Не «Динамо» - «Шахтар» єдиним. Топ-8 дербі СНД

Динамо Київ 15 Жовтня, 09:13 2929
Не «Динамо» - «Шахтар» єдиним. Топ-8 дербі СНД | 19-27
Дербі – прикраса будь-якого чемпіонату. DerbyDay – свято для фанатів та любителів футболу.

Протистояння «Динамо» з «Шахтарем» - свято футболу. Але це не єдине дербі України та СНД.

Напередодні українського «ель-класико» 1927.kiev.ua пропонує вам топ-8 найбільш інтригуючих, емоційних та очікуваних протистоянь між командами з колишнього СРСР.

«Динамо» Москва - ЦСКА Москва

Вболівальники всіх московських команд люто ненавидять один одного. Але, як і у кожному правилі, у цьому є виключення. Армійська і міліціонерська команди вважають себе мало не родичами. Адже обидві вони вийшли з силового блоку. Тому так і склалося, що дружба - понад усе. Та й був ще один привід не ненавидіти свого опонента з армії/міліції. Ім'я йому - загальна арена. Близько70 років пліч-о-пліч граючи на стадіоні «Динамо» (з невеликими паузами на «Лужніки», «Торпедо» або арену на Піщаній вулиці – Авт.), команди мирно існували. Що й продовжують робити донині.

А починалося все з далекого 1936 року. Тоді, в першому матчі між цими командами в рамках чемпіонату СРСР, перемогу святкували динамівці з рахунком 6:2. У ті довоєнні роки головними претендентам на «золото» чемпіонату були «Спартак», «Торпедо» і «Динамо». ЦСКА, а тоді ще тоді ЦДКА, не особливо втручалося в боротьбу. Зате після війни, з 1946 по 1951 роки, знаменита «команда лейтенантів» 5 разів ставала чемпіоном СРСР. Але в 1952 році, після того, як на ОІ-52 збірна СРСР, в основному складена з гравців ЦДКА, в переграванні програла Югославії, команду розформували. Потім, звичайно, відновили, але, колишньої могутності не було.

На даний момент зіграно 162 матчів. У 57 матчах перемогу святкували «армійці», в 60 матчах вікторія була за московськими динамівцями. Ще 45 матчів закінчувалися нічиєю.

«Дніпро» Дніпропетровськ – «Металіст» Харків


У цього дербі немає назви. Та й про нього не особливо знають вболівальники, які просто дивляться футбол, тобто не належать до будь-якого угрупування ультрас. Хоча це найстаріше дербі Україні. Адже протистояння «Динамо» - «Шахтар» почалося лише після того, як «гірники» почали «наступати» на лідируючі позиції киян. А до того ні про яке принципове суперництво мови і бути не могло.

Подейкують, все почалося в середині 30-х років. Тоді в Москві вирішили об'єднати команди чотирьох ліг таким чином, щоб вийшла лише одна. У той момент «Дніпро», який тоді називався «Сталь», і образився на керівництво, адже їх не включили в цю лігу, а дві харківські команди, вже об'єднані, які закінчили минулий чемпіонат нижче дніпрян, були включені в новостворену лігу. Починався конфлікт, але його було перервано війною.

У новітній час були сутички між дніпрянами та харків'янами ще в далекому 1983 році. Тоді перемогу здобули дніпряни. Ну а справжнім поштовхом до ворожнечі став останній чемпіонат Союзу. За право залишитися у Вищій Лізі боролися «Металіст», «Пахтакор» і «Металург» Запоріжжя. Якщо б дніпряни в останніх двох турах зіграли хоч одну нічию з «Пахтакором» або «Паміром», залишався б «Металіст» у Вищій Лізі, але за умови того, що харківська команда вдома обіграє чемпіонів - «ЦСКА» Москва. «Металіст» обіграв москвичів, а «Дніпро» програв обидва матчі. Далі - розвал Союзу, ніякої першої чи навіть Вищої Ліги більше немає, але не образи.

