UA-Футбол під мікроскопом розглядає трансфер вихованця «Динамо» і розмірковує про його перспективи в Німеччині.
Перехід Артема Кравця в «Штутгарт» став своєрідним новорічним «подарунком» від київського «Динамо» для всіх небайдужих до українського і німецькому футболу. Передбачити шлях форварда в новому клубі, новому чемпіонаті і новій країні дуже складно, а от окреслити вихідні дані нового етапу в кар'єрі вихованця «Динамо» - просто необхідно.
Навіщо «Штутгарту» потрібен Кравець?
На перший погляд може здатися, що оренда Артема Кравця піде на користь і самому футболістові, і «Динамо», але що стосується «Штутгарта»... Наскільки виправданим виявиться запрошення українського форварда, ми дізнаємося тільки після закінчення сезону. Однак стверджувати, що аутсайдер Бундесліги серйозно ризикує, орендуючи Кравця, було б неправильно з кількох причин.
По-перше, основні проблеми швабів зосереджені в обороні, в той час як атакуюча ланка укомплектована досить пристойно. Точніше, так було до початку сезону, але вже по ходу змагань «Штутгарт» через травми втратив двох нападників, які при активній підтримці Даніеля Дідаві «робили різницю» в атаці. Мова про Мартіна Харніка, який вірою і правдою служить швабам вже більше п'яти років (пошкодження зв'язок коліна), і Даніеля Гінчека, який не заграв в «Боруссії» Клоппа, але знайшов себе в «Штутгарті» (грижа міжхребцевого диска). Таким чином, червоно-білим довелося виїжджати на власних вихованцях 19-річному Тімо Вернері і атакуючому хавбеку Дідаві. Новачки команди Ян Климент і Роббі Крузе також не залишилися осторонь і зробили свій вагомий внесок в успіхи команди в першій частині сезону - один гол на двох.
Терміни повернення Харніка і Гінчека поки не визначені, але і без них «Штутгарт» має достатньо футболістів, які можуть підмінити основного центрфорварда або посилити гру з лавки. Тобто, Кравця беруть не «під основу», а на роль другого-третього нападника в черзі на одне місце на полі. Вистрілить - чудово, провалиться - відправлять додому.
По-друге, незважаючи на тісний зв'язок з автомобільним концерном «Мерседес», «Штутгарт» не може собі дозволити витрати на рівні «Вольфсбурга» (сподіваюся, паралель зрозуміла). За інформацією німецьких ЗМІ, для поліпшення свого становища в турнірній таблиці шваби мали намір підписати в січні чотирьох виконавців і готові розщедритися аж на 7-8 мільйонів євро. У таких умовах придбання досвідчених, але недорогих футболістів, які пограли на міжнародному рівні - розумний крок. Першими ластівками стали Артем Кравець, орендна угода якого розрахована до кінця сезону і включає в себе опцію викупу, і Кевін Гросскройтц. Тобто, сума, якою ризикує «Штутгарт» у випадку з Кравцем досить помірна - всього півмільйона євро. Якщо ж Артем заграє, то шваби напевно знайдуть необхідну суму для повноцінного трансферу.
До речі, з тієї ж причини немає ніякої впевненості в тому, що команду в січні не покине ніхто з нинішніх лідерів. У Дідаві і Вернера достатньо пропозицій з більш успішних клубів, а скромні за нинішніми мірками відступні в 10-12 мільйонів євро змусять керівництво швабів серйозно задуматися про потенційний трансфер.
І по-третє, німецький клуб бере не кота в мішку, а футболіста, за яким ретельно стежить вже досить тривалий термін. Як повідомляє видання «Stuttgarter Zeitung», Кравець був близький до переїзду в Німеччину ще рік тому (Гінчек заліковував пошкодження хрестоподібних зв'язок), проте «Динамо» відмовилося приймати пропозицію аутсайдера Бундесліги. Мабуть, і для Кравця Ігор Суркіс хотів підшукати топ-клуб, але життя розставило все на свої місця: форвард все ж перебрався в «Штутгарт», проте не в якості одного з кращих бомбардирів УПЛ, а вже в ранзі запасного нападника «Динамо».
Навіщо Кравцю потрібен «Штутгарт»?
Саме «по-третє» і є головним козирем українця в новому клубі. Його вели занадто довго, щоб зовсім не дати шансу на новому для себе рівні. А схожість за стилем гри і антропометричними даними з Гінчеком, формальної заміною якому Кравець і стане, дозволяє розраховувати на швидку «інтеграцію» Артема в атакуючий механізм швабів. Даніель має славу робочої конячки, яка чіпляється за м'яч, пресингує захисників, а його голи інакше як трудовими і не назвеш. Нікого не нагадує?
