Джерело у ФФУ: «Про гроші збірної мовчать, щоб не злити наш народ»

Збірна України 7 Грудня, 12:59 1457
Джерело у ФФУ: «Про гроші збірної мовчать, щоб не злити наш народ» | 19-27
Премії «синьо-жовтих»: від 11 млн доларів в 2006-му до 3,5 млн євро в 2016-му.

Крім дорогих годинників та інших подарунків, отриманих гравцями команди Михайла Фоменка від президента України Петра Порошенка за вихід на Євро-2016, нашій збірній належать ще й солідні преміальні. За потрапляння на французький чемпіонат Європи УЄФА обіцяє виплатити по 12 млн євро. Але це - національним асоціаціям. Самим збірним перераховують суми поменше. Багато національних федерацій у Європі вже оприлюднили розміри бонусів для футболістів за завоювання пропуску до Франції. У той же час у ФФУ поки йдуть від конкретики у цьому питанні. Все обмежилося словами Андрія Павелка: «Ті умови та обіцянки, які обмовлялися ще нашими попередниками, будуть виконані. У гравців і тренерів немає ніяких претензій до ФФУ». «Сегодня» вирішила дізнатися, на яку суму можуть розраховувати гравці та тренери нашої збірної.

ЯК БУЛО. Лише раз у своїй історії збірна України потрапляла через відбіркове сито на великий турнір, і це був ЧС-2006. Тоді команда, крім преміальних за переможні матчі у відборі (в середньому $250 тис.), отримала ще бонус у розмірі $2 млн. Насправді ж на мундіалі Україна стала, за деякими даними, чи не чемпіоном світу! Але тільки по преміальних, оскільки в чвертьфіналі турніру нас зупинили італійці. Ще до початку турніру був сформований спонсорський пул. Команді пообіцяли $2,5 мільйони за вихід з групи, а ще $4,5 мільйони - за прохід у чвертьфінал. Півфінал приніс би ще стільки ж, фінал - $ 8,5 мільйонів і така ж сума покладалася за перемогу в грі за трофей. А ще титульний спонсор збірної, оператор мобільного зв'язку, виплатив команді 2,5 мільйони грн ($500 тис. за тодішнім курсом). В цілому, тоді збірна України заробила $7,5 млн. Плюс премії у відборі. Разом - близько $11 млн. Величезні гроші. Причому перепало не тільки футболістам і тренерам, але також адміністраторам, лікарям, прес-аташе команди (тоді ним був Ігор Мірошниченко, що став згодом нардепом від ВО «Свобода») і співробітникам ФФУ, які займалися питаннями життєзабезпечення збірної. Як ділили? Цитуємо тодішнього главу ФФУ Григорія Суркіса: «Список складав Олег Блохін, він же і проставляв своєю рукою цифри біля кожного прізвища гравця, тренера, менеджера, адміністратора... Потім список передали Ігорю Коломойському (олігарху, який розщедрився на премії. - Авт.), який вніс до нього свої корективи і перерахував гроші». Як нам повідомив на умовах анонімності один із тих, хто був у цьому списку, премії були великі і виплатили їх у тому ж 2006-му: «Не можу сказати точно, кому і скільки тоді перепало, але ходили чутки всередині колективу, що найбільше преміальних тоді отримали лідери збірної - Шевченко, Шовковський, Тимощук, Воронін, Гусєв... Блохін свій штаб теж не образив. Ну а персонал, хоч і отримав набагато менше гравців, все одно радів - великі гроші для них! Хто машину нову собі купив, хто дачу... Один товариш навіть незабаром після ЧС придбав готель у Києві».

ЯК Є. Збірна України стартувала у відборі на Євро у вересні 2014 року, коли ФФУ очолював ще Анатолій Коньков. «Суму преміальних, і це звичайна практика, обмовляють до початку відбору, - повідомив один із колишніх чиновників ФФУ. - Так було і за Суркіса, і за Конькова». Багато років цим питанням займався комерційний партнер ФФУ - «УФІ». У ході останнього відбору керівник цієї організації Володимир Лашкул, який брав участь ще в створенні ФФУ, називав такі цифри. За перемоги гравцям виплачувалося 50% преміальних, а інші йшли в накопичувальний фонд, який після закінчення відбору склав 1,25 млн євро. Плюс бонус в 1 млн євро за вихід на ЧЄ. Всього - близько 3,5 млн євро. Щоб дізнатися, як коректувалася ця сума, зв'язалися з Лашкулом. І отримали несподівану відповідь: «Я цими питаннями більше не займаюся, краще вам з приводу преміальних звернутися безпосередньо до президента ФФУ. Ті суми, які звучали раніше, були дійсними на той момент. Як зараз - не знаю». На питання, чому цифри замовчуються, Володимир Григорович відповів: «Можливо, після деяких змін у роботі ФФУ і в нашій країні ця інформація буде прозорою».

Масла у вогонь підлила і емоційна заява глави асоціації пляжного футболу України Сергія Харченка: мовляв, за проходження в плей-офф Словенії команді Фоменка пообіцяли 2 млн євро. Однак незабаром Харченко відмовився від своїх слів, сказавши, що це була неперевірена інформація.

Роз'яснити ситуацію ми попросили президента ФФУ Андрія Павелка, поки відповіді від нього не дочекалися. «Можливо, керівники федерації не хочуть зайвий раз розбурхувати громадськість, - вважає наше джерело, яке багато років пропрацювало у ФФУ. - У країні і так незавидне економічне становище, долар виріс, люди розлючені... Тому в такій ситуації оголошувати про мільйонні гонорари для збірної, гравці якої і без того багаті люди, не дуже доречно. Хоча тут треба розуміти просту річ: гроші на преміювання збірної йдуть не з бюджету країни. Їх, як правило, беруть із спонсорських надходжень або з грошей, які приходять від УЄФА. Так буде і цього разу».

4 МЛН РОСІЇ, 2 МЛН - ПОЛЬЩІ. Яка ситуація з преміальними у сусідів, збірні яких теж вийшли на Євро-2016? У Росії, наприклад, говорять про 4 млн євро плюс мільйон персонально тренеру команди Леоніду Слуцькому. Хоча той і віднікується. Гроші на преміалку росіянам виділив один із наближених до Путіна олігархів Алішер Усманов, який є співвласником лондонського «Арсеналу». Оприлюднили інформацію й угорці: їхня збірна отримає 3 млн євро, які візьмуть з дванадцятимільйонному бонусу УЄФА на національну асоціацію. Збірній Румунії заплатять 3,5 млн євро, про що ще в 2014-му домовилися капітан команди, екс-форвард «Шахтаря» Чіпріан Маріка з президентом федерації Разваном Бурляну. А якби румуни вийшли на Євро з першого місця в групі, то суму збільшили б до 4 млн євро. Набагато менше перепаде збірній Польщі - всього 2,4 млн євро. А преміальні збірної Німеччини склали 4,2 млн євро.Причому за цікавою формулою: 20 тис. євро - за потрапляння до заявки на гру, неважливо, пробігав ти 90 хвилин на полі або просидів їх на лавці. Найбільше перепало 34 футболістам. Скажімо, баварцеві Боатенгу максимальні 200 тис. дісталися за 10 матчів, які він відіграв від дзвінка до дзвінка, а хоффенхаймцю Руді аналогічна сума - за три повних поєдинки, один вихід на заміну і шість ігор на лавці.