Вам здавалося, що дежавю збірної України в плей-офф за вихід на Євро-2016 закінчиться на Словенії зі Сречко Катанецом? Ви помилялися. Як і 16 років тому, збірну спіткала епідемія травм та дискваліфікацій гравців основного складу. Віктор Скрипник, Юрій Максимов, Олег Лужний тоді, Руслан Ротань, Олександр Кучер, Тарас Степаненко (останні двоє дискваліфіковані на перший матч) та мікротравми Артема Федецького, Андрія Пятова, Євгена Селезньова, Олександра Гладкого та Андрія Ярмоленка нині. За таких обставин довести свою профпридатність повинні перші запасні.
Проблема полягає в тому, що з концепцією головного тренера збірної Михайла Фоменка здається, що він запросив не 26, а щонайбільше 15 гравців. Сорок відсотків запрошених просто не знайомі вболівальникам збірної і не мають достатнього досвіду міжнародних виступів, незважаючи на неюний вік більшості. У товариських матчах проти слабких збірних, абсолютно не схожих на суперників жовто-блакитних в групі, тренер чомусь задіював перший склад замість награвання дублерів. Та навіть рівень всіх тих дублерів, що отримали шанс, значно знизився з того часу або просто неспроможний підвищитися. Ксьонз, Селін, Морозюк, Ордець, Вернидуб, Безус, Тимощук...
Загальна неприхильність Фоменка до замін, награвання практично тих самих гравців, жорстка ієрархія поколінь походять ще зі старої концепції Лобановського. У попередньому відборі ця концепція призвела до поразки в Парижі, а недосвідчений майже 28-річний Віталій Мандзюк став уособленням її хибності.
Сьогодні, за насиченого календаря, клуби та збірні просто зобов'язані проводити ротацію, використовуючи глибину складу та неординарні тактико-технічні здібності дублерів. Особливо під час епідемії травм. До якої, складається враження, Фоменко не готовий. Тому до вашої уваги - посібник з варіантами першої заміни на кожній з позицій на полі у випадку травм, дискваліфікацій чи тактико-технічних потреб. Відсутня лише одна з позицій у центрі поля, на якій за часів Фоменка немає чіткого першого номера. У посібнику присутні й імена тих гравців, яких Фоменко не запросив до збірної, хоча мав нагоду зробити це.
Позиція - воротар
Перший номер - Андрій П'ятов
Навіщо потрібна заміна - травма
Багаторічна впевнена гра Андрія у воротах збірної (на відміну від клубу) призвела до абсурдної ситуації, в якій 27-річного воротаря, що вже пережив вогонь динамівського воротареспалювача, воду рідких дніпровських гаманців, мідні труби фіналу Ліги Європи і навіть моторошне зіткнення з Олегом Гусєвим, питають, чи здатний він психологічно замінити беззаперечного лідера. Впевнений та стабільний Пятов без сумніву причетний до того, що збірна Фоменка мало пропускає. Тож проблема лише одна - травми. Андрій не був навіть в заявці на три з чотирьох останніх матчів, і питання до його фізичної та ігрової форми залишаються попри повернення до загальної групи.
Другий номер - Денис Бойко
Чим може допомогти - надійністю, досвідом та впевненістю
Денис на сьогодні аж ніяк не поступається Пятову за рівнем гри. А вказаний у попередньому абзаці досвід іноді вартий не менш, ніж півсотні матчів в Лізі чемпіонів. Можливо, цей сезон для нього гірший за минулий, але його дані не повинні викликати сумнівів у пристойній заміні першому номеру.
Позиція - правий фланг захисту
Перший номер - Артем Федецький
Навіщо потрібна заміна - травми та невідповідність сучасним вимогам до позиції.
В іншій збірній Артем вже б перекваліфікувався у центральні захисники. Йому не вистачає швидкості та техніки для боротьби з прудкими сучасними вінгерами та для підтримування атак на рівні сучасних латералів. Проблема в тому, що в українському футболі йому нема заміни. Точніше, її не створили. Є номінальний швидкий вінгер Олександр Караваєв, що інколи грав на цій позиції. Валерій Лучкевич є правим захисником нової, європейської формації. Проте Фоменко не розглядав ці варіанти, задовольняючись корками у вигляді Віталія Мандзюка чи Олега Гусєва. Два роки тому це закінчилося паризькими 0-3. На щастя, Федецький також повернувся до загальної групи.
