Вибори президента ФІФА. Садист, журналіст, борець із расизмом та інші кандидати

Світовий футбол 29 Жовтня, 15:12 1372
Вибори президента ФІФА. Садист, журналіст, борець із расизмом та інші кандидати | 19-27
«Велика сімка» кандидатів на найпрестижнішу посаду у світовому футболі.

1. Мішель Платіні

Країна: Франція

Вік: 60 років

Діяльність: президент УЄФА

Платіні

Чинний керманич європейського футболу жодних рекомендацій не потребує, але за регламентом все ж перелічимо його найголовніші життєві здобутки. Упродовж 1970-80-х років зробив блискучу футбольну кар'єру на позиції півзахисника у «Нансі», «Сент-Етьєні», «Ювентусі» та збірній Франції. Чемпіон Європи, Франції та Італії, триразовий володар «Золотого м'яча» (1983-85).

В якості тренера Платіні працював лише на зорі 90-х, коли очолював збірну Франції. Далі ж обрав шлях функціонера. У січні 2007-го вперше обраний президентом УЄФА. З подачі мсьє Мішеля Кубок УЄФА об'єднали з Кубком Інтертото і реорганізували в Лігу Європи. А наступного року чемпіонат Європи вперше пройде за новою формулою - з 24-ма командами. Авантюрний крок, який реалізовується за згоди Платіні.

Як і чи не кожен масштабний футбольний чиновник, француз помічений у кількох резонансних скандалах. Рік тому всюдисущі британські ЗМІ звинуватили президента УЄФА у підтримці російської заявки на право проведення ЧС-2018. Мовляв, у нагороду від людей Путіна поважний мсьє отримав картину Пікассо.

Коли вибухнув скандал, пов'язаний із резонансним розслідуванням корупції в найвищих ешелонах ФІФА, глава цієї структури Зепп Блаттер звинуватив не когось іншого, а саме Платіні в намірах розвалити організацію. І хоча француз подав свою кандидатуру на нового очільника ФІФА ще 29 липня, гучна справа вдарила по ньому бумерангом. Наразі Платіні усунений від діяльності у зв'язку з антикорупційним розслідуванням.

Тим не менше, виборчком ФІФА таки вніс Мішеля у список семи претендентів на крісло Блаттера. Поки що - попередньо. Все залежатиме від того, який компромат на Платіні «випливе» упродовж слідства.

2. Принц Алі бін Аль-Хусейн

Країна: Йорданія

Вік: 39 років

Діяльність: президент Федерації футболу Йорданії, президент Федерації футболу західної Азії

Третій син короля Йорданії Хусейна спробує підкорити омріяне крісло з другої спроби. У травні цього року він програв президентські вибори Блаттеру, знявши свою кандидатуру перед другим туром голосування.

Освіту Алі здобував у престижних закладах США та Великобританії. Одружений на колишній журналістці CNN, має двох дітей.

«Я не вірю, що ФІФА без нового керівництва, яке буде з незаплямованою в минулому репутацією, зможе повернути футбол людям, - каже принц Алі. - Ось чому я зараз тут і повідомляю про висунення своєї кандидатури знову. Я прошу підтримати мене в моїй кампанії, щоб знову принести надію, гідність і повагу в футбол, який є найвеличнішим спортом на землі. Мої амбіції полягають у тому, щоб знову зробити ФІФА гідною організацією, що представляє великий спорт на землі».

3. Муса Біліті

Країна: Ліберія

Вік: 48 років

Діяльність: президент футбольної асоціації Ліберії

Муса Біліті

Ліберієць «вариться» у футболі лише кілька років, однак амбції штовхають бізнесмена на все вищі ієрархічні щаблі у цьому виді спорту. Про Біліті відомо не так вже й багато, але його смілива риторика перегукується з тим, що каже принц Алі.

«Я не бачу жодного реального конкурента для себе, оскільки всі ті люди, які подали свої заявки на участь в майбутніх виборах, так чи інакше замішані в брудних справах ФІФА, - каже Муса Біліті. - Якщо ми говоримо про реформування світового футболу, то нікому з них не можна навіть близько наближатися до цього процесу».

