Наші за кордоном. Коноплянка та інші середземноморці

Футбол України 31 Грудня, 09:19 1203
Наші за кордоном. Коноплянка та інші середземноморці | 19-27
Підсумки виступів у першій частині сезону.

Підсумки українців в лігах, матчі яких відбулися останніми днями 2015-го року, або першими днями 2016-го. Цікаво, що принаймні гравці Вищих дивізіонів не мають підстав скаржитися на долю, адже Євген Коноплянка феєрив, а Євген Селін та Андрій Міщенко грали надійно у центрі оборони своїх команд. Василь Прийма ж не міг й мріяти про заявку команди Серії А.

Іспанія

Літня сага про перехід Євгена Коноплянки до «Севільї» свого часу смертельно втомила українських вболівальників, тож немає потреби згадувати її. Констатуємо лише остаточні факти - про підписання на чотири сезони (з клаусулою, що сягала 35-40 мільйонів євро) гравця, якого «хотіли половина Європи» (президент «нервьоненес») і за яким «стежили сім років» (спортивний директор клубу Мончі), було офіційно оголошено третього липня. Однак приєднався Євген до тренувань лише 18-го, через складнощі з отриманням робочої візи. У клубі висловлювали велику радість з приводу підписання гравця, проте усвідомлювали, що його адаптація, як ігрова, так і побутова та ментальна, потребуватиме часу. Тож не дивно, що перша частина сезону 2015/16 Коноплянки досить чітко поділяється на три - боротьба за місце в стартовому складі, зліт, який запаморочив голову майже всій Європі і зимовий регрес.

Наші за кордоном. Коноплянка та інші середземноморці - изображение 1

У боротьбі з «нашим всім»

Треба сказати, що початкова позиція українця у боротьбі за місце в стартовому складі не була ідеальною. Справа й у пізньому початку тренувань з командою, й у особах конкурентів - гравця збірної Іспанії Вітоло, екс-гравця «Челсі» Какута, досвідченого, різкого і працьовитого данця Крон-Делі і кумира місцевої публіки, що переживає другу молодість - Хуана Антоніо Рейеса. Тому Коноплянка почав сезон гравцем запасу. Але відразу ж повів боротьбу за місце в «старті». У першому ж матчі, Суперкубку Європи проти «Барселони», (4-5, вийшов на заміну на 68-ій хвилині) він відзначився голом, вчасно підключившись до штрафного і перевівши матч у овертайм. В другому турі Ла Ліги, проти «Атлетіко» (0-3) був єдиною світлою креативною плямою на тлі колективного жаху, з чотирма ударами по воротах. У шостому турі того ж турніру здобув для своєї команди перемогу відмінним штрафним ударом. А в першому турі Ліги Чемпіонів (3-0), вийшовши на сім останніх хвилин, забив гол нахабно-шедевральним ударом з флангу. Та й у другому, за жахливої гри севільців в Турині (0-2, 1 командний удар по воротах, саме у виконанні українця) він був єдиним, хто намагався хоч щось зробити, незважаючи на гру на правому фланзі.

На кінець вересня він вийшов з трьома голами і дев'ятьма ударами по воротах протягом 211-ти ігрових хвилин. Але залишався лише «суперсабом» та регулярно чув від тренера, що не зіграний з командою, повільно адаптується і створює небезпеку лише завдяки індивідуальним діям. Єдиному креативному гравцеві на тлі примітивної, розбалансованої і невишуканої гри команди в атаці такі слова Унаї Емері здавалися бажанням приховати фаворитизм на користь Вітоло та Рейеса. Шлункова інфекція в Лас-Пальмасі і запас у матчі ліги проти «Барселони» (2-1) підсумували перші два місяці гравця. І команди, що здобула лише три перемоги в 11-ти матчах.

Мода на Коноплянку

17-го жовтня Емері випустив підопічного з перших хвилин на матч Ліги Чемпіонів проти «Манчестер Сіті». І Євген зачарував «Етіхад» і усю Європу. Він був причетним до всіх ударів по воротах Харта в першому таймі (7), серед них гол після відмінного підключення в штрафний та прямий штрафний удар з флангу в штангу. Він блискуче взаємодіяв з Тремулінасом (31 передача між ними) та Банегою (20) й настільки виснажив на фланзі нещасного Забалету, що віце-чемпіон світу був замінений. Проте вже в аеропорту гравець матчу (1-2) за версією УЄФА заявив, що позитивно оцінює лише переможні матчі. Тренер теж не втрачав свідомість, лише наголошуючи на прогресі підопічного в адаптації, розумінні партнерів і наставників і в бажанні.