Другий номер - Денис Кулаков
Чим може допомогти - швидкістю, активністю, вмінням грати на позиції
Поки ніхто не працює з Караваєвим, поки Мирон Маркевич заграє Лучкевича лише в атаці чи не заграє зовсім, разом з тим шукаючи заміну Федецькому, Фоменко має тимчасовий варіант. Кулаков чудово почав сезон в складі єкатеринбурзького «Уралу», аутсайдера, що здивував всіх боротьбою за місця у Лізі Європи. Він напрочуд активно діє в атаці, практично щоматчу завантажуючи партнерів в штрафному двозначною кількістю передач, він завжди один з кращих на полі, якщо не кращий, за загальною кількістю торкань м'яча та пасів. І зазвичай встигає впоратися з безпосередніми захисними обов'язками. Чому Фоменко не викликав його до збірної? Можливо, тому, що Кулаков не отримував запрошень від збірної Росії.
Позиція - центральний захисник
Перший номер - Євген Хачеріді
Навіщо потрібна заміна - не потрібна
Після травми та деяких «виховних заходів» з боку клубного тренера Євген повернувся до стартового складу «Динамо» і знову став лідером оборони. В збірній він теж є беззаперечним фаворитом Фоменка. За місце в стартовому складі ведуть боротьбу Ракицький з Кучером, а ось поява Хачеріді з перших хвилин є аксіомою.
Другий номер - Максим Білий
Чим може допомогти - початком атак
Захист збірної часів Фоменка діє надійно, загалом в Кваліфікації на Євро-2016 лише три збірні - Англія, Румунія та Іспанія пропустили меншу кількість м'ячів, ніж збірна України (4). Будь-який інший центральний захисник України на сьогодні значно поступається за рівнем Хачеріді, Ракицькому та Кучеру. Чи не єдиними наріканнями на адресу лідерів ланки є їхня неспроможність систематично починати атаки вдалими пасами та проблеми з пасами під пресингом. Навіть колишній лівий півзахисник та латераль Ярослав Ракицький чомусь зосереджується на банальних закидах вперед, здебільшого неточних, або незрозумілих рейдах до штрафного з поганими ударами або втратою м'яча. Тож замість запрошення до збірної Андрія Пилявського, гравця того ж плану, Фоменко міг подумати про захисника хорватського «Хайдука».
Після невдалого початку сезону Білий завоював місце у стартовому складі команди і долучився до рекордної сухої серії в історії клубу - 776 хвилин. В останніх матчах він ще й страхував воротаря, кілька разів в останню мить встигаючи виносити м'яч з лінії воріт. А головне - Максим часто починає атаки, розташовуючись доволі високо, і видає класні паси врозріз на хід. На його рахунку вже два асисти, один - довгим пасом на протилежний фланг, а другий - після комбінації «стінка» в районі лінії штрафного суперників.
Позиція - центральний захисник
Перший номер - Ярослав Ракицький
Навіщо потрібна заміна - загалом не потрібна, крім причин, вказаних трохи вище
Другий номер - Олександр Кучер
Чим може допомогти - досвідом та зіграністю з Хачеріді
Колись фахівці вважали, що Хачеріді та Ракицький просто не здатні грати поруч один одного або через ментальну, або через ігрову неузгодженість. Тоді солювала пара Хачеріді-Кучер. В результаті травм та падіння рівня гри Олександра ситуація змінилася не на його користь. Але й сьогодні він є третім за рівнем центрдефом країни. В першому матчі він не гратиме через дискваліфікацію, а ось в другому вже буде готовим допомогти.
Позиція - лівий захисник
Перший номер - В'ячеслав Шевчук
Навіщо потрібна заміна - травми, недостатня ігрова практика, повільність
36-річний уродженець Луцька здає щороку, програє конкуренцію в «Шахтарі» та потерпає від травм. Він нині не здатний допомогти лівому вінгеру швидкісними проривами або впоратися з прудкими опонентами на фланзі.
