Англійський досвід «Динамо»

Динамо Київ 19 Жовтня, 11:30 2528
Англійський досвід «Динамо» | 19-27
Вже завтра київське «Динамо» зіграє проти лондонського «Челсі» у рамках 3 туру групового етапу Ліги чемпіонів.

До цього кияни 10 разів зустрічались з англійськими клубами за часів Незалежності. 1927.kiev.ua пропонує згадати як, коли та з якими представниками Туманного Альбіону грало «Динамо».

Сезон 97/98 – Ньюкасл (Ліга чемпіонів)

«Група смерті», як її тоді назвали, складалась не лише з «Динамо» та «Ньюкаслу». Також були ПСВ та «Барселона». Після першого матчу, в якому кияни впевнено переграли нідерландців на їх полі, підопічних Лобановського чекав «Ньюкасл».

Перший тайм залишився повністю за киянами як по грі, так і по рахунку на табло – 2:0. Але за останні 12 хвилин англійці здійснили неймовірний камбек, забивши 2 голи у ворота Шовковського. Як наслідок – 2:2.

10 грудня 1997 року на «Сейт-Джеймс Парк» київське «Динамо» вийшло вже у ранзі одноосібного лідера групи, гарантувавши собі прохід до наступного раунду. Поразка 2:0 ні на що не вплинула, кияни залишились на першому місці у групі.

Подальша доля «Динамо» в тому сезоні: У раунді плей-офф, в ¼ фіналу, кияни поступились туринському «Ювентусу» - 1:1 на виїзді та розгромний програш вдома – 1:4


Сезон 98/99 – Арсенал Лондон (Ліга чемпіонів)

Наступного сезону «Динамо» також потрапило в одну групу з англійським клубом. На цей раз – лондонський «Арсенал». Перший матч між цими командами відбувся в рамках 3 туру Ліги чемпіонів у групі Е на лондонському «Вемблі». Лише на останній хвилині матчу Сергій Ребров зміг зрівняти рахунок – 1:1.

Матч-відповідь відбувся на НСК «Олімпійському». На голи Реброва, Головка та Шевченка лондонці змогли відповісти лише одним точним ударом Хьюза на 83 хвилині матчу.

Подальша доля «Динамо» в тому сезоні: Київський клуб другий сезон поспіль пробився у раунд плей-офф з першого місця. В ¼команда Лобановського обіграла грізний мадридський «Реал». Але на стадії ½ фіналу мюнхенська «Баварія» змогла зупинити киян – 3:3 вдома та поразка 0:1 на виїзді.

Сезон 00/01 – Манчестер Юнайтед (Ліга чемпіонів)

За 2 роки, що «Динамо» не грало з англійськими клубами, столичний клуб втратив багатьох зірок та лідерів. Зокрема, пішли Шевченко, Каладзе, Ребров, Лужний.

У 2 турі тієї Ліги чемпіонів київський клуб грав на «Олімпійському» з діючим чемпіоном Англії – «Манчестер Юнайтед». Перший матч переможця не виявив – 0:0 на табло після 90 хвилин.

В заключному матчі групи G «Динамо» завітало на «Олд Трафорд». Долю того поєдинку вирішив єдиний гол Тедді Шерінгема на 18 хвилині першого тайму.

Подальша доля «Динамо» в тому сезоні: Зайнявши у групі G останнє місце, київське «Динамо» вилетіло з єврокубків.


Сезон 01/02 – Ліверпуль (Ліга чемпіонів)

«Спарені» матчі у групі В Ліги чемпіонів сезону 2001/2002, грали між собою київське «Динамо» та «Ліверпуль».

Після мінімальної поразки на «Енфілді» - 1:0 (Літманен, 23 – Авт.), кияни бажали помститись британцям вже на своєму полі.

На гол Мьорфі на 43 хвилині матчу київський клуб відповів голом Тіберіо Гіоане на початку другого. Але легендарний капітан «червоних» Стівен Джеррард не дозволив київському клубу вибороти хоча б один заліковий пункт у матчах з «Ліверпулем» - 1:2.

Подальша доля «Динамо» в тому сезоні: 4 місце у групі і, як наслідок, прощання з єврокубками.


Сезон 02/03 – Ньюкасл (Ліга чемпіонів)

Через 5 років після першого побачення «Динамо» вдруге зустрілось з «Ньюкаслом» у Лізі чемпіонів. Якщо у першому протистоянні кияни не змогли перемогти англійців, то у другому – домашня перемога 2:0 (Шацьких 17, Хацкевич, 62 – Авт.).

У передостанньому турі на «Сент-Джеймс Парк» Максим Шацьких відкрив рахунок на початку другого тайму, але у складі «Ньюкаслу» були Алан Ширер та Гарі Спід. Як наслідок – поразка 2:1.

Подальша доля «Динамо» в тому сезоні: Зайнявши 3 місце у групі Е, «Динамо» пробилось до 1/16 Кубка УЄФА, де програло турецькому «Бешикташу» – 3:1 за сумою двох матчів.


Сезон 03/04 – Арсенал Лондон (Ліга чемпіонів)

Вже вдруге, спарені матчі «Динамо» грало з англійським клубом. На цей раз – лондонський «Арсенал».