В наступному матчі ліги феєрія тривала. «Севілья» здобула лише одну перемогу в гостях у першій частині сезону (та й ту над командою Сегунди Б), але вдома потихеньку «скуштувала» всіх. У матчі проти «Хетафе» (5-0) «Ураган» і «Суперзірка» Коноплянка взяв участь у всіх трьох реалізованих пенальті, забивши, заробивши і асистувавши тому, хто заробив, взявши участь й у першому голі і загалом завдавши п'ять ударів по воротах. Всі удари севільців у отвір воріт «Вільяреала» (3) завдав він, він же легко обійшов суперника і бездоганно навісив на голову партнеру (1-2). А мадридський «Реал» Євген, за словами провідних європейських сайтів, «роздягнув догола», «розірвав на шматки» і «пройшов бульдозером», «показуючи дива», «народжуючи ногами-скарбом моменти» і взагалі «роблячи, що бажав». Три удари по воротах, 9 пасів у штрафний, 8 захисних ТТД, шедевральний дриблінг.

Наші за кордоном. Коноплянка та інші середземноморці - изображение 2

А головне - два асисти, навісом з кутового і після блискучої комбінації, а також участь у третьому голі (3-2). І навіть у невдалому домашньому матчі проти «МанСіті» (1-3) він був найактивнішим, хоча і дуже неефективним, з 11-ти пасів у штрафний надіславши лише два точних.

Зимовий Коноплянка

З Марібора до Севільї Євген повернувся втомленим. Він дещо втратив швидкість, інтенсивність і зіграність з командою, частіше помилявся. Емері намагався давати підопічному відпочинок, і в результаті українець відіграв лише два повних матчі з останніх десяти командних у 2015-му році. «Стандарти» і паси в штрафний залишалися, а ударів по воротах навіть побільшало. Але робив він все вже далеко не так розумно, швидко і небезпечно для суперника, здебільшого банально. Протягом 28-ми хвилин на полі у Сан-Себастьяні (0-2) він та партнери завдали майже стільки ж ударів (неточний удар зльоту і штрафний з відмінних позицій), скільки за 62 перші хвилини. У Менхенгладбаху (2-4) він був вельми активним (6/9 дрібблов, 6 «кросів»). Але Зоммер легко взяв два його удари з відмінних позицій, а Гамейро програв вихід віч-на-віч після відмінного «черпака». У матчі проти «Валенсії (1-0) Євген був замінений після 87-ми блідих хвилин, хоча й став кращим за загальною кількістю ударів по воротах. У Ла-Коруньї (1-1) запам'ятався лише «боковим ударом скорпіона». Проте 8-го грудня за блідої гри відмінно подав кутовий у матчі проти «Ювентуса» (1-0), принісши «Севільї» путівку до Ліги Європи. А ось 12-го, після жахливого першого тайму «Севільї» проти хіхонського «Спортинга» (2-0), вийшов у перерві і просто «розірвав» суперника шістьма ударами по воротах і асистом до другого голу Гамейро навісом з флангу.

Битва з «Бетисом» (0-0) з 42-ома фолами і легка вчорашня перемога над «Еспаньолом» (2-0) були менш вдалими для Євгенія, в обох матчах він віддав чимало неточних передач до штрафного і мало загострював гру. В першому з матчів він у відмінній ситуації забарився і у підсумку влучив у захисника ударом з семи метрів. А в другому завдав два слабких удари здалеку і дуже неточний - зльоту з центру штрафного.

Загалом Коноплянка відіграв за «Севілью» 15 матчів ліги (7 - у стартовому складі, 4 повних), забивши двічі, асистувавши партнерам шість разів і отримавши три жовті картки. У Лізі Чемпіонів на його рахунку 6 матчів (5 у стартовому, 3 повних) два голи та асист, забив він гол й у матчі Суперкубку, вийшовши на заміну. Разом - 22 матчі (12 у стартовому, 7 повних), 5 голів, сім асистів та три жовті картки. За забитими голам він третій в команді, за асистами - лідер. «Севілья» на восьмому місці в Прімері.

Дмитро Хомченовський у останні години 31-го серпня збентежив футбольну Україну повідомленням про свій перехід до «Понферрадіни» з Сегунди Б. Додали «перцю» відсутність підтвердження трансферу, розірвання угоди гравця з «Зорею» (ймовірно, через заборгованість клубу перед гравцем) і перехід вже у статусі вільного агента.

