Оцінка за поведінку. Чи гідно українці відповіли словенцям

Збірна України 19 Листопада, 13:29 3621
Оцінка за поведінку. Чи гідно українці відповіли словенцям | 19-27
Провокації словенців - перевірка на зрілість гравців збірної України.

Футбол, як і, до прикладу, філософську книгу, кожна індивідуальність сприймає по-своєму. Гра є настільки багатогранною та глибокою, що інколи важко знайти навіть двох людей з однаковою думкою про той чи інший матч. Хтось помічає тільки верхівку айсберга, а хтось здатен зануритися до найглибинніших нюансів найпопулярнішого на планеті виду спорту.

Втім, звісно, бувають і винятки. Деколи трапляються такі матчі, що сприймати по-різному їх просто нереально. То у випадку, коли гра відходить на другий план, а владу на стадіоні беруть якісь непрямі футбольні фактори: поведінка вболівальників, примхи погоди, збої у роботі техніки, неадекватні дії футболістів… Останнє, власне, стосується матчу Словенія – Україна, який ознаменував для «жовто-блакитних» історичний момент виходу на чемпіонат Європи. Словенці обрали такий стиль, що навіть далекі від футболу люди (а матч, з урахуванням його статусу, дивилися навіть такі) здатні проаналізувати події на полі майже на одному рівні з експертами та фахівцями. «Було мало футболу, і дуже багато боротьби… грубої, брудної, провокативної боротьби», - то цілком вичерпна характеристика «сутички» у Маріборі. Словенці били, щипали, топтали, провокували гравців збірної України, організувавши для них справжнісіньку перевірку на зрілість та витримку.

Оцінка за поведінку. Чи гідно українці відповіли словенцям - изображение 1

Спробуйте в центрі міста зачепити підлітка або юнака, а потім - дорослого чоловіка. Більша імовірність, що молодик на вашу провокацію відповість більш метушливо та хворобливо, аніж людина в солідному віці. Чому? Юнаки зазвичай психологічно не стійкі, а самодостатні дорослі чоловіки здатні піднятися вище ваших провокацій. Збірна України точно не вела себе в стилі збудженого підлітка: підопічні Фоменка у відповідь на провокації «брудних» суперників не застосовували відмашки, не били словенців за спиною арбітра, не наступали опонентам на п’яти. Та чи змогли українці піднятися вище словенських гидких витівок?

Піднятися вище – значить, задавити суперника суто футбольними елементами. Якщо дивитися на ситуацію в цілому, то Україна вказала словенцям їхнє місце і не дозволила «противній» (с) команді здобути перепустку на футбольне свято. Але якщо дивитися на дії окремих індивідуальностей, то ситуація не така однозначна.

Ні, мова не про Євгена Хачеріді. Оборонець з репутацією «запального» якраз таки дуже й дуже гідно пройшов випробування. Перш за все, Хачеріді був одним з кращих (якщо взагалі не найкращим) футболістом на полі, що вже підіймає Євгена вище словенців. Та не менш важливим є факт доволі стійкої поведінки Хачеріді. Зайвий раз нагадувати громадськості про характер уродженця Мелітополя не потрібно, та потрібно зауважити, що цьогорічна осінь радше утверджує стереотип, аніж відображає буйний норов Євгена. Проблем з дисципліною боялися перед дуеллю з «Челсі», але Євген зі спокійністю пітона виключив з гри одного з найбільш брудних нападників сучасності Дієго Косту. Проблем з дисципліною боялися перед матчем-відповіддю проти словенців, але Євген прибрав огріхи, допущені у львівському поєдинку (тоді Хачеріді таки не зміг відіграти цілком спокійно і кілька разів ризикував наразитися на санкції з боку арбітра) і в Маріборі відіграв на дуже пристойному рівні.

Оцінка за поведінку. Чи гідно українці відповіли словенцям - изображение 2

Денис Бойко можливості вступити в гру не отримав, зате свій відбиток на враженні про матч залишив. Відбиток, якщо відверто, досить тьмяний. Минулого сезону Денис в рамці «Дніпра» творив дива і, напевно таки, для когось з тих, хто пізнає ази воротарського ремесла, став кумиром. Можна було захоплюватися не тільки грою в рамці, а й поведінкою Бойка на полі: завжди сконцентрований, завжди впевнений у собі, завжди покірний перед небесами (судячи з того, що Денис налаштовувався на матчі в манері, притаманній набожній людині). Аж тут жест, притаманний вуличному розбишаці… Після того «виступу» на брівці пригадалися не воротарські подвиги Бойка, а його неврівноважена поведінка у минулому (інцидент в нічному клубі у 2008-му році, «файєр-шоу» на стадіоні тощо).

Витівки Андрія Ярмоленка нагадали поведінку поважного бразильця Роналдіньо, який навіть у вирішальних матчах почувався розкуто, події на полі сприймав з посмішкою і створював шоу. Андрій трохи подратував словенців, то вщипнувши одного з них за шию, то «смикнувши» за ніс «людину в масці». Насправді, Андрій грався з вогнем і ризикував знову вляпатися в неприємну історію, так само, як нещодавно вляпався в скандал через кинуту / забуту футболку півзахисника «Шахтаря» Тараса Степаненка. Та, на щастя, Андрій в дуелі проти словенців знав міру, адже в питанні «футбольної грайливості» важливо не перегнути палицю. Гонсало Хара на останньому Кубку Америки дратував Едінсона Кавані торканням до сідниць та «п’ятої точки» уругвайця, що в підсумку стало основою досить резонансного скандалу. Кавані покарали за відмашку, Хару – за провокацію; в результаті – програли обоє. А найбільше постраждав футбол…

Оцінка за поведінку. Чи гідно українці відповіли словенцям - изображение 3

Зразком, напевно, залишився капітан української команди Євген Коноплянка, незважаючи навіть на ранню жовту карточку за неспортивну поведінку. Хачеріді грав добре, але без спортивної злості, Ярмоленко стояв за честь колективу, але загравався… А от Коноплянка, вгамувавши стартові емоції, зумів знайти баланс. Попив словенської крові Євген достатньо, а після матчу адекватно, доречно і по-чоловічому вказав не зовсім гідному опонентові його місце: з такими провокаціями, бійцівськими прийомами – в регбі. В світлі таких дуже й дуже гідних дій найяскравішої зірки української збірної пригадалися слова Гусєва на адресу БАТЕ. Колись білоруси добряче допекли «динамівцям» в першу чергу словами, за що кияни покарали суперника розгромною поразкою, а вже після поєдинку - і, що найважливіше, в статусі переможця, - Олег Гусєв присоромив білорусів за необачно кинуті фрази про ім'я «Динамо».

Футбол – це гра зі шкіряним м’ячем на прямокутному зеленому газоні з білою розміткою. Гра, в якій є переможці, і є переможені. Аби здобути повагу, не обов’язково бути тріумфатором. Обов’язково – грати у футбол.

Ігор Семйон