П'ять діамантів для «Динамо»

Динамо Київ 19 Грудня, 08:43 5337
П'ять діамантів для «Динамо» | 19-27
Розповідь про п'ятірку найталановитіших гравців резерву «Динамо». На порозі основного складу киян знаходяться нові Белькевич, Мілевський та Дем'яненко.

Роман Сиволап

Рік, що минає, став для прихильників «Динамо» по-справжньому переломним. Динамівці не тільки повернули лідируючі позиції в українському футболі, але й уперше з 1998 року пробилися до плей-офф найпрестижнішого клубного змагання Європи. Окрім визначних досягнень головної команди, значні зміни відбулися в організації підготовки резерву. Діяльність Рауля Ріанчо не обмежується лише першою командою. Іспанська революція торкнулася всього клубного механізму підготовки футболістів. Співвітчизники Рауля Ріанчо, Вісенте Гомес та Унаї Мельгоса, очолили команди U-21 та U-19. У всіх динамівських командах запроваджені єдині головні принципи гри: намагання контролювати м'яч, застосування пресингу, використання тактичних схем 4-3-3 або 4-1-4-1. Тренери дитячих команд налаштовані на виховання технічних футболістів, котрі вміють творити на полі.

Такий системний підхід обіцяє дати результати вже в недалекому майбутньому. Але вже зараз в молодіжних командах «Динамо» є достатньо гравців, здатних через рік-два стати основними виконавцями головної команди. Пропоную до вашої уваги розповідь про п'ятьох талановитих юнаків динамівського дубля, які вже в найближчий час матимуть шанс увійти в основний склад клубу.

В даний список не увійшли молоді гравці, які вже входять чи входили до обойми основних виконавців, такі, як Микита Бурда, Сергій Мякушко, Максим Коваль.

Місця в рейтингу визначають, наскільки даний виконавець, на думку автора, близький до потрапляння в основний склад. При цьому враховано готовність юного футболіста до переходу в дорослий футбол, конкуренцію на позиції, можливість від'їзду провідних виконавців у зарубіжні клуби.

5. Павло Лук'янчук. Дата народження: 19.05.1996 року. Центральний захисник. Зріст: 180 см. Вага: 68 кг.

За манерою гри схожий на Владислава Ващука.


Статистика виступів у сезоні 2015/16: U-21 - 10 матчів (1 гол), Юнацька ліга УЄФА - 6 (0). Капітан юнацької збірної України U-19 у фінальному турнірі чемпіонату Європи - 2015 - 3 матчі (0 голів).

Уродженець Запоріжжя, Лук'янчук в 15 років переїхав до Києва. Дисциплінований, холоднокровний захисник одразу став основним гравцем юнацьких команд «Динамо», а трохи згодом - юнацьких збірних країни. Не маючи унікальних габаритів, як, наприклад, Євген Хачеріді, Павло відзначається непоганою тактичною підготовкою, вмінням передбачити дії суперника та розпочати власну атаку точним пасом. До цього набору переваг додаються лідерські якості. Недаремно Лук'янчук є капітаном у «Динамо» та юнацьких збірних.

Але чи достатньо буде всіх перерахованих якостей, щоб зробити крок у дорослий футбол, тим більше в такій команді, як «Динамо» (Київ)? Форвард «Челсі» Теймі Абрахам в матчах Юнацької ліги УЄФА показав Павлу, що собою являє футбол на серйозному рівні.

В центрі захисту киян зміни не відворотні. Александара Драговича навряд чи вдасться влітку втримати в «Динамо». Домагой Віда може покинути чемпіонів України вже взимку. Думаю, будуть пропозиції в Євгена Хачеріді. Звісно, що одночасна втрата трьох провідних центральних захисників негативно позначиться на результатах команди. Хоча хто б не пішов з «Динамо», для Павла Лук'янчука головне, щоб тренерський штаб зробив на нього ставку. Для цього необхідно, щоб сам Павло переконав тренерів, що навіть з його габаритами можна грати на високому рівні.

Прикладів центральних захисників не гренадерів достатньо. Це й згаданий мною вже Владислав Ващук, і Тьяго Сілва, і володар «Золотого м'яча» Фабіо Каннаваро. Але зрозуміло, що для конкуренції з велетнями такі захисники повинні бути на дві голови вищі за опонентів у ігрових якостях.

Лук'янчуку та його партнерам пощастило приймати участь у Юнацькій лізі УЄФА. Зустрічі з такими командами, як «Челсі», «Порту», «Мідлсбро» здатні дати потужний поштовх для розвитку молодих гравців.

4. Олексій Щебетун. Дата народження: 02.06.1997 року. Форвард. Зріст: 184 см. Вага: 77 кг.

За манерою гри схожий на Максима Шацьких.