Дмитро майже одразу ж був залучений до матчів Сегунди і отримав місце в стартовому складі. Більше того, саме він відповідав за виконання штрафних та кутових з лівого флангу, які створювали чималу загрозу. В одному з перших своїх матчів, проти «Кордоби» (0-1) він навіть мало не забив прямим кутовим ударом. Однак його взаємодія з партнерами залишала бажати кращого, і в листопаді півзахисник зізнавався, що ще не адаптувався в країні та в команді.

У цьому ж місяці він не потрапляв до заявки протягом шести матчів поспіль через проблеми з поновленням робочої візи. Повернувся лише в грудні, відігравши матч ліги і два в Кубку проти «Ейбару» (3-0, 0-4). В першому кубковому класно навісив з району кутового прапорця і підключився до центру штрафного під час контратаки. Загалом, на його рахунку 6 матчів у лізі (5 в стартовому) і 3 в Кубку (все в стартовому), жодного повного, гол, асист і жовта картка.

Наші за кордоном. Коноплянка та інші середземноморці - изображение 3

В межах співпраці між «Севільєю» та львівськими «Карпатами» і бажаючи полегшити адаптацію Коноплянці іспанський клуб викупив контракт Мар'яна Шведа за мільйон євро із збереженням «Карпатами» прав на 30% від суми майбутніх трансферів 18-річного футболіста. Щоправда, в клубі усвідомлювали, що українець все ще не готовий грати на найвищому рівні, тому заявили його за дубль, який грає в Третьому дивізіоні.

Бажання задіяти гравця у важливих матчах Юнацької Ліги УЄФА, його недостатня функціональна готовність і травми призвели до того, що Швед опинився між двох стільців. В підсумку у Сегунді Б він відіграв лише 11 хвилин, плюс три потрапляння до заявки, дуже мало грав і за юнаків у лізі. А ось у Юнацькії Лізі відіграв п'ять матчів з шести, відзначившись голом та двома асистами (дві жовті картки). Севільці пробилися в плей-офф за вихід до 1/8 фіналу де зустрінуться з «Аяксом». А «Севілья Атлетіко» посідає третє місце в Сегунді Б.

Бека Вачіберадзе скористався пунктом угоди з донецьким «Шахтарем», що дозволяє гравцеві розірвати контракт у разі незапрошення до першої команди, і перейшов до лав «Бетіса». У клубі не приховували радості від підписання одного з кращих гравців торішньої Юнацької Ліги і висловлювали впевненість у потенціалі гравця, разом з тим одразу ж заявивши, що Бека буде набиратися досвіду у дублі. Спочатку тренери відзначали погану функціональну готовність гравця, який перебував у тривалій відпустці після розірвання угоди з «Шахтарем». Далі виникли проблеми з документацією. На початку жовтня він відіграв 45 хвилин у матчі Сегунди Б, був замінений у перерві, і тренер констатував, що футболіст ще не готовий грати. До кінця першої частини чемпіонату Вачіберадзе не повертався навіть до заявки.

«Бетіс» на передостанньому місці.

Те ж місце в тій же лізі (звісно, у іншій зоні) посідає дубль «Хетафе», за який з літа 2015-го року виступає 17-річний Богдан Мілованов. Захисник потерпав від травм як на початку сезону, так і в середині осені, тому відіграв лише 7 матчів, з них 4 повних. За його перебування на полі команда пропустила 10 м'ячів.

Італія

Василь Прийма («Торіно») - один матч в Кубку

У середині жовтня туринський клуб підписав угоду до кінця сезону (з можливістю пролонгації ще на два роки) з українським вільним агентом, останнім клубом якого був донецький «Металург». Причиною такого рішення італійців є кадрові проблеми у лінії оборони - «Торіно» завжди грає з трьома центральними захисниками, маючи у складі лише чотирьох досвідчених гравців, до того ж двоє з них - Чезаре Бово і Еміліано Моретті - вже немолоді (за 30) і травматичні. Приймі довелося довго наздоганяти нових партнерів у тому, що стосується фізичної та ігрової форми, а також знання мови. Тому він встиг відіграти лише п'ять хвилин у матчі Кубку проти «Чезени» (4-1). Ще у восьми матчах Кубку та ліги він потрапив до заявки, яка у Серії А складається з 22-ох гравців. «Торіно» вже вилетів з Кубку, поступившись «Ювентусу», а в лізі посідає одинадцяте місце.

Греція

Євген Селін, «Платаніас» - 16 матчів ліги та Кубку, 15 з перших хвилин та 11 повних, дві жовті картки.

