта його помилка в матчі «Сталь» – «Ворскла», коли полтавчани забили переможний гол після проґавленого арбітром порушення правил в центрі поля, або ж факт того, що Юрій не отримує призначення на топові поєдинки єврокубків. Втім, попри всі свої недоліки, саме Можаровський є найкращим арбітром України останніх років.

Чому так різко деградували Абдула та Арановський? Чому потенційно топові арбітри Вакс, Жабченко, Козик, Мосейчук не можуть дотягнутися до рівня Можаровського? Чому Бойка настільки відверто «просувають» в Європу при тому, що Сергій резонансно і часто помиляється в рядових матчах чемпіонату України? Ось предметні претензії до П'єр-Луїджі Колліни. Власне, хто як не Куратор суддівського корпусу винен в тому, що на класичне дербі українського футболу в нас, крім Можаровського, нікого призначати?

Ось десять останніх поєдинків між «Динамо» та «Шахтарем» і імена арбітрів, які їх проводили:

23.09.2012. Кубок України. Головний арбітр – Анатолій Жабченко (Сімферополь)

07.04.2013. Чемпіонат України. Головний арбітр – Віталій Годулян (Одеса)

04.08.2013. Чемпіонат України. Головний арбітр – Віктор Швецов (Одеса)

16.04.2014. Чемпіонат України. Головний арбітр – Анатолій Абдула (Харків)

15.05.2014. Кубок України. Головний арбітр – Юрій Можаровський (Львів)

22.07.2014. Суперкубок України. Головний арбітр – Юрій Можаровський (Львів)

05.10.2014. Чемпіонат України. Головний арбітр – Юрій Можаровський (Львів)

26.04.2015. Чемпіонат України. Головний арбітр – Анатолій Жабченко (Хмельницький)

04.06.2015. Кубок України. Головний арбітр – Юрій Можаровський (Львів)

14.07.2015. Суперкубок України – Анатолій Жабченко (Хмельницький)

Одесити Віталій Годулян та Віктор Швецов, на щастя, кар'єру уже завершили. Анатолій Абдула, незважаючи на доволі впевнену і якісну роботу в поточному сезоні, після провального минулого сезону довіри до себе поки що не відновив. Анатолій Жабченко, який в списку претендентів на класичне дербі в останні роки котирувався доволі високо, в поточному сезоні вже встиг наламати дров в поєдинках «Шахтар» – «Дніпро» (0:2) та «Металіст» – «Дніпро» (1:2). Та й взагалі, манера роботи Анатолія, за якої Жабченко знервовано і жорстко реагує на епізоди, які можна вирішити звичайними дипломатичними методами, не може викликати довіри.

Хто, крім Можаровського? Про кадровий дефіцит в суддівському корпусі напередодні Класичного дербі - изображение 3

Виходить, що очний поєдинок двох найсильніших команд України без остраху можна довіряти всього-на-всього одній людині. Боїмося навіть уявити, як виходив би з ситуації Колліна, якби матчі рівня «Динамо»- «Шахтар» відбувалися кожного туру…

Та доля приготувала для Куратора іншу перевірку. Юрій Можаровський, якого експерти вважали найреальнішим претендентом на посаду головного арбітра матчу «Динамо» – «Шахтар», травмувався. Відтак, Колліні довелося добряче поламати голову над відповідальним призначенням. В підсумку, вибір впав на харків'янина Анатолія Абдулу.

Про стан справ в суддівському корпусі України напередодні класичного дербі ми також поспілкувалися з Мирославом Ступаром, давши можливість проаналізувати ситуацію експертній фаховій людині.

- Кого Ви очікували побачити в якості головного арбітра матчу «Динамо» – «Шахтар»?

- Якщо глянути на призначення останніх років, то основна вага класичних дербі падала на Можаровського та Жабченка. Але Жабченко – експресивний арбітр, який часто керується не розумом, а серцем. До того ж, Анатолій помилився в топовому матчі «Шахтар» – «Дніпро», значно погіршивши свої шанси отримати призначення на найближчий поєдинок між двома запеклими суперниками.