Відповідь не забарилась. У 1993 році «Металіст» обіграв «Дніпро» і за рівної кількості очок, за додатковими параметрами, чемпіоном України стало «Динамо».

Звичайно, фанатське перемир'я зіграло свою роль у протистоянні цих двох команд. Вболівальники «Металіста» і «Дніпра» разом, плече до плеча, стояли на Майдані і Майданах країни, охороняючи місцеві мітинги і воюючи проти бандитської влади. Взяли зброю до рук і захищають нашу Україну від ворогів.

Колишні суперники тепер з’ясовують свої стосунки лише на футбольному полі. А там - напруження, пристрасть, боротьба за кожен шматочок газону. Незважаючи навіть на те, що ці команди, на жаль, різного рівня на даний момент.

У 95 матчах між собою 41 перемогу здобули дніпропетровці, 33 матчі залишилися за харків'янами, а ще 21 матч закінчився внічию.

«Спартак» Москва – «Зеніт» Санкт-Петербург

Боротьба двох столиць - це завжди цікаво. Удвічі - якщо ці клуби одні з найсильніших в країні. Так, зараз у «Спартака» не найкращі часи, останнє чемпіонство - 2001 рік. «Зеніт», навпаки, в останні роки сильно зміцнив склад, на тренерському містку - гарний спеціаліст, діючий чемпіон. Але все одно, в який би ігровій формі вони не знаходилися, їх протистояння - це прикраса всього туру, а то й кола чемпіонату.

Звичайно, в чемпіонаті СРСР дербі між цими командами бути не могло. «Спартак», народна команда, завжди боровся за перше місце. «Зеніт» - муніципальна команда, що грала в середині Вищої Ліги, іноді опускаючись в Першу. Зірок з неба не хапали, одним словом. Але все змінив 1991 рік, коли СРСР зник як держава і з’явилась Росія. Так, у першому чемпіонаті пітерці вилетіли з Прем'єр-Ліги, однак саме в тій першості «спартаківці» зазнали своєї першої поразки в чемпіонатах Росії – саме від «зенітчіків».

У 90-х боротьба між цими командами стала як ніколи гарячою. Постійні бійки уболівальників, імпульсивні матчі, емоції. Зараз матч «Спартак» - «Зеніт» - це приблизно те ж саме, що і «Спартак» - «ЦСКА». Тільки не боротьба за право називатися кращим клубом столиці Росії, а право бути найкращим серед двох столиць.

Всього зіграно 150 матчів. Хлопці з Північної столиці здобули 41 перемогу, проти 59 у москвичів. Решта 42 матчі закінчилися нічиєю.

ЦСКА Москва – «Зеніт» Санкт-Петербург

Ще одне протистояння Москва - Санкт-Петербург. Взагалі, всі московські команди не люблять «Зеніт» з однієї простої причини – пітерці називають своє місто центром Росії. Москвичі вважають навпаки.

Як і у випадку зі «Спартаком», в радянський час «Зеніт» не був головним суперником «ЦСКА» за титул, а їхні матчі не були схожі на те дербі, яке зараз відбувається між ними. Головною відмінністю цих матчів від матчів «Зеніт» - «Спартак» є те, що саме ці дві команди останні десять років йдуть в авангарді російського футболу, практично кожен їхній матч - це матч за першу сходинку в турнірній таблиці.

Перша гра між збірними Москви і Пітера пройшла понад століття тому - в 1907 році. Тоді перемогли представники Північної столиці - 5:4.

Що ж стосується клубного протистояння, то перший матч був зіграний в 1938 році. Перемогу святкували представники армії з рахунком 2:1. Ніколи особливої боротьби між ними не було, лише іноді боротьба за очки, трофеї, які багато чого значили для обох команд. Наприклад, фінал Кубку СРСР 1944 року, коли пітерці обіграли у фіналі саме команду ЦДКА.

Справжні дербі між цими командами почалося з 2000-х років, після того, як в московську команду прийшов Євгеній Гінер з його грошима, а в «Зеніт» - «Газпром». Після істотних фінансових вкладень в обидва клуби, їхні матчі стали справжнім російським «ель-класико», адже боротьба за чемпіонство важка, сезон довгий і хто знає, може саме перемога в матчі з принциповим суперником допоможе твоєму клубу здобути чемпіонство.