Наші за кордоном. Коноплянка та інші середземноморці - изображение 4

Екс-гравець збірної України погодився на оренду з київського «Динамо» до закінчення сезону не в останню чергу через сприятливий клімат і спокійний плин життя на острові Крит. У контрольних матчах награвався на позиції центрального захисника, на якій й грав у офіційних матчах.

До початку сезону гравець все ще не набрав фізичну й ігрову форму, тому грав невдало, а його команда пропустила 8 м'ячів у перших трьох турах. Вже в першому матчі його двічі випередили автори голів, а на 70-ій хвилині він залишив поле через травму м«язу. Через неї ж вийшов на другий матч без належної тренувальної практики і виглядав блідо, а проти «Олімпіакосу» знову був передчасно замінений, до цього помилившись при спробі створення штучного офсайду (гол Домінгеса) і в іншому епізоді мало не зрізавши м'яч у власні ворота .

Переломним став матч четвертого туру проти «Іракліса» (0-0). Євген відіграв його дуже впевнено. Далі і до кінця календарного року центр оборони команди грав надійно. Селін добре діяв у двоборствах, особливо на другому поверсі, добре обирав позицію і іноді програвав лише швидкісні забіги. Невдалим варто визнати лише матч проти «Каллоні» (2-1), коли він спочатку не порозумівся з партнером, і гості відкрили рахунок, а згодом знову помилився, і його врятував неправильно зафіксований офсайд. А також матч проти «Астерасу» (1-1), коли він не дістав м'яч після флангового навісу і суперник за його спиною відкрив рахунок.

В підсумку після «Олімпіакосу» в 13-ти матчах під час знаходження українця на полі (пропустив один через травму, замінений у перерві іншого через зіткнення головами і частково відпочивав у Кубку) «Платаніас» пропустив лише 9 м'ячів, набрав 18 очок в лізі, поділивши 8-11 місця за підсумками року, і пробився до 1/8 фіналу Кубку.

Останні тренування Селін пропустив через операцію на зубах. Повернеться до Різдва, таким чином пропустить щонайменше один матч.

Ізраїль

Андрій Міщенко («Маккабі» Нетанія) - 20 матчів у лізі і Кубку ТОТО, всі в стартовому, 18 повних. Один гол, 5 жовтих карток.

Наші за кордоном. Коноплянка та інші середземноморці - изображение 5

Перейшов з донецького «Олімпіка» в клуб з великими фінансовими проблемами, який влітку повернувся під контроль муніципалітету. Почав сезон чотирма матчами в Кубку ТОТО (в яких команда не пропустила жодного м'яча), аналогу Кубку Ліги, лише без путівки до Єврокубків. Розтягнення м'язів, яке отримав в останньому з них, залишило його поза заявкою на перший і в запасі - на другий матч ліги. В третьому турі («Хапоель» Тель-Авів, 1-1) відіграв надійно на звичній позиції в центрі оборони, хоча в одному з епізодів не встиг як слід заблокувати удар, і м'яч від його ноги параболою залетів у ворота.

Далі він чергував вдалі матчі («Хапоель» Кирьят-Шмона, 1-1, «Маккабї» Тель-Авів, 1-2, «Бней-Сахнін», 0-0, «Маккабі» Хайфа, 0-1), в яких окрім гарної оборони заробив червону картку для суперника і забив гол головою після подачі кутового, з менш вдалими, в яких програвав забіги (таким чином забив гол гравець хайфського «Хапоеля» і мали змогу забити гравці «Бней-Єгуди» і «Хапоеля» з Кфар-Саби).

Загалом захист грав солідно, Міщенко відмінно грав у двоборствах, особливо «на другому поверсі», нехай й поступаючись у швидкості. Однак через повну некомпетентність в атаці нетанійці опинилися на останньому місці незважаючи на другий (!!!) на той час результат за пропущеними. І вже не залишали його.

В кінцівці першої частини сезону Міщенко записав до свого активу вельми вдалу гру проти третьої і четвертої команди ліги - «Бейтара» (0-1) і «Маккабі» з Петах Тікви (0-0). І погану - проти «Хапоеля» з Раанани, де був причетним до всіх трьох голів гостей (не втримав автора гола під час кутового, не перервав простріл і втратив м'яч у центрі). Він добре відіграв в обох чвертьфінальних матчах Кубку ТОТО, міг вивести свою команду до півфіналу, але ударом з лінії штрафного влучив у стійку.

Надійно відіграв і в останньому матчі року, проти тель-авівського «Хапоеля» (1-1). Недарма з'явилися чутки про зацікавленість казанського «Рубіна» у його послугах.