«Договірні матчі – це справжня біда, яка прийшла в Україну разом з обвалом нашого футболу. У Німеччині та Англії цього набагато менше, адже там люди грають, заробляють і дорожать своїм «шматком хліба». У нас же ситуація диктує зовсім інші умови...
Я сміливо можу заявити, що зараз чемпіонати України U-19 і U-21 нами не сприймаються як нормальні турніри. Адже близько 50 відсотків матчів кожного туру закінчуються фіксованим результатом. Ви можете собі уявити, щоб на поєдинок першості U-19, де на трибунах сидить 30 чоловік, було поставлено 30 тис. доларів?
Ось чому ми хочемо провести у Верховній Раді закон «Про боротьбу з корупцією в спорті». Щоб у людей з'явилися кримінальна відповідальність і страх перед злочином, що може хоч якось зупинити людину. Хоча я вважаю, що корупцію не можна викорінити повністю, але після прийняття закону ми можемо легально вести оперативно-розвідувальну діяльність і застосовувати інші заходи – у нас буде зброя, яка допоможе нам запобігати договірним матчам.
З іншого боку, у мене немає впевненості у світлому майбутньому. Пропрацювавши 17 років у прокуратурі, я чітко можу уявити, що чекає справи про договірні матчі навіть після прийняття закону. Давайте виділимо три фактори:
- Розстановка пріоритетів. Сьогодні, коли Україна перебуває в стані не оголошеної війни, а в суспільстві твориться багато безладу, слідчі і поліція навряд чи будуть приділяти багато уваги справам спорту. Якщо у слідчого в руках буде п'ять справ, серед яких одна – про футбольний договірний матч, то за нього він візьметься в останню чергу. Тому що є справи, важливіші за спорт, такі вже наші реалії.
- Дефіцит кадрів. Раніше, коли я працював ще в середині 90-х, в прокуратурі були справжні фахівці з досвідом, агентурою, зв'язками та іншим. Вони були справжніми майстрами своєї справи. Зараз таких людей майже немає і, враховуючи попередній фактор, я даю лише 5 відсотків, що справа про футбольну корупцію потрапить в оборот до нормального слідчого.
- Питання порядності. Навіть якщо уявити, що ми подолаємо два попередні фактори, варто задуматися про третій – порядність. Я дуже сумніваюся, що людина із зарплатою 5 тис. грн буде чесно розслідувати справу, яку взято зі сфери з мільйонним доларовим оборотом.
На жаль, сьогоднішня система правоохоронних органів України – це параліч. Мені гірко це усвідомлювати, але реалії не дозволяють думати інакше. Тому я висловлююся так песимістично, хоча хочеться бути оптимістом і вірити, що колись все вийде», — підсумував Мадзяновський.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!