Всього зіграно 142 матчі. «Армійці» перемагали в 66 матчах, «Зеніт» тріумфував у 35 очних протистояннях. Ще 41 матч закінчувався з нічийним результатом.

«Спартак» Москва - ЦСКА

Що таке «Спартак» - ЦСКА для футбольного фаната? Це супердербі. Ще з радянських часів. Адже не секрет, що і при комунізмі, та й зараз, в Москві лише 3 команди, матчі між якими викликають справжній ажіотаж у всій Росії і за кордоном. З 1936 по 1959 роки тільки 3 московських клуби завойовували чемпіонство Союзу - «Спартак», «ЦСКА», «Динамо».

Не останню роль у відносинах «м'яса» і «коней» (прізвисько двох команд у фанатському середовищі – Авт.) відіграють і фанати обох клубів, які просто-таки люто ненавидять одне одного.

Після розвалу Союзу, в 90-тих, незмінним лідером чемпіонату Росії був «Спартак». Та й серед «любителів третього тайму» теж. Все змінилося з приходом 2000-х і грошей - якість гри «ЦСКА» стала на порядок вище, а ось у «Спартака» почався період спаду, який триває до сих пір.

Позиція команд у турнірній таблиці, якість гри – це все стає неважливим у DerbyDay, адже матчі між московськими командами - це завжди цікаво, актуально, очікувано. В цей день кожен гравець зобов'язаний показати свій максимум. Так, програти чемпіонат «Спартаку» вже не звикати, все ж таки 14 років без титулу, але перемогти в дербі проти «ЦСКА» - це дуже важливо.

Взагалі, перше очне протистояння цих двох команд відбулося в 1936 році, «армійці» впевнено перемогли 3:0. З того моменту і донині обидві команди награли між собою вже 157 матчів. 63 матчі залишились за «м’ясом». «Червоно-сині» виходили переможцями з дуелей в 60 матчах. Рівними цифри на табло після протистояння цих команд були 34 рази.

«Динамо» Москва – «Зеніт» Санкт-Петербург

У той день нічого не віщувало великої біди. 15-річний Віталій Пєтухов вирішив вперше в житті сходити на футбол. Матч обіцяв бути цікавим, адже в його рідний Санкт-Петербург приїхала команда з Москви - «Динамо». Несподівано, по дорозі на стадіон, його життя обірвалося - футбольні хулігани московського «Динамо» «постаралися».

Саме так розпочалось протистояння, особливо затяте, особливо жорстке - між пітерським «Зенітом» і московським «Динамо». Вуличні бійки стали буденним явищем на матчах цих команд. Хоча на полі теж не все так легко і просто через атмосферу, в якій грають футболісти, що робиться фанатами. Вони, у свою чергу, підштовхують своїх улюбленців бігти і бігти тільки вперед, тільки за перемогою, тут не можна програвати. Від будь-якого іншого суперника. Це нормально, це футбол. Але не сьогодні, але не від «біло-блакитного» супротивника.

Як і у кожного дербі, у цього теж є початок, коли обидві команди вперше зіткнулися в чемпіонаті СРСР. Це сталося 29 серпня 1938 року на стадіоні ім. В.І. Леніна у Ленінграді. У тому матчі більш досвідчені футболісти зі столиці СРСР розгромили своїх опонентів з «Північної Венеції» - 6:0.

Загалом, ці команди зустрічались у 147 очних поєдинках. 43 матчі закінчувались перемогою «зенітчіків», 63 залишились за «динаміками»», у 41 матчі була зафіксована нічия.

