З поляками збірна України зіграє на марсельському «Велодромі»

Збірна України 23 Грудня, 19:49 884
З поляками збірна України зіграє на марсельському «Велодромі» | 19-27
Дві перемоги, нічия і поразка - такий баланс офіційних зустрічей збірної України і Польщі.

21 червня в третьому турі Євро 2016 українці зустрінуться з поляками на стадіоні «Велодром» у Марселі.

На відміну від «свіжих» арен перших двох турів, на яких зіграє збірна України, марсельський «Велодром» має майже 80-річну історію. Будівництво стадіону в південній частині середземноморського міста розпочалося в 1933-му році. Через брак фінансування зводили арену довго. Відкриття «Велодрому» відбулося лише в червні 1937-го, закінчити будівництво вдалося через організацію у Франції третього Кубку світу з футболу. Марсель, як і Париж, приймав матчі усіх великих футбольних турнірів, що проходили у Франції: крім мундіалю-1938, це Євро-1960, 1984, Кубок світу-1998. Традиційно на «Велодромі» відбувається один із півфіналів. Під час Євро-2016 на ньому пройдуть 4 матчі групового етапу, по одній грі в 1/8, 1/4 і 1/2 фіналу.

Якщо вболівальники більшості країн звикли, що стадіони крім зеленої галявини футбольного поля обладнані біговими доріжками для виступу легкоатлетів, то у Франції існувала інша традиція будівництва спортивних арен. Від початку більшість французьких стадіонів по периметру футбольного поля були обладнані треками для велоперегонів. Не виключення і стадіон у Марселі, звідси і його назва «Велодром». Тепер важко уявити, але фінал першого Євро в 1960-му році, в якому СРСР обіграла Югославію, теж проходив на стадіоні з велодоріжками, якими тоді ще був обладнаний легендарний паризький «Парк де пренс».

Подібна конструкція стадіонів у Франції дуже довго вирішувала проблему несанкціонованого вибігання вболівальників на поле. Лише в середині 1980-х, коли президентом марсельського «Олімпіка» став Бернар Тапі, «Велодром» позбувся свого велосипедного минулого і після реконструкції став суто футбольною ареною.

До речі, самі вболівальники «Олімпіка» довгий час недолюблювали «Велодром». Арена належить муніципалітету міста, але вона більша за клубний стадіон «Олімпіка». 10-разові чемпіони Франції востаннє виступав на своєму стадіоні лише під час реконструкції «Велодрома» до Євро-1984. Під час Другої світової на стадіоні була стоянка німецької військової техніки.

Хоча «Велодром» і є найбільшим стадіоном, на якому грає клуб французької Ліґи 1, імідж він має як один з найменш комфортних для вболівальників. «Ультрас» завжди дратувала погана акустика арени. Не додавав комфорту під час перебування на «Велодромі» холодний північно-західний вітер містраль, що часто дме в цих краях щовесни.

Реконструкція «Велодрому» до Євро-2016 обійшлась у 273 млн євро. Тепер арена вміщує 67 054 глядачів, має дах над усіма трибунами, що захистить уболівальників від негоди і покращить акустику стадіону.

Кожна зі сторін «Велодрому» носить ім'я видатного марсельця: велогонщика Ґюстава Ґаная, легкоатлета Жана Буена, дворянина XVIII cтоліття Ніколя Розе, що рятував містян під час епідемії чуми. Північну трибуну стадіону назвали на честь Патріса де Переті - активного фаната «Олімпіка», що підтримував команду в будь-якій частині світу. Досі легендарним залишається його голий торс у Берліні на виїзному матчі проти московського ЦСКА при температурі -12 градусів. Того 1993-го року французький клуб вперше переміг в Лізі чемпіонів.