«Умови для життя в Саудівській Аравії - каторга»
- Неманья, ще нещодавно ви грали проти «Шахтаря» у Лізі чемпіонів за БАТЕ, а зараз ви вже в іншій частині світу. Розкажіть, як вас занесло в Саудівську Аравію?
- Абсолютно випадково. Через чорногорського тренера Небойшу Йововича і мого друга. Йововичу потрібен був захисник, я був вільним. Він зателефонував моєму агенту і запитав, чи є у мене бажання грати в Саудівській Аравії. Я був не проти. Про умови контракту швидко домовилися.
- Треба мати дуже вишуканий смак, щоб погодитися на такий вояж?
- Підкуповувало те, що Йовович з Чорногорії, ми говоримо однією мовою. Я з ним переговорив два-три рази, дізнався, що за клуб і що за чемпіонат, і дав добро.
- Це більше інтерес чи можливість фінансово заробити?
- Звичайно - заробити! Зізнаюся, контракт тут дуже привабливий. Але от умови для життя - каторга. А для сім'ї - тим більше.
Тубіч із сином на відпочинку
- В принципі, у Саудівську Аравію потрапити не так просто, це не туристична країна. Візу дадуть у разі: а) коли є робота; б) якщо ти їдеш до близького родича; в) якщо ти мусульманин і здійснюєш священний хадж до Мекки. Вам дозволили із собою родину перевезти?
- Чотири місяці я тут без сім'ї. Але клуб робить все можливе, щоб сім'я хоча б місяць-другий змогла зі мною побути. Документи в процесі. Я скоро відлітаю до Сербії за ними. Відлітаю, бо не граю зараз за «Хаджер». В останньому турі я отримав червону картку і дискваліфікацію на три гри.
- Які особливості чемпіонату Саудівської Аравії?
- Звичайно, він слабший, ніж чемпіонати Росії та України. Але тут є чотири-п'ять команд, які можуть дозволити собі, як «Шахтар», купити будь-якого гравця. Це не проблема для арабів. Тут багато багатих шейхів, господарів клубів. Решта команд, правда, дуже далекі від футболу. Головна проблема тутешнього футболу - це їх менталітет. Вони не люблять і не хочуть тренуватися. Слово професіоналізм у них відсутнє як таке. Але для мене це був виклик. Мені вже 31. Саме час спробувати екзотику. Мені залишилося грати максимум чотири роки. Я пограв в хороших чемпіонатах і командах, вважаю, що на заході кар'єри можу пограти в задоволення. Контракт з «Хаджером» у мене на рік. Подивимося, як все складеться.
«Чемпіонат дуже дивний»
- Хто з зірок грає в Саудівській Аравії?
- Головна зірка - Саллі Мунтарі. Він в «Аль-Іттіхад». В «Аль-Насрі» грає Модібо Маїга. Ось нападаючий «Терека» Аілтон перейшов у «Аль-Хіляль». Арабські клуби щороку оновлюють склад, плинність кадрів дуже велика. Взяти того ж Мунтарі. Один матч він грає, другий - відсутній. Незрозуміло, загалом.
- Наскільки там люблять футбол? Скільки глядачів приходить?
- На наші ігри дуже мало. Всього 200-300 чоловік. А ось на сильні команди на кшталт «Аль-Насра», «Аль-Іттіхад» або «Аль-Хіляль» - 30-40 тисяч. А якщо у них дербі, то і 70 тисяч може зібратися.
- По ТБ чемпіонат транслюють?
- Ще й як! Футбол у них високо ціниться. У цьому плані вони наслідують Англію. Після ігор - розбори матчів, гості в студії щось обговорюють. Освітлення на високому рівні!
- До речі, чемпіонат тільки розпочався. Це пов'язано з тим, що Рамадан закінчився? Чи більше через клімат?
- А чемпіонат не тільки почався. Він просто дивний. Ми 13-ть матчів повинні зіграти за шість місяців. Один матч граємо, потім пауза в двадцять днів. Наступний тур - пауза 23 дні. Календар незрозумілий.