Другий номер - Микита Каменюка
Чим може допомогти - надійністю, швидкістю, підключенням до атак
Ще минулого сезону вихованцю «Зорі» доводилося боротися за місце у складі та грати на різних позиціях. А ось у сезоні 2015/16 він став беззаперечно першим лівим захисником команди. Він діє стабільно у захисті та доволі швидко і разом з тим обережно підключається до атак. А останніми тижнями новий штатний пенальтист (реалізував два в останніх турах) взагалі перебуває в чудовій формі і відзначився двома асистами в лізі та Кубку. Так, лівий фланг є вічною проблемою українського футболу. Так, знайти заміну Шевчуку до цього сезону було доволі важко. Так, Микиті не вистачає досвіду на міжнародному рівні. Однак нині все складається проти Шевчука та на користь Каменюки. Крім консерватизму тренера.
Позиція - останній опорник
Перший номер - Тарас Степаненко
Навіщо потрібна заміна - дискваліфікація на перший матч або зміна стилю гри
Тарас заслуговує на місце в стартовому складі збірної. Він демонструє високий рівень гри у відборі та прогрес у техніці. Однак через дискваліфікацію він не візьме участь у першому матчі проти словенців. До того ж, заміна Степаненка може бути доречною й за ігрових причин. Якщо Фоменко вирішить спробувати інший стиль гри, схожий на стиль київського «Динамо» і, відповідно, задіяти системотворчого гравця киян на позиції донеччанина. Такі спроби додали б варіативності грі збірній і ускладнили б тактичне протистояння з нею.
Другий номер - Сергій Рибалка
Чим може допомогти - вдумливий початок атаки, короткий пас
Техніка Рибалки, здатність тримати м'яч та максимальна наближеність до центральних оборонців «Динамо» дозволяють починати атаки більш осмислено та нівелювати пресинг суперника. Враховуючи те, що центральні захисники збірної не вміють починати атаки як слід, присутність на полі Рибалки може зберегти для збірної чимало м'ячів, які в іншій ситуації безнадійно втрачаються або навіть «привозяться» до власних воріт. Втім, Фоменко зациклюється лише на одному варіанті гри і, навіть випускаючи Рибалку на поле, не використовує всі його здібності.
Позиція - правий фланг атаки
Перший номер - Андрій Ярмоленко
Навіщо потрібна заміна - травма або мала варіативність
Ефективність руху без м'яча та навіть участь у матчі лідера «Динамо» після мікротравми залишаються під питанням. Він обмежений зміщеннями в центр з м'ячем, ніколи не обирає флангове, «вінгерське» продовження атаки. Коли на нього звертають особливу увагу, діючи щільно та жорстко (а Сречко Катанец безсумнівно намагатиметься вивести його з рівноваги), Андрій часто залишається безпорадним, перетримуючи м'яч з трьома захисниками на шиї.
Другий номер - Олександр Караваєв
Чим може допомогти - швидкісними атаками, численними навісами, підключеннями в штрафний
Вінгер, швидкісний гравець, що полюбляє стрімкі рейди поблизу бокової лінії. Здатний компенсувати повільність Федецького і створити загрозу з флангу. До того ж, цього сезону він відчутно додав у варіативності, виконуючи рух без м'яча у штрафний майданчик і іноді навіть граючи на позиції центрфорварда. 8+5 за схемою гол+пас в 19-ти матчах - здається, Олександр заслуговує на справжній шанс у збірній.
Вибором Фоменка на цю позицію у разі відсутності Ярмоленка буде Олег Гусєв, однак віце-капітан «Динамо», при всій повазі до його характеру та працьовитості, не додасть збірній нових барв і не зіграє нестандартно, якщо збірна «застрягне» у захисних редутах Катанеца. Караваєв може спричинити безлад у захисті суперника. Особливо, якщо форвардом буде Селезньов, що «харчується» пасами з флангу.
Позиція - центральний атакувальний півзахисник
Перший номер - Руслан Ротань
Навіщо потрібна заміна - травма та низький рівень гри
Якби навіть травмований Руслан мав змогу взяти участь у матчах, єдиний гравець з властивостями центрального атакувального півзахисника (на думку Фоменка) перебуває в поганій формі, страшенно втомлений після минулого сезону, значно гірше рухається і не впливає на гру «Дніпра», іноді навіть заважаючи їй.
