Словенія - Україна. Вперед же, браття, наш прапор має

Збірна України 17 Листопада, 12:46 1667
Словенія - Україна. Вперед же, браття, наш прапор має | 19-27
Команда Михайла Фоменка за крок від виходу на чемпіонат Європи.

Ейфорії, яка два роки тому охопила українців після перемоги в першому матчі раунду плей-офф відбору до мундіалю-2014 над французами з рахунком 2:0, нині не чути й близько. Більше того, як спеціалісти, так і вболівальники постійно згадують той сумний урок дворічної давнини, перестраховуючись вочевидь аж занадто.

З якою повагою ми б до нинішніх суперників не ставилися, але Сречко Катанець, на відміну від Дідьє Дешама, замінити п’ятьох футболістів відразу у порівнянні з львівським поєдинком у Маріборі не зможе. А саме свіжість у купі з неймовірною мотивацією і вищою на кілька щаблів індивідуальною майстерністю французів допомогли їм відіграти ті два м’ячі на «Стад де Франс».

Зараз наслідки першого матчу позначаться на функціональному стані обох суперників однаково. Ресурсів, аби вводити свіжу кров, Катанець і Фоменко не мають в рівній мірі. Можна припустити, що наш тренер задіє дискваліфікованих на суботній поєдинок Олександра Кучера і Тараса Степаненка, а наставник суперників випустить Печніка й застосує ротацію в опорній зоні. Проте чи вплинуть можливі перестановки на співвідношення сил суттєвим чином?

Львівська зустріч продемонструвала, що з точки зору індивідуальної майстерності серед суперників відчутно виділяється хіба Євген Коноплянка. Решта – приблизно рівноцінні. Тож відповідним чином налаштувавшись і не допускаючи помилок на кшталт тих, які були у п’ятихвилинному відрізку першого тайму матчу на «Арені Львів» у Хачеріді і Ракицького, українці здобуту перевагу відстояти повинні. І то як мінімум. Якщо це станеться, то збірна України вперше проб’ється до фінальної частини чемпіонату Європи крізь сито відбірного турніру. Про багатостраждальний раунд плей-офф, який для нашої збірної був непрохідним бар’єром у попередніх п’яти випадках, годі й говорити.

Відбір до чемпіонату Європи-2016. Раунд плей-оф. Матч-відповідь

Словенія - Україна. Вперед же, браття, наш прапор має - изображение 117 листопада. Марібор. Стадіон «Людскі врт»Словенія - Україна. Вперед же, браття, наш прапор має - изображение 2

Збірна Словенії 21:45 Збірна України

Перший матч – 0:2

Словенія - Україна. Вперед же, браття, наш прапор має - изображение 3

Арбітр: Джюнейт Чакир (Туреччина)

Асистенти: Бахаттин Дуран, Тарік Енґюн (обидва – Туреччина)

Додаткові асистенти: Хюсеїн Ґечек, Бариш Шимшек (обидва – Туреччина)

Четвертий арбітр: Мустафа Ейсой (Туреччина)

Спостерігач арбітражу: Мануель Мехуто Ґонсалес (Іспанія)

Делегат УЄФА: Девід Ґріффітс (Вельс)

Словенія - Україна. Вперед же, браття, наш прапор має - изображение 4

Немає

Немає

Словенія - Україна. Вперед же, браття, наш прапор має - изображение 5

Руслан Ротань
Олександр Гладкий

Роберт Беріч

Словенія - Україна. Вперед же, браття, наш прапор має - изображение 6

Погода у Маріборі: +13, мінлива хмарність, без опадів

Телетрансляція – телеканали «Україна», «Футбол 1»

Родзинка

Власне, ціла серія всеможливих «вперше» робить цей матч для української збірної унікальним. Окрім того, ця зустріч може остаточно визначити кандидата на звання гравця року в нашій державі. Наразі кандидатів троє: Євген Селезньов, котрий вивів до фіналу Ліги Європи «Дніпро» і забив словенцям у львівській зустрічі; Євген Коноплянка, котрий теж доклався до видатного досягнення колишнього клубу, вже наробив галасу виступами за «Севілью» і був найкращим у першій грі зі словенцями; лідер команди київського «Динамо» Андрій Ярмоленко, який забив Саміру Гандановічу з правої.

