Крук крукові окo виклює. Про конфлікт між Блаттером та Платіні в ФІФА

Світовий футбол 1 Листопада, 18:01 901
Крук крукові окo виклює. Про конфлікт між Блаттером та Платіні в ФІФА
Аналіз скандальних інтерв'ю Йозефа Блаттера.

Можливо, я божевільний,

Можливо, ти божевільний,

Можливо, ми божевільні...

Можливо…

Лише наприкінці вересня буря, що вирує над ФІФА, зачепила самого президента організації, прихопивши з собою і його запеклого ворога. Тоді вперше світ побачив документ за підписом самого Блаттера, що викликає підозри в корупції. На початку жовтня швейцарець і його головний опонент, президент УЄФА Мішель Платіні, були відсторонені від посад строком на три місяці. А наприкінці жовтня відсторонений президент ФІФА дав одразу два інтерв'ю, в яких змусив вибухнути бомбу, що вже давно лежала перед очима, заявивши, що країни-господарки чемпіонатів світу-2018 і -2022 були обрані недемократичним шляхом, що суперечить Статуту ФІФА. Намагаючись посунути Платіні ближче до епіцентру вибуху.

Коли ти десь там,

Далеко від турбот...

Так, я не мав уяви ані про що,

Але не тому, що я нічого не знав,

Я просто знав надто багато.

Блаттер ніколи не вмів тримати язика за зубами і не відрізнявся вмінням поводити себе на публіці. Варто лише згадати розмови про шорти футболісток, про геїв на ЧС в Катарі або про пародії на Кріштіану Роналду.

Крук крукові окo виклює. Про конфлікт між Блаттером та Платіні в ФІФА - изображение 1

Він завжди був чимось середнім між коміком і старим не надто притомним дідусем-ретроградом. Але на цей раз він перевершив сам себе, двічі заявивши, що господарі чемпіонатів світу-2018 і -2022 були обрані не Виконкомом, а за результатами секретної змови кількох впливових людей з ним на чолі: «Голосування 2010 року? Тоді було внутрішнє переконання, що один чемпіонат відбудеться в Росії - країна зі Східної Європи ніколи не приймала турнір. Господарем чемпіонату-2022 вбачалися США. Таким чином, чемпіонати світу отримали б дві головні політичні сили світу».

Я пам'ятаю, коли ... Я пам'ятаю,

Я пам'ятаю, коли я з'їхав з глузду,

У цьому стані іноді було навіть щось настільки приємне.

Навіть твої емоції відбивалися луною

У такому величезному просторі.

Таким чином, Блаттер визнав, що таємне голосування Виконкому ФІФА не мало ніякої реальної сили, а рішення приймалися заздалегідь обмеженим числом людей з ним на чолі, причому задовго до голосування. Він визнав існування змов, домовленостей, «секретних рукостискань», угод за принципом «ти мені - я тобі». І найбожевільніше те, що Блаттер не бачить нічого поганого в такій праці його організації. «Це було позалаштунковим, політично організованим рішенням. На виборах цього ніколи не можливо уникнути, це неможливо... коли виборців так мало». У своєму величезному просторі, огородженому парканом від світу права і законності, він, схоже, насправді не розуміє, в чому проблема, вважаючи поточні скандали випадковістю і збігом обставин. «Система не помилкова. Якби я залишився президентом, ми були б на вірному шляху».

Сподіваюся, ти насолоджуєшся життям.

Але, моя порада тобі, подумай двічі

Ну дійсно, ти, кого ти, кого ти,

Кого ти з себе уявив?

Га-га-га, Господь з тобою,

Ти дійсно думаєш, що ти в своєму розумі!

А я думаю, що ти божевільний.

Я думаю, що ти божевільний.

Я думаю, що ти божевільний,

Такий як я.