Другий номер - Руслан Малиновський
Чим може допомогти - підключення до атак в штрафний майданчик
Типового центрального атакувального півзахисника належного рівня в Україні поки що не виховали (навіть не згадаєш, хто був останнім). Але найближчим до нього за футбольними властивостями є саме Руслан. Так, він не володіє філігранним коротким пасом врозріз, проте регулярно підключається до атак, вчасно з'являється в штрафному майданчику і володіє чудовим ударом. Він вміє опинитися в центрі штрафного і замкнути простріл, вміє опинитися трохи далі і завдати невідпорного удару, вміє й потужно та точно бити з далекої відстані. Українські вболівальники запам'ятали його вражаючу гру та голи проти «Шарлеруа» в Лізі Європи, добре він виглядав й у матчах проти «Феєноорда» та «Легії». Шкода, що «Зоря» не вийшла до групового етапу Ліги Європи, бо тоді б прогрес його та Караваєва був значно очевиднішим і, скоріш за все, розчулив би й Фоменка. Але й нині Руслан є значно кращим, варіативнішим та менш травмованим))) кандидатом на позицію найближчого до воріт опорника, ніж Гармаш чи будь-хто інший. Без Малиновського у стартовому складі збірна України залишиться передбачуваною та невинахідливою збірною, проти якої достатньо перекрити фланги Ярмоленку та Коноплянці.
Позиція - лівий фланг атаки
Перший номер - Євген Коноплянка
Навіщо потрібна заміна - не потрібна
Виграти боротьбу за місце у стартовому складі у Коноплянки сьогодні здатні хіба що гравці калібру Едена Азара, Неймара чи Давіда Сілви. Все ж ризик травми чи втоми існує завжди, для цього й викликають таку кількість гравців.
Другий номер - Денис Олійник
Чим може допомогти - досвідом, зухвалістю, активністю
Після зникнення Дмитра Хомченовського у підвалинах понферрадінського замку, другим лівим вінгером України, при всій повазі до флангового універсала Олега Гусєва та юного Івана Петряка, є саме півзахисник п'ятої команди Ередівізіє. Денис вже другий сезон поспіль грає у стартовому складі «Вітессу», володіє необхідним досвідом та спортивною зухвалістю для того, щоб пристойно замінити лідера у разі потреби.
Так, він не відзначається стабільністю, однак протягом деяких матчів може «впіймати кураж», іноді встигаючи створити протягом 15-ти хвилин більше, ніж інші встигають протягом 90-та. Кращий гол вересня за версією офіційного сайту «Вітессу» («коноплянківське» зміщення з флангу в центр) плюс ще два «звичайних», плюс асист в 11-ти матчах. Чому Михайло Фоменко ігнорує гравця? Мабуть, його відповіддю буде «без коментарів».
Позиція - нападник
Перший номер - Роман Зозуля
Навіщо потрібна заміна - травма та погана форма
Чому головним форвардом команди є гравець з чеснотами та результативністю опорника - тема для іншої статті. Проблема в тому, що тяжка травма Романа вибила його з гри, і він слушно не викликаний до збірної попри те, що вже бере участь у матчах.
Другий номер - Марко Девіч
Чим може допомогти - гольовим чуттям, варіативністю
Власне, ще місяць тому та за умов терпіння тренера та флангової активності Коноплянки «Цар» Євген Селезньов був першим кандидатом на заміну. Однак хронічна нелюбов тренера, деяка втрата форми та ушкодження в Сент-Етьєні знижують вартість його акцій. А чому не Кравець чи Гладкий? Бо ці футболісти не здатні самі створювати собі моменти і використовують ті, які для них створюють партнери, з жахливими відсотками точності.
Девіч не лише може сам протягнути чи технічно опрацювати м'яч, а й використовує надані йому можливості значно ефективніше. Він грає у аутсайдері чемпіонату Росії? Він грає у Лізі Європи на «Енфілді» і забиває там класний гол, технічно прийнявши м'яч на плече і надіславши його у дев'ятку. Він лише останнім часом повернувся до стартового складу? Він був поза заявкою через сварку з тодішнім тренером. І вже відіграв достатню кількість матчів. Скільки він там забиває? Три голи протягом 455-ти хвилин, в той час як Кравець забив ті ж три протягом 573-ох хвилин, а Гладкий - 5 протягом 1400. І не лише забиває. Він й доволі активно пасує на партнерів, виводячи тих на ударні позиції - компонент, в якому Кравець та Гладкий не здатні запропонувати щось серйозне. Чому його не викликали до збірної? Тому що «без коментарiв».
Впевнений у перемозі збірної? Реєструйся ТУТ та отримуй бонус 10$/100UAH/400RUB
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!