Зрештою, результат львівського матчу забезпечила не лише прекрасна гра цих трьох, а чіткі дії команди в цілому. Не випадав ніхто і це й стало фундаментом успіху. Якщо українці відіграють так само злагоджено, не думаючи про особисті показники, в Маріборі, фінальна частина Євро-2016 від України не дінеться нікуди.

Історична складова

На словенській території нинішні суперники досі грали двічі. Поєдинок на фініші відбірного турніру до чемпіонату Європи-1996 великого турнірного значення не мав з огляду на те, що обидва суперники на той час вже втратили сподівання на те, щоб посісти одне з двох перших місць.

Українці добре розпочали ту зустріч і вже в самому дебюті центрфорвард Андрій Гусін втратив дві нагоди, коли не замкнув флангових передач від Олега Лужного та Ігоря Жабченка. Не сильно збентежило очолюваних Анатолієм Коньковим українців навіть вилучення, яке за грубий стрибок у ноги Златко Заговічу отримав на 18-й хвилині Жабченко. До перерви гості в меншості зуміли забити Бранко Жупану двічі. В обох випадках асистентські задатки продемонстрував Юрій Калитвинцев. Спершу він віддав передачу під удар Вікторові Скрипнику і той влучно пробив метрів з 18-ти. А перед самим свистком на перерву українці провели контратаку. Калитвинцев розрізним пасом знайшов Тімерлана Гусейнова, а одесит обіграв Марінко Ґаліча і пробив у кут – 0:2.

По перерві Коньков вирішив компенсувати відсутність на правому фланзі Жабченка, випустивши замість нападника Гусіна Сергія Нагорняка. Цей хід виявився невдалим. Нагорняк погано ввійшов у гру, а Олег Лужний самотужки впоратися з атаками суперника через свій край не зумів. Саме через свій лівий край господарі організували у ворота Олега Суслова два м’ячі. Спершу з передачі Матяжа Флорянчіча забив Сашо Удовіч, а трохи пізніше флангову передачу замкнув Заговіч. У підсумку українці не втримали навіть нічиєї. В компенсований арбітром Аланом Гамером з Люксембурґу час гості помилилися при створенні штучного офсайду й Удовіч, вийшовши з Сусловим на побачення, пробив влучно – 3:2.

Другий матч, котрий теж відбувся на люблянському «Бежиґраді», в Україні згадують понині. І то саме він визначив хід протистояння в раунді плей-офф відбору до континентальної першості-2000, яке завершилося драмою для золотого покоління українського футболу. Не було тоді серед наших любителів футболу людини, яка б не раділа результатам жеребкування, котре обрало для команди Йожефа Сабо поміж збірних Англії, Данії. Ірландії, Туреччини, Шотландії та Ізраїлю саме словенців. Сречко Катанець тоді мав чимало проблем зі складом. Мало того, що ігрової практики в клубах бракувало Міленко Ачімовічу, Міланові Остерцу та Джонні Новаку, так ще й випав з обойми через травму основний воротар Марко Сімеуновіч.

Натомість і без того непогано вкомплектований склад українців додатково вкомплектувався завдяки вирішенню питання з поверненням футбольного громадянства півоборонцеві португальської «Бенфіки» Сергію Кандаурову. Крім того, Сабо викликав у команду московського спартаківця Дмитра Парфьонова, котрий до того не грав за збірну через те, що був у клубі підопічним Олега Романцева, наставника суперників українців за відбірною групою росіян. Послуги того й іншого знадобилися уже в Любляні. Парфьонов замінив на правому фланзі оборони травмованого Лужного, а Кандауров вийшов на тому ж краї півоборони і був у першому таймі однією з найпомітніших постатей. Саме після передачі Сергія п‘ятою Андрій Шевченко на 33-й хвилині завдав дивовижного за красою крученого удару у дальній верхній кут з правого кута карного майданчика. Україна повела і могла до перерви забити Младенові Дабановічу іще.