Статистика виступів в сезоні 2015/16: U-21 - 7 матчів (5 голів), Юнацька ліга УЄФА - 6 (2+1). У кваліфікаційному турнірі до Євро-2016 U-19, що проходив у листопаді 2015 року, відзначився забитими м'ячами за юнацьку збірну України в усіх трьох матчах.

Думаю, що всі працівники академії «Динамо» бажають виховати нових Блохіних та Шевченків. Але останнім часом нападників, які змогли закріпитися в головній команді, не видно. Єдиний вихованець, що конкурує за місце в основному складі, Артем Кравець випустився з академії ще в 2006 році. Після того було достатньо юнаків, що подавали надію, але жоден з них так і не зміг наблизитися до основного складу. При цьому більшість з них відзначалася непоганими фізичними даними, але реалізувати свій потенціал поки нікому не вдалося.

Вісімнадцятирічний Олексій Щебетун приїхав до «Динамо» з Запоріжжя в 2013 році. В юнацьких командах Щебетун завжди є помітною персоною, регулярно відзначається забитими м'ячами. При цьому Щебетун не тушується в компанії старших суперників - в минулому сезоні Олексій забив 18 м'ячів у командах U-21 та U-19.

У цьому році Щебетуну пощастило взяти участь у Юнацькій лізі УЄФА на відміну від трохи старших колег по амплуа Коркишка, Хльобаса, Хобленка, Яремчука, Тищенка, Бєсєдіна. Можливо, цей фактор буде вирішальним у становленні юного форварда. Щебетун забив по м'ячу юнакам «Челсі» та «Порту». М'яч, забитий португальцям, не тільки забезпечив перемогу киян, а й практично вирішив долю другої путівки до плей-офф. Крім того, форвард «Динамо» добре відіграв у юнацькій збірній України U - 19 у кваліфкаційному турнірі до Євро-2016.

Помітно, що хлопець прогресує. Але зупинятися не можна в жодному разі. Відстань від лідера команди U-19 до основного гравця учасника плей-офф Ліги чемпіонів дуже велика. Чи зуміє його пройти Щебетун - покаже час.

3. Віктор Циганков. Дата народження: 15.11.1997 року. Півзахисник. Зріст: 177 см. Вага: 69 кг.

За манерою гри схожий на Валентина Белькевича.


Статистика виступів у сезоні 2015/16: U-21 - 11 матчів (7 голів), Юнацька ліга УЄФА - 4 (1+1). Брав участь у складі юнацької збірної України U-19 у фінальному турнірі чемпіонату Європи-2015 - 3 матчі (0 голів).

Футбол - демократичний вид спорту, де проявити себе можуть люди з різними фізичними даними, різним рівнем технічної та тактичної майстерності. Але без людей, які здатні творити на полі, футбол ніколи не став би спортом номер один у світі. Саме гравці, що не просто вміють багато бігати по полю, а здатні робити на полі неймовірне, залучають мільйони вболівальників на стадіони та до екранів телевізорів. Саме ці гравці забезпечують для команди переможний результат. В останні роки українські футболісти завжди славилися своєю самовіддачею та дисциплінованістю, але справжніх художників серед них було небагато.

Віктора Циганкова природа нагородила вмінням творити на полі. Дозволю собі стверджувати, що Циганков - найобдарованіших вихованець академії останніх років. Віктор володіє швидкісним дриблінгом та потужним ударом з лівої ноги, добре бачить поле, не боїться брати гру на себе.


Недаремно вже в шістнадцять років Віктор їздив на збори з головною командою. І навіть відзначився забитим м'ячем у контрольній зустрічі.

Головною проблемою Циганкова є травми, які переслідують талановитого футболіста. Якби не ці травми, думаю, що Віктор вже б дебютував у основному складі «Динамо». Поки що ж Циганкова використовують, як джокера в команді U-19. У всіх переможних матчах Юнацької ліги УЄФА саме вихід юного таланта на заміну дозволяв переломити хід зустрічі в других таймах.

Гол Віктора Циганкова у ворота «Маккабі»


Іспанські тренери «Динамо» U-21 Вісенте Гомес та U-19 Унаї Мельгоса досить стримано говорять про перспективи Віктора Циганкова, розуміючи проблеми перехідного віку. Важливо, щоб сам Віктор не зупинився в своєму розвитку, не вдовольнився роллю героя команди U-19, а бажав заграти за головну команду. На мою особисту думку, для Циганкова необхідна делікатність, поступовість переходу до головної команди. Віктор повинен розуміти, що на нього розраховують, а тренерам необхідно не пропустити момент, коли юнак буде готовий перейти на новий рівень.

Вважаю, якщо Циганкову вдасться вберегтися від травм, то «Динамо» отримає нового Белькевича, який здатен буде урізноманітнити атакуючу гру команди.

2. Роман Яремчук. Дата народження: 27.11.1995 року. Форвард. Зріст: 192 см. Вага: 77 кг.