«Ми шукали гравця такого типу, як Кравець. Він добре прикриває м'яч корпусом, це фізично міцний і добротний гравець. Кравець - гарне посилення», - підкреслив головний тренер «Штутгарта» Юрген Крамни. Слова наставника тільки підтверджують, що українець отримає свій шанс. А як Артем вміє використовувати свої можливості, ми бачили вже не раз.
Для Кравця «Штутгарт» може стати тим трампліном, яким не так давно став київський «Арсенал». Але якщо попередня оренда фактично реанімувала кар'єру футболіста, то переїзд до Німеччини може посприяти серйозному прогресу Артема і його виходу на новий рівень. Сподіваюся, ніхто не буде сперечатися, що 17 матчів у Бундеслізі можуть дати гравцеві набагато більше, ніж кілька сезонів в болоті з назвою з трьох букв?
Ключовим фактором для Артема стане його психологічна стійкість. Він вже підтвердив свою профпридатність в максимально комфортних умовах і без тиску з боку конкурентів (минулий сезон), проте, втративши гарантоване місце в основному складі, істотно знизив результативність і виглядає досить блякло на тлі Мораеса і Теодорчика. Переїзд в інший чемпіонат посеред сезону - найбільш яскрава ілюстрація поняття «вихід із зони комфорту». Якщо наполегливість і працьовитість Артема відсунуть психологічні питання на другий план, результат не змусить себе довго чекати.
Навіщо «Динамо» потрібен Кравець в «Штутгарті»?
Почувши новину про оренду Кравця, багато уболівальники почали на повному серйозі звинувачувати київський клуб в #зраді. Мовляв, цим трансфером біло-сині викинули рушник у боротьбі з «Манчестер Сіті» за місце у вісімці кращих команд Європи. Всі ці «висновки» готувалися на випадок трансферу Ярмоленка, а тут Кравець...
Для того щоб звести ці міркування нанівець, досить поглянути на статистику виступів Артема в нинішній Лізі чемпіонів. Два виходи на заміну (в цілому - 14 хвилин) не варто сприймати серйозно, а в матчах з «Челсі», які Кравець починав з перших хвилин, «Динамо» забило аж один гол. Це говорить про те, що Мораес і Теодорчик потіснили Кравця в ієрархії київських форвардів, а потенційне повернення Марко Рубена взагалі відправило б українця в глибокий запас.
У такій ситуації від оренди виграє і клуб, і футболіст. А от те, КУДИ «Динамо» прилаштувати свого гравця - жирний плюс менеджменту киян. «Штутгарт» - це вам не ліберецький «Слован», і не «Евіан», з якими у «Динамо» дружні відносини, а повноцінний клуб з топ-чемпіонату, для якого кожен тур внутрішніх змагань - справжня битва. До того ж, не варто забувати і про орендну плату в півмільйона євро.
У той же час, кияни відзначилися і зі знаком мінус. Щоб встигнути порадувати вболівальників (своїх чи штутгартських?) ще до Нового року, офіційний сайт «Динамо» відрапортував про трансфер 29 грудня. Судячи з усього, це відбулося відразу після затвердження всіх деталей переходу, проте задовго до фактичного підписання орендної угоди (4 січня). Тобто, будь-яка неприємність на медобстеженні, через яку оренда зірвалася б, могла поставити пляму на репутації київського клубу. Але все пройшло як по маслу, і після поглибленого обстеження Кравець підписав угоду зі швабами. Як показує освітлення на офіційному сайті оренди Юнес Беланда, прес-служба киян зробила висновки зі своєї помилки.
Відзначимо також, що в «Штутгарті» Кравець стане вже другим українцем. Вихованець «Чорноморця» Борис Тащі хоч і не грає великої ролі в першій команді (дебютував незадовго до новорічної паузи в Бундеслізі), але обов'язково допоможе Артему адаптуватися в нових умовах.
Що вийде із союзу Артема Кравця і «Штутгарта» ми побачимо вже дуже скоро. Навряд чи форвард увірветься в топ-чемпіонат так само ефектно, як це зробив Євген Коноплянка, але на кілька голів Кравця у другій частині сезону можна розраховувати. У Артема на руках є всі шанси, щоб стати живою рекламою українського футболу і тільки від нього самого залежить успішність нового етапу його кар'єри.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!