4. Жером Шампань

Країна: Франція, Швейцарія

Вік: 57 років

Діяльність: заступник генсека ФІФА

Жером Шампань

Батько трьох дітей і палкий вболівальник «Сент-Етьєна», а в далекому минулому - журналіст France Football і дипломат, вдруге спробує увійти в ту ж річку. Шампань вже мав намір позмагатися за посаду на попередніх виборах, але не отримав необхідної підтримки бодай п'яти асоціацій.

Зараз для мсьє Жерома все йде, як по маслу. У нас Шампаня повинні знати хоча б через послідовну політику на користь відеоповторів. А от його пропозиція ввести в обіг ще й помаранчеві картки дещо спантеличила багатьох вболівальників та експертів.

«Навряд чи хтось із європейських асоціацій буде за нього голосувати, - вважає В'ячеслав Колосков, екс-глава РФС. - Європа - за Мішеля Платіні, тому говорити, що Шампань - друга кандидатура від Європи, абсолютно неправильно. Це розумна людина, з поставленою мовою. Якщо я не помиляюся, він розмовляє багатьма мовами. Але, що називається, не орел. Повторюся - жодних шансів у нього немає».

5. Джанні Інфантіно

Країна: Швейцарія

Вік: 45 років

Діяльність: генеральний секретар УЄФА

Джанні Інфантіно

Бритоголового швейцарця італійського походження прекрасно знають в усіх без винятку європейських країнах. Джанні - незмінний диригент у процесі жеребкування не лише єврокубків, але й різноманітних раундів чемпіонату Старого світу.

Юрист, поліглот, батько трьох дітей. У казані УЄФА «вариться» вже 15-й рік, будучи таким собі «сірим кардиналом» організації.

«Найближчим часом я детально опишу свої міркування в маніфесті, де перерахую нагальні проблеми і актуальні можливості, - повідомив Інфантіно. - У своїх думках я буду спиратися на необхідність реформ. Вони будуть адресовані ФІФА, яка служить в інтересах усіх 209 національних асоціацій, великих і маленьких, і це ставить футбол і його розвиток на перше місце в її діяльності. У разі обрання я очолю процес змін спільно з усіма, хто хоче бачити ФІФА організацією, гідною управляти спортом номер один з повагою та гідністю».

6. Шейх Салман бін Ібрагім аль-Халіфа

Країна: Бахрейн

Вік: 50 років

Діяльність: віце-президент ФІФА

Шейх Салман

У шейха Салмана, м'яко кажучи, не найкраща репутація. По-перше, він вважається «людиною Блаттера» - голосував за нього на попередніх виборах. По-друге, за 50-річним шейхом тягнеться неприємний скандальний шлейф. Нагадаємо, ЗМІ звинуватили його у тому, що був замовником затримання і катування деяких бахрейнських спортсменів. Тим не менше, за зразок для себе шейх Салман ставить структуру і функціонал АПЛ та Бундесліги.

7. Токіо Сексвале

Країна: ПАР

Вік: 62 роки

Діяльність: політик

Токіо Сексвале

Один із найхаризматичніших учасників президентських перегонів. Сексвале - широко відомий далеко за межами своєї країни соратник Нельсона Мандели і борець із апартеїдом. Політв'язень. Близько двох десятків років провів за гратами через свої політичні і моральні переконання. Починаючи з 90-х Токіо Сексвале входив у робочу групу ФІФА, яка ставила перед собою мету боротися із расизмом. Позаяк ця проблема квітне буйним цвітом і зараз, можна наперед спрогнозувати, на чому насамперед зосередить свою увагу південноафриканець, якщо стане біля керма організації. До слова, його кандидатуру підтримав навіть Німецький футбольний союз, а це серйозний аванс.

Нового керманича ФІФА оберуть 26 лютого 2016 року. На думку букмекерів, поки що найкращі шанси на перемогу - у принца Алі. Також у трійку фаворитів входять шейх Салман та Джанні Інфантіно. Натомість Платіні - лише середнячок у прогнозах спеціалістів. Однак все лише розпочинається. Попереду у кандидатів - боротьба за симпатії федерацій, а також пошук компромату на суперників. Футбол - це велика політика.

Олег Бабій