Майбутнє УПЛ. Три варіанти розвитку подій

Динамо Київ 19 Січня, 09:51 1015
Майбутнє УПЛ. Три варіанти розвитку подій | 19-27
Завтра представники клубів Прем’єр-Ліги зберуться для того, аби вирішити долю наступного чемпіонату України з футболу.

Кількість учасників вже відома – їх буде всього 12. Формат – невідомий. Є три варіанти:

- 12 клубів грають 2 кола, після яких розділяються на дві групи по 6 команд. Проводячи ще два кола у своїх підгрупах, визначають чемпіона, учасників єврокубків та учасників Першої ліги;

- 12 клубів грають 3 кола;

- 12 клубів грають 2 кола, після яких розбиваються на 3 групи по 4 команди.

Кожен з цих варіантів має право на життя, може бути втіленим. Головними аспектами при виборі майбутнього формату будуть:

- Рейтинг телетрансляцій, який наразі знаходиться на наднизькому рівні;

- Відвідуваність вболівальниками стадіонів;

- Спортивна інтрига та інтерес;

- Фінансова стабільність клубів, за якою вони зможуть вчасно виплачувати заробітну плату гравцям, функціонерам.

Останній критерій - один з найважливіших аспектів при виборі. Так, це питання більше до власників команд, але потрібно починати заробляти на футболі, а не лише витрачати гроші. Тільки з привабливим форматом, інтригою, чесним підсумковим результатом можуть прийти різні титульні, генеральні та інші спонсори як у Лігу, так і у клуби.


Давайте розглянемо кожен з варіантів окремо.

Варіант №1. 12 клубів, 2 кола, після яких формуються 2 групи по 6 команд.

Глядацький інтерес до першої шістки зрозумілий – гранди українського футболу будуть грати між собою 10 матчів, боротьба за «золото» та єврокубки. Що стосується другої шістки – тут момент цікавіший.

Яким чином можна зацікавити глядача ввімкнути телевізор на матч команд з другої групи, як можна «заманити» вболівальника на стадіон? Один з варіантів, який розробляє Прем’єр-Ліга – велика зона вильоту команд. Але тут треба зробити важливе зауваження: УЄФА поставила чіткі вимоги, що вилітати у нижчій дивізіон може не більше, ніж 30% команд від загальної кількості учасників змагань у вищому дивізіоні країн-членів цієї організації.

За чутками, клуби хочуть розробити плей-офф для команд, які посіли 10 місце в УПЛ, та 3 місце в Першій лізі. Тобто, 12 та 11 місце вилітають у Першу лігу напряму, а 10 та 3 команди грають між собою стикові матчі.

При цьому принципі зберігається як інтрига у другій шістці аж до останнього туру, так і принцип УЄФА про 30%.

Також не слід оминати тему поділу очок після «регулярного» чемпіонату. Швидше за все, очки будуть ділитись на 2. Це додасть додаткову інтригу у кожній з груп.

Що цікаво, у чемпіонаті Шотландії, який був у переліку країн, у чемпіонаті яких беруть участь 12 клубів (висилалась клубам в аналітичній записці для прикладу), також є розподіл на 2 групи по 6 команд. Однак, шотландці перед цим грають у «регулярці» 3 кола, після йде розподіл на групи. У них команди грають по одному матчу кожен з кожним, поділу очок немає. За результатами останнього кола і визначається чемпіон, учасники єврокубків та лише одна команда, яка вилітає у нижчий дивізіон.

Загалом, за такого формату українські клуби зіграють 32 матчі, не рахуючи Кубок України, ситуація з яким зовсім незрозуміла.

Варіант №2. 12 команд, 3 кола

Стандартний формат чемпіонату, без якого-небудь поділу на групи. Кожен з кожним грає 3 матчі, один матч вдома, 2 на виїзді, чи навпаки, дивлячись на результати жеребкування.

Такий формат чемпіонату має Данія, Ірландія та Фінляндія. Ці країни також були у списку країн, які згадувались в аналітичній записці, що додавалась до робочих матеріалів, які висилались клубам.

Інтрига лише у тому, що певні гранди будуть грати один з одним на виїзді більше, ніж вдома. Не буде паритету за цим показником.

Не слід забувати і про велику зону вильоту, без якої інтрига внизу турнірної таблиці зійде на «ні».

За такого формату клуби проведуть 33 матчі в чемпіонаті.


Варіант №3. 12 клубів, 2 кола. Після - розбиваються на 3 групи, по 4 команди в кожній, грають ще 2 кола.

Після завершення «регулярної» частини чемпіонату команди діляться на 3 групи по 4 учасники в кожній.

При такому розподілу команд інтрига буде зберігатись у кожній з груп.

По-перше, лідируюча четвірка розігрує чемпіонство, путівку у Лігу чемпіонів. Одне лише потрапляння до цього квартету гарантує клубу участь мінімум у Лізі Європи.

По-друге, 5-8 місце розігрують останню путівку до єврокубків. У такому варіанті з’являється можливість поборотись за європейське літо/осінь у клубів, які провалили початок чемпіонату, але знайшли в собі сили і пробились до другого квартету.

По-третє, остання четвірка команд буде змагатись за єдине місце, яке гарантує на 100% участь у наступному сезоні в УПЛ. Якщо, звичайно, буде втілена у життя концепція великої зони вильоту.

Схожий формат мав чемпіонат Кіпру ще кілька років тому. З однієї поправкою – 14 команд грали 2 кола, за результатами яких 2 команди вилітали у нижчу лігу, а решта клубів ділились на 3 групи і розігрували чемпіонство.

Звичайно, ще більшої інтриги додасть поділ очок.

За такого формату буде всього 28 матчів.

Загалом, кожен з форматів має як «плюси», так і «мінуси». Звичайно, час ще є, треба його використати максимально корисно для вирішення усіх спірних моментів. Бажання клубів починати заробляти є, будемо сподіватись – воно одноголосне.

Як би там не було, 20 січня ми дізнаємось, яким буде формат УПЛ сезону 2016/2017. На своєму наступному засіданні Виконком ФФУ має затвердити його.

За словами телевізійників та представників клубів, діалог і розуміння один одного з ФФУ є. Особливу зацікавленість викликає рішення атестаційного комітету, який до 31 березня приймає заявки від клубів. Вони мають надати усі необхідні гарантії для участі у наступному чемпіонаті, а вже ближче до травня місяця, як і зазвичай, винести своє рішення.

Звичайно, втрату ліцензій Прем’єр-Ліги двома клубами теж не слід відкидати чи забувати.

Що ж, чекаємо та сподіваємось на краще.

Олександр Ушаков