Крук крукові окo виклює. Про конфлікт між Блаттером та Платіні в ФІФА - изображение 2

Блаттер не обмежився шокуючим визнанням самого факту змови. Він розповів ще одну цікаву річ. «За тиждень до виборів до мене зателефонував Платіні і сказав: «Я більше не в твоїх руках, оскільки мені було сказано президентом держави, що ми повинні взяти до уваги ... становище Франції. І він сказав мені, що забере з собою більше, ніж один голос... Все йшло добре, поки президент Франції Ніколя Саркозі не зустрівся з коронованим принцом, нині еміром Катару. Саркозі сказав Платіні, що в 2022 році непогано було б поїхати до Катару. Тоді й я почув, що чемпіонат має пройти в Катарі. Це сплутало всі карти. Чотири європейських голоси перейшли від США до Катару. В іншому випадку американська заявка виграла б з рахунком 12:10».

Блаттер має на увазі зустріч, що відбулася у Парижі за участю тодішнього Президента Франції Ніколя Саркозі, Платіні та принца Катару. Ще до цього Платіні зустрівся з Мохаммедом Бін-Хаммамом, керівником заявки Катар-2022, згодом звинуваченим в хабарництві як на цих виборах, так і на виборах Президента ФІФА. За підозрами, на першій зустрічі були обговорені розміри хабарів Платіні та УЄФА, а на другій - уряду Франції. Нібито представник катарської влади на цій зустрічі пообіцяв придбати клуб «Парі-Сен-Жермен» (відомим фанатом якого є Саркозі) і вкласти в нього чималі гроші, а також створити новий спортивний канал, здатний потіснити ненависний Саркозі Canal+.

Крук крукові окo виклює. Про конфлікт між Блаттером та Платіні в ФІФА - изображение 3

«ПСЖ» справді був придбаний, створена успішна мережа каналів beIN Sports (європейська філія «Аль-Джазіри», що знаходиться під контролем правлячої сім'ї Катару), також Катар купив французьке озброєння на мільйони євро. А син Платіні отримав престижне місце у великому катарському холдингу, а пізніше - в оргкомітеті з проведення ЧС-2022. Крім цього, вказується і на вигідний контракт Катару з Таїландом про купівлю газу, в заключенні якого брав участь голова Федерації Футболу Таїланду, який підтримав заявку Катару.

Блаттер заявив, що все почалося з особистої неприязні француза, що бажав посісти його місце, а перетворилося на політичне протистояння, в якому США, Англія і під їх тиском Швейцарія переслідують свою політичну мету. «Чому лише американські спонсори ФІФА підписали звернення з вимогою мого негайного відходу? Чому лише Visa, Coca-Cola, McDonalds i Budweiser? Чому жоден інший спонсор не висловив претензій?»

Моїм героям вистачало сміливості

Ризикувати життям і вмирати.

І я пам'ятаю лише те,

Що хотів бути як вони

«Ще я шкодую, що моя рідна Швейцарія фактично кинула і не захистила мене. Коли почався скандал у ФІФА, швейцарські ЗМІ стали дуже агресивно ставитися до мене. У тому числі й тому, що я з дуже маленького кантону в горах. Люди кажуть, що ми спустилися з гір і їмо руками. Це вельми примітивна логіка ... Я швейцарський громадянин. Я був навіть солдатом, командувачем підрозділу, що складається з 3500 людей. Я служив своїй країні!»

Тож яка мета таких інтерв'ю Блаттера? Просто слова старого корумпованого діяча, звиклого до солодкого безкарного життя, що страшенно боїться бути покараним і тому не може психологічно впоратися з ударом тяжким молотом закону? Це припущення підтримують його слова про Швейцарію (наче минулі заслуги повинні давати амністію за нинішні злочини). Може, його справді охопила паніка через появу документа за його особистим підписом про купівлю прав на телетрансляції ЧС-2010 і ЧС-2014 головою КОНКАКАФ Джеком Уорнером за смішні 600000 доларів (припускають, що Уорнер «заробив» на цій справі 15-20 мільйонів).

