«Реал» - «Барселона» та ще 9 дербі світу. Частина 2

Світовий футбол 21 Листопада, 09:09 2418
«Реал» - «Барселона» та ще 9 дербі світу. Частина 2 | 19-27
До вашої уваги - друга частина «Топ-10» дербі світу.

Частина перша

“Партизан” - “Црвена Звезда” (Сербія)

«Бєлградське дербі» чи «Вічне дербі» визнано одним з найкращих в світі за напруженням, пристрастю і тим, що діється на трибунах під час цього матчу. Вперше «Вічне дербі» транслювалось у 1956 році. Під час «Дербі Белграду» основна увага прикута до трибун, на яких один-одному протистоять «Гробарі» (“Партизан”) і Деліje/Герої (“Црвена Звезда”).

Це одне з найяскравіших міських дербі в світі, на якому вже неодноразово гинули люди через бійки. Наприклад, в 1999 році, в ході футбольного матчу («Вічне дербі» не тільки футбольне. Воно стосується всіх видів спорту, де виступають «Партизан» і «Црвена Звезда» - Авт.) в фаната «Црвени Звезди» була запущена ракета. 17-річний підліток помер на місці.

Також під час дербі фанати обох команд люблять побитися з місцевою поліцією, про що говорить нам статистика, тому практично на кожному матчі відбуваються зіткнення фанатів з поліцією.

Перший матч між молодими командами (4 березня 1945 заснована ЦЗ, а 4 жовтня - «Партизан» - Авт.) пройшов 5 січня 1947. Перемогла «Црвена Звезда» - 4:3

В колишній Югославії це дербі приковувало увагу глядачів ще й тим, що на двох у цих команд 30 титулів чемпіонів (19 - ЦЗ, 11 - “Партизан”).

На сьогодні зіграно вже 235 матчів. За кількістю перемог попереду «Црвена Звезда», на рахунку якої 108 “вікторій”. У «Партизана» їх на третину менше - лише 74 перемоги. 53 матчі закінчилися внічию.

Найбільш відвідуваний поєдинок двох белградських команд пройшов у далекому 1976 році на полі стадіону «Маракана», у Белграді. Закінчився мінімальною перемогою «Црвени».

Рекордсмени за кількістю матчів:

ЦЗ: Бора Костич - 21 гра

“Партизан”: Момчило Вукотіч - 25 ігор

Рекордсмени за кількістю забитих голів:

ЦЗ: Бора Костич — 9

“Партизан”: Марко Валок - 13 м'ячів

Цікавий факт:

Всього за обидві команди в історії їх протистояння грало 19 гравців, серед яких бразилець Клео, серб Володимир Стойкович, югослави Велібор Васовіч, Бранко Зебец та ін.

«Ліверпуль» - «Манчестер Юнайтед» (Англія)

“Північно-західне” дербі між Ліверпулем і Манчестер Юнайтед — чи не найпопулярніший матч Англії.

Ці два клуби є найтитулованішими в історії Англії, адже на двох вони виграли 120 різних кубків. Пікантності цьому дербі додає і те, що команди борються за лідерство у спільному регіоні Англії. Ця «гонка» триває ще з часів промислового перевороту.

Ще одна особливість цього дербі: матчі завжди проводяться опівдні, тому мають великий інтерес у британського телебачення, а також з метою запобігання великої кількості п'яних фанатів.

“Північно-західне” дербі настільки принципове, що починаючи з 1964 року, після трансферу Філа Чісннела, з «Манчестер Юнайтед» в «Ліверпуль» досі не перейшов жоден гравець.

Перший матч між цими командами пройшов у позаминулому столітті, у 1895 році на «Енфілді», і закінчився перемогою «Ліверпуля» з рахунком 7:0.

Всього ж зіграно 194 матчі. 79 перемог святкували гравці з Манчестера. Футболісти з міста, де жили «Бітлз», перемагали в дербі 64 рази. 51 матч завершувався внічию.