Не вийшло. А вже після перерви на полі була інша збірна Словенії – зла, агресивна, націлена на ворота. Підсилив гру господарів вихід Ачімовіча замість Удовіча. У самому дебюті другої половини ворота українців після двох пострілів Заговіча рятували Шовковський і стійка. Та на 53-й хвилині Златко, обігравши Віталія Косовського і вдаривши з-за меж карної зони низом, таки забив. Відразу після того відбулися ще дві події, к отрі мали безпосередній вплив на подальші події. Спершу помилку, замінивши заведеного Кандаурова, котрий був «на картці», на глибокого динамівського дублера Василя Кардаша, допустив Сабо. Саме непорозуміння зі свіжим гравцем змусило на 61-й хвилині фолити і отримувати друге попередження Парфьонова.

Тривалий тиск на українські ворота таки призвів до другого голу. Але м’яч цей не був плодом ігрової переваги, а став наслідком грубої помилки Шовковського, котрий, вибігши до бічної лінії, вибив м’яч у середину поля на Ачімовіча, а Міленко запустив м’яч голкіперові за комірець. В решту часу ще одне вилучення серед українців отримав Андрій Гусін. 1:2 – відіграти мінімальне відставання вдома українцям не судилося.

Словенія - Україна. Вперед же, браття, наш прапор має - изображение 7

Збірна Словенії – збірна України

Всього: 5 матчів, 2 перемоги словенців, 2 нічиїх, 1 перемога українців,

різниця м’ячів 6-6

У відбірних турнірах чемпіонатів Європи

Всього: 5 матчів (+2, =2, -1, 6-6)

Матчі в Словенії

Всього: 2 матчі (+2, =0, -0, 5-3)

У Маріборі суперники зіграють між собою вперше

У відбірних турнірах чемпіонатів Європи

Всього: 2 матчі (+2, =0, -0, 5-3)

Україна в раунді плей-оф відбірних турнірів чемпіонатів світу і Європи

Всього: 11 матчів (+2, =4, -5, 9-15),

співвідношення проходів-непроходів – 0:5

На виїзді: 5 матчів (+0, =1, -4, 2-11)

Словенія в раунді плей-оф відбірних турнірів чемпіонатів світу і Європи

Всього: 9 матчів (+3, =3, -3, 9-10),

співвідношення проходів-непроходів – 3:1

Вдома: 4 матчі (+3, =0, -1, 5-3)

Словенія - Україна. Вперед же, браття, наш прапор має - изображение 8

Над Україною

11.10.1995. Відбір до чемпіонату Європи-1996. Група 4
Словенія – Україна – 3:2

13.11.1999. Відбір до чемпіонату-2000. Раунд плей-оф. Перший матч
Словенія – Україна – 2:1

У раундах плей-оф

13.11.1999. Відбір до чемпіонату Європи-2000. Перший матч
Словенія – Україна – 2:1

10.11.2001. Відбір до чемпіонату світу-2002. Матч-відповідь
Словенія – Румунія – 2:1

18.11.2009. Відбір до чемпіонату світу-2010. Перший матч
Словенія – Росія – 1:0

Над Словенією

14.11.2015. Відбір до чемпіонату Європи-2016. Раунд плей-оф. Перший матч

Україна – Словенія – 2:0

У раундах плей-оф

15.11.2014. Відбір до чемпіонату світу-2014. Перший матч

Україна – Франція – 2:0

14.11.2015. Відбір до чемпіонату Європи-2016. Перший матч

Україна – Словенія – 2:0

Словенія - Україна. Вперед же, браття, наш прапор має - изображение 9

В матчах проти України

Сашо Удовіч – 2 голи
Златко Заговіч – 2 голи
Міленко Ачімовіч – 1 гол
Міран Павлін – 1 гол