В підсумку, З 8-го по 13-го жовтня Анатолій працював в Естонії на ЧЄ серед юнаків до 19-ти років (ніби наші судді не заслуговують більшого, адже працювати на поєдинках юнаків вважається якщо не приниженням, то точно не почесною місією). Відтак, варіант з Жабченком відпадав автоматично, залишаючи єдиним варіантом призначення на матч «Динамо» – «Шахтар» Юрія Можаровського.

Хто, крім Можаровського? Про кадровий дефіцит в суддівському корпусі напередодні Класичного дербі - изображение 4

Я вважаю, що Колліна завчасно запланував саме Юрію довірити цю гру, що, в принципі, логічно. Та з урахуванням травми Можаровського свої плани італієць змушений був в екстреному порядку переглядати.

- Не секрет, що експерти та вболівальники найкращим арбітром України останніх років називають Юрія Можаровського. Львів'янин своєю роботою в топ-поєдинках (з десяти останніх матчів між «Динамо» та «Шахтарем» Юрій обслуговував чотири) не дає підстав для критики?

- Юрія Можаровського не захищає статус найкращого арбітра України. Юрій – дійсно якісний арбітр і своєю роботою просто не дає підстав для гострої критики. Але є величезна ложка дьогтю: чому Можаровський не судить єврокубкових матчів? Візьмемо призначення на найближчий тур Ліги Європи: там є Бойко, але немає Можаровського. При тому, що Бойко в Україні чимало помиляється (згадаємо хоча б поєдинок в Ужгороді). Скажете, що Бойка «витягують» попередні міжнародні матчі? Але ж він судить зустрічі, на яких можна працювати, сидячи в центрі поля, на кшталт Грузія – Гібралтар. Я не розумію, чому Колліна так відверто просуває Бойка, а перспективним українським арбітрам Козику, Дердо не дає шансів? Хоча вони спокійно могли б працювати на матчах калібру Грузія – Гібралтар і потрохи пробиватися до елітного статусу.

Так, у Юрія є помилки (згадуємо матч «Сталь»- «Ворскла», коли Можаровський не зафіксував порушення правил в центрі поля під час атаки полтавчан, яка стала результативною). Але суддівство – це справа не безпомилкова. Помиляються усі. Просто помилки не повинні бути системними.

- Довірити нині матч «Динамо» – «Шахтар» топовим в недалекому минулому арбітрам Абдулі або Ваксу – підставити себе під вогонь?

- Вакс – достатньо стабільний арбітр, хоча цього сезону у нього вже є серйозна помилка (не призначив пенальті у ворота лучан в матчі «Волинь» – «Шахтар»). Але не вона перекреслила шанси Юрія працювати на матчі «Динамо» – «Шахтар». Вакс проводив поєдинок десятого туру «Ворскла» – «Динамо», тож Колліна чітко усвідомлював, що Юрію Класичне довіряти не буде.

Хто, крім Можаровського? Про кадровий дефіцит в суддівському корпусі напередодні Класичного дербі - изображение 5

Що стосується Абдули, який в підсумку й отримав призначення, то у нього є успішний досвід роботи на топ-поєдинках. Він успішно проводив класичне дербі і довгий час вважався одним з найперспективніших арбітрів країни. Але потім потрапив у психологічну яму і знітився. Минулого сезону в пасиві Абдули – п'ять результативних помилок. Для арбітра з такими задатками – це дуже багато. Причини невдач Анатолія – виключно у психологічній площині, адже всі задатки для успішної роботи в нього є.

- Можливо, Колліні варто було б піти на ризик і довірити найпринциповіший поєдинок країни арбітрові, який якісно працює на менш рейтингових матчах? Наприклад, Віталію Романову або Юрію Мосейчуку?

- Юрій Мосейчук – достатньо досвідчений арбітр; я думаю, потенційно він здатен успішно відпрацювати на матчі калібру «Динамо» – «Шахтар», але йому не вистачає практики роботи на подібних поєдинках.

Що стосується Віталія Романова, то він не є арбітром топ-категорії. В нього є задатки, але повністю Романов як арбітр ще не сформувався. Йому заважають помилки, яких він припускався в минулому. Зокрема, і в цьому чемпіонаті в пасиві Романова є матч «Динамо» – «Олімпік», коли Віталій безпідставно вилучив з поля Євгена Хачеріді.