13 квітня 2015 року донецький «Шахтар» вдруге у своїй історії грав у фіналі європейського турніру. На цей раз не основна команда – молодіжна, складена з хлопців до 19 років. І не Кубок УЄФА стояв на кону, а найпрестижніший європейський клубний трофей – кубок Ліги чемпіонів.
Свій другий «похід» за найпрестижнішим європейським трофеєм «Шахтар» починав у групі з «Порту», «Атлетіком» з Більбао та білоруським БАТЕ. Першочерговим завданням, за словами наставника «гірників» Валерія Кривенцова, було «здобути необхідний досвід гри на міжнародному рівні».
З першочерговим завданням команда Коваленка і Ко впоралась на відмінно – перше місце у групі, роль «сіяних» у раунді плей-офф, який став вже другим для молодих донеччан.
Після жеребкування 1/8 ЮЛЧ Валерій Кривенцов заявляв, що єдиним завданням команди є красива гра, набирання досвіду виступів на більш високому рівні з однолітками, про перемогу чи фінал ніхто не думав.
«Міцна і дуже організована команда зі швидкими нападниками. «Олімпіакос» любить віддавати ініціативу супернику. За рахунок дальніх передач, індивідуальних дій гравців, великої кількості своїх гравців на їх половині поля вони намагаються швидко вийти в атаку. Також, слід відзначити стандартні положення», - саме так резюмував греків Кривенцов вже знаючи, що гра проти них буде чи не найголовнішою та найскладнішою у всьому єврокубковому сезоні.
Лише завдяки вдалому виконанню пенальті, яких «гірники» реалізували 6 (1 під час гри, ще 5 у післяматчевій серії), минулорічний максимум був «битий» і команда полетіла до Португалії, де на неї чекали «орли» з «Бенфіки».
«Вони («Бенфіка» - Прикл. О.У.) запропонують нам комбінаційний, технічний футбол з розкаткою м’яча, будуть намагатись витягнути нас на свою половину поля. Однак, у нас є і свої козирі, які ми і будемо намагатись використати» (с) Валерій Кривенцов, перед матчем з «Бенфікою».
Напевно, одна з найсильніших клубних академій у Європі, через яку пройшло чимало кваліфікованих португальських гравців не вистояла перед козирями «гірників», які вони продемонстрували у другій грі поспіль. 1:1 в основний час, знову серія післяматчевих пенальті і знову 5:4 на користь донеччан:
«Після першого тайму ми з хлопцями дуже серйозно поговорили, адже вони виходять на поле у футболці «Шахтаря», треба бути більш зібраними на полі. Другий тайм у нас вийшов добрим, а пенальті… Це лотерея, в якій нам знову пощастило. Але щастить сильнішим».
Одним з головних фаворитів турніру, ще до його початку, вважали саме бельгійський «Андерлехт». Грати проти бельгійців мало хто бажав, пам’ятаючи, що саме ця команда «вибила», як «Барселону», так і «Порту» з Ліги чемпіонів. Причому португальців «винесли вперед ногами» - 5:0.
Враховуючи травми футболістів основної обойми, серед яких були, як Коваленко так і Грачов з Арендарук, хвилювання і певне розгублення у плані вибору складу Кривенцова можна було зрозуміти:
«У першу чергу, мені потрібно зрозуміти, які футболісти будуть у моєму розпорядженні, адже травмованих наразі надміру. Коли ситуація трохи проясниться, тоді будемо щось думати, обирати відповідну тактику.
«Андерлехт» має у своєму розпорядженні достатньо багато кваліфікованих виконавців. Тренерський штаб «фіолетово-білих» постійно проводить ротацію складу, вводячи нових футболістів. Глибина запасу в них вражаюча. Також варто відзначити, наскільки добре організована в них командна гра, тактично й технічно хлопці оснащені дуже добре. Є в них двоє мобільних опорних півзахисників, котрі не тільки виконують великий обсяг чорнової роботи, а й добре працюють на атаку. Звичайно, варто виокремити й напад брюсельців. Попереду в них діє тріо темношкірих форвардів, і всі потужні, пластичні та швидкі, із хорошим дриблінгом».
Але, у футбол грають не на папері, не на столі, не у високих кабінетах – лише на полі. І будь-який прогноз, будь-які фаворити мають властивість програвати. Причому програвати не лише за рахунком на табло, але і по самій грі, по індивідуальному виконанню завдання тренера, по командній зіграності, впевненості у своїх силах. Бути аутсайдером у парі – не погано. Ти відволікаєшся від прогнозів, на тебе не давлять прогнози, надвисокі очікування вболівальників та експертів. Ти просто граєш у свою гру:
«Я чув коментарі по грі: з чимось згоден, а з чимось ні. Моментів у нас було набагато більше. І фактично ті сім-вісім хвилин, які у нас «випали» у другому таймі, були наслідком наших помилок. А так, ми повністю вели гру і розраховували на двох кваліфікованих футболістів, які вийдуть на заміну і підсилять гру. Так воно і вийшло. Хлопці молодці. Зараз завдання - їх відновити, і будемо готуватися до фіналу».
Вже через 3 дні після матчу з «Андерлехтом» у тій же Швейцарії, у Ньоні, на полі навпроти штаб-квартири УЄФА, на поле вийшли «Челсі» та «Шахтар». Дві найсильніші та найстабільніші команди минулорічної Юнацької Ліги Чемпіонів, які видали результативний, цікавий, гольовий матч, забивши на двох 5 м’ячів. Але «гірники» лише 2, «Челсі» - 3. Другий фінал не видався таким же вдалим, як перший, у 2009 році:
«Потрапили у фінал, де, напевно, «Челсі» заслужено став чемпіоном. Все-таки індивідуальна та командна швидкість у них вище, ніж у нас. Тому я вітаю наших суперників. Виходячи з наявності футболістів, ми впродовж турніру видавали свій максимум. Зайшли дуже далеко, подивилися, зіграли з багатьма командами. Для нас це хороша школа і хороше досягнення. Ми раді. Звичайно, дуже прикро програвати у фіналі. Але що зробити? Це футбол» (с) Валерій Кривенцов після фіналу Юнацької Ліги Чемпіонів.
У будь-якому разі, «золота молодь», як назвали свою Юнацьку команду вболівальники «Шахтаря», видала яскравий та цікавий євросезон у своєму виконанні. Фінал ЮЛЧ – як нагорода, програш – як досвід на майбутнє.
Олександр Ушаков
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!