Найбільші перемоги:

“Манчестер Юнайтед” - “Ліверпуль” 1:7 1895/96


“Манчестер Юнайтед” - “Ліверпуль” 4:7 1908/09


“Манчестер Юнайтед” - “Ліверпуль” 6:1 1928/29


“Манчестер Юнайтед” - “Ліверпуль” 5:1 1953/54


Манчестер Юнайтед” - “Ліверпуль” 4:4 1953/54

Рома - Лаціо (Італія)


«Римське Дербі» - протистояння команд з Риму (“Рома”) та передмістя (“Лаціо”). Проводиться на «Стадіо Олімпіко», де грають домашні матчі обидві команди. Фанати обох клубів розташовуються на протилежних трибунах - південна трибуна “Олімпійського” стадіону, вона ж Curva Sud, історично закріплена за фанатами «Роми», а на північній, Curva Nord, розташовуються «лаціале».

Почалися «дружні» відносини між двома командами в далекому 1929 році. З тих пір зіграно 174 матчі. На даний момент «лідирує» «Рома». 65 перемог проти 47 у «Лаціо». Ще 62 поєдинки закінчились внічию.

«Римське дербі» примітно і тим, що фанати «Лаціо» дотримуються правої ідеології. У свою чергу, «Рому» заснували етнічні євреї.

Вболівальницький склад «романістів» становили емігранти і робітничий клас, а «лаціалі» підтримували в буржуазному кварталі Прати, в основному, заможне корінне населення столиці, причому кількість співвідношень була не на користь останніх, тому ідеологічна ненависть один до одного також підігріває інтерес до цього дербі.

Культові гравці:

Франческо Тотті (Він же «Імператор», «Чесько»)

Багаторічний капітан і жива легенда римського клубу, найкращий бомбардир в історії чемпіонатів Італії у складі однієї команди.

Перераховувати всі заслуги “Чесько” перед «Ромою» - завдання вкрай непросте. Найкраще про це може сказати його інше прізвисько - “Імператор”, яким його нагородили вболівальники.

Паоло ді Каніо («Пауліньо»)

Граючи за «Лаціо», Паоло Ді Каніо великої футбольної слави не здобув, але став легендарною персоною для фанатів «Лаціо», до яких і сам належав в юності, і разом з якими проклинав «Рому» з трибуни Curva Nord. Також варто згадати його знаменитий римський салют, адресований фанатській трибуні «Роми» після перемоги «Лаціо» в дербі у сезоні 2005/2006. Цей епізод, по суті, дуже добре ілюструє те, яким футболістом і людиною був Ді Каніо у часи своїх виступів в італійській Серії А.

Втім, сам “Паоліньо” своїх радикально правих поглядів ніколи не приховував (У Ді Каніо навіть є татуювання дуче, присвячене Беніто Муссоліні — Авт.), за що піддавався масованій критиці з боку преси та вболівальників.

Як говорить сам Ді Каніо: «Так, я фашист, але не расист».

Рекордсмени за кількістю забитих голів:

“Рома”: Діно Да Коста і Марко Дельвеккіо - 9 голів

“Лаціо”: Сільвіо Піола — 6 голів

Рекордсмени за кількістю матчів:

“Рома”: Франческо Тотті - 31 гра

“Лаціо”: Альдо Пульчинелли і Джузеппе Вілсон — 19 ігор

Найбільші перемоги:

“Рома”: Серія А 1933/1934, рахунок 5:0

“Лаціо”: Серія А 2006/2007, рахунок 3:0

Цікаві факти:

Вінченцо Монтелла - єдиний гравець, який оформив покер в «Римському дербі». Це трапилося 11 березня 2002 року, коли «Рома» перемогла 5:1.

Арне Сельмоссон грав за обидві команди.

“Фенербахче” - “Галатасарай” (Туреччина)


“Стамбульське дербі” між цими командами, адже є ще й «Бешикташ”, викликає інтерес більше не своїм спортивним аспектом, а навколофутбольним. Воно цікаво ще й тим, що це боротьба двох континентів — Європи і Азії (Фенербахче єдиний стамбульський клуб, що розташовується в європейській частині найбільшого міста Турції — Авт.)