«Динамо» Київ – «Спартак» Москва

Росія проти України. Київ проти Москви. Бєсков проти Лобановского. Кожен їх матч - Подія. Мільйони біля телеекранів, тисячі щасливчих володарів квитків - на стадіоні. Шалена підтримка, люта ненависть, скажена пристрасть. Це лише малий букет почуттів, який витає над стадіоном, коли виходять 22 гладіатора, щоб битися в, напевно, найважливішому і найбільш непередбачуваному матчі Радянського Союзу. Так, після розпаду СРСР матчі між цими командами стали проводитися рідше, але досі всі вболівальники обох команд знають, хто насправді їх найлютіший і найбільш ненависний ворог. Так воно буде вже завжди, адже по-іншому і бути не може.

Перший матч був зіграний в 1936 році. Титуловані гості зі столиці їхали зі Стольного Граду з перемогою - 1:3. Але тоді лише починалася історія їх протистояння. А справжнє дербі відраховує свій лік з 1976 року.

У тому сезоні кияни, володарі Кубка Кубків, Суперкубка УЄФА, приймали у себе вдома «Спартак», який до того часу йшов в зоні вильоту, і лише перемога над чемпіоном могла допомогти йому залишитися у Вищій Лізі. Звичайно, партійне керівництво не хотіло миритися з тим, що «народна команда» може вилетіти в Першу лігу. Тому до Лобановського приїхала велика делегація з Москви. Пропонували дуже багато, просили одного - програти. Валерій Васильович, вислухавши їх, взяв і «виніс» «Спартак» - 3:1. Ось тоді вболівальники «Спартака» і оголосили киян ворогами №1. Кияни з відповіддю не забарились. Так і вийшло, що з сезону 1978 року, коли «м’ясо» нарешті повернулось до Вищого дивізіону, головними суперниками чемпіонату стали саме «Динамо» і «Спартак».

Остання їхня зустріч датується 2013 роком. Тоді, нагадаємо, в рамках «Об'єднаного турніру», організованого екс-тренером киян Газзаєвим, «динамівці» і «спартаківці» зіграли між собою 2 матчі. У Москві, у матчі відкриття турніру, була зафіксована мінімальна перемога киян - 1:0. Друга гра, що проходила на столичному НСК «Олімпійський», закінчилася також перемогою команди зі столиці України - 2:1.

Взагалі, між собою «Динамо» та «Спартак» зіграли 131 матч. 52 з них залишилося за москвичами. Кияни перемагали в 47 матчах. Ще 32 матчі закінчилися внічию.

«Динамо» Київ – «Шахтар» Донецьк

Головне дербі України бере свій початок з 2000-х, адже до цього часу протистояння між цими командами вважалися рядовими, особливо в СРСР. Порівняти київський суперклуб і донецьку команду в ті часи не можна було через кілька причин. Найголовніша з них - це те, що динамівці завжди боролися за перші місця, а «гірники» йшли в середині таблиці.

Але з приходом грошей в «Шахтар» все змінилося. Перший раз боротьба за золото чемпіонату загострилася в сезоні 2000/2001. Очко в очко до останнього туру, і, зрештою, кияни зберігли свій титул чемпіона. На наступний рік «Шахтар» будував великі плани і реалізував їх. Так, гра за чемпіонство, передостанній тур Чемпіонату України проходив всього через кілька тижнів після смерті Валерія Лобановського. Так, «Динамо» програло на РСК «Олімпійський», так, «Шахтар» став новим чемпіоном країни, так, в українському футболі з'явилося своє «ель-класико». І це добре.

Перша зустріч між цими командами, ще в рамках чемпіонату СРСР, відбулася в далекому 1938 році. Тоді на стадіоні «Динамо» ім. Є. Єжова киянам протистояла юна команда «Стахановець». Кияни без особливих труднощів перемогли - 2:0.

Всього ж ці два українські гранди зіграли між собою 163 матчі. Багаторазові чемпіони СРСР та України, київські «динамівці» перемагали у 69 матчах. «Гірники» здобули перемогу у 44 матчах. Ще в 50 поєдинках була зафіксована нічия.

Якими будуть цифри на табло після завершення 164-го матчу в історії протистояння цих команд? Часу залишилось небагато, вже завтра ми це дізнаємось.

Олександр Ушаков