Крук крукові окo виклює. Про конфлікт між Блаттером та Платіні в ФІФА - изображение 4

Крук крукові окo виклює. Про конфлікт між Блаттером та Платіні в ФІФА - изображение 5

Крук крукові окo виклює. Про конфлікт між Блаттером та Платіні в ФІФА - изображение 6

Адже ще в 2006-му Уорнера вдалося не виключити з ФІФА за спекуляцію квитками, лише оголосивши винним його сина, що не обіймав посаду в ФІФА. Тому будь-яка опублікована документована угода з такою особою може призвести до паніки. Може, Блаттер згадав про всі власні гріхи? Тому він у паніці спробував «злити» всіх і звалити все на інших - Платіні, катарців, росіян, колишніх підлеглих і членів Виконкому. «Я не обираю Виконком. Я не можу стежити за тим, що роблять інші люди... я не можу відповідати за махінації між континентальними Федераціями». Може, він вже готується до ролі державного свідка проти ФІФА, бажаючи скоротити собі термін ув'язнення?

Може, і так. Але все ж є й інша версія. Складається враження, що Блаттер говорить правду в тому, що він хотів США, а не Катар в якості господаря ЧС-2022. «Якщо ви бачили моє обличчя, коли я відкрив конверт, я не був найщасливішою людиною для оголошення Катару». Щоправда, це вступає в протиріччя з його концепцією «руху футболу до третього світу» і словами про радість від такого вибору і впевненості в його справедливості. Але може, просто цими словами він намагався приховати відчуття поразки. А насправді у ФІФА йде боротьба між угрупованням Блаттера, підтримуваного Росією (не дарма він вважає президента цієї країни своїм другом, а про США висловлюється ну просто як середньостатистичний росіянин), Африкою, деякими багатими арабськими країнами, Латинською Америкою і країнами Карибського басейну і угрупованням Платіні, підтримуваним континентальною Європою і катарськими грошима. Навіть боротьба між beIN Sports та Canal+ може бути боротьбою між Платіні та Блаттером, оскільки відсторонений генсек ФІФА Жером Вальке до приходу до цієї організації працював виконавчим директором спортивної філії Canal+.

Англія і США не належали до жодного з угруповань і в такій ситуації довго не мали впливу, крім потенційного юридичного. Тож Блаттер вирішив заспокоїти їх чемпіонатом світу, і разом з тим не дати нагоду Платіні-Бін Хаммаму здобути авторитет. Але програв. І натрапив на найпотужнішу атаку скривджених англо-американців. Опинившись в оточенні двох ворогів, Блаттер спробував «злити» більш корумпованого і впливового (Англія і США напевно не матимуть змогу вплинути на вибори нового голови ФІФА) як останніми інтерв'ю, так і звістками про підозрілу виплату Платіні двох мільйонів швейцарських франків з семирічним запізненням і без бухгалтерії. Але потягнув сам себе, влучивши рикошетом у російського союзника. Хоча, може, він «зливав» Платіні саме таким чином свідомо, усвідомлюючи, що вже не буде головою ФІФА, розуміючи, що особливої загрози для ЧС в Росії немає і бажаючи насамперед потягти француза з собою у прірву.

Крук крукові окo виклює. Про конфлікт між Блаттером та Платіні в ФІФА - изображение 7

В такому випадку й дати інтерв'ю не є випадковими, одразу після оголошення остаточного списку кандидатів на посаду нового президента ФІФА. Якби Платіні зняв свою кандидатуру, можливо, такі «новини» від Блаттера ми просто б не почули. А ймовірно, якби Блаттер не «бовкнув» у вересні у кулуарах, що залишиться на посаді ЩОНАЙМЕНШЕ до лютого - слідство проти нього не почалося б. В будь-якому випадку,

І це світ, який ми створили?

І це світ, який ми зруйнували, вщент.

І якщо дивиться з неба Бог

Що думає Він про те, що ми зробили

З світом, який Він створив?..

В статті використані рядки пісень «Crazу» у виконанні Gnarls Barkley та «Is This The World We Created» у виконанні Queen.

Леон Вургафт