За манерою гри схожий на Артема Мілевського. Щоправда, Яремчук краще грає головою.


Статистика виступів у сезоні 2015/16: U-21 - 16 матчів (14 голів).

Роман Яремчук в одинадцятирічному віці перебрався зі Львова до Києва. Високий хлопець із першого дня в футболі діяв на позиції нападника. Пройшов весь шлях через дитячі та юнацькі команди «Динамо». Багато забивав у кожній. Минулий сезон провів у «Динамо-2», де у матчах Першої ліги повинен був звикнути до реалій дорослого футболу.

Головна вада Романа - занадто «тендітні» антропометричні дані. З такою вагою Яремчуку поки що важко боротися з потужними центральними захисниками суперника. Але поступово форвард дорослішає та мужнішає.

Роман Яремчук дуже різноплановий форвард. Він вміє діяти як на вістрі атаки, так і у «відтяжці» під нападником. Любить грати в комбінаційний футбол, вміє віддати загострюючий пас на партнера, чим дуже схожий на Артема Мілевського. В той же час, Яремчук добре грає головою, володіє непоганим ударом з обох ніг, вміє зіграти на випередження, як справжній центрфорвард.

Гол Романа Яремчука донецькому «Шахтарю».

Звісно, пробитися в основну обойму форвардів, коли в складі «Динамо» є Артем Кравець, Лукаш Теодорчик та Жуніор Мораєс, дуже складно. Тим більше, побудова гри киян вимагає високої інтенсивності дій від центрального нападника. Але Яремчук продовжує прогресувати, обростає м'язами, демонструє здатність грати в «розумний футбол». Тому, думаю, вже в зимову перерву Романа почнуть залучати до роботи з основним складом, а вже навесні можливий дебют юнака в основному складі «Динамо».

1. Богдан Михайличенко. Дата народження: 21.03.1997 року. Лівий захисник/півзахисник. Зріст: 178 см. Вага: 72 кг.

За манерою гри схожий на Анатолія Дем'яненка.


Статистика виступів у сезоні 2015/16: U-21 - 12 матчів (2 голи), Юнацька ліга УЄФА - 6 (1). Брав участь у складі юнацької збірної України U-19 у фінальному турнірі чемпіонату Європи-2015 - 3 матчі (0 голів).

Сучасний футбол вимагає від крайніх захисників поєднання вміння грати в атаці та обороні, високі швидкісні дані та надзвичайну витривалість. Гарні флангові захисники виконують найбільший обсяг роботи в команді, але дуже часто опиняються в затінку своїх партнерів по команді. Преса, уболівальники приділяють більше уваги форвардам, вінгерам, центральним атакуючим півзахисникам.

У юнацьких командах Богдан Михайличенко також знаходився в затінку Віктора Циганкова. Але цей факт не заважав йому наполегливо працювати, що дозволило у вісімнадцятирічному віці дебютувати в основному складі в кубковому матчі з «Зорею».

Необхідно зазначити, що дебютувати досить пристойно. Взагалі, на мій погляд, з усіх перерахованих юних дарувань саме Богдан найбільш готовий ментально та фізично грати в основному складі «Динамо». В матчах Юнацької ліги УЄФА Михайличенко був лідером на полі протягом усіх зустрічей.

М'яч, забитий Богданом Михайличенком у ворота «Маккабі»

На думку багатьох експертів, позиція лівого захисника є найбільш проблемною в «Динамо». Потенціал Віторіну Антунеша обмежений, Євген Макаренко ніяк не відновиться після травми. На мій погляд, Михайличенко вже зараз може вирішити дану проблему, застовпивши за собою цю позицію на довгі роки вперед.

Хлопець, що народився в Борисполі, обіцяє вирости в нового Дем'яненка. Швидкий, з поставленим ударом, непоступливий у боротьбі, з лідерськими якостями, Богдан Михайличенко повинен вже в найближчий термін стати гравцем основного складу. На мою думку, в цьому випадку делікатність не потрібна, а необхідна довіра та терпіння тренерів, як у випадку з Андрієм Ярмоленком.

Висновки. Звісно, що кількість талантів у юнацьких командах «Динамо» не обмежується цією п'ятіркою. Не здивуюсь, якщо в найближчий термін про себе на повний голос заявлять Вадим Солдатенко, Павло Оріховський, Іван Калюжний, Микола Шапаренко, Олександр Андрієвський або хтось інший. Головне, що в Києві будується система підготовки футболістів, яка повинна буде забезпечити головну команду власними вихованцями високої кваліфікації. Скромний трудяга Рауль Ріанчо мріє побудувати в Києві свою «Ла Масію». Думаю, що прихильники «Динамо» будуть не проти, якщо через кілька років з академії вийде новий Олег Блохін чи Андрій Шевченко. Головне, щоб у керівництва клубу вистачило терпіння та бажання завершити побудову цієї системи.