Це дербі відрізняється від всіх інших не стільки тим, що грають команди з різних частин світу, скільки жорстокістю фанів. У 80-ті матчі цих клубів проходили без ультрас обох команд, оскільки в той час ненависть по відношенню один о одного досягла неймовірних висот.
На стику століть з'явилося повідомлення про те, що фаната «Фенербахче» взяли в полон фани «Галатасарая» і... відрізали йому вуха.
Не варто дивуватися ще й тому, що після одного з матчів між цими командами співробітникам стадіону, на якому і відбувався той матч, довелося міняти 12 тисяч крісел.
Були і вбивства фанатів команд-суперниць, були й гравці, які не зраджували своїм клубам — наприклад, Хакан Шукюр.

Між фанатами цих клубів було абсолютно все, навіть перемир'я. Фанати усіх стамбульських клубів виступали проти Прем'єр-міністра Туреччини Реджепа Ердогана. А вірніше, проти ініціативи уряду знести в центрі Стамбула чи не єдиний парк.

Найбільші перемоги:

03.08.94, Кубок Асоціацій. «Фенербахче» - «Галатасарай» 4:3

07.02.01, півфінал Кубка. «Фенербахче» - «Галатасарай» 4:4

06.11.02, Суперліга. «Фенербахче» - «Галатасарай» 6:0

11.05.05, Фінал Кубку. «Галатасарай» - «Фенербахче» 5:1

“Реал Мадрид” - “Барселона” (Іспанія)


«Ель-Класіко»! Лише одне поєднання слів вводить в ейфорію мільйони людей по всьому світу. Протистояння двох держав, двох столиць - Каталонія проти Іспанії, Мадрид проти Барселони. Найкращі команди світу, найвідоміше дербі світу, найкращі гравці світу.
Про це протистояння писали цілі книжки. Кожному фанату, навіть тому, хто не особливо дивиться «гру мільйонів», відомо, хто грає, коли і де.

Почалося ж усе 13 травня 1902, коли тільки-тільки створений клуб «Мадрид» (Це вже потім Франко “присвоїть” йому звання «Королівський» - Авт.) приймав вдома вже «дорослу» «Барселону», яка грала на полях Іспанії протягом трьох років. Перший матч був за каталонцями - 1:3.
На даний момент мадридський «Реал» і каталонська «Барселона» зіграли 228 ігор, в яких 91 раз перемагали футболісти зі столиці Іспанії. 89 «вікторій» на рахунку каталонців і 48 матчів закінчились внічию.

Рекордсмени за кількістю матчів:

“Реал”: Касільяс
“Барселона”: Пуйоль

Рекордсмени за кількістю забитих голів:

“Реал”: Ді Стефано - 18 м'ячів
“Барселона”: Мессі - 18 м'ячів

Найбільші перемоги:

“Реал” - “Барселона” 8:2 3 лютого 1930 року

“Реал” - “Барселона” 11:1 13 червня 1943

“Барселона” - “Реал” 5:5 10 січня 1943

“Барселона” - “Реал” 7:2 24 вересня 1950

“Барселона” - “Реал” 7:0 1 листопада 1913

Цікавий факт:

Як і у всіх інших дербі, фанати «Барселони» і «Реала» не дуже полюбляють гравців протилежної команди. Але, як і в будь-якому правилі, є винятки, наприклад, Луїш Фігу і Роналду.

Дербі, напевно, найпрекрасніше явище у футболі. Якщо не з нами - то проти нас. Якщо проти нас - ворог. І не важливо, ким ця людина є для тебе. Буває, руйнуються сім'ї тільки тому, що він - за «Динамо», а вона - за «Шахтар». Футбол - як хвороба, дербі - як загострення. Головне, що в день дербі всі вболівальники діляться на «своїх» і «чужих», а все решта відходить на другий план, на потім. І на півтори години затихає все...

Олександр Ушаков