Неманья Тубіч на пляжі на Мальдівах
- Грають у два кола?
- Так. Всього 14 команд. 26 ігор.
- Яка зараз середня температура?
- Вдень - 41-42, ввечері - 30-32. Зараз вже набагато легше. Пару місяців тому стовпчик за 50 перевалював, а іноді доходило і до 55 градусів. Жах! На вулицю неможливо вийти.
- Матчі грають, напевно, пізно увечері?
- Коли було жарко, матчі стартували в 21:30 і 22:00. Зараз починають в 18:00. Температура в цей час 33-34 градуси. Душно, звичайно. Але це тільки мені важко. Для місцевих це прохолодна погода.
- Поля більше штучні?
- А от не вгадали. Всі натуральні.
«Мунтарі отримує 5 мільйонів доларів»
- Чоловіки в Саудівській Аравії в основному ходять в дішдаші (такий білий балахон) і з червоно-білою хусткою на голові. Грають вони хоч без головного убору?
- Слава Богу, без.
- На футбол жінки мають право ходити?
- Ні. Виключено!
- П'ятниця - священний день! Ніхто не працює. До обіду все закрито, вулиці порожні, всі моляться. У футбол грають?
- У футбол - так. У них п'ятниця як неділя у нас. Торговий центр відкривається не в 9 ранку, а о 13:00.
- А бувало так, що молитва прямо під час тренування або перед грою?
- Постійно. Все залежить від часу тренування. Навіть, у перерві ігор бувають молитви. Не кажучи вже, що перед розминкою або після матчу.
Тубіч вибиває м'яч у грі проти ЦСКА. У Росії Неманья захищав кольори «Краснодара»
- Ви молитеся з ними?
- Ні, що ви. У нас інша релігія. Європейці сидять у роздягальні. Чекають.
- У Саудівській Аравії є правило «правої руки» - лівою не можна їсти, передавати щось - ліва рука вважається нечистою (вони нею підмиваються) ...
- Цікаво. Але начебто вони вітаються правою рукою.
- У футболі лівшу зустрічали?
- Звичайно.
- Саудівська Аравія займає величезну територію. На виїзні матчі літаєте чартерами?
- Звичайно, літаками. У чемпіонаті тільки три-чотири команди розташовуються вдалині. Всі інші - приблизно в одному регіоні. Автобусом за півтори години доїжджаємо або за 3 години як, наприклад, в столицю Ер-Ріяд.
- Хто утримує команди?
- Багаті люди (шейхи). «Аль-Насром» опікується принц Саудівської Аравії. Нашу команду утримує людина, яка володіє мережею ресторанів і кафе в місті. Можна сказати, все місто - його! Щодо фінансів, звичайно, то тут божевільні можливості. Особливо у 4-5 провідних команд. Може, не рівень «Шахтаря», але з «Динамо» точно в одному ряду. Наскільки я чув, Мунтарі отримує 5 мільйонів доларів.
- Рівень чемпіонату Саудівської Аравії, скажімо, нижче білоруської першості?
- Вище. У Білорусі є лише БАТЕ, мінське «Динамо» і в останні роки «Шахтар» (Солігорськ). Решта - рівнем нижче. У Саудівській Аравії таких команд - п'ять!
- Ліміт на легіонерів?
- Три плюс один. Три європейця і один азіат.
Тубіч в підкаті вибиває м'яч під час гри Ліги чемпіонів проти «Атлетіка»
- Окрім футболу, які види спорту поважають в Саудівській Аравії?
- Чесно не знаю. Таке відчуття, що тільки футбол. Ми купували тут receiver («ресівер»), щоб дивитися європейські чемпіонати. І я бачу по хлопцях в готелі - вони теж тільки футбол дивляться. На вулицях всі ходять у майках «Барселони», «Реала», «Манчестер Сіті»...