Перший матч пройшов на НСК «Олімпійському», на гол Тьєрі Анрі київський клуб відповів точними ударами Максима Шацьких та Валентина Белькевича. Після 90 хвилин на табло були приємні для нашого вболівальника 2:1.

Але вже через 2 тижні, на «Хайбері», Лусіліо Батішта, головний суддя того матчу, зафіксував мінімальну перемогу господарів поля, завдяки голу Ешлі Коула на останніх хвилинах матчу – 1:0.

Подальша доля «Динамо» в тому сезоні: У квартеті В кияни зайняли 4 місце і завершили свою європейську кампанію того року.


Сезон 07/08 – Манчестер Юнайтед (Ліга чемпіонів)

І знову спарені матчі, і знову англійці. Клуб сера Алекса Фергюсона, Райана Гіггза, Кріштіану Роналду і Ко переважав киян за усіма показниками, що і показала гра на полі.

Перший матч «Динамо» грало вдома, але… Дубль Роналду, по одному голу від Фердінанда та Руні. «Динамо» змогло відповісти лише голами Бангури та Рінкона. Як підсумок - 2:4.

На «Олд Трафорд» майбутні переможці тієї Ліги чемпіонів забили у ворота Шовковського 4 голи. Суха і впевнена перемога господарів поля.

Подальша доля «Динамо» в тому сезоні: 0 очок, лише 4 забиті голи, різниця «-15». Один з найгірших єврокубкових сезонів київського «Динамо».


Сезон 08/09 – Арсенал Лондон (Ліга чемпіонів)

Напевно, найуспішніший єврокубковий вояж «Динамо» після «ери Лобановського» наприкінці 90-тих.

На стадіоні, який названо на честь Великого Тренера, київські «динамівці» не зуміли зберегти перевагу над лондонським «Арсеналом». На 88 хвилині капітан англійців Вільям Галлас завдав разючий удар по воротах Богуша, який воротар киян впіймати не зміг.

Вже у домашньому для себе матчі лондонці перемогли. «Прокляття останніх хвилин» продовжувало переслідувати київський клуб. Ніклас Бендтнер забив єдиний гол у матчі на 87 хвилині.

Подальша доля «Динамо» в тому сезоні: Зайнявши 3 місце у своїй групі, київське «Динамо» змогло дійти до ½ фіналу Кубка УЄФА, де програло донецькому «Шахтарю» у двохматчевій дуелі. Вирішальний гол донеччани забили, як і «Арсенал», на останніх хвилинах.


Сезон 10/11 – Манчестер Сіті (Ліга Європи)

«Професіонали не тренуються, професіонали – розминаються». Саме таким виразом можна охарактеризувати дію тренера «Манчестер Сіті» перед першим матчем 1/8 Ліги Європи, який відбувався в Києві. Тоді, нагадаємо, Роберто Манчіні не випустив своїх багатомільйонних «зірок» на поле столиці України у день матчу, а провів легку розминку в конференц-холі одного з готелів Києва.

І дарма, адже «Динамо» показало те, на що гості з Туманного Альбіону точно не очікували. Командна гра, взаєморозуміння, пресинг, контратаки – всі ці компоненти у грі киян і призвели до того, що англійці повертались у Манчестер, програвши в Києві 2:0.

Так, у себе вдома команда арабського шейха перемогла, але цього виявилось недостатньо для того, аби пройти «Динамо». Як підсумок – 2:1 за сумою двох матчів і в ¼ зіграв саме український клуб.

Подальша доля «Динамо» в тому сезоні: Після «Манчестер Сіті» багаторазові чемпіони України зустрілись із «Брагою». 1:1 за підсумком протистояння і до ½ фіналу проходять португальці за рахунок голу на виїзді.


Сезон 14/15 – Евертон (Ліга Європи)

Після французького «Генгама», київське «Динамо» зустрілось з англійським «Евертоном» у рамках 1/8 Ліги Європи.

Якщо в Англії кияни показали гарну гру, але, на превеликий жаль, програли – 2:1, то вдома їх очікували 67 з половиною тисяч глядачів на «Олімпійському» та ще й багатомільйонна армія вболівальників «Динамо» біля телевізорів, які були впевнені у перемозі своїх улюбленців.

І якщо після першого тайму не були «закриті» усі питання, то фінальний свисток рефері зафіксував розгромну перемогу «Динамо» - 5:2. Перемога, яка давала надію на успішне продовження єврокампанії, перемога Реброва на Мартінесом, перемога улюбленого клубу…

Подальша доля «Динамо» в тому сезоні: Вже на стадії ¼ фіналу київське «Динамо» попрощалось з єврокубками, програвши «Фіорентині» - 1:1 вдома, та 2:0 на виїзді.


Сезон 15/16 – Челсі(Ліга чемпіонів)

Вже вчетверте київське «Динамо» проведе спарені матчі групового етапу Ліги чемпіонів з англійським клубом. Надій, сподівань, очікувань – дуже багато, як і прогнозів. Але все розставить на свої місця фінальний свисток арбітра. Як в Києві на НСК «Олімпійському», так і в Лондоні на «Стемфорд Брідж». Хто краще зіграє, хто заб’є більше голів – той і переможе. Давайте просто побажаємо успіху нашим хлопцям у завтрашній грі. Ми можемо перемогти «Челсі», це нам під силу!


Олександр Ушаков