В матчах раундів плей-оф

Міленко Ачімовіч – 2 голи
Златко Заговіч – 1 гол
Міран Павлін – 1 гол
Мілан Остерц – 1 гол
Младен Рудонья – 1 гол
Ермін Шиляк – 1 гол
Нейц Печнік – 1 гол
Златко Дедіч – 1 гол

В матчах проти Словенії

Віктор Скрипник – 1 гол
Тімерлан Гусейнов – 1 гол
Андрій Шевченко – 1 гол
Сергій Ребров – 1 гол
Андрій Ярмоленко – 1 гол
Євген Селезньов – 1 гол

В матчах раундів плей-оф

Андрій Шевченко – 3 голи
Андрій Ярмоленко – 2 голи
Сергій Ребров – 1 гол
Геннадій Зубов – 1 гол
Роман Зозуля – 1 гол
Євген Селезньов – 1 гол

Розклади

Зазвичай українські тренери воліють не звертати уваги на статистику протистоянь, однак три червоні картки в двох попередніх поєдинках нашої збірної проти словенців у Любляні повинні б насторожити. Балканці у Львові продемонстрували, що провокувати нинішнє покоління вміє не гірше за те, яке протистояло Україні 20 і 16 років тому. І добре, що перший поєдинок судив надзвичайно стриманий швед Йонас Ерікссон, котрий дає командам грати, допускає піднімати планку жорсткості єдиноборств високо, а пристрасті на полі воліє вгамовувати не картками, а розмовами із гарячими головами. Джюнейт Чакир – достойний учень П’єрлуїджі Колліни, котрий розкидається картками направо й наліво. Через це найнепримереннішим серед українців борцям за справедливість – Денисові Гармашу та Євгенові Хачеріді – варто бути особливо уважними.

А в тому, що в основі в Маріборі буде як один, так й інший, можна не сумніватися. Попри гарячкуватий характер, розумної альтернативи Євгенові та Денисові немає. Дуже показово, що найліпші з точки зору атакувальної гри свої матчі у поточному відбірному циклі українська збірна продемонструвала лише тоді, коли відновився після травми Гармаш. То Ярослава Ракицького в обороні поряд із Хачеріді може замінити Олександр Кучер.

В решті ж склад від Михайла Фоменка вочевидь буде схожий із тим, який виходив проти словенців на «Арені-Львів». Тобто, у воротах гратиме Андрій П’ятов, на краях оборони – Артем Федецький (справа) і В’ячеслав Шевчук (зліва). В опорній зоні, якщо не відновиться Руслан Ротань, знову гратиме Сергій Рибалка, а над ним діятимуть двоє інших динамівців – Гармаш та Сергій Сидорчук. Вихід свіжого Тараса Степаненка в опорній зоні можливий або в парі із Сидорчуком, або з Ротанем. Однак Руслан вийти на поле, найвірогідніше, не зможе. На краях атаки немає альтернативи новому капітанові Євгену Коноплянці та Андрієві Ярмоленку. А ось попереду Фоменко цілком може виставити замість Євгена Селезньова швидкісного Артема Кравця.

Орієнтовний склад України

Словенія - Україна. Вперед же, браття, наш прапор має - изображение 10

Великих перестановок не варто очікувати й від Сречко Катанця. У воротах ґарантовано гратиме Самір Гандановіч. В центрі оборони теж майже не обговорюються позиції Боштяна Цесара і Бранко Іліча. Зліва вочевидь зіграє Боян Йокіч, а ось справа вимученого Коноплянкою Мішо «залізна маска» Бречка може замінити Андраж Струна. В опорній зоні замість Рене Крхіна чи Ясміна Куртіча цілком може з’явитися Райко Ротман.