«Молодь їздить розважатися в Бахрейн. Там все можна - випивка, дівчата, дискотеки»
- Іноземцю в Саудівській Аравії неймовірно важко. Тут офіційно заборонені розваги. У королівстві немає жодного кінотеатру. Чим вони там розважаються?
- Це питання, що найчастіше задається. Друзі в Сербії дивуються, чим я себе розважаю. Справа в тому, що у мене маса вільного часу. У нас всього одне тренування в день. У моєму місті три торгових центри. Ось я поперемінно ходжу - то в один, то в інший, то в третій. А що ще робити? Плюс - тренажерний зал. Ходжу три-чотири рази на тиждень. Читаю книги. Інтернет. Розмовляю з сім'єю, друзями.
Неманья Тубіч з друзями вечеряють в торговому центрі в Дахрані
- До Перської затоки далеко?
- Недалеко. Півтори години на машині. Але море тут не дуже, бо всюди викачують нафту.
- У морі саудити купаються в одязі?
- Лише жінки.
- Пляжі роздільні - для жінок і чоловіків?
- Так. Тут все окреме. Навіть каси в магазинах. Є магазини, в які можна приходити тільки сім'єю.
- У Саудівській Аравії заборонено алкоголь. Карається тюремним ув'язненням і палицями. Але місцеві якось завозять контрабандою, варять самогон на фініках і т.д. Купити можна, але дуже дорого. Намагалися дістати алкоголь?
- Ні. Чесне слово, я не люблю пити. Можу собі дозволити трохи випити тільки з приводу дня народження або якого-небудь свята.
- А як же молодь розважається?
- У нас хлопці з команди їздять в сусідній Бахрейн. Там все можна - випивка, дівчата, дискотеки.
- Далеко до Бахрейну?
- Півтори години на машині.
- Їздили?
- У мене візи немає. Я взагалі нікуди не можу звідси виїхати. Один раз лише додому до Сербії літав. Мені зараз роблять ID, він буде готовий через два тижні, тоді я зможу з'їздити і в Бахрейн, і в Катар.
«Вода в Саудівській Аравії дорожча, ніж бензин»
- Коли ви приїхали в Саудівську Аравію, у вас забрали паспорт?
- Мали, але не забрали. Я багато чув про це. Паспорт при мені.
- Бачили колись страти на площах, як відрубують голову?
- Це видовище не для слабкодухих і точно не для мене. У них страти відбуваються один раз на місяць, в перший тиждень. Але по розповідях, людей збирається чимало.
- Саудівська Аравія - єдина країна в світі, де жінкам заборонено їздити за кермом. Жінок-водіїв не зустрічали?
- Ні. Навмисне спостерігав, але не помічав. Зате хлопчаки в 10-12 років щосили ганяють на авто. Без проблем. Ніхто не дотримується правил. На кожен кілометр - аварія. До речі, в Саудівській Аравії немає громадського транспорту. Тільки таксі. У жінок тут прав взагалі немає. От коли прилетить моя дружина, вона не зможе сама ходити по місту. Тільки зі мною. І вона не може сама прилетіти до мене. Я обов'язково повинен супроводжувати її.
Неманья з коханою дружиною Йованою на Мальдівах
- Бензин дуже дешевий?
- Повний бак на 45 літрів - 5 євро або шість доларів. Вода тут дорожча, ніж бензин.
- А пробували верблюже м'ясо?
- Ні. А що, смачно?
- Кажуть, так.
- Я бачу дуже багато верблюдів на дорогах. Цілі каравани по 100-150 верблюдів. Постійно по дорозі в Даммам, куди я їжджу в торговий центр, низка верблюдів поруч з дорогою по пустелі тягнеться.
- Що у Саудівській Аравії краще, ніж в Україні, Білорусі та Сербії?
- Нічого! Не знаю, як я витримаю цей рік. Ви не уявляєте наскільки важко самому без родини. Добре, що на Новий рік буде перерва два тижні - полечу до Сербії...
Валерій Пригорницький
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!