У групі атаки словенців точно не обійдеться без Вальтера Бірси і Йосипа Ілічіча, котрого Катанець в кінцівці львівського матчу навіть вирішив поберегти, а ось Кевіна Кампля на позиції вінґера може замінити Нейц Печнік, той самий, чий гол виявився для словенців рятівним у раунді плей-офф до чемпіонату світу-2010 проти Росії. У Львові Нейц, вийшовши на заміну, суттєво підсилив гру гостей. На вістрі ж атаки у Катанця за умови травми Роберта Беріча немає альтернативи 36-річному Мілівоє Новаковічу.

Орієнтовний склад Словенії

Словенія - Україна. Вперед же, браття, наш прапор має - изображение 11

Словенія - Україна. Вперед же, браття, наш прапор має - изображение 12

Словенія - Україна. Вперед же, браття, наш прапор має - изображение 13Олег Лужний,

оборонець збірної України (1992, 1994-2003), капітан українців у матчах проти словенців у 1994-1995-му і 1999 роках:

- Навіть не сумніваюся, що наша команда буде на чемпіонаті Європи. У Львові Україна продемонструвала, що вона відчутно сильніша за словенців. Суперник, звичайно, здивувати може, у футболі буває всяке. Але українці це теж розуміють і не дозволять собі підійти до гри легковажно.

Так, словенці люблять провокувати і у львівському матчі це теж було помітно. Але то нормальне явище, не в шахи ж граємо, наші футболісти мають бути до цього готовими. Ті ж Хачеріді чи Гармаш мають сконцентруватися на грі і не піддаватися на провокації. Граючи на такому рівні, гравець має керуватися інтелектом, а не емоціями.

Судячи з першої гри, дії нашої команди в обороні обнадіюють. Так, окремі помилки були, але люди ж не роботи. То лише великі футболісти можуть не помилятися весь матч зовсім. Я б не сказав, що похибки наших гравців носили системний характер. Загалом все було гаразд.

Схвалюю я рішення про обрання капітаном Коноплянки. Сильний футболіст, його можна назвати одним із лідерів збірної. Він заслужив бути капітаном. Хоча також на це право заслужили й кілька інших гравців – Ярмоленко, Хачеріді, Пятов.

Про фізичну втому зараз говорити недоречно. Вона якщо й позначиться, то на діях обох команд. Бо через три дні на четвертий випало грати не лише українцям, а й іншим збірним. Можу сказати, що не завадив би команді Ротань. Руслан – хороший футболіст, його досвід у середині поля знадобився б.

Словенія - Україна. Вперед же, браття, наш прапор має - изображение 14Геннадій Орбу,

півоборонець збірної України (1994-1997), грав проти словенців у 1995-му:

- 2:0 – хороший перед грою-відповіддю фундамент, але не варто виходити на поле з думками, що перемога вже в кишені. За розслабленість словенці можуть покарати. Але в разі, якщо Україна зіграє у свій футбол, словенці здивувати не зможуть. Хіба з допомогою провокацій виведуть українців з рівноваги. Та за це теж не боюся, бо Фоменко – досвідчений тренер. Певен, що протягом трьох діб, які розділяють поєдинки у Львові і Маріборі, Михайло Іванович провів відповідну роботу і ті емоції, які були помітними в першій зустрічі, виплеснуті назовні й у Словенії не проявляться.

Суперники не мають таких індивідуально сильних футболістів, як Коноплянка чи Ярмоленко. Їх основний козир – командна гра, висока дисципліна, добре виконання «стандартів». Особливих варіантів для підсилення гри серед тих гравців, які не грали у Львові, теж не видно. У нас обойма набагато ліпше. Фоменко здатен освіжити гру з допомогою Степаненка, Кучера, Ротаня, якщо Руслан, звичайно, встигне відновитися. В словенців такого вибору немає.

Думаю, в перших 15 хвилин публіка пожене господарів на ворота Пятова. Було б непогано остудити цей жар відром холодної води у вигляді результативної контратаки. Думаю, наші обов’язково заб’ють, переможуть 1:2 і вийдуть